htc 10 dolby audio vs zte axon 7 dolby atmos ses karşılaştırması kardeş kardeşe karşı

'Yazılımlar' forumunda misafir34 tarafından 1 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu

1. misafir34

misafir34
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    merhaba arkadaşlar
    htc 10 ile zte axon 7 telefonlarına sahibim iki telefonun höporlar ile kulaklık çıkışı deneyimlerimi aktaracagım
    öncelikle müzik kalite konusunda bilgim ortalama bir kaliteli müzik dinlemek isteyen ortalam bir kulanıcıyım
    htc 10 telefondan başlayayım
    höporler konusunda iki ayar var sinema modu ve müzik modu. müzik ve sinema modunu on off olayı olmadıgndan müzik ile cinema modu geçişlerindeki farkı görebiliyorum müzik modunda kalite idare ederken sinema modunda videolar sürükleyicilik var ancak höparlör ses yüksekligi benim eski htc desire eye deki gibi yüksek degil malesef ancak ahizenin oldugu yerden tiz özellikle ses çıkarken alt tarafta şarj yerinin yanındaki höparlerde ses titresimli olarak veriyor bin nevi bass gibi yani htc mini bir 2+1 ses sistemini telefona koymuş.

kulaklık çıkışı olarak kulaklıgı takınca htc nin kulaklık profilleri çıkıyor bunlar htc kulaklıklar htc kulak içi htc pro studio ve bende bu kulaklıklardan olmadiından diger ayarını kullanıyorum ki diger ayarı dengeli ses veriyor.kulaklık takılı iken dolby ayarını açıp kapatabiliyorum aç kapa yaptıgımda ses kalitesinde oldukça iyi bir fark görüyorum lakin dolby yine dolbyilk yaptıgı için müzik dinlerken surround sesi dinliyorum malesef surround sesi kapatma özelligi olmadgı için stereo kulaklıkta surronudlu olarak müzik dinliyorum. dolby kapalı iken dolby yi açınca ses kalite artışı ile beraber ses yüksekliginde artışı da görüyorum
    ancak tekno club tarzı müziklerde istenilen tadı vermedigin düşünürum çünkü dolby nin asıl işi cinema sesi dolasıyla daha çok akustik müzikte kalitesini çoşturuyor. ve bass konusunda bass neyse onu koymuş htc one m7 beats audio nun yaptıgı gibi bass boot yapmamış. müzikte mekan içindeymiş gibi ses duydugumu söylemiştim. ancak öyle bir ayarlamış ki ses surronud ama mekanda degilmiş gibi bir ses ayarlamış. ancak kulaklık takılı ayarlarda müzik modu ve sinema modu gibi ayar olmadgı için dolby kulaklık efektleri diye geçtigi için müzik dinlerken veya film izlerken bunu nasıl ayırt ediyor anlamış degilim ancak müzik dinledigin sesi film izlerken de aynı sesi alırken muhtemele müzik ile sinema seslerini dengeli diye ayarlanmış diye düşünüyorum.ayrıca htc 10 da kulaklık profili diye ayar var yaşınızı çevrenizdeki gürültüyü dinlediginiz müzik türüne göre yada daha ince ayar yaparak yani kulagınıza işitme testi tarzında ayar yaparak kulaklık profili oluşturuyorsunuz. lakin ben yaptıgımda ya ses ya tizli oluyordu yada kapalımsı ses oluyorda yada yaptgım ses profillerde hangisinin iyi oldugunu bir türlü karar veremiyordum aynı zamanda oluşturulan kulaklık profili ile dolby kulaklık efektini beraber kullanılıyor yada ayrı ayrı kullanılıyor. lakin ben sadece dolby kulaklık efektini kullandım diger türlü kafamı karıştırıyordu.

zte axon 7 ile başlıyorum
    höparlör
    höporlör htc 10 telefonu dövmeden döver sövmeden söver nitelikte ses seviyesi muhteşem dolby atmos ile daha da kalitesini çoşturuyor. zde axon 7 de bilginiz üzere stereo höpörlar var ekstradan normal hifi ve süper hifi ayarı var ancak aklımı karıştıran ayarlarda dolby digital plus diye ayar var o ayara bastıgında dolby atmos çıkıyor dolby digital plus ile dolby atmos ayrı teknoloji degil miydi bir teknoloji miydi sorusunu bir kenara bırakıyorum. höpörlar dolby atmos kapalı iken kapalımsı bir ses çıkıyor dolby atmos müzik modunu standart ayarda açında ses kalitesinde artış netlik ortaya çıkıyor. ses seviyesinin ve kalitesinin htc 10 dan iyi oldugunu söylememe gerek yok ve dolby atmos olayına dolby atmos uygulamasına girince müzik film diyalog ve oyun ve kulllancı istedigi gibi ayarlasın diye 2 tane de boş ayar koymuşlar.istege göre ayar yapılıyor.
    kulaklık çıkışından bahsetmek gerekirse
    ses ayarlarında normal hifi ve süper hifi ayarı var normal ayarı adı üstünde ortalama kalitede ses sunarken süper ayarında ise ses seviyesi oldukça yüksek seviyeye çıkıyor sagır edici seviyede olduğu için ses volümü kısmak zorunda kalıyorsun ancak bu dolby nin kapalı oldugu modda ses yüksek çıkıyor ve dolby atmosu müzik modunda açınça büyük bir hayal kırıklıgn yaşanıyor. çünkü dolby atmos müzik modunu varsayılan ayarda açınca dolby deti kalite yükseliyor ancak bu sefer ses o kadar kısılıyor ki dolby nin lezzetini tam olarak yaşayamıyorsun keza film modunda da film izlerken de ses seviyesi kısık oluyor.
    ancak ben söyle bir çözüm buldum dolby atmos uygulamasına girince grafik spektrumda çizgileri yukarı dogru çıkarıyorum zaten çizgiler ne tam olarak yukarı çıkıyor ne de tam olarak yerine geçiyor. ama ses seviyesi yükseliyor bunu müzik ayarında ve film ayarında yapıyorum dolby atmosun ses seviyesi yükseldigi icin dolby daha lezzetli oluyor. müzik konusunda bass htc 10 da gibi bass seslerini neyse o sekilde çalıyor. ancak htc 10 da bass sesleri zte axon 7 ye göre kulaklık çıkışı olarak bahsediyorum bir tık daha fazla hatta zte axon 7 de grafik spektrum da çizgileri yükseltmeme ragmen bass seslerini daha net duyamıyorum desem yeridir. ancak film modunu tabi grafik spektrumdaki çizgileri yukarda halinde filmin içindeymişin gibi hissettiyor htc 10 da kulaklık takılı iken sinema ve müzik modu gibi ayar olmadıgı için ses müzik ve sinema ya göre dengeli ayarlamış ancak film için zte axon 7 biçilmiş kaftan diyebilirim. ve zte axon 7 deki dolby atmos ayarlarında ince ayarlarda var surround sanallaştırıcı ses düzeyi düzenleyici diyalog artırıcı ve zengin açık odaklı gibi ayarların olması dolby atmosu daha ince ayarlar yaparak aradıgınız sesi bulmayı kolaylaştırıyor.
    olayı özetlersek
    höpörlar ses yüksekligi kalitesi olarak zte axon 7
    kulaklıkta ses yüksekligi ve müzik olarak htc 10
    kulaklıkta film olarak zte axon 7
    arkadaşlar kendi deneyimimi paylaştım ilave etmek isteyen ses ustalarını bekliyorum
    teşekkürler.

#1 misafir34, 1 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 1 Ağustos 2020
    akifb, fortress34 ve Serhat bunu beğendi.