Ibasso DX100 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda compicat tarafından 25 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Dokunmatigi berbata yakındır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  2. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Şu sıra Fiio X3 + Stax SRS-002 kullanıyorum. baran88' in dediği gibi kendi kendime "bu ürünler de bayağı güzel iş çıkartıyormuş" demeden kendimi alamıyorum. Özellikle hızlı parçalarda bozulma, sivrilme, vb. gibi durumlar çok az.

Ibasso DX100' ün yeri benim için ayrı bir yerde. Çözünürlük olayına gelince, bence DX100 yeterince çözünürlüğe sahip, kendisine uygun bir kulaklık ile dinlendiği zaman mükemmel işler çıkarabilen bir ürün. DX100' ü en çok Stax SR-002, Westone UM3X ve HD600/650 ile beğendim. (henüz bunlar ile deneyebildim, Shure SE530, 535 ile hiç beğenmemiştim) Bir de evde kullandığım Event 2030' lar ile çok hoş oldular. Uzun lâfın kısası yine "bence" ler ile beğendiğim, saydı duyduğum bir üründür kendileri :love:

3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Dx100 konusunda naçizane fikirlerim yazamadım, telefondan affola. Buradan devam edeyim.

Birincisi yazılım kötü. Ciddi anlamda bir yazılım ihtiyacı var. Mesela Dx50'deki yazılım olsa hiç fena olmaz. Aynı şekilde daha önce de belirttiğim gibi dokunmatik ekranda problemler var. Siz bir noktaya basmışsınız mesela parmağınızla, dx100 gitmiş başka şeye basmış :evl Ayrıca şarjda iken dokumatik ekran daha da kötü bir hale geliyor. Bu cihazın en büyük eksiği bence yazılım ve ses dışındaki diğer ''donanım''. Ben Tera'nın kullanımını kolay bulmuyorum. İlk defa eline alan kişi, Tera'yı zor kullanacaktır. Dx100 o açıdan daha çabuk cevap veriyor, insanın alışmasına..

Aynı şekilde eleştiri batarya ve şarj süresi yönünden de yapılabilir. Ancak benzer ürünlere baktığımızda sürenin hemen hemen aynı oranda olduğunu görebiliriz. Tabii ki bu durum Dx100ü bataryası yönünden iyi bir cihaz yapmıyor.

Ses meselesine gelince, ne yönden bakacağımıza göre bir eleştiri getirmek gerekir. Kendi sınıfındaki rakiplerine bakacak olursak, ses melesinde artı ve eksileri var. Ancak ''diğer'' aletlere bakacak olursak (Tera'yı ayrı tutuyorum) benim dinlediklerimin arasında en kompakt sunumu olan cihaz. Ne dx50 ne X3 gibi aletler Dx100'e ses bakımından yetişemezler :) Bence Dx10'ün yaptıklarını yapamıyorlar.

Baran'a bir yönden katılıyorum, tizlerin bazı noktalarda çok sert olması- yoğunlaşması kontrol ile ilgili bir sorun yaratıyor zaman zaman; hele ki üst frekansların önde olduğu bir kulaklığa sahipseniz bu durum daha da belirginleşiyor. Mesela He400ü tiz seslerin kontrolü açısından limitinde çalıyor diyebilirim. Üst frekanslar bazen üst üste de binebiliyor. Tabii ki kulaklığın da hızı bu noktada önemli.

Belki 850 dolar verilmez, ama rafinelik açısından taşınırlar arasında en başarılı bulduğum cihaz. 1300 TL ve bandı fiyatlarda uygun bir dap bana göre.

4. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Bence "bence" demelisiniz :wink

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bu konuda bence demeye hiç gerek yok :)

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    ''Sizce'' nedir peki durum? :wink

7. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Fiio X3 + Stax SRS-002 ikilisini dinlemenizi isterdim. Özellikle metal müzik performansı çok çok iyi oldu. DX100 benim için çok özel bir ürün. Sanki hiç bir zaman satmayacakmışım gibi hissediyorum ama belli de olmaz ::) Meselâ bu ara bu ikili ile Immolation - Kingdom of Conspiracy albümünü dinliyorum. Zaten bu yeni nesil davul kayıtları beni benden alıyor. Fırsat olursa deneyin derim.

Şuna katılmıyorum, Fiio X3 için "DX100' ün onda biri bile olamaz" yakıştırması "bence" yanlış. Sonuçda X3' de üst sınıf bir ürün. Özellikle ekolayzır ayarının donanımsal olması harika. Tizler ve baslar ile istediğin kadar oyna, arka arka plandaki ana temamız asla bozulmuyor.

Öyle işte :p

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ben de zaten 10da biri demedim ki hiç bir zaman X3 icin. Stax ile uyumu da iyi olabilir, hatta alt frekanslarını da iyileştirir. Sadece DX100 gibi değil. Olmasını beklemek de haksızlık olur. Tasinabilirler sınıfında X3 ile Dx100u aynı yere koymak da doğru degil. Yani ne X3 dx100un sınıfında, ne dx100 X3un sınıfında değiller.

EQ konusunda biraz zevkler ön plana çıkıyor. EQ hiç kullanmadığım icin, daha dogrusu cihazın beğenmediğim bir frekansı varsa onla oynamak, bana göre cihazın dogasini bozduğundan (cihazın doğası flat seste belli olur) bir yorum yapamayacağım. :)

9. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Siz yanlışlıkla mı "DX10" yazdınız? Ben de onu espri ile karışık onda biri gibi algıladım. İnce düşünmüşüm biraz :laugh: Önemli nokta şu, X3' ün doğası bozulmuyor, kullandığınız kulaklığa göre o ayarlar ile hemen uyumlu hale getirebiliyorsunuz. Taşınılabilir olarak X3 "bence" çok mantıklı bir seçim ama DX100' de olmazsa olmaz "bence" :love:

10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Olur öyle :) Bir sıfır eksik olmuş yazımda.

Konumuz X3 değil gerçi, ama EQ'da sesin yapısı değişir. Her cihazda böyledir. Neyse :)

11. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Bu başlıktan şunu anladım, gidip bir AK100 alayım en kısa zamanda :)

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Güç olarak oldukça sorunlu okumuştum..

13. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    AK120 biraz lüks olur benim için şimdilik ama sanırım 100 tam benim istediğim cihaz. Biraz daha araştırmam lazım tabi ama amfisiz kullanmam zaten, güç sorununu bu şekilde çözebilirim diyordum.

14. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Peki konumuz AK100 ya da AK120 mi :pol

15. necrophites

necrophites
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Haklısın amirim bir an kendimi kaptırmışım, bu seferlik görmezden gel :)

16. ibasso

ibasso
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Amirlik değil de üzüm üzüme baka baka kararır diyelim :coolsmiley:

17. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Dx100'ün firmware'i güncelleniyor peki android sürümü telefonlarda olduğu gibi yükseltilebiliyor mu?

18. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    dx100 ile qls qa360'ı karşılaştıbilir mi birisi :)

19. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Forum eski sürümden yeni sürüme geçerken epey sorun yaşanmış, belli oluyor. :)

20. Carcharies

Carcharies
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Dx100 ün batarya değişimi ile ilgili bilgi veya tecrübesi olan var mı? En büyük sorun da bataryayı nasıl temin edebilirim?