Jays D-Jays Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Jays' forumunda Odysseyy tarafından 2 Ağustos 2007 tarihinde açılan konu

1. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

Dünya kulaklık devleri ligine lsveç'den giren Jays, müzik tutkunlarına unutamayacakları bir deneyim sunuyor!

Micro Armatür sürücüsü ile mükemmel hassasiyet ve dengede bir ses sunan d-Jays, patentli kulakiçi tasarımı ile
    üstün bir ses yalıtımı sağlar.

- Detaylı yüksek ses, doğal mid ses, berrak ve çok güçlü baslar
    - 4 farklı boyda kulakiçi adaptörü ile mükemmel ses yalıtımı (XS, S, M, L)
    - Boyu ve giriş jakı değiştirilebilir kablo (j-Jays standart olarak 60cm kablo ve 90cm uzatma kablosu ile
    gelmektedir. Her iki kablo da 3.5mm minijak'a sahiptir.)
    - iPod, diğer taşınabilir MP3 çalarlar ve 3.5mmjak girişli tüm ses kaynakları ile kullanılabilir.
    - Yüksek verimli transducer teknolojisi ile medya oynatıcınızın pil süresini minimum etkileme

Teknik Detaylar

- Sürücü: Micro Armature
    - Yalıtım: JAYS Sound Isolating System
    - Hassasiyet: 115 dB SPL @ 1 kHz
    - Empedans: 40 Ohm @ 1 kHz
    - Frekans Aralığı: 20 - 20000 Hz
    - Kablo: 0.60 m ( ~24 inch) + 0.90 m (~35 inch) extension cord, W 2/1.5 mm (0.079/0.059 inch)
    - Ağırlık: 13 gram (0.46 oz)
    - Jak: Düz altın kaplama stereo mini-Plug 3.5 mm (1/8 inch)

Cihazın görünen özellikleri bunlar. Fakat bu verilere inanmak yerine dinleyip karar vermeniz daha doğru olacaktır
    Bu her kulaklık için geçerlidir.

İncelememize geçelim.

Tasarım ve Kulaklığın Yapısı: Kulaklık kablo yapısı olarak çok kaliteli. EP63o ile karşılaştıracak olursam ne
    bükülüp kırılacakmış kadar sert ne de EP63o gibi yumuşak. Tamamen ortasında biryerde. Ben ilk başlarda PMX6o ile
    karşılaştırınca kablosunu hayal kırıklığına uğramıştım fakat kulaklığa haksızlık ettiğimi düşünüp ep63o ile
    karşılaştırdım ve gerçekten kaliteli olduğunu anladım. Kulaklığın normalde kablosu çok kısa fakat kutu içinden
    bir uzatıcı çıkıyor bunun için. Ben kulaklık kablosunun kısa olmasının sebebi olarak daha uzun ömürlü olması için
    böyle yapıldığını düşünüyorum. Durum böyle olunca kablonun jak girişinden kırılma gibi bir ihtimali dahi olmuyor.
    Uzatma kablosunun her iki girişi de altın kaplama. Kablo Y tipi, jakın bulunduğu kısım ise düz. İsteklerimle
    tamamiyle paralel. Kulaklığın kasası tabiri yerindeyse taş gibi. Ep63o kullanırken cebimde taşıyordum. Birgün kot
    pantolonumun cebinden çıkardığımda kasanın 2 ye bölünmüş olduğunu gördüm. Aldığım yere götürdüğümde ise
    "Garanti kapsamı dışı" cevabını almıştım. Daha sonra kendim yapıştırmıştım ama kulaklığın bas hissi tamamen
    kaybolmuştu. Çok işkenceli günlerdi evet :) Kulaklığın aralığını ayirma konusunda Zen Aurvana'daki gibi bir
    sistem kullanılmış. Oldukça kullanışlı.Silikon uçlar EP63o'a göre daha sert. Kutunun içinden filtreler çıktı. Sanırım kulaklığın ses veren yerine yapıştırılması gerekiyor. Ben henüz ne işe yaradıklarını çözemedim. Öğrenince onu da eklerim.

Ses Kalitesi: Kulaklığı kulağıma ilk taktığım zaman müthiş bir izolasyon hissettim. Kulaklık kulak kanalına tam
    oturduğu için dünyayla ilişkiniz tamamen kesiliyor. Uygun uçları seçmek için çok uzun saatler uğraştım. Her türlü uç kulağınıza uyuyor fakat önemli olan en iyi izolasyonu yapacak olan uç olduğu için rahatlık ve izolasyon konusuda ortanın bir küçüğü kulağıma tam oturdu. Kulaklığı 2-3 gündür günde birkaç saatten az olmamak üzere dinliyorum. Hem PMX60tan sonra kulakiçi olan bir kulaklığa alışamadığım için hem de daha sağlıklı bir inceleme yazısı yazıp, insanları yanıltmamaya özen göstermek için bu kadar uzun süreli bir teste tabii tuttum. Testte şu şarkıyı dinledim bu şarkıda şöyleydi gibi yorumlarda bulunmayacağım. Onlarca şarkıda test ettiğim için genel görüşümü aktaracağım. Ben her tarz müzik dinleyen bir insan olarak aşırı derecede Balanstan yanayım. Bazı arkadaşlar bilirler Cowon A2 alacaktım fakat dinledikten sonra direk fikir değiştirip Zv:M almıştım. Kulaklık çok güzel bass frekansına sahip. Saatlerdir dinliyorum basstaki derinlik ve dolgunluk bana Logitec X53o umu
    hatırlatıyor.

Basslar kesinlikle diğer frekansların önüne geçmiyor.Derin ve dolgun bir şekilde size dinlediğiniz müziğin keyfini çıkarmanızda yardımcı oluyor. Basslar güm güm kafanıza vuracak, göz kapaklarınızı oynatacak, dişlerinize baskı yapacak şekilde güçlü değil. Bass kafaların uzak durması gereken bir kulaklık. Çok doğal midlere sahip bir kulaklık. Ep63o'da midleri duymak için EQ ayarı yapmak zorunda kalırdım. Fakat bunda öyle birşeye ihtiyaç duymuyorum. Mid performansı benim için gayet yeterli düzeyde.. Keşke tizler daha iyi olabilseydi diyorum. Tizler biraz geri planda kalıyor bass ve mide nazaran.(Azıcık daha ön plana alınabilseydi tamamiyle balans kulaklığı olabilirdi diye düşünüyorum. Ben yapım itibariyle, EQ kullanmaktan kaçan bir insan olduğum için şimdilik EQ ile oynamamaya çalışıyorum. Ama ileride tizleri birazcık daha öne almam gerekirse o zaman tamamen istediğim balansı yakalayabileceğimi düşünüyorum. Kulaklıkta en kötü taraf kulağınızda takılıyken başınızı sağa sola hareket ettirdiğinizde kulağınıza gelen mikrofonik etki. Kablo sesleri dilek kulağa iletiyor. Bu da çok fazla sıkıntı vermese de rahatsız edici. (Müziği açtığım zaman bu ses kayboluyor/duyulmuyor.) Bu da kış günlerinde dışarıda dinlerken arka planda sıkça rüzgar sesi duyacağımız anlamına geliyor. Bunun çözümünü de kabloları t-shirt ya da kazakların içinden geçirmekte buldum. Bir diğer husus ise bu kulaklıkla müzik dinliyorsanız kesinlikle çok kalite bir mp3'çalarınız ve çok kaliteli müzikleriniz olmalı. Ben şarkıları dinlerken artık hangi şarkının kalitesi nasıl anlayabiliyorum. Hatta bu konuda kendimi teste tabii tuttum. 245kbps ile 128kbps'i takılmadan kolayca ayırabildim. 128kbps'de çok fazla kayıp vardı ve bunu da kulaklarınıza çok iyi duyuruyor. Cd satın alma işini arttırmak anlamına geliyor bu.

Sonuç: Kulaklığı birkaç gündür dinliyorum. Bu kulaklığı Tramvay otobüs ve dolmuş işkencemi azaltması için
    aldım. Azaltmakla kalmadı, tamamen bitirdi. Bu kadar başarı beklemiyordum izolasyon konusunda. Pmx6o ile tam
    bir işkenceye dönüşen yolculuklarım şimdi çok rahat geçiyor. Pmx6o ile tramvayda 2o+ da müzik dinleyip bir de
    üstüne duyamamaktan şikayet ederken şimdi 9-10 da hiç rahatsız olmadan dinliyorum. Geceleri yatağımda 1 ile
    dinliyorum. Daha kısma imkanım olsa kısacağım :) Size bu konuda tavsiyem izolasyon istemiyorsanız asla bu
    tarz bir kulaklık almayın.. En büyük eksisi olarak derinliğin olmaması. Pmx6o'da alıştığım derinliği bunda
    bulamayınca pişman oldum desem yalan olmaz sanırım. Ama ev dışına çıkınca iyiki almışım diyorum. Eğer evde
    falan dinleyecekseniz kesinlikle para vermeyin. Fakat dışarıda dinleyecekseniz, iyi bir izolasyon istiyorsanız, ben balanstan ve doğallıktan yanayım diyorsanız, kaliteli bir mp3 çalarım ve üst kalite müziklerim var diyor bir de üstüne 198 ytl param var diyorsanız kaçırmayın :)

hipernex.com dan 12 taksitle aldım. kargo 5ytl - 4 küsür ytl de vade tuttu.

Aile fotoğrafı :love:

2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Hayırlı olsun. Bizim de çok merak ettiğimiz bir kulaklık D-Jays.

Vibe'dan ses profili olarak farklı olduğunu düşünmeye başladım ama yorumlarını görünce. Çünkü o da önde bir frekans ararsan tizleri önde olan bir kulaklıktı. Eline sağlık, Zen Vision:M'e de yakışmış vallahi :wink

3. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

Sağolasın. Çok iyi bir aile oldular Zv:m ile. Her konuda çok iyi anlaştılar :eek:k Vibe hiç denemedim. Aslında bu kulaklık hakkında neler söylendiğini de bilmiyorum. :eek:k

4. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

Sağol Berat. J-Jays için ie4 den iyi olduğunu duymuştum. Denemek lazım. İstanbul'da olan arkadaşlar bu yönden çok şanslılar

5. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    hayırlı olsun hocam ..cok tuttugum bir kulaklik ...beyaz alsaydin tam aile olacaklarmis simdi uvey evlat gibi durmus :gulme

6. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

Beyaz bulamadım hiçbir yerde. Şansızım bu konuda. :uzgun

7. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçekten çok güzel inceleme :eek:k En merak ettiğim kulaklıklardan biriydi :)

8. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Öncelikle güzel inceleme eline sağlık,

Filtrelere gelecek olursak onları kulaklığın uçlarını çıkardıktan sonra ki borunun içinde ki ufak filtreler eskiyince yenisi ile değiştirmek üzere kullanıyorsun. Zamanla onlar da eskiyor.

EP630 zaten mid özürü ile dikkati çeken bir cihaz. Süslü denilen ses rengine sahip (bas ve tizler önde, mid yok). d JAYS'in daha dengeli olmasını bekliyordum zaten. Memnun kalmana sevindim. İyi dinletiler şimdiden. :wink

9. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Vallahi 32 ohms kulaklık aramak da dayanılmaz çile. Görünce içim acıyor yani,millet önüne geleni takıyor müzik çalarına, biz evlendirecek kız arıyoruz sanki Vibez'a. Djays bile sorun çıkarır büyük ihtimalle, çok büyük iş başarmış Trekstor... :) Eminim sana da çok büyük işkence oluyordur illa 32ohms kulaklık aramak.

Duvara çarpmadan satmam lazım kendisini :)

10. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Bence beyaz olsa gereksiz yere dikkat çekecek, üstüne de zamanla beyazın ton atması sonucu çirkin bir görüntü oluşacaktı. Siyah ve beyaz kontrastı olmuş bence, güzel de olmuş.

11. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

sağol @soundchaser

bu arada bunların hepsi soundchaser'ın başının altından çıktı. kendisine bir teşekkürü borç bilirim :worship

12. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Reca ederim ne demek, bizim görevimiz doğru yönü göstermek sadece. Gerisi sizin mutluluğuna kalıyor. :wink

13. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

yeni yeni farkediyorum da aslında gerçekten balanslı bir kulaklık.(tiz konusunda) tizler Eq ile isteğe göre 1 adım daha önce çıkarılabilir. Midler ve basslar gayet başarılı. Tizleri 1 adım daha öne çıkardım tam istediğim gibi oldu. Tizler o kadar da kötü değil. Kulaktan kulağa değişiyor. Bass özürlü bir cihaz kullandım aylarca (pmx60) bana kötü gelmiş olabilir. Başkası için iyi olabilir. Fakat şu konudan eminim balanslı bir kulaklık. Parasını sonuna kadar hakediyor.

14. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

sağolasın.. işi bilen adamlara danışmak gerekiyor her zaman

15. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    @Odysseyy
    Öncelikle bu kulaklığı tanıma fırsatı verdiğin için bize teşekkür ederiz :wink Malzeme kalitesi resimlerden kendini belli ediyo herşey güzel fakat fiyat olarka 200 ile KİM lere geçmek de bir seçenek heleki amazonda 5 pro 149$ a varken insan bir düşünmüyor değil. Güle güle kullan bu arada aile fotoğrafın çok güzel :wink

16. Odysseyy

Odysseyy
    Expand Collapse
    Guest

@noXious

sağolasın. Bence Jays firması böyle başarılı kulaklıkları bu fiyattan piyasaya sokmasının sebebi ismini daha iyi tanıtabilmek. Kaçırılmaması gereken bir kulaklık :eek:k

17. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Elmasepetinin Nişantaşı mağazasına bir gidemedik çok merak ediyorum bir ara fırsat bulursak gidicez inşallah :)

18. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Hep senin yüzünden adam, o gün gidecek gidemedik senin alet naz yapınca. :)

19. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    :gulme Sorma girmeyeceği tuttu meredin :)

20. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    evet hocam bende j jays almayı düşünüyorum bide pazartesi inşallah istanbula gitcem.deneyim bakim sonra olursa alcam bakalım