iBasso IT01 (Black) İncelemesi

'Ibasso' forumunda Black tarafından 17 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    - Konu baştan aşağı güncellendi. Burn - In sonrası eklendi ve detaylı kısımlar laf kalabalığından sıyrılıp gerçek bir inceleme haline geldi. -

Selamlar.

Bir süre önce kulaklık tavsiye başlığına yazdığım “A Shape Ses İmzası” mesajımdan bu yana epey zaman geçti. Önerilenler arasından bir sürü kulaklığa göz gezdirdim. Her ne kadar istediğim ses karakterine uzak kalsa da, popüleritesi gereği bu kulaklığı alma durumuna düştüm.

Bu kulaklığın “S” modeli de bulunuyor. Ne kadar upgrade edildi bilmiyorum ama IT01’deki şikayetlerin giderilmiş versiyonu olduğu söyleniyor, ben de yalancısıyım. Tasarım olaraksa parlak (Chrome) kaplama malzeme kullanılmış ve daha premium göründüğünü kabul etmek gerek. Aradaki fiyat farkına bakacak olursak ses meselesinin değip değmeyeceğini tartışmak lazım. Fiyatı epey yüksek çünkü IT01S’in. Bir de; “S” modelini piyasaya sürdükten sonra ses dengesi şikayetleri üzerine, firma IT01’i de değiştirilebilir nozzle filtreleriyle birlikte yenilemiş durumda. Benim elimdeki ürün değiştirilebilir nozzle’a sahip, seste bir değişiklik olmayan 2. versiyon ürün.

Baştan belirtmeliyim; IT01 kaynak seçen, üstüne bir de güçten faydalanmak istemeyen, kendi çapında takılan bir IEM. Kendini belli etme konusunda biraz çekingen ve nazlı gibi.

Kutu İçeriği:

Paket; dış yüzeyi minimal sayılabilecek beyaz bir kartonla karşılıyor sizi. iBasso logolu kartonu sıyırdığınızda işin asıl espirisini görüyorsunuz. Solgun lacivert rengindeki kutu oldukça şık ve sunum da gayet güzel. Ortasındaki damgalanmış iBasso logolu kapağı kaldırır kaldırmaz önünüze;

• Kulak içi monitörler,
    • Taşıma kabı/kutusu çıkıyor.

Fırçalanmış metalden oluşan bu saklama kabı oldukça sağlam ve hafif. İçinden de;

• S/M/L olmak üzere 3 çift silikon,
    • S/M olmak üzere 2 çift köpük uç,
    • Nozzle kısmı için değiştirilebilir bir çift yedek filtre,
    • Kulak içi monitörlerden bile daha çok sevilebilecek sarmal kablo çıkıyor.

Çoğu hobidaşımız tarafından kablonun değerinin bile, ürünün genel fiyatına yakın olduğu düşünülüyor.

Renkli akrilik camdan oluşan kasada, grafen diyaframlı tek dinamik sürücü bulunuyor. Benim gibi yarı saydam - siyah olan modeli kullanıyorsanız, parmak iziniz daima kasada görünecektir. Nozzle kısmı metalden imal edilmiş ve filtreler değiştirilebiliyor. Kolay temizleneceğini düşünürsek bu harika bir şey. İlerleyen zamanlarda filtrenin yapışkan etkisini yitirip düşmesi durumu var bir de. Bu yönden de iyi.

Kulaklığı kulağınıza ittiğinizde; nozzle’ın yapısı gereği, özellikle silikon tipler dibe doğru kayacak ve nozzle filtresindeki tırtıklı yapı sizi rahatsız edecektir. Bu yüzden arada bir tipleri saat yönüne doğru çevirerek hafifçe çekmek gerekiyor. Aksi yönde çevirirseniz tiplerle birlikte noozle kısmı da elinize gelecektir.

Pin giriş kısmı inanılmaz derecede sağlam. Ve bahsetmeyi en çok istediğim kısmı bu oldu açıkçası. Gevşeyip kulaklıktan çıkma gibi bir dezavantajı bulunmuyor neyse ki. Pinleri çıkarmak için de epey kuvvet uygulamanız gerekiyor. Hatta dişleyip çıkarmak istemeniz işten değil. Çıkarmam gerektiği zaman bile, kasayı kırar mıyım diye düşünüp çıkarmamaya gayret gösteriyorum.

Kablonun kulak arkasından dolanan, Memory - Wire kısmı rahatsız etmiyor ve tahmin edileceği üzere sürekli olarak şeklini koruyor. Sarmal şeklindeki 1.2 metre uzunluğundaki kablo metal bir silindirden geçiyor ve pin kısmına kadar sarmal halinde devam ediyor. Y ayrımının hemen üstünde de kabloyu sabitleyecek, düz tutabilecek başka bir ince silindir daha bulunuyor ve kabloları arasında hareket ettirmek de çok rahat. Jak düz, nispeten kalın ve uzun. Bu yüzden cepte kullanmak biraz sakıncalı göründü bana. ‘L’ jak olmasını tercih ederdim ben. Ama bu şekilde de gayet sağlam ve hoş görünüyor.

Açıkçası ilk bakışta kablonun bile burn-in istediğini anlamıştım. Yanıltmadı da beni. Ve yaklaşık 200 saatin ardından detaylı bir şeyler yazma vakti gelmişti artık. Yine de farklı kablolarla deneyememek bende hep bir eksiklik hissi bırakacak.

Fit - İzolasyon:

Mönitörler, kenarları oldukça yuvarlatılmış, parlak bir tasarıma sahip. Herhangi bir batma etkisi yaşatmayacak kadar yuvarlak mesela. Ve fit için şikayet edeceğinizi düşünmüyorum ben. Muhtemelen benim gibi küçük kulaklar da uygun tiplerle rahat edecektir. Bu arada sesin geldiği boru kısmı oldukça uzun ve kalın. Bu yüzden tip seçimi büyük önem arz ediyor. Kulağınızda değilmiş gibi abartılara girmek istemesem de; yapısı gereği olfukça hafif olduğunu, rahatsız etmediğini söyleyebilirim. Yolda yürürken yaklaşık 1 saat boyunca hiç oynatma gereksinimi duymadım ben.

Yalnız kasa hafif uzun nozzle yapısı gereği biraz dışarıya taşıyor. Eğer silikon tipleri nozzle'ın dibine gidecek kadar ittirirseniz de, malum tırtıklı filtre kısmı kulağınızı tahriş edecektir. Ki o kısım sizi rahatsız etmeyecek olsa bile kulaklığı iyice dibe ittiğinizde seste doğal olarak değişim oluyor. Zaten fit açısından da bir espirisi kalmıyor kulaklığın o haliyle... Köpük uçlar için konuşacak olursam bence uzun nozzle'ın espirisi burada bence. Uçları itebildiğiniz kadar dibe ittiğinizde seste bir azalma ve çözünürlük kaybı pek yaşanmıyor ve de bu köpük uçlar size epey konfor sağlıyor. - Kulak yapısına göre değişim göstereceğinden yine de pek kesin konuşmamak lazım. -

Gürültüyü engellemek için ise, kulaklığın yapısı bile yeterli aslında. Kısık - yüksek ses seviyesinde dinleseniz de; ne dışarıdan gelen seslere ya da uğultulara maruz kalıyorsunuz, ne de dışarıya ses sızmasından dolayı rahatsızlık verme endişesi duyuyorsunuz. Köpük uçlar ile birlikte konfor ve izolasyonun bir tık daha artacağını düşünürsek bahsettiklerim beklentilerinizi de karşılayacaktır bence. Vakum etkisinden uzak, oldukça rahat ve konforlu bu kulaklık. Ancak küçük kulaklar kutuda gelen köpük uçlarla pek de rahat edemeyebilir.

Ses ve Sahne Yapısı:

Bu meseleye girmeden önce bir şeyi tekrar hatırlatmak istiyorum. Kaynak seçen, aynı zamanda güçten faydalanmayan bir kulaklık olduğunu söylemiştim. Bu demek oluyor ki; bas yapısını övebileceğiniz ya da bol baslı diyeceğiniz bir DAP'ın bile, bu kulaklığı baslı ve sıkı bir ses yapısına sokmayacağı aklınızda bulunsun. Evet kulaklık sıkı, belirgin ve eğlenceli bir bas yapısına sahip. İlerleyen satırlarda da elimden geldiğince açıklayacağım. Ama doğrusunu söylemek gerekirse kaynağa bağlı olarak bu durumu üst seviyelere taşıyamayacağınız da aşikar.

- iBasso IT01 özetle; sunumla aranıza biraz mesafe koyan, belirgin ve transparan tizlere sahip, renkli yapısına rağmen yormayan; eğlenceli ve sıkı baslarıyla, sıcak ve müzikal sunuma sahip, detaylı da sayılabilecek flat'a yakın bir IEM. -

Mid frekans bölgesinin sahneye olan katkısını bir kenara bırakırsak, geniş bir "U" ya da kaynağa bağlı olarak "V" shape karakterine bürünebilen bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim. Bu durumda dinleyeceğiniz kaynak baz alındığında, değişimin büyük oranda karaktere bağlı olarak değiştiğini söylemem yerinde olacaktır. Benim gözlemimle DAP'tan ve Amfiden aldığı güçle:

Sahneye olan etkiyle birlikte; Tonlama ve dinamizm > Midlerin konumu ve çözünürlüğü > Gövde yoğunluğu > Tabiri caiz ise tizlerin tonlaması ve uzaması şeklinde tepki vererek ilerliyor.

Sahnenin yatay durumu için de söyleyebileceğim pek bir şey yok. Boğulacak gibi hissedeceğiniz bir durum olmamakla birlikte, kulaklığın derinlik ve yükseklik konusunda daha iddialı olduğunu savunabilirim. Hafızam yanıltmıyorsa Ostry KC06'dan daha geniş diyebilirim. Zaten Ostry enstrümanları yatayda sıralayacak bir sahneye sahip olduğu için normal. Yakından seslenmesiyle özel bir büyüye sahip olması var bir de tabii. Bir orta - üst frekans tutkunu olarak, IT01'in burada dudak bükeceğim tek noktası midlerin biraz geriye konumlanmasıdır. Flat'ın biraz, yarım tık daha öne konumlanması veya Ostry'den bir tık uzak seslenmesi beni daha mutlu ederdi. Bunu aşabilmemin 2 nedeni var. Birisi ses konusunda değineceğim tiz frekans bölgesi, diğeriyse alıştığım ses seviyesinden biraz daha yüksek ses seviyesine çıkmam.

Sahneyi tanımlayacak olursam da; müziğin sunumunu geniş, yüksek ve dolu bir tiyatro salonunun orta sıralarından dinliyorsunuz. Sahne boş değil, bir sürü dinleyici var. Bu yüzden gövdeli bir yapıdan, metalikleşmeyen ve yankının bulunmadığı bir ses sunumundan bahsedebilirim.

Ses Başarımı:

Alt Frekanslar:

Bu bölgeye odaklanırken kulaklığı belli aralıklarla dinlediğimi belirteyim öncelikle. Uzun süreli dinlemelerde basları hissetmek zorlaşıyor, inceleme sapabiliyor çünkü.

Basları tarif edecek olursam; içi dolu, biraz sıcak ve oldukça yumuşak bir yapıya sahipler. Sıkı, ve miktar olarak tatminkar... Vuruşlar çok kuvvetli olmasa bile iyi çözünürlüğe sahip ve yakın sayılırlar. Hem 'duyabiliyor' oluşunuz, hem de kendi alanından sızıp spektrumun dışına çıkmayışını hissediyor olmanız bahsetmeye değer bir mesele. Dağılıp diğer frekans bölgelerini gölgelemeden gayet sık, hızlı ve de takip edilebilir bir şekilde ilerliyorlar. Gayet hızlılar ve havadar hissettiriyorlar... hem yumuşak, hem de sıkı. Bir dinamik sürücüde olması gerektiği gibi. Yine de bir BassHead bası olması mümkün değil tabii ki.

Örnek verecek olursam:

"Brent Faiyaz - Poison" parçasındaki bas vurgusu ve ardından gelen yankı efektini sınayabilmek için, bu parçayı test listeme ekledim. Dinlerken 2:07 - 2:10 arasındaki vurgu ve yankılı kısımda basların kuvvetli bir vuruş yapmasını/dağılıp zamanında bitmesini ve bunu yaparken de diğer frekans bölgelerine karışmamasını/gölgelememesini; yankının da sahnede dağılmasını ve sahne genişliğini hissettirmesini bekliyorum. Beklentim bu. IT01 için sahne gayet yeterliydi, bu fiyat bandına göre konuşacak olursam. Özellikle derinlik açısından daha ağır basıyor genişliğe kıyasla. Bas vurgusunun 'şiddeti' ise beni tatmin etmedi bu parçada. Ancak:

Olur olmadık yerde her zaman, kayıt dışı bir alt frekans vurgusu duymuyorsunuz demek oluyor bu. Yani bu spektrumun sunduğu performans gayet kayda sadık, diğer frekans bölgelerini etkilemeden sıkı, yumuşak ve de hızlı olmaları yanı sıra takip edilebilir bir yapıda...

IT01'in sunduğu midbas performansı ise alıştığımız diğer kulaklıklara oranla farklı bir konumda. Çoğumuz normalde orta - üst düzey IEM'lerde bile subbasların; midbaslara kıyasla hem miktar, hem de bas vurgusu olarak daha zayıf kalmış bir bas sunumuma alışığızdır. IT01 midbas bandında böyle bir konuma sahip değil. Hatta hassasiyeti ve belirginliği işin içinden çıkardığımızda, miktar olarak subbaslar bir tık daha üstün desem saçma bir şey söylemiş olmam. Hatta bol ve belirgin midbas, yani gövdeli bir ses sevenler sunumu dengesiz olarak nitelendirebilir. Bu noktada söyleyebileceğim şey, sunumda herhangi bir cılızlık ya da dengesizlik yok. Alt frekans spektrumunun tamamı hem dengeli, hem eğlenceli, hem de müzikaliteyi arttıran tatlı noktalarda. (Yine de siz fazlasını aramadan belirteyim, bkz: fiyat...)

"Michael Jackson - Break Of Dawn"

Ünlü sanatçı ve dansçı Michael Jackson'ın; göze batan cinsten baslara sahip olan bu parçasını çoğumuz biliyordur. Basları test etmek için şahane bir parça.

Baslar yavan, içi boş. IT01'in bu parçadaki performansı için ise, istiyor olmama rağmen eleştiri getiremiyorum. Evet baslar hala boş, yapay belki ama; kayıt yapısı gereği hiçte fena değiller bence. Hoşuma gitti.

Orta Frekanslar:

Tonlama olarak nötrden bir veya yarım tık ince ve sıcak tarafta kalıyorlar diyebilirim. Karakteri, kaynak baz alındığında V / U - shape ve flat'a bürünebiliyor. Bunun yanında midler çok geride kalma durumuna da düşmüyor. Gayet hissedilir bir konumda, flat'a yakın genişçe bir U şeklini anımsatıyor.

Mikro detaylar konusunda bir sorun yok, ancak genel detay ve fonda bir eksiklik var. Örnek verecek olursam; solo piyano parçalarında doğru ve doğala yakın bir atmosfer oluştururken, akustik kayıtlarda veya alternatif parçalardaki piyano sunumu biraz tutarsız gibi. Arka planın yeterince karanlık olmamasından değil de farklı bir şey sebep oluyor buna. Aşağıda değineceğim.

Aşırı çözünürlüklü bir mid sunumundan bahsedemem. Zaten çözünürlüğü öve öve bitireceğim bir an yakalamadım dinlerken ama, kulaklığın kritik dinletilerden çok; keyifli ve rahat bir dinletiyi hedef alanların daha çok seveceğini düşünüyorum ben. Yine de çözünürlük fiyat seviyesine göre gayet iyi.

Ostry'de severek dinlediğim "Pentatonix - Jolene" parçasında vokalin yükseldiği kısım (1:15 - 1:23) bu kulaklıkta da çok hoşuma gitti. Parçadaki vokal, KC06'nın parlak vokallerinin yanında ayrı bir konuma yerleştirdi IT01'i. Çözünürlüğü bir iki kelime ile tarif edecek olursam da, sarhoş edici derim. Bir tık sıcak ve bir tık da koyu çalan bir DAP ile özellikle... Uyku getiren "Lana Del Rey - Ultraviolence" parçası konuyu açıklığa kavuşturacaktır.

Az da olsa parlak tabirini hakeden vokaller, enstrümanlara kıyasla elbette daha önde ve de daha açık karakterde. İkisi arası eşit mesafedeki bir sunum ne kadar doğru olur bilmiyorum ama, kişisel zevkim gereği fonun ve enstrümanların vokalden daha yakın seslenmelesini hayal ediyorum sık sık. Bu kulaklıkta da "Acaba ne olurdu ?" dedim kendi kendime. O zaman da kulaklığın U - Shape yapısından dolayı; vokallerin enstrümanlara oranla geride kalması hem tonlamayı daha olumsuz etkiler, hem de kulaklık rahat ve keyifli sunumunu tamamen yitirirdi.

Not: 200 saati aşan kullanımda vokallere kıyasla enstrümanların daha hissedilir hale geldiğini söylesem yeridir. 'Thunderstruck', 'Cry Of Achilles' ve 'Reapers'da belirgin bir durum. Ancak bu orta frekanslar öne konumlandı demek olmuyor yine söylemekte fayda var diye düşünmekteyim...

Bu kulaklıkta burun kıvırdığım tek nokta, midlerin geride kalması, söylemiştim. Nötr'den bir tık yakın veya Ostry'den bir tık uzak seslenen bir mid sunumuyla birlikte daha fazla gülümsetebilirdi beni bu kulaklık. Bu bende alştığım ses seviyesinin az daha yükseğine çıkma isteği uyandırıyor sürekli.

Solo piyano ve keman performansı; akustik, canlı kayıtlarda olduğu gibi gayet başarılı. Ancak alternatif kayıtlardaki alt mid bölgesini kapsayan enstrümanlardaki bölge biraz tutarsız demiştim. Bunun sebebini de alt mid bölgesinin epey törpülenmesi, yumuşatılmasını gösterebilirim. Midler zaten dokusuz/çıkıntısız, yumuşak. Bir de alt mid bölgesindeki bu büyük törpülenmeyle birlikte, bir şeylerin eksikliğini hissediyorsunuz doğrusu. Mesela sevdiğiniz müziğin çekiciliğini bozan bir durumdan bahsediyorum.

Üst mid bölgesi epey kontrollü; ve oldukça rahat, eforsuz bir dinleti imkanı sunuyor. Grain gibi bir kırpılma söz konusu değil. Hatta orta frekans spektrumunda miktar olarak üst bölgenin daha üstün geldiğini söylemek mümkün. Yine bu bölge de, orta frekans spektrumunun tamamı gibi yumuşak, pürüzsüz ve de detaylı takılıyor. Sibilansa gelirsek, kayıtta varsa yüksek ses seviyelerine çıktığınızda rahatsızlık verecektir. Bu bölgenin yapısı gereği sivri frekans noktaları da size törpülüymüş gibi gelecek, sibilans olan kısımlarda... kayıtta varsa ve volume'u da hafif yükseklerde tutuyorsanız, rahatsızlık verecektir tabii yine. Ama olur olmadık yerde sibilansı göze sokacak bir durum yok.

Son olarak kaynak seçerken özellikle desibel düşüklüğüne dikkat etmekte fayda var. Roll-Off mevcut diyemesem de, az da olsa midbas ve alt mid aralarında Roll-Off'a yatkınlık var.

Üst Frekanslar:

Öncelikle U - Shape yapısına rağmen kulaklık; o kadar da tizli değil, girişi o şekilde yapayım.

Bu bölgenin stresli olmaması ve çok istediğim eforsuz bir dinleti imkanı sunarken de kulaklığın genel yormayan yapısına rağmen gayet havadar hissettirmesi beni uzun bir süre gülümsetti.

Ziller genel olarak çok uzayan, miktar açısından iyice fokuslanmış bir yapıda değiller. Bu noktada kayıtta uzayan bir zil sesi var ise, uzayacak; yok ise durması gereken yerde duracaktır. Dolayısıyla üst frekansların kayda bütünüyle sağdık kaldığını söylemek mümkün. Bunun yanında üst frekansları sevenlerin tercih etmeyeceği bir kulaklık da değil IT01. Tiz bölgesi oldukça 'belirgin', rafine ve perdesiz. Dengeli, biraz renkli, dinamik ve transparan. Bence detaylı ve kontrollüyken; rahat, eforsuz bir dinleme imkanı sunuyor aynı zamanda. İnce ya da öyle çok geride kalma durumuna da düşmüyorlar, zilleri gözünüze sokma gibi bir girişimde de bulunmuyorlar. Gayet flat.

Midlerdeki hafif çekiniklik sebebiyle olumsuz düşüncemi kıran noktanın, tizler olduğunu söylemiştim. Bunun sebebi belirgin ve transparan olsalar bile, yüksek ses seviyelerinde de bol tizli kayıtları dinleyebilmem. Teknik başarımının yanı sıra hem eforsuz, hemde keyifli bir dinleti sunmasıyla birlikte kulaklığa daha sıcak bakabilmemi sağladı üst frekanslar. Ayrıca kontrollüler de... Yalnız bendeki kulaklığın 200 saati geçtiğini, ve kaynak seçtiğini de siz unutmadan tekrar hatırlatayım...

"Fleetwood Mac - Dreams (2004 Remaster)"

Özellikle referans olarak gösterebileceğim bu parçada; zillerin yakınlığı ve belirginliği, çözünürlüğü ve uzaması tam kişisel beğenime hitap ediyor. KC06'da kısık sesle dinlemek zorunda kaldığım bu parçayı sağır seviyesinin çok hafif altında dinleyebiliyorum mesela IT01 ile.

Özellikle tiz bölgesinde parlak, çok canlı ve renkli bir kulaklık zaten KC06. Bu yüzden Rock türünde gayet başarılı olup, geçer not alıyor hobişlarımız tarafından. IT01 ise tonalite açısından kaybediyor.

Ne tiz bölgesinde ne de üstmid bölgesinde stresli bir sunuma denk gelmedim. Yapışma/Karışma problemi de tahmin edileceği üzere yok yine. Zaten smooth çalan bir IEM için bu da istisna değil diye düşünüyorum.

Tonlama - Ayrım - Çözünürlük:

Kulaklığın, hafif renkli de olsa doğal hissettiren bir sunumu var açıkçası. Ve tonlama olarak tam da açık diyemeyeceğimiz bir yapıda bence. İnsanda canlı bir rengi anımsatsa da, o rengin biraz solgun ve kapalı bir renk olduğu barizce hissedilebilir diyorum ben. Örnek olarak Ostry KC06 parlak, canlı bir magenta ise; iBasso IT01 Turkuaz olurdu. Daha çok, koyu, hatta biraz yeşile doğru, parlaklığın az olduğu cansız bir Turkuaz.

Enstrüman arası boşluklar ve sahne yapısı, ayrım ve konumlamayı basitleştiriyor. O kadar da geniş bir sahneden bahsedilemese bile, rahatça seçilebiliyor enstrümanlar. "AC/DC - Thunderstruck" enstrümanların konumunu tespit edebilmek adına güzel bir test parçasıdır. Doğru konumlamaları yapabiliyor olmak ayrım ve konumlamanın hiç de fena olmadığını gösteriyor. Fazlasını isteyecek şekilde bırakacağı aşikar yine de.

- Ayrıca bir zamanlar IT03'ün şu an ki IT01 fiyatına satıldığını düşünürsek, getirilen eleştirilerin kur farkından kaynaklandığı besbelli. -

Mid bölgesine değinirken çözünürlüğe dair bir şeyler yazmıştım. Bu, burn-in aşamasından sonrasıydı.

Öncesi için konuşmak gerekirse enstrümanların ve detayların daha az hissedildiği bir sunumdan bahsedebilirim. Perde gibi bir durum değil bu. Sadece şarap fıçısına düşmüş gibi hissedebilirsiniz. Bu bölge için tamamen vokal odaklı bir kulaklıkmış izlenimi de verebilir. Burn-in sonrası için ise elimden geldiğince anlatmaya çalıştım yukarıda da. Hala sarhoş edici bir sesi var bazen ama eskisi gibi her şeyin buğulu olduğu bir atmosferi anımsatmıyor bu sefer. - Çözünürlük bu fiyat bandında gayet hoş.. -

Son Sözler:

Doğrusunu söylemek gerekirse ben bu ürünün abartıldığını/şişirildiğini düşünüyorum. Öve öve bitiremedikleri bu kulaklığı kulağınıza taktığınızda "Bu mu şimdi IT01" gibisinden bir tepki verebileceğinizi düşünüyorum. Normalde beklentim yüksek olurdu o kadar yorum ve görüşlere rağmen. Ama daha önceden öğrendiğim ses karakteriyle birlikte beklentimi düşük tuttum bilerek. Dinledikçe de alıştım ve sevdirtti kendini açıkçası. İşin aslı: kur farkını ele alırsak bence ne eleştiri, ne de övgü getirilebilecek bir kulaklık. Herkesin sevebileceği bir tonlama ve renk yakaladıklarını düşünüyorum ben.

Kulağınıza takıp aralıksız kulak yormadan dinleyeceğiniz bir kulaklık arıyorsanız, ve de müzikal sunum için bir başlangıç noktasına geçmek istiyorsanız iyi bir seçim olabilir.

Not: "IT01S" modelinin ayrım ve müzikallik açısından daha iyi olduğu söyleniyor.

Yurtiçindeki durumları biliyoruz yurtdışından sipariş vermenin de bir espirisi kalmadı artık ne yazık ki. Yurt dışında kalanlar için konuşacak olursam da kur farkı 3 civarında geziniyorsa rahatlıkla alınabilir bu kulaklık.

"Bana hitap eden bir kulaklık olmasa 'bile', uzun dinlemelerle elimden geldiğince tarafsız yazmaya çalıştım. Ve, bana göre bir kulaklık olmamasına 'rağmen', bir müzik hoşuma gittiğinde; hemen kulaklıkla dinlemek istiyorum o melodiyi."

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Sevgiler, saygılar...

#1 Black, 17 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 25 Eylül 2019
    Baran, VirtuFortuna, barocka ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Aceleyle açmıştım konuyu, şimdi düzenledim.

Totem ve onurdogan4 bunu beğendi.
  3. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    elinize sağlık, dikkat ettiğim nokta it01 nozzle'larını da artık it01s'de olduğu gibi değiştirilebilir yapıyorlar. size de yeni yapım it01 denk gelmiş. eskilerinde böyle birşey yoktu :)

4. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Bundan haberim yoktu açıkçası. :) Ben en iyisi konuya da ekleyeyim bilgilendirmeniz iyi oldu. Zaten konuyu baştan aşağı yenileyecek sıfırdan bir inceleme yazıyorum. Onunla birlikte tam oturmuş olur diye düşünmekteyim. Güncellediğimde yine mesaj yazarım buraya çünkü farklı kaynaklarla dinleyip 200 saati aşan ilerleme kaydetmiş durumdayım bu kulaklıkla.

5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    tam anlamıyla performans almak için 200 saat burn in gerekiyor diyorlar..ben bu süreye ulaşamadan elimdeki it01'leri sattım malesef.. :) siz sabredip dinler ve bizi bilgilendirirseniz konu amacına ulaşır rehber niteliğinde olur :) nereden aldınız bu arada? yurtiçi yurtdışı?

6. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Evet sabır da sabır dedirtiyor. Yurtiçi.

7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    ilk denemede ben de bu mu ya öve öve bitiremedikleri it01 demiştim..pişmeye başladıkça güzelleşti..200 saati henüz göremedik, az biraz daha dinlemem lazım,bakalım nasıl olacak. ben yurtdışı da aldım yurtiçi de..ancak yeni vergi sistemi ile yurtdışı'nın da pek bi espirisi kalmadı

Black bunu beğendi.
  8. odessa

odessa
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Kaynak seçmesi çok bariz ve yanmadaki değişimde.Mutlaka 150-200 saat vermek lazım.Yanmadan satan ve bumuymuş bu kadar övülen diye düşünen çok olmuştur.Nozzle ların çıkarılır ve değiştirilebilmesini anlamadım.Farklı nozzle yok sette yada satılan bir şey değil.Bilen aydınlatırsa sevinirim.

9. hbcke

hbcke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Kulaklığı her yönüyle güzel anlatmışsınız tebrik ederim güzel bir inceleme olmuş fotoğraflar 10 numara olmuş. 200 saat burn in de zor iyi dayanmışsınız.

10. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Konuda yer alan 3. sıradaki fotoğrafta sesin iletildiği borunun ucundaki filtre yok gördüğünüz üzere. Değiştirilebilir nozzle filtresi o işte.

(Fotoğraf alıntıdır)

İlk versiyon üründeki filtre kısmı tümleşik ve değiştirilemiyor.

Değiştirilebilir olmasının sebebi ise ses dengesi, balanced sorunu gibi şikayeyler üzerine filtre kısmını yapışkan etkisini gidermeden temizleyip sorunu giderebilmekti. Zira bu versiyonda da benim gibi ses dengesi problemini yaşayan kişiler o kısmı temizleyerek sorunu çözmüş oluyor artık.

Ve evet, ne yazık ki ayrı olarak satılmıyor bu parçalar.
    Teşekkür ederim. Bu, incelemenin dağınık versiyonuydu. Sil baştan yazdığım incelememi tamamladım ve hatta şu an güncelledim de. :oops:

Tekrar teşekkür ederim.

#10 Black, 9 Ağustos 2019
    Son düzenleme: 12 Ağustos 2019
    odessa bunu beğendi.
  11. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Selamlar, ilk 100 dolar bütçeli IEM kulaklıgım olarak bunu seçmiştim ancak incelemenizi okuyunca kararsız kaldım . :) muadil olarak ne önerirsiniz aynı max 1000 TL butceye?

12. Ahneturan

Ahneturan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Hocam merhaba biliyorsunuz bu nozzle değişebilen uçlarda sahip. Bunun için ibasso servisine destek maili attım. Onların cevabını aşağı ekliyorum ama kısaca 1 dolar nozzle başına 5 dolar da kargo ücreti istemişler. Ben 4 tane almayı düşünüyorum sizde isterseniz mesaj atabilirsiniz. (bu yazıyı okuyan kullanıcılar varsa onlarda mesaj atsın nede olsa kargo ücretli bir kere ödenmesi en mantıklısı.)

13. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    ben de aldım 4 adet 9 dolar tuttu kargo dahil. ancak paypal ekstra komisyon da kesti. toplam 60 küsür liraya geldi. bugün de kargo'nun istanbul'a geldiği bilgisi geldi. ufacık şeyler için 30 lira da gümrük ücreti kesmişler.. 4 nozzle için 100 liralık olduk :)

Black bunu beğendi.
  14. Ahneturan

Ahneturan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ben vazgeçip 6 tane aldım. Nede olsa ne kadar çok alırsak nozzle başına o kadar az masraf.

15. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    evet daha iyi yaptınız. yaklaşık 20 günde geldi benimki. sizin de o civarda gelir yüksek ihtimal

16. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Elimdeki tek çift filtrenin perdesini/bez tabakasını sökmek zorunda kalmıştım denge sorunu yüzünden, şimdi de iki farklı ses yakalamış gibi bir durum söz konusu. :D

Muhtemelen ben de sipariş vereceğim ama şimdilik dursun yine başka bir yerden temin edebilme yönünden şansımı deneyeyim.

3-5 liralık şu ufacık parçayı getirtmek için döktüğümüz ecel terlerine bak arkadaş. :p:D

Örnek: :)

17. Ahneturan

Ahneturan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hocam ben fazladan 2 tane aldım malum. Cebimden çıkan toplam para bölü 3 ile 2 tanesini size verebilirim isterseniz.

Black bunu beğendi.
  18. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Aynısı veya muadili bulunmadığı için pek kurcalamamak gerekiyor bu tip aksesuarları :) ücreti ayrı dert teslimat süresi ayrı dert. Hesaudio’dan da rica edilebilir aslında :) bu da dipnot olsun

19. Ahneturan

Ahneturan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ben sorudum ellerinde yokmuş.

20. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Zaten Hesaudio'da satılsa, kısa sürede "Stokta yok" ibaresini göreceğimizi düşünüyorum.

Keşke olsa. :rolleyes: