iriver CES'te Bomba Gibi!

'iRiver' forumunda Be Creative tarafından 7 Ocak 2008 tarihinde açılan konu

1. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Apple diğer firmalara kaportaya önem veriseniz satarsınız ses kalitesini arayan kitle oldukça az sinyalini yıllarca verdi ve tamamen kar güdüsüyle donanmış diğer firmalar bu telkine kayıtsız kalamadılar işin özü bu. Önceden ses kalitesiyle ünlü creative iriver gibi modellere bir bakın hepsi parlak plastik malzemenin kullanıldığı ürünler üretmeye başladılar clix olsun zen olsun.

2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Aslında şunu rahatlıkla iddia edebilirim ki, Creative için ses kalitesi Zen Touch ile bitti. Daha doğrusu geliştirme bitti, ya da çok düşük bir seviyeye indi. Zen Touch'tan sonra seste tek yapılan şey 4 band EQ'nun 5 band olması [EQ'da çok fark yarattığı doğru] ve de bass boost'un gelmesi oldu. Creative'in üst düzey modellerinin hepsini dinledim, ZEN'i de ayrıntılı dinledim resimlerini siteye koyduğum gün. Sesin tarzı gene aynı, aynen o Zen Touch ve Zen Vision:M :)

Kısaca, Creative Zen Touch ile sesi öne çıkardı. Tutmadı... Zen Vision:M ile aynı sesi koyup diğer yönlerini geliştirdi, bu kez oldu, ama Creative'in çapında oldu. O kadar fark atmasına rağmen hakettiğini alamadı. Şimdi de Creative o da olmayınca HDD'yi kaldırıp modellerini inceltti. Merak ediyorum bu da olmazsa sonra ne yaparlar.

iRiver'ın hikayesi Creative'den de önce başladı zaten. HDD'yi çok daha önce bitirdiler ve bugün görünüşe Creative'den çok daha fazla değer veriyorlar. Creative'in gideceği yer de orası mı bilinmez.

3. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
  4. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Fiyatı ne kadar uygun olsa da bu aletin takılan SD kartı kendi kütüphanesine eklememesi gibi bir fantastik durum olduğunu düşününce insan ikilem de kalıyor.

Touch ise şu anda TR piyasasında ki en elit, stil, bakın ben buradayım havasında ki cihazı. Apple TR'de bunun farkında olduğu için 150$'lık maliyeti olan bu cihazı gayet fahiş fiyatlardan satıyor. Millet artık iPod yerine Touch almak istiyor. Sözüm ona kartel medyanın patronları bile bu cihazdan kullanıyormuş. :)

5. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Zen in fiyatı iyimiş ferhat ama hocanın dediği gibi çekinceleri mevcut. Touch bana kesinlikle şunu öğretti bir cihazın menüsü ne kadar güzel olursa kullanıcı ile arasında yıkılması o kadar zor bir bağ oluşuyo bunu bir çok kişide görüyorum. Bu adamlar ses kalitesi inanılmaz olmadan dünyada deli gibi player satılacağını diğer firmalara gösterdi ve onlarda istemediğimiz halde bu yola girdiler.

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    O durum geçen ay çıkan fw ile artık mümkün :wink

Yalnız hatalar varmış gene de. Her şey kopyalanıyormuş ama cihazda sadece aktarılan resimler görülüyor, gerisi pcye bağlanınca görünüyormuş. Ayrıca bir de "beyaz ekran hatası" üretti Creative bu fw'de. Zamanla düzeltecektir hepsini yine de. Creative'in ne kadar kod yazma özürlüsü olduğunu anlatmaktan ben bıktım zaten.

7. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Benim Creative'den dilim yanmis iken bir daha ufleyerek yiyorum dogal olarak. Agzinla kus tutmadigi surece bir daha Creative zor. Hele ki ZEN(!) bedava verseler kullanmayacagim cihazlar arasinda ilk sirayi zorlar.

8. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    ya zaten muhteşem bir cihaz olsa bu tr fiyatının ne işi var =)

9. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Ben sürekli şaşırmaya razıyım yeterki her firma atılım göstersin, creative gibi güzel başlayıp sonra durgunluk dönemine girmesin.

10. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Volcano olarak daha önce bahsedilen iRiver T7 piyasaya çıkmış.

2-4gb kapasite
    1'' OLED ekran
    Mp3, WMA, OGG, WAV
    FM radyo ve ses kaydedici
    Siyah, beyaz, mavi, pembe ve kahverengi
    SRS WOW
    Ekolayzer [8 hazır]
    Fiyat: 4'lüğün 50€, 2liğin 35€
    olması bekleniyor

Kaynak: Akihabara

11. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Fena görünmüyor aslında ama samsung U3 ü anımsatıyor.

12. cyberghost

cyberghost
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Beni P10'un tv-out u cezbetti. Ne kadar sürer acaba piyasaya çıkması. Amerika bir dostum var Eylülde dönecek ama... Ona yetişir mi acaba?

13. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    iRiver Spinn de çıktı.

Kapasite:4-8gb
    Ekran:3.3'' (480x272) - 260k
    SesMP3, WMA, Ogg, FLAC, APE
    Video: WMV, MPEG-4, XVid
    Bluetooth
    FM radyo/kayıt, ses kaydı, oyunlar, text okuma
    25 saat pil ömrü, video ile 5 saat

14. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Anythingbutipod incelemiş çıkar çıkmaz. iriver yine seste çuvallamış gibi gözüküyor. Graham pek iyi şeyler söylemiyor ses konusunda; ama onun dışında alet kesinlikle kendine has stile sahip. Gerek menüleri gerek kullanış stili olsun.

İşin ironik yanı, Creative herhangi bir kayıpsızla dans edemezken, river'ın FLAC'ı geçtim APE'i bile çalabiliyor olması. Hatta yakın zaman da ufaklık sansa clip'te FLAC çalmaya başladı.

15. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Zaten creative kayıpsız konusunda ufak bir adım atsa çok büyük bir kitleyi peşinden sürükleyecek haberi yok.

16. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Kayıpsızı destekleyen bir cihazın en düşük kapasiteli modeli 16 gb olmalı bence...

17. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    kontg bunu neden söylediğini çok iyi anlıyorum ama şu var benim bütün arşiv yıldızlı. yani beğendiğim bütün şarkılara not verdim. 5 ve 4 kullandım sadece. bütün hepsinin toplamı 11 küsür gb. tamamı flac. hatta içlerinde studio master kayıtlar var.

kayıpsıza geçtiğinde ona uygun atıyorsun cihaza. bu konuda mediamonkey çok iyi. her türlü maymunlukla sync yapıyor. örneğin sadece 5 yıldız almış downbeat genre etiketine sahip bonobo şarkılarını at diyorum. sağolsun beni kırmıyor atıyor.

18. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Evet ancak herkesin stili farklı.. Ben de yıldız sistemi kullanıyorum ama sadece pop, metal, rock vb. stiller için... Ancak klasiklerde ve soundtracklarda o sistemi maalesef yapamam; çünkü özellikle klasiklerde bütünlük çok önemlidir ve parçalanamaz... Yani Bir konçerto 3 bölümde oluşuyorsa sadece 1. bölümünü alıyım diğerlerini atayım şeklinde bir sistem yapılamaz... Başta mesleğime büyük saygısızlık olur...

Bir de şu var ki sadece 5 yıldız verdiğim parçaların büyüklüğü (yani klasik ve soundtrack dışında) 20 gb'ı geçiyor... Bunlar 128 kpbs değerinde üstelik... Allahtan Lame denen bir olay var da albüm başına 120 mb gibi değerde kaliteli ripleyebiliyorum ve yer sıkıntımı azaltabiliyorum... Ben bunların hepsini her an dinleme ihtiyacı duyuyorum...

İçine klasikleri ve soundtrackleri hiç katmadım... Onları da katarsam 60 gb'a yakın tutuyor... O yüzden 2 player kullanıyorum şu anda... Hepsini flac yaparsam içinden çıkamaz hale gelirim...

19. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    vov ! diyorum sana kont. iyiymiş. 32 gb sd kartlarla bile iki kart kullanman gerekir öyle bir aşiv için. sana hd'li cihaz şartmış cidden =)

20. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Kesinlikle :)