Jazz ve blues albüm tavsiyesi

'Müzik Genel' forumunda TechnoRom tarafından 5 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    İki tür tavsiye alacağım. Biri klasik albüm. Yani daha çok eskilerden bugüne klasikleşmiş en iyi 50 şarkı gibi bir şey. Tabi ne kadar remastered olsa da sesler o kadar temiz gelmiyor. O yüzden bir de günümüz teknolojisiyle yapılmış başarılı bir jazz albümü tavsiyesi istiyorum. Bu istekler blues türü için de geçerli. Jazz ve blues türüne biraz yabancıyım o yüzden tavsiyenize ihtiyacım var. :)

2. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    82
    Merhaba, bu tür janrlara pek hâkim değilim fakat mutlaka dinlemeniz gereken belli başlı sanatçıları, albümleri yazabilirim.

Caz için, mutlaka Miles Davis, John Coltrane, Chat Baker, Charles Mingus, Bill Evans dinlemelisiniz. Belli başlı albümleri;

Miles Davis - Kind of Blue, Bitches Brew. İyice progressive albümleri: Get Up With It, Agartha, Pangaea
    John Coltrane - Blue Train, A Love Supreme
    Chat Baker - Chat Baker Sings, Baker's Holiday
    Charles Mingus - The Black Saint and the Sinner Lady, Mingus Ah Um
    Bill Evans Trio - Waltz for Debby

_

Blues için direkt albüm önerisi yapamayacağım. Aşağıdaki sanatçılara bakabilirsiniz.

B.B., Albert ve Freddie Kİng
    Blues Brothers
    Eric Clapton
    Stevie Ray Vaughan
    John Lee Hooker
    Jeff Beck
    Muddy Waters
    Buddy Guy

Bu arada bu sanatçılarının birçok albümünün kaydı analog dönemden kaldığı için, kayıt kalitesi düşündüğünüz kadar kötü olmayacaktır. Aksine günümüz kayıtlarının birçoğundan iyi bile olabilir.

wspnorth bunu beğendi.
  3. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    216
    Patricia Barber ve Diana Krall da sevilenler arasında. Amy Winehouse da var. Blues Eric Clapton B.B. King Ray Charles J.Lee Hooker ilk aklıma gelenler. Blues seviyorsanız eskide olsa Robert Johnson u dinleyin.

4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    168
    Grace Mahya - Last live at dug (jazz)
    Amber Rubarth - Sessions from the 17th Wars (Blues)
    Sarah K. - Play on words (jazz)

Ben saxaphone dan pek hoşlanmıyorum, hoşlandığım nadir parçalar var. Üsttekiler benim hoşlandığım tarzdadır.

5. bald63

bald63
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    Stan Getz / Bossas & Ballads, The Lost Sessions

6. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    276
    arkadaşlar güzel tavsiyeler vermişler. ben de biraz benim tercih ettiğim cool jazz ve post-bop janrlarından tavsiye vermeye çalışayım. jazz'a giriş için açıkçası cool jazz daha uygun gibi geliyor. sizi yormadan türe yakınlaşmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Stan Getz: cool jazz denince akla gelen ilk isimlerden. bossa nova'nın gelişiminde çıkardığı albümlerle önemli rol almıştır. ses karakteri nedeniyle kendisine "the sound" lakabı takılmıştır.
    • Getz / Gilberto
    • Captain Marvel
    • Big Band Bossa Nova
    • Focus
    • West Coast Jazz
    • Getz At The Gate: Live at the Village Gate, Nov. 26, 1961 (2019)
    Lester Young: Nam-ı diğer "The President". Albümleri dinledikçe neden tenor saksofon denilince Pres akla gelir daha iyi anlıyorsunuz. O yumuşak, akıcı ton jazz'a giriş için ideal.
    • The Lester Young Trio Volume 1/2
    • With The Oscar Peterson Trio #1/#2
    • Pres and Teddy
    Coleman Hawkins: Saksofonu jazz'a kazandıran isim diyebiliriz kendisi için. kendinden sonra gelenleri büyük ölçüde etkilemiştir.
    "Back in the 1930s, when Coleman Hawkins started playing phrases that continued through the turnaround at the end of a chorus—that juncture at the conclusion of the song’s form when almost any other horn player would have stopped for a breath—he signaled a major advance in how jazz musicians conceptualized their solos." - Ted Gioia, History of Jazz
    • The Hawk Flies High
    • Coleman Hawkins Encounters Ben Webster
    • Hawk Eyes
    Ike Quebec: Hawkins, Young gibi tenor saksofonistlerin karakterlerini severseniz hakettiği ilgiyi pek görmeyen Quebec'i tavsiye ederim.
    • Blue & Sentimental
    • Bossa Nova Soul Samba
    • It Might as Well Be Spring
    Grant Green: Jazz gitaristleri arasında en sevdiğim müzisyen. Özellikle Joe Henderson'ın tenor saksofonda bulunduğu Idle Moments albümünü tavsiye ederim.
    • Idle Moments
    • Am I Blue
    • Grant's First Stand
    Art Blakey: Davullardaki enerjisi ile yüksek tempodaki enstrüman hakimiyetiyle kendisinden söz ettiren bir müzisyen. Art Blakey & the Jazz Messengers isimli grubundan birçok kaliteli jazz müzisyeni çıkarmıştır. Adderley'nin Something Else'inde, Morgan'ın Tom Cat'inde, Monk'un Monk's Music'inde, Brown'ın Memorial Album'ünde ve daha nice büyük jazz albümünde davullarda Art Blakey vardır.
    • Moanin'
    • A Night in Tunusia
    • Mosaic
    • The Big Beat
    • Free For All
    Günümüz jazz'ına geldiğimizde bu janra artık Londra'nın müzisyenlerinin ve gruplarının hakim olduğunu görüyoruz. London scene jazz diye aratırsanız önünüze Nuby Garcia, Ezra Collective, The Comet is Coming, Sons of Kemet, Shabaka and the Ancestors, Yazz Ahmed, Alfa Mist gibi pekçok örnek çıkacaktır. Bu grupların herhangi birininin albümlerini dinlerseniz memnun kalmayacağınızı düşünmüyorum.

Londra dışında benim beğenerek dinlediğim "contemporary" jazz müzisyenleri arasında şu isimleri sayabilirim;
    • Makar Kashitsyn, 2019 yılında çıkardığı debut albümü Jazz Animals ile büyük beğeni topladı. 2000 doğumlu genç bir arkadaşımız.
    • Chris Byars, New York jazının pek bilinmeyen ama benim severek dinlediğim artistlerinden. Özellikle New York City Jazz albümünü tavsiye ederim. Bu arada albümdeki General's Song isimli parça bu Arap folk melodisinin uyarlanmış hali, benim gibi saatlerce aramayın diye söylüyorum :d
    • Avishai Cohen, İsrailli bass ustası. Albümlerinin pekçok yerde incelemelerini bulabilirsiniz. Gently Disturbed albümünü tavsiye ederim
    • Brad Mehldau
    • Nik Bärtsch's Ronin, özellikle Holon albümü.
    • Gregory Porter, Liquid Spirit
    • Aki Rissanen, Ancient History
    • Snarky Puppy, We Like It Here
    • Alex Sipiagin, en iyisini en sona sakladım. Criss Cross'tan çıkan tüm albümlerini dinleyebilirsiniz. Kaliteli müzik eskilerde kaldı yav, diye ortalıkta dolananların kulaklarına şırıngayla enjekte edilmesi gereken bir albüme, Destinations Unknown, sahip sanatçı, tam anlamıyla bir virtüöz. Destinations Unknown albümünde tenör saksofonda Chris Potter, davullarda Eric Harland, piyanoda Craig Taborn var, tam bir yıldızlar geçidi, aralarındaki uyumdan anlayabilirsiniz zaten.
    Müzisyenler dışında günümüz jazz sahnesini takip etmenin en kolay yolu record labelları ve jazz dergileri ve blogları. Bunlardan bir seçki oluşturmak gerekirse aşağıdaki listeyi verebilirim;

Record Labellar
    • Criss Cross Jazz
    • ECM Records
    • Steeple Chase Records
    • Astral Spirits, avant-garde jazz, free jazz dinlemek isterseniz uğrayacağınız ilk nokta olmalı.
    Dergiler, Bloglar
    Kitap önerisi isterseniz Ted Gioia'dan History of Jazz ve How to Listen to Jazz, Larry Kart'tan Jazz in Search for Itself, Garry Giddins'ten Visions of Jazz: The First Century Günther Huesmann'dan The Jazz Book: From Ragtime to the 21st Century önerebilirim. İsterseniz kitapların e-book versiyonları için yardımcı olurum.

tbone, bald63, burakk ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  7. puxawida

puxawida
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Eskiler için gayet güzel tavsiyeler var. Yeni nesil için de Melody Gardot'yu tavsiye ederim

erdal bunu beğendi.
  8. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Tavsiyeler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Şimdi burada birkaç şey belirtmek isterim. Öncelikle bu albümlerden oluşan genel bir karma liste dinlemek istiyorum. Albümleri malum ortamlardan indirmeyi düşünüyorum. :D Yanlış anlaşılmasın. Normalde ücretli Apple Music üyeliğim var ama gel gelelim iPhone’un sesi bana yetersiz geliyor. Elimde müzik çalar niyetine kullandığım bir N91 var ve ses kalitesi olsun stereo genişletme gibi özellikleriyle beni fazlasıyla tatmin ediyor. Gel gelelim bu telefon için ücretli olarak kullanabileceğim bir müzik servisi yok o yüzden indireceğim. Esasında hoşuma gitmesinin sebebi Apple Music’te dolanırken Jazz Quartet adında bir gruba denk geldim ve nedense müzikleri çok hoşuma gitti ve keyif vericiydi. Bu tarz bir albüm istiyorum sanırım.

https://music.apple.com/tr/album/clasicos-del-jazz/1079389907?l=tr

En çok piyanodan dinlemek hoşuma gidiyor. Çünkü jazz akorları dinlediğimde müthiş bir armonik şölen oluşuyor. Tabi üflemeli entrüman da sevdiğim için saksafon ve piyano ikilisi de çok hoş bir tını oluştruyor. :)

Bir de yukarıda tavsiye edilen isimlerin oluşturduğu bir derleme buldum. Sizce satın almaya değer mi? Çok cüzi miktarlar.

Çeşitli Sanatçılar: The Very Best of Jazz: 50 Unforgettable Tracks (Remastered)
    https://music.apple.com/tr/album/th...nforgettable-tracks-remastered/539446930?l=trS

Bir de bu var ama jazz değil blues imiş.

Çeşitli Sanatçılar: 100 Best of Jazz
    https://music.apple.com/tr/album/100-best-of-jazz/917259980?l=tr

9. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Jazz blues de üflemeliler beynimi deliyor. Özellikle üflemeli enstrümanların hakim olduğu albümlerden kaçıyorum. Miles davis hariç.

yigitboylu bunu beğendi.
  10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    583
    Günümüz cazına yönelik olarak Alman bir grup olan Edgar Knecht Trio'yu tavsiye edebilirim. Piano ( Edgar Knecht ) , bass ve davuldan oluşan trio fusion jazz konusunda çok güzel bir örnek.
    https://edgarknecht.de/wp-new/?lang=en

Özellikle bende de bulunan " Good Morning Lilofee" isimli , 2010 senesinde günümüz teknolojisi ile kayıt edilen bu albümleri çok başarılı. Bildiğim kadarıyla bu albümü 24 bit'lik flac formatta internetten temin etmek mümkün.

https://edgarknecht.de/wp-new/project/good_morning_lilofee/?lang=en

Collapse Signature Expand Signature
    yigitboylu bunu beğendi.
  11. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,114
    Collapse Signature Expand Signature
  12. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    77
    Konuyla ilgili sevdiğim bir kaç örnek

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Temmuz 2020 ---
    Sanatçı: JohnLewis
    Album: Grant Preludes Fugues Bach
    Şarkı: Fugue No. 9
    Videonun konuyla alakası yok :)

Aziza Mustafa Zadeh

Al di meola bir önceki parçada (dance of fire) gitar da.

Çok güzel bir kaynak olmuş. Ellerinize sağlık

#12 erdal, 7 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 7 Temmuz 2020
    Jane Delawney ve ludwig bach bunu beğendi.
  13. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Birkaç efsane ismin kaydını dinledim. Dinlemesi inanılmaz keyif verici. Yalnız şunu farkettim ki 3-4 taneden fazla dinleyemiyorum. Bunun sebebi müziklerden değil kayıt kalitesinden. Normalde sürekli günümüz teknolojisiyle yapılmış CD’den çıkma elektronik, deep house tarzı 320 kbps AAC ve MP3 dosyaları dinlediğimden kulaklarımın ister istemez o netliği aradığını farkettim. Günümüz teknolojisiyle yapılmış bir albümün 128 kbps dosyası bile bunların yanında flac gibi hissettirdi. :D Sanırım en iyisi günümüz teknolojisiyle yapılmış bir caz albümü dinlemek olacak. Verilen tavsiyelere bakacağım.

14. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Aradığım tarxı buldum. Esasen hoşlandığım tür Smooth Jazz ve Funky Jazz. Bu konuda tavsiye alabilirim. Araştırdığım kadarıyla özellikle de barlarda çalınan türler olduğunu okudum.

15. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    127
    Ali Farka Toure öneririm farklı bir blues için.

Garp etkisindeki blues değil. Gerçeği :)

16. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Talking Timbuktu (With RY Cooder )albümü güzel. Diğerlerini sevmedim.

Jane Delawney bunu beğendi.
  17. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Joe Bonamassa - Blues
    Gonzalo Bergara - Gypsy jazz
    dinlemenizi öneririm

18. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    127
  19. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Jazz önerisinde bulunacağım kayıt muazzam kaliteli bence örnek bile alınması lazım:.Arne Domnérus Jazz At The PawnShop(dsd dosya mevcut ama aramanız lazım.)

20. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Sony wm1a nın içinden çıkmıştı bu albüm. Gerçekten güzeldi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Eylül 2020 ---
    Bu da güzel parça ama işte bu denecek kadar değil.
    Bu aralar Dave Brubeck: take five dinliyorum mest ediyor albüm ve bu parçası..

pyken123 bunu beğendi.