ikinci el ürünler...

'Genel Tartışma' forumunda complete tarafından 24 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Bu etik dışı durumu kaldırabiliriz. Hm801'ini bana satabilirsin :D

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  2. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Cesedimi cignemen lazim

7 kişi bunu beğendi.
  3. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Alışveriş insanın kişiliğini yansıtır almak yada satmak önemli değil.pazarlık yapmaya itirazım yok ama fırsatçılık yapılmasına her zaman karşıyım.bu satım yaparkende olabiliyor zaman zaman denk geliyorum.yurtdışından alınmış az bulunan bir urun sıfır fiyatının üzerinde fiyatlandırılabiliyor gerekçe olarak gumruk vs.gosterilebiliyor.ben etik bulmuyorum.yinede genel olarak forumumuz bu konuda çok iyi.en azından guvenle alışveriş yapabiliyoruz.kendi adıma en küçük pürüz yaşamadım onlarca alışveriş yaptım.
    yeni üyeler bazen bu konuda ortamı tam algılamadıkları için olsa gerek tutarsız davranabiliyor ama onlarda burdaki havayı soludukça kendilerine çeki düzen veriyor doğal olarak.

düşününce bu forumun bir parçası olduğum için şanslı hissediyorum.

7 kişi bunu beğendi.
  4. musti11

musti11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Alışveriş yaparken toplumumuzda yaşanan çoğu zaman görmezden geldiğimiz bir sorun olan herkesten akıllı olduğunu düşünmek. Yani malum şahıslar sanki 19. Yüzyılda yaşıyormuşuz da hiçbir şeyden haberimiz yokmuş gibi uçuk kaçık fiyatlar yazıp al-sat üzerinden kar yapmaya çalışıyor. Tabiki de bu işi ticaret olarak yapanlar üstüne kar koyabilir sonuçta bir emek var ancak emeğin üstünde saçma sapan fiyat yazıp denk getirebildiğine fahiş fiyattan satma tüm ürünlerde var. Bu sadece yurt dışından getirme de olmuyor. Geçen gün havaalanın da yaşadığım olay. Adamın biri ufak bir büfenin önündeki görevliye 5tl kağıt para uzatarak üç tane su verirmisin diyor. Görevli çocuk su 4 lira toplam 12 lira diyor. Adam da vazgeçip almıyor. Tamam havaalanı marketle aynı fiyata satmayabilir ama orası bir büfe mekan değil oturup kalkacağın bir yer değil neyin kafasıyla bir su 4 lira. Aynı mantık sinema salonlarında da geçerli. Tamam istemeyen almaz sonuçta 4-5 lira Adamı fakir etmez ancak benim derdim niye bu kadar fahiş bir fiyatlandırma var?

3 kişi bunu beğendi.
  5. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,771
    En mühim konu bu

2 kişi bunu beğendi.
  6. musti11

musti11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Ama benim şahit olduğum bazı anne babalar böyle yetiştiriyor çocuklarını. Sen şöylesin sen böylesin . Diğerleri bilmez anlamaz falan filan. Tamam anladım özgüven aşılamak iyi de abartırsan ya da yanlış örnek olursan sonuç olarak yetiştirdiğin büyüttüğün çocuk sonra karşımıza bu sorunlarla çıkıyor. Eğitim çok önemli bence. Ve bu eğitim illa özel okul kolej falan değil aile içi eğitim en önemlisi o bence

3 kişi bunu beğendi.
  7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Ben bu forumdan 3 tane kulaklık aldım, üç alışverişimde de sıkıntı yaşadım.

Aldığım bir IEM kulaklığın kablosunda sorun çıktı, AudioMinor kablo almayı düşündüğüm için fazla dert etmedim lakin satıcı arkadaş bu sorunu hiçbir şekilde bana belirtmemişti. Defosu olan bir ürüne, defosuz ürün fiyatı ödemiş oldum.

Forumun en eski üyelerinden birinden aldığım kulaklığın sürücüsünde sıkıntı vardı. Ve yine tahmin edebileceğiniz gibi ürün bana "sorunsuz" olarak satılmıştı. Allahtan kulaklığın Türkiye ithalatçısı, ürünü kendileri getirmemiş olsalar bile bana ücretsiz bir sürücü gönderdi. Kulaklığı bana satan kişiye durumu aksettirdiğimde "Ne yapabiliriz?" diye kem küm etti, "Kulaklığı geri mi alacaksınız?" diye sorduğumdaysa ses seda kesildi.

Son kulaklık alışverişimdeyse, aldığım kulaklıkların tip'lerini eksik gönderdi satıcı; kutu içinde olması gereken tip'ler yoktu. Nedenini sorduğumda "bana öyle gelmişti" cevabını aldım. İyi de bunu ilanda açık açık belirtmek gerekmez mi? Ağzınızdan kerpetenle laf mı alacağız sattığınız ürünün tam olarak ne durumda olduğunu anlayabilmek için? Hafiyelik yapıp istihbarat mı toplayacağız? Sonradan farklı birkaç tip daha geldi satıcıdan, ama yaşadığım bu sıkıntılardan sonra ben pes ettim artık, 2. el kulaklıklara asla bulaşmamaya karar verdim.

2. el piyasası neden böyle diye dert yanarken, biraz da iğneyi kendimize batırmamız gerektiğini düşünüyorum...

8. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Forumda satılan cihazların bir çoğu 3. hatta 4. el. Dört kez cihaz aldım forumdan hiç sorun yaşamadım. Baya ayrıntılı bilgi istiyorum; fotoğraf filan, tabi şans işi yine de. Forumun ikinci el bölümünde çok iyi cihazlar, iyi fiyatlara satılıyor. İkinci el bölümü yaşamalı.

#28 sallanansandalye, 12 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Haziran 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  9. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Bu şekil sorunlu alışverişleriniz Olumlu-Olumsuz Görüşler başlığımız var. Sorun yaşadığınız kişilerle diğer arkadaşların da sorun yaşamamasını istiyorsanız fikirlerinizi açıkça yazabilirsiniz.

http://techno-fi.net/forum/bolum/olumlu-ve-olumsuz-görüşler.106/

9 kişi bunu beğendi.
  10. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Maalesef bu foruma bile donanımhaber ölücülerinin dadandığı durumlar da oluyor. Adam kaç bin liralık ürüne %80 indirim yapmanız için öyle bir hikaye uyduruyor ki adama cidden o fiyattan satmak istiyorsunuz. Yok ürünü alınca fiyatı %30 düşermiş, açında %50 düşermiş, kullanınca da %80 düşermiş. Yok öyle bir şey. :D
    İşin kötü tarafı, bu tür kişileri tersleyip göndermek gerekiyormuş. Ben dayanamıyorum, bu düşüncesinin neden yanlış olduğu hakkında resmen kompozisyon yazıyorum. Türk milletinin acilen bu kadar uyanık olmayı bırakması gerekiyor.

4 kişi bunu beğendi.
  11. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    O isi yapanlarin, o kompozisyonu okuyacagini ve feyzalacagini dusunmeniz cok hos :)

Edit: imla

#31 darkainu, 13 Haziran 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  12. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Tabi yurt dışından 100liraya alıp burda 100 liraya satmakta kompozisyonluk!

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Ölücü ve mezarcı takımı heryerde var özellikle bazı uyanıklar yeni çıkan ürünleri satın almayıp 2.elini bilerek bekliyorlar buda yeni cihaz alıp satmayı düşünen arkadaşı 2 kez düşündürüyor,spariş ver kargo öde bekle gümrük öde sonra adam amazon kargosuz fiyat üzerinden pazarlığa girsin,bu yüzden birçok arkadaş alacağı ekipmanı 2 kere düşünüyor hata yapmak istemiyor bu nedenle uzun zamandır ekipman akışı çok yavaş forum da kimse yanlış yapıp para kaybetmek istemiyor

14. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Pek iyi arkadaşlar bir ürünün 2. el bedeli ne olmalı?

Mesela 1- Türkiye'de dükkanda sıfırı 1000 lira olan ürünün temiz ikinci eli ne kadar etmeli?

2- Amerika'da Amazonda 500 dolar olan ürünün temiz ikinci eli ne kadar etmeli, vergisi, kargosu, gümrüğü nasıl hesaplanmalı?

3- Çin'de 500 dolar olan ürünün aynı durumda bedeli ne olmalı?

4- Avrupa'dan gelen 500 euroluk ürünün ne olmalı?

5- Çılgın sorulara devam :) : a- Aldım kutusunu bile açmadım, sticker'ı üzerinde satıyorum, b-Aldım kutusunu açıp kontrol ettim ama sıfır olarak satıyorum, c- aldım çok az kullandım, daha pişme süreci bile tamamlanmadı satıyorum, d- aldım bir yıl temiz kullandım, kozmetiği sıfır gibi satıyorum. Bu ürünlerin 2. el değerleri sizce farklı mıdır? Sıralama nasıl olmalıdır?

#34 Mikrobiyolog, 13 Haziran 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  15. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Süremiz kaç dakika ve istediğimiz sorudan başlayabiliyor muyuz :)

3 kişi bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,096
    Kopya çekmek gibi olacak ama... Satılan maximum fiyat olmalıdır desem :D

Tamamen o an kimin ne baktığına göre değişiyor.

Sorulara marka model göstermeden cevap vermek olanaksız bu arada. Kimi meşhur modeller yüksek ikinci ele sahipken aynı fiyata alınan daha az popüler bir modelin ikinci eli düşük oluyor doğal olarak.

Hayatın acı gerçeği. Bazı ürünler kullanılmak için alınmak zorunda, denemek oldukça pahalı... Bazılarını denemek ise nerdeyse beleş.

Hatta iki ürün de aynı popülerlikte olsa bile birinin yeni modeli çıktığında ister istemez ikinci el fiyatlara yansıyor.

Velhasıl olaya sabit formül bulmak mümkün değil...

3 kişi bunu beğendi.
  17. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Mojo diyelim mesela! Canli ornek olsun

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,131
    Ceteris paribus ... ... ...

Satıcı istediği fiyatı koysun,
    alıcı istediği fiyatı teklif etsin.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#38 Serhat, 13 Haziran 2016
    6 kişi bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Hmm pekiyi şimdi her malın 2. el ederi kendine göre değişiklik gösteriyorsa, bir satıcı "çakal" olarak adlandırılmayacağı en üst fiyatı nereden bilebilir ki? Aynısı alıcı için de geçerli; genel geçer bir 2. el ederi yoksa alıcı, hangi bedeli teklif ettiğinde "ölücülük" olacağını nasıl bilecek?

Malın ederi satıcının biçtiği fiyat mıdır yoksa alıcının verdiği fiyat mıdır? Satıcının istediği fiyatı vermeyen alıcı ölücü müdür? Alıcının teklif ettiği fiyatın üstünde direten satıcı çakal mıdır?

"Çok iyi kapattım abi" dediğimizde ölücü müyüz? "Çok iyi okuttum hacı, hiç zararım olmadı" dediğimizde çakal mıyız? Değilse hiç kimse ölücü/çakal değil, ama eğer öyleyse, "ölücü" de "çakal" da aslında biziz.

Malın ikinci el fiyatını arz-talep dengesi belirliyorsa, "yok hacı piyasa ölmüş, forumu ölücüler basmış" demeye lüzum var mı? Belli ki malın -o gün/o koşullarda- gitmeyeceği bir fiyat istiyoruz. Yine "Alem d*t olmuş, fiyatlar uçmuş" dediğimizde de aslında gerçek dışı düşük fiyat beklentisi olan biz olabiliriz. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına...

Sonuçta kimse kimseye zorla mal satmıyor, kimse kimseden zorla mal almıyor.

Ayrıca her kör satıcının bir kör alıcısı vardır, kimse benim yoğurdum ekşi demez ve nitekim kör tuttuğunu öper, o nedenle devir kötü kolla....... :)

Herkese hayırlı alış verişler...

6 kişi bunu beğendi.
  20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Lütfen satıcı adlarını buraya veya Olumsuz görüşler kısmına ekleyin. Yoksa söylediklerinizin hiçbir anlamı kalmıyor. Arada kaynayıp giden bir mesaj oluyor.

5 kişi bunu beğendi.