iBasso DX50'ye Sınıf Atlatan Yazılım

'iBasso' forumunda myloo tarafından 4 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Merhaba arkadaşlar. Bu konuda size bayağı araştırarak keşfettiğim bir yazılımdan bahsedeceğim ve deneyen olursa sizin de yorumlarınızı almak istiyorum. DX50'yi ilk aldığımda orijinal firma yazılımlarının tümünü denemiştim ve birçoğu gerçekten kötüydü. Bildiğiniz gibi iBasso'nun her yazılımında cihaz farklı bir ses rengine bürünüyor. Bu yüzden stock yazılımların hepsini deneyip iyice araştırdıktan sonra 1.5.0 sürümünün diğerlerinden biraz daha kullanılabilir olduğunu farketmiştim ve bu yazılımı yüklemiştim. Uzun süre de bu yazılımı kullandım. Şu an en güncel versiyon 1.9.4 olsa da ses açısından stock yazılımlar arasında en iyisi hala 1.5.0 sürümü.

Her neyse, geçenlerde boş bir zamanımda orijinal yazılımlar dışında DX50 için çıkarılan custom yazılımları bir deneyeyim dedim. En başta pek bir beklentim yoktu ama sonuç gerçekten şaşırtıcı oldu benim için. Öncelikle Dmitry'nin sound unlocked yazılımlarına baktım. Bu yazılımların ilk çıkan sürümlerinden biri olan 1.3.3 sürümü head-fi'da da oldukça tutulmuştu. Çoğu kişinin bunu kullandığını görmüştüm. Bu sürümü ararken Dmitry'nin yazılımlarını yayınladığı github sitesindeki hesabının silindiğini gördüm. Başka yerde de bulmak zordu çünkü yazılımlarının hepsini o siteye koymuştu Dmitry. Ama biraz arayınca üst sürüm olan 1.5.1'i buldum ve yüklediğimde çok beğendim. Bunun yüklemesini ve gizli menüden aktif hale getirilmesini anlatıp denemeniz için kendi upload ettiğim linki vereceğim çünkü nette bulmak biraz sıkıntılı nedense her yerden silinmiş.

Öncelikle bu linkten yazılımı indiriyorsunuz.

https://userscloud.com/fnu10d15twa1

Daha sonra bunu cihazın dahili hafızasına atarak ayarlar kısmındaki sistem güncellemesi kısmından cihaza yüklüyorsunuz. Yükleme işlemi tamamlandıktan cihazı fabrika ayarlarına sıfırlıyorsunuz. Sonra ise cihazı kapatıp tuş kilidini aktif hale getirerek playerınızı bu şekilde açıyorsunuz. Karşınıza şu menü gelmiş oluyor:

Bu menüde yapacağınız birkaç ayar var. Eğer arşiviniz komple flac ise ''All Formats'' yerine ''only FLAC'' seçeneğini seçiyorsunuz. Ancak bu seçenek aktifken diğer formatlardaki parçaları oynatamıyorsunuz. Benim arşivim 320 kbps mp3 ağırlıklı olduğundan ben ''All Formats'' seçeneğini seçtim. Daha sonra ise ''IIR Bandwith'' ve işlemci seçenekleri var. Yaptığım denemelerden sonra iki temel ayar kombini buldum. Bunları denemenizi öneririm.

1-) Bu seçeneklerden ilki ve benim kullandığım ''IIR Bandwith'' ayarını kapatarak işlemciyi ''Default'' ayarında bırakmak ve iBasso'nun audio katmanını devre dışı bırakmak (Use IAL kısmını deaktif yapmak). ''Use IAL'' seçeneğini kapatınca iBasso'nun ses katmanını devre dışı bırakıyorsunuz ve arka plan biraz daha sessiz hale geliyor. Bu sayede çok daha detaylı bir ses alabiliyorsunuz. Ancak bu seçeneği beğeninize göre açabilirsiniz de yani standart iBasso sesine alışmışsanız aktif hale de getirebilirsiniz bu size kalmış.

2-) Diğer seçenek ''IIR Bandwith''i açmak ve işlemciyi ''Performance'' moduna almak. Bu sayede biraz daha farklı bir ses alabiliyorsunuz. Dinlediğiniz türe göre bunu da yapabilirsiniz. Deneyerek karar verirsiniz.

Bütün bunlar dışında gördüğünüz gibi bu yazılımın size sağladığı bir avantaj da rockbox kurulumu yapmak ve devre dışı bırakmak. Rockbox seçeneğini işaretleyince yazılım otomatik olarak rockbox kuruyor. Eğer etkisiz hale getirmek istiyorsanız deaktif yapıp cihazı normal yazılıma geçirebiliyorsunuz.

Ayrıca size vereceğim bir ipucu da cihazdaki dijital filtre ayarını ''Slow roll-off'' olarak seçmeniz. Bu sayede daha agresif bir ses alacaksınız. Ben bu seçeneği kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. Daha düz ses sevenler ise ''Sharp roll-off'' seçeneğini kullanabilirler.

Dediğim gibi ben bu yazılımı yükledim ve çok beğendim. Tam da cihaz yükseltmeyi düşünürken şu an daha da sevdim DX50'yi. Bu yazılımla birlikte cihazdan eskisinden daha yüksek bir performans alacağınızı düşünüyorum. DX50 kullanıcıları bunları deneyerek yorum yaparsa sevinirim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 myloo, 4 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Haziran 2016
    8 kişi bunu beğendi.
  2. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Sound unlocked 1.3.3, benim de uzun süredir beğendiğim bir custom yazılım. Sadece gapless verimli çalışmıyor pek. 1.5.1 versiyonunu deneyip izlenimlerimi birkaç gün içinde aktarırım. Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler.

acele posta servisi aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  3. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Rica ederim hocam. Siz de deneyin umarım beğenirsiniz.

4. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Yazılımın 1.3.3 ve 1.5.5 sürümü arasındaki farklar hakkında @Yabguz hocamın verdiği bilgiler şöyle:

1.5.1 yazılımını denedim. Açıkçası sesteki temizlik olarak 1.3.3'e göre daha iyi buldum. Ayrıntılar sanki daha seçilebilir gibi geldi. Normal ayarlarda (use IAL devrede, flac only) ses yabancıların tabiriyle daha smooth, pürüzsüz gibi geldi bana. Bir de sahne biraz geriye çekiliyor(su 1.3.3 flac only-ırr on-cpu 312 ayarına göre).
    Performance a alınca tizlere bir canlılık geliyor ve dinamizmde artış oluyor(alt frekanslarda da bir iyileşme olup ses biraz daha gövdeli oluyor).Bu dinamizm artışı use IAL yi deaktif edince sanki biraz daha artıyor. Ayrıca bu ayarda yine sahne daha yakın size. Yalnız deaktif edilmesi kadın vokallere pek yaramıyor sanki, sesleri biraz daha ince telden gelmeye başladı. Bir de deaktif edilince o özellik, detaylardaki seçilebilirlik daha da artıyor, tizlerde de yine bi açılma söz konusu.
    Genel olarak, su 1.3.3'ün üstüne biraz daha detay katılmış izlenimi bıraktı bende. Tabii bu sonuç, varsayılan ayarları için değil; performance seçeneğini ya da use AIL'i deaktif yapınca böyle oluyor. Genel olarak beğendim. Normal bir dx50 den daha güzel çaldığı kesin. Sadece tını anlamında dx50 nin sınırları dahilinde dolanmaya devam ediyor yine. Benim adım hıdır, elimden gelen budur der gibi :)

Ben de yorumlarına kelimesi kelimesine katılıyorum. Ve yazılımın nette hiçbir yerde bulamadığım 1.3.3 versiyonunu da sayesinde buraya ekliyorum. Konuya katkısı için teşekkür ediyorum kendisine. Denemek isteyen arkadaşlar iki sürümü de deneyimleyebilirler.

Sound Unlocker 1.3.3

https://onedrive.live.com/?authkey=...E7D03877499DACBE!744&parId=root&action=locate

4 kişi bunu beğendi.
  5. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,549
    Rica ederim hocam, ne demek.
    Bu arada, rockbox seçeneğini de denemek lazım. Her ne kadar o tuşa basmaya cesaret bulamasam da :)

acele posta servisi aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  6. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Hocam rockboxı rahatlıkla deneyebilirsiniz. Zaten beğenmezseniz gizli menüden deaktif edip cihazın dahili hafızasındaki rockbox klasörünü silmeniz halinde eski haline dönüyor :)

#6 myloo, 5 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Haziran 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  7. morf

morf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    1.9.5 yayınlandı,hem o hem bu hem de rockbox'ı başlangıçta seçme şansım olabilir mi? bunu yükleyince orjinal gidiyor mu?

8. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Bunu yükleyince orijinal yazılım gider hocam. Verdiğim yazılımda menüden rockbox ve normal yazılım arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

9. Nutshell

Nutshell
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    160
    Normal yazilimda dff formatini görmüyor sanırım(dsf'de olabilir emin degilim) Bu yuzden 1.9.4'e donmek zorunda kaldım.Bunun disinda güzel yazilim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Dolphin

Dolphin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    DX50 flash yüklemem gerekiyor, bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

11. Dolphin

Dolphin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Merhabalar,
    ibasso dx50 cihazıma Deneme amaçlı V1.2.8 yükledikten sonra, tekrar V1.9.5 sürümüne geri dönmek istiyorum fakat bir türlü olmuyor. Yardıma ihtiyacım var. Bilgili arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.