ikinci el ürünler...

'Genel Tartışma' forumunda complete tarafından 24 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Konu başlığından anlaşılacağı üzere birkaç yorum yapmak istiyorum,özellikle yurtdışı forumlarında 2.el fiyatların ürünün sıfır fiyatına oranla %80,%90 civarında (fiyat anlamında) olduğunu görüyorum,forumumuz dahil birçok forum da,ilan sitelerin de ürünü 2.el duyunca %50'ye kadar ucuza almak isteniliyor,bu tabiki her durumu özetlemiyor ama geneli bu şekilde,bizde mi fırsatçı çok yoksa 2.el anlaşımız mı farklı !! konuyu tartışmaya açmak istedim bunlar benim gözlemlerim...

3 kişi bunu beğendi.
  2. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Bir satıcı ürününü türkiye yerine yurtdışında satışa çıkarıyorsa sorgulanacak bir durum var demektir.Bazı ürünler yurtdışından daha ucuza forum içinde satılıyor ama alıcı bulamıyor (2.el fiyatlarını karşılaştırıyorum).Piyasanın küçük olması bir etken elbette ama bu durum yeni ürünlerin yolunuda bir noktada kapatıyor.Yüksek fiyatlı ürün almaktan çekinen bir sürü insan vardır sanırım...

3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    @complete'nin dediklerine katılıyorum.Genelde bir ürünün fiyatı uygun da yazılsa insanlar o ürün için yine de indirim istiyorlar.Bu forumdan çok ikinci el ürün aldım,bana ürün satan arkadaşlar iyi bilir,ama hiçbir üründe pazarlık dahi yapmadım.Ama kendi sattığım ürünlerde pazarlık eden,onu ölü fiyattan almaya çalışan da çok oldu.Hatta bazılarını satıştan çektim bu yüzden.Ben İsviçre'de uzun süre bulunduğum için bu pazarlık kültürü hala tuhafıma gider.EBay den de çok ikinci el alışverişim oldu.Orda ürün sıfırına yakın,hatta sıfırı piyasada yoksa daha yüksek fiyatlara satılır.

Collapse Signature Expand Signature
  4. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Elimde bir adet ipod 5.5g 80GB var pusudayim :evl

Saka bir yana, ben pazarlikla gelenleri geri cevirmiyorum cogu zaman, ama edebiyle adabiyla gelmeli bir insan. 500 yazan urune 300 vereyim diye geliyorsa, ben sana 600 vereyim dukkanin onunu kapatma diye cevap verilmeli diye dusunuyorum. Birde yaz aylari genel olarak ikinci ellerde durgun geciyor, urun ilanda kaldikca alici daha da indirim bekliyor malesef :)

4 kişi bunu beğendi.
  5. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    @complete Türkiye maalesef çok ölücü dolu, bir ürünü ölü fiyatına almak için akıl almaz teklifler yapıyorlar. Yurdumda henüz sahip olduğum bir audio ürününü ikinci el olarak satmaya çalışmadım, ama dslr kamera lensleri ile ilgili başıma geldi bu çok kereler. Bir ara bir zeiss 100mm apo macro lens satacaktım, ilanı vermiştim 3500 TL olarak yanlış hatırlamıyorsam... Adam geldi "temiz 2200 TL vereyim", dedi iyi mi? Ondan sonra da yok ebay'de şöyle bulunuyormuş falan filan. Dedim ki, "sen bu durumdaki bu lensi bana 2200 TL'ye bul, ben senden alacağım, hatta ne kadar bulursan o kadar alacağım"... Lensi sonra daha makul olarak 3300 TL teklif eden birine elden alması koşulu ile sattım... Bu tarz yaklaşımlar başıma çok geldi, ama en net hatırladığım budur... Hayır, tek açıkgöz bu teklifleri yapanlar, biz satıcı olarak da hıyarız... İnsan sinirleniyor... Ben o yüzden eğer fiyat bana makul gelirse direkt alırım, eğer üzerinde pazarlık payı olduğunu da düşünürsem, satıcıya, "sizin pazarlıkla satarken rahat edeceğiniz miktar nedir" gibi bir soru sorar, ne söylüyorsa da o fiyattan alırım. Bana o şekilde davranılmasını istiyorum çünkü... Türk'lerin en büyük eksikliği empati maalesef, tüm saygısızlıklar da ondan ileri geliyor zaten...

9 kişi bunu beğendi.
  6. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Eskiden birkaç kez cevap yazdığım oldu böyle tiplere de artık kale almıyorum... Değerinin çok altında tekliflere cevap vermeye tenezzül etmiyorum... Biraz da onlar deli olsun de mi... :)

4 kişi bunu beğendi.
  7. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    627
    Türkiye'de satılanlar ile yurt dışında satılan 2. el ekipmanlar arasında durum bakımından ciddi farklar oluyor. Bunun birçok sebebi var ama uzun uzun detaylandırmaya gerek yok. Head-fi'deki 2. el ilanlara baktığımda veya oradan bir şey satın aldığımda; 1.5-2 yıllık üründe neredeyse çizik yok. O kadar itinalı kullanıyorlar mallarını. Ha bizde yok mu? Bizde de var illaki. Kıyasla çok daha az sadece.

Bir diğer husus da pazarlığın ata sporu olması. Pazarlık etmeyi er kişinin kendine prensip bellemesi.

8. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Hadi oldu aldı birşekilde ucuza, adam 2 ay kullanıp aldığı fiyatın 200 300 fazlasına satmaya çalışıyor
    Edit: Ben satmadim ama satılan ürünlerden takip ediyorum

9. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,398
    Daha önceden birkaç kulaklık alıp satmışlığım var. Ama şu an aynı kulaklıkların ikinci el fiyatlarını görünce biraz şaşırıyorum. Türk lirasıyla alıp satılan ürünlerin, şu andaki dolar kuruna endekslenmesi biraz garip geliyor bana.
    sattıklarımdan bazılarının fiyatları
    HD600 - 400 lira
    HE5- 700lira
    AKG Q701-450 lira
    EF5 kulaklık amfisi - 500 yada 550lira -tam hatırlayamadım
    Little dotmk3 - 350 lira

10. XareLto

XareLto
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ölücüler konusunda haklısınız ancak bu işi ticaret için yapanlarla hobi olarak yapanları bir ayırmak gerek.
    Misal yurtdışından 500e mal edilen 2.el bir ürün alınıyor.Ki bu bir hobi olduğundan o 2.el değil 3.4. hatta 15.20. ele kadar çıkıyor.Çünkü herkes alıp 1 hafta deneyip satıyor.Ben 21.el bir ürün almak istediğimde ise "bak kardeşim sıfırını yurtdışından 500e alırsın 1 ay beklersin ve uğraşırsın gümrükle" deniliyor. O ürüne tabiki de 300 lira teklif edilebilir.Keriz miyiz 21.el ürüne 2.el fiyatı verelim?

He ama başka bir satıcı 600e yurtdışından sıfır alıyor. 1-2 hafta deneyip aldığı fiyata satmak istiyor 2.el olarak. Ona tabiki de bir şey denilemez pazarlık dahi yapmam faturası varsa kendisi sıfır olarak aldıysa.

Yurtdışından ürün getirtmek 2.el de olsa sıfır da olsa hizmet olarak görülüyor.O ürün tabiri caizse follafoş oluyor kargolarda ama halen 21.elde yine sıfır fiyatına satılmak isteniyor.NEDEN? ÇÜNKÜ YURTDIŞINDA SIFIRI BU FİYAT KEYFİN BİLİR GİT AL BEKLE GELSİN DİYE.

Bir de yıpranma payı hiç yokmuş gibi davranılıyor.Bir amfi veya player dıştan temizse tamir görmemişse içten de sorunsuz olabilir (pili vs bitmemişse) ancak kulaklıklarda böyle değil malesef. 2.el kulaklık deneyip de sorunsuzuna rastlamadım henüz.Kullanan kişi o kusura zamanla alışıyor ve sorunsuz sanıyor.

11. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    İkinci el yurtdışından ilk getirenin bence katlandığı maliye göre fiyat belirlemesi normal ama ikinci el aldıktan sonra amozona göre fiyatlandırma anormal.

#11 Hanamichi, 7 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ocak 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  12. XareLto

XareLto
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    piyasa nerde hani hocam ? kim belirler piyasayı alıcı mı satıcı mı ?Bir ben göremiyorum sanırım bu piyasayı. Ülkemizde kaç tane hd650 var da piyasası olsun ki bu ürünün?

100. kullanıcısıysam 300 bile teklif edebilirim o ürüne. Ne olduğu belli değil dıştan hd650 ama "gel bir de bana sor neler çektirdiler bana" diyordur ürün. Herkesi kendimiz gibi sanıp temiz kullanmıştır "100ü de !" diyebiliyor muyuz?

Benim düşüncem ürünün faturası varsa ve satıcı ile faturadaki isim tutuyorsa sıfır fiyatına bile satışa koysa gıkımı çıkarmam. Ama bir bakıyorum adam az kullanıldı yazmış.Sonra muhabbet arasında başka bi forum kullanıcısıyla konuşuyorum onu ben aldım sattım diyor. Aldığı adama mesaj atıyorum ben de 2.el şundan aldım diye böyle böyle gidiyor sınırsız döngüye :)

Yazdıklarımın şuan alıntı yaptığım arkadaşla hiçbir alakası yoktur. Kendisinden alım-satım yapmadım yanlış anlaşılmasın:)

13. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Piyasa derken daha önce olan emsal satışları kastetmiştim , açıkçası ben aldığım ürünlerin kaçıncı el olduğunu pek araştırmıyorum . İkinci el olduğu için beklentilerim belli ölçüde oluyor 100 de abartı bi rakam oldu :D o kadar el değiştirmez o kulaklık ,sizde haklısınız tabi içi aksamda yıpranmış olabilir zamanla .

14. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,398
    Ben kimseyi hedef alarak yazmadım. Herkes istediği fiyata ürün satabilir tabi. İkinci el alınan bir kulaklık mesela kablosu yenilenmiştir. Fiyat farkını eklersin satarken. Ya da amfinin lambasını yükseltmişsindir. Ama bunlar yoksa, her ikinci el satan fiyat eklerse , gereksiz fiyat yükselir.

Şöyle örnek vereyim. Ben bir entegre amfiyi satarken pre amfiyle takas yaparak sattım. Üzerine de para ödedim. Ayni kişi benden aldığı entegre amfiyi satarken ona ödediğim fiyatı düşerek fiyatlandırmış. Çok beğenmiştim bu durumu.

Ama başka biri benden ikinci el 150 liraya aldığı ürünü sıfır diye 350liraya satışa koyduğunu da gördüm. Malum satış sitesinden ilana vermiş.
    1650 liraya cd çalar sattım. Ama aynı cd çalar 2500 liralardan ilanını gördüm.

Kendimden örnek vereyim. 375 lira verip Türkiye yetkili satıcısından audioquest dijital kablo aldım. Oldukça da az kullandım. Şu ana kadar satıştaydı 150 liraya. Bugün satıldı.

Bir de şöyle bir şey var. Siz piyasadan düşük fiyata aldıysanız, mesela 500 liraya bir ürün aldınız ama herkes 700 liraya satıyor. Siz de satarken 700 liraya mı satmaya çalışırdınız?

15. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Olay kişiselleşmis biraz. Herkes bir şekilde kendi mantığını savunmaya çalışmış, ben durumu farklı bir açıdan azıcık nesnelleştirmeye çalışayım.

Head-fi da 0 ile 100dolar arası, haydi gümrükten çok vurmazlar diye 0-150 arası olsun ikinci el ürünler ile o ürünlerin buradaki ikinci eli arasında baya büyük fiyat farkları ortaya çıkabiliyor. Neden bu fiyat aralığını özellikle belirttim çünkü hobide yeni ilerleyen insanlar, bütçe derdi olanlar bu aralikta takılıyor ve söğüşlenmesi en üzücü olan kesim burası. Direk ürün örneği vererek forumda olası satıcılarını zan altında bırakmak istemiyorum. Fakat belirtmek gerekir ki bu abartılı fiyat farkları bazen iki katı kadar bazen de yüzde beş, on kadar önemsiz düzeylerde olabiliyor. Ben kendim de öğrenci olarak bütçe sıkıntıları yaşayan biri oldugumdan head-fi'da gümrük + kargo dahil yarı fiyatina denk gelen ürünü aylarca beklemekten dert yanmam yanamam beni kisitlayıcı faktor su an para çünkü.

Bir de bu 0-150 fiyat araligini ve low-mid fi seviyelerini vermemin diğer nedeni de bu seviyeden ürün alacak olanların büyük ihtimalle zaten yıllarca kullanma gibi bir isteğinin olmaması. Adam ilk defa dac alacak mesela ona yirminci el dac versen neden sadece bir sene dayandı bu demez. Bu hobi, süreçtir ve deneyerek ilerlersin, daha sürecin başindaysan zsten uzun ömürlü ürün bakmak mantıklı değil pek, deneyebildiğin kadar dene zamanla zevkini tadını bulana kadar ellinci el urun de olsa problem değil. Değistirirsin zaten. Deneme için sıfır urun almak çoğu yeni başlayan insan için ütopik bir yaklaşım.

Diğer kritik konu ne, ürünün kullanılmışlık düzeyi fiyata nasıl yansıyacak konusu. Sıfır aldım kutusunu açtım sıfırına yakın fiyat koydum sattım olayı bazen suistimale yol açıyor öyle bir problem var. Bu dedigim gümrük vergilerinin can yakmadığı fiyat aralikarinda, adam yurtdışından sıfırını Tr'deki sifirin baya altında alabiliyor. Bekliyor ama ucuza aliyor mu aliyor. Sonra Trdekinin sifirina yakın fiyat da koyunca adam bu işten kar etmiş oluyor. Boyle saçma bi sistem mevcut. Bunu farkedenler de yurtdışı, yabancı site nedir bilmeyen yurdum insanini ve yukarıda belirttiğim yeni başlayan, olaya vakıf olmayanları soyulacak enayi gibi gorebilir. Bu şekilde haksız kazanç sağlayabilirler. O yüzden, tertemiz ürün elbette ellinci el üründen daha pahalıya gitmelidir ancak piyasasının da sıfır fiyatina çok yakın olmaması gerektiği kanısındayim. Sorunun ükemizdeki ithal ürün ve gümrük kurallarıyla ilgili bir sorun oldugunu düşünüyorum.

Bu şekilde kazanç üst seviye ürünlerden de sağlanabiliyor mu emin değilim gümrük vergisi büyük rakamlarda binse dahi bu mümkün olabilir, fakirlikten o düzeyleri araştıramadim

Edit: yazım hatası

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

#15 cgtyguner, 7 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ocak 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  16. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Malesef hem olu fiyat isteyende var, 2. Ele yenisinin fiyatini koyanda! Sahibinden de vardi transrotor zet1 3900euro fiyat koymus - fuardan alinma trhsir urunu- yenisi 3300euro gibi, ıstelik sahibinden de var! Yani ne diyim, kullanilmis en az yuzde 30 fiyat dusmesi gerek, ben satarken yuzde elliyi tuturamiyorum!

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  17. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    33000 yen verip kargo dahil fx1100 aldım, 750tl eder, kaca satarim bu memlekette:) ben forumu bu tip bilgileri kullanmak icin kullaniyorum ve forumda arkadaslar sayesinde bir iki akıllı alişverisimde oldu, akıllı alisveris yapmayan arkadasin ilanını gorunce ahhh diyorum ya pahalı aldı ya karlı satış, yahu bunun yenisi amazon japonyada 20000yen diyemiyorum, ama demekte lazımmı diyr dusunmeden edemiyorum acıkcası! Mojo iyi bir ornek turkiyeye kapıya 1550tlye gumruksuz gonderilirken 2. El fiyatlari ya ayni ya daha pahali, simdi bunu 1700tlye satan pahalı almısta olabilir, ama ben ya git surdan al 1550 yenisi desemmi demesemmi! Bana dense kızarım gerci ama bu forum hepimizin en iyi deali bulmasi icin degilmi? Bilmesen kakılırsın durumu bu forumda olmamalı

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Şimdi kafama takılan bi şey var . Bir elektronik mağazasından ikinci el bir ürün aldım ,bu ürünü ikinci el piyasa fiyatına satmam etik açıdan yanlış mı ? Mağazadan aldığım için birinin hakkını gasp etmediğimi düşünüyorum ama yanlış olduğunu düşünüyorsanız satışa koymıycam kafama takıldı .

19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Hangi ürünmüs bu, merak ettim Barış.
    Aldigin fiyata satarsan neden etik disi olsun ki.
    Eger işine yaramiyorsa, magaza da iade aliyorsa, iade de edilebilir belki.
    O zaman butun sorular cevaplanmis olacagindan, felsefeye yapacak birsey de kalmamis olacak.

#19 karanehir35, 22 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2016
  20. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Bi dukkandan ikinciel aldimda gerek kalmadi . birsey alip satmamaya karar verdim artik :DBunu da kullanirim yedek dursun

#20 Hanamichi, 22 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2016