JVC DX1000 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi, Görüşler ve Karşılaştırmalar

'Jvc' forumunda yilmaz196 tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Bugün Hasan'dan Jvc DX1000 ni aldım. Uzun süredir dinlemek istediğim bir kulaklıktı. Bu fırsatı bana verdiği için Hasan a teşekkürler. Birkaç saattir hem jvc yi hem bendeki edition 8 i takıp çıkarıp dinliyorum. Jvc gerçekten de güzel bir kulaklık. İnanılmaz rahat, kulak kabinleir ve süngerlerle birlikte bir hayli büyük gözüküyor. Sanki ufak bir kavunu ortadan kesip kulaklık yapmışlar gibi. Yastıkları innaılmaz kalın ve yumuşak. ÜStüne yat uyu yani, o derece... Malzeme kalitesi fena değil. Kulaklık bandının altındaki kısım metal ama diğer bağlantılar plastik. Kaplama deriler(artık gerçekmi değilmi bilmiyorum) son derece güzel ve yumuşak. Kablosu gayet güzel ve kumaş kaplı. Hep sevmişimdir kumaş kaplı kabloları. 6.3 lük girişinede kepçelerdeki tahta kaplamadan yapmışlar şık olmuş. (Tahta ya zoruna mı gitti :cheesy:) Malzeme kalitesi olarak edition 8 çok üst düzey bir kulaklık. Her parçası metal. Bu konuda ultrasone önde.

Rahatlıkta ultrasone da gayet iyi durumda. Ama kulaklarınız büyükse, içine almak yerine üstüne baskı uygular ve bu da biraz rahatsızlığa neden olabilir. Kulağınız içine girdiği sürece sorun yok. :)

Sese gelecek olursak. Jvc hakkında baya birşey okuduğumdan, kafamda az çok birşey canlanmıştı zaten. Dinlediğim de düşündüğüm gibi birşeyle karşılaştım. Bir kere kapalı bir kulaklığa göre sahnesi baya iyi. Özellikle enstrüman konumlandırması hoşuma gitti ayrıca sahnesi de yatay bir karakter izliyor. Ama ultrasone nun sahne, daha ufak kulak kaplarına rağmen daha iyi geldi bana. Belki de bunda slogic teknolojisinin etkisi vardır. Şöyle söyleyeyim, jvc den ultrasone a geçtiğimde, iemden kafaüstüne geçmiş gibi oluyorum. Her ne kadar sahne iyi olsa da, Dar bir alanda müzik dinliyormuşsunuz hissi var. Ultraone da ise, sanki kapalı değil de açık bir kulaklıktan dinliyormuşsunuz hissi alıyorsunuz. Bunda tiz faktörünün de etkiis oldğuna eminim. Ultrasonenun tizler kesinlikle daha rafine ve temiz geliyor. Zaten jvc mid ve bas ağırlıklı bir kulaklık. Bunu birçok yerde okumuştum. Renkli bir sesi var. Sennhesierlar gibi dinlendirici, müzikal ve dolgun bir ses veriyor. Ama tizler daha ileri kesinlikle...

Jvcnin bu mid merkezli sesi ile telli enstrümanlar çok güzel geliyor. Tıpkı sennler gibi enstrümantal müzikler de çok iyi gider gibi geliyor bana bu jvc. Telli çalgıların sesi ultrasone a göre çok daha belirgin. Hatta aynı şarkıda birkaç kez aynı pasajları tekrar tekrar dinledim. O telli çalgıların vurgusu çok hoşuma gitti. Tamam edition 8 de de o pasaj güzel geliyor ama jvc de daha başka bir müzikalite, bir büyü var sanki. İnanılmaz net ve dolgun geliyor. Ama vokaller de ultraone daha hoşuma gitti. Özellikle kadın vokallerinde, jvcnin bir eksiği var sanki. Ultrasone daki o yüze karşı söyleniyormuş hissini vermiyor. Tam rafine değil.

Bas kısımına gelirsek, 2 kulaklıkta bu alanda rüştünü ispatlamışlar zaten. Ama midlerdeki dolgunluk baslarda da kendini gösteriyor ve jvciyi bir adım öne çıkarıyor. En derin bas frekanslarında bile bir boğulma olmuyor. Sanki kulağınızın dibinde vuurluyor gibi hissediyorsunuz. Ultrasone da ki bas belki biraz daha rafine ama jvcnin etkisi yok.

Tiz konusunda ultrasone bir gömlek üstün kesinlikle. Çok rafine, temiz ve net tizlere sahip. Midlerdeki jvc lehine olan vurgu farkı, tizlerde edition 8 lehine dönüyor. Ama jvc nin tizler keisnlikle hd650 gibi geri de değil, hatta s ler baya önde geliyor bazen kulağa. Ama rafine değiller.

İzolasyon olarak iki kulaklıkta çok iyiler. En kaba tabirle, ultrasone edition 8 ile Jvc victor gece ile gündüz gibi ayrı 2 kulaklık. Biri sennhesier biri grado diyebilirim.(ses kakteri olarka değil, karşılaştırma babında) Fiyat faktörüün gözönünde bulundurursak, jvc edition 8 in yaklaşık 2/3 fiyatına alınabiliyor. Edition 8 in taşınabilir özelliği önemli değilse, geriye zevkler kalıyor. Hangi tarz sesten hoşlanıyorsanız o kulaklığa yöneliceksiniz. Edition 8 daha hifi bir kulaklık, jvc ise daha eğlence odaklı...

2. Kabatay

Kabatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Elinize sağlık :) (İnsan daha toy olunca ancak bu kadar cevap yazabiliyor :embarrassed ilgileniyorum öğrenicem :b)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Güzel bir konu olmuş abi eline sağlık :eek:k

Edition 8'i tam olarak dinlemedim ama DX1000 konusunda şunları söyleyebilirim; Vokallerin garip gelmesinin sebebi DX1000de sahnenin uzakta konumlandırılmış olması. Bu yüzden bence klasik ve jazz konusunda çok iyi işler yapıyor. Çok bas olmasına rağmen de pop dinlerken çok garip hissediyorum DX1000de. Hissettiğin rafine olmama hissinin sebebi de aslında gene bu uzaklık. Uzunca dinleyince aslında var ama uzaktaymış o yüzden farkına varamamışım diyorsun. Hatta gene bu uzaklık sebebi ile HE5'ten DX1000e geçince kulaklık inanılmaz garip ve kötü geliyor, insan zamanla alışıyor. Ama müzikallik konusunda da DX1000 çok iyi, enstrümanlar giriyor ve çıkıyor ve hepsi inanılmaz bir akıcılıkla ve tümleşmiş şekilde geliyor kulağa sanki..

DX1000 aslında böyle bir akşamda anlanabilecek bir kulaklık da değil, biraz komplike, değiştirip durmak değil de uzun uzun dinlemek gerekiyor. Uzun uzun dinlemeni tavsiye ederim.

Tizler konusunda da yanına neden HE-5 aldım sanıyorsunuz :)

Malzeme kalitesi konusunda gerçek deri değil, protein leather dediklerinden. Deriye benziyor ama terletmiyor ve yumuşak. Kulaklık kocaman olmasına rağmen ağırlık hissini padlerden dolayı az veriyor ve gene büyüklüğüne göre hafif bence. Plastik kısımları problemli, bende de olan menteşelerde problem yaratmaya eğilimi var.

Collapse Signature Expand Signature
  4. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,084
    Harika bir konu olmuş Erdinç.
    Kapalı kulaklık fikrine bir türlü ısınamadım.Sanırım sahne çok vazgeçebileceğim bir özellik değil.Bunun dışında kulaklığın şekliyle ilgili benzetmen hakikaten cuk oturmuş.Kavunu almış kesmişler gibi.Yastıklar kocaman.Rahat demişsin ama ben de tereddüt uyandırdı.Yatarak dinlediğim için olsa gerek.Ses olarak tariflerin benim zevkime uygun gibi ama kulaklığın kapalı olması uzak tutuyor beni.Buluşmada ilgiyle deneyimleyeceğim kulaklıklardan olacak şüphesiz.Bu arada kulaklığın eksikliklerine göre setup kurgusu fikri de bende biraz tereddüt uyandırıyor.Kulaklığın karakteristiğine çok müdahale edip etmemek konusunda çekimserim ben.Ancak deneme yanılma olgusu insanı caydırıyor çoğu zaman.

Son söz olarak,alanın kesesine bereket,yorumlayıp paylaşanın da canına sağlık :)

5. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Daha uzun dinleme konusunda haklısın. Ben zaten asla kısa süreli dinlemelerle kulaklık tahliline sıcak bakmam. Ama benim yaptığım, jvcyi dinleyip yorumlamaktan öte, elimdeki uzun süredir kullandığım edition 8 e göre bir karşılaştırma yapmak oldu. Elimde bir referans noktası var ve ben ona göre değerlendirdim. Sırf jvcyi değerlendirsem zaten farklı bir yorum çıkardı heralde ortaya. Birikim ve deneyim, bu tarz değerlendirmeleri farklı etkiliyor tabiki. Belki elimde edition 8 olmadan bir değerlendirme yapsam daha farklı hissederdim ve işte o zaman dediğin gibi, çok daha fazla ve çok daha değişik müzikle denemek önemli olurdu. Kısaca ben ne kadar denersem deneyeyim, aklımda hep edition 8 in aynı yerde verdiği tepki olacak ve ona göre yorumlayacağım.

Bu arada omajı edition den daha fazla olmasına rağmen, ses seviyesi olarak fark hissetmedim. Gayet rahat doyan bir kulaklık. Jvcden sonra HE-5 inede göz dikecem daha merak etme :-*

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Teker teker aldıktan sonra problem yok :)

İmzamdaki DX1000i de "yilmaz196ya verildi, geri alınacak" şeklinde değiştireyim diyorum :cheesy:

7. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Hehe yap, özgür modası estirelim forumda. Bu arada dinlemelerim devam ediyor ve bu kulaklıkta baya bir ekolu geliyor ses. Enstrümantal müzikte bu kadar belli olmuyordu, işin içine vokalde girince eko olayı daha belirgin oldu. Sanırım bu da sahne etkisini yaratan asıl unsur bu kulaklıkta. Sanki hamamda müzik dinleniyormuş gibi. :cheesy: Daha öncede dediğim gibi bir kapalı kulaklığa göre kesinlikle çok iyi sahnesi ama yine dediğim gibi sınırlı bir alanda dinleme hissi de var. Klasik kapalı kulaklıklardaki gibi direkt beyninize akmıyor müzik ama belli bir hacime kadar çıkıp geliyor. Edition 8 de bu hacim ve yankı yok ama açık kulaklık hissi çok daha fazla.

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    "Klasik kapalı kulaklıklardaki gibi direkt beyninize akmıyor müzik ama belli bir hacime kadar çıkıp geliyor." DX1000in tam açıklaması olarak bu cümleyi gösterebiliriz gerçekten...

9. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    2gün önce benide ağırladı Hasan evinde, benim kapalı kulaklık deneyimim hiç olmadığından zaten Hasanın yanına gittim, yeni aldığım oyun kulaklığı hakkında fikrim olsun diye, tabi gitmişken Hasanın oyuncaklarıyla oynama fırsatımda oldu... :knuppel2:
    dx1000 hiç beklemedeğim şekilde geniş/uzak bir sahneye sahip, çok ferah bir kulaklık... HE-5 sahnesiyle meşhur olmasına rağmen bana dx1000 da sesler daha uzaktan geliyor geldi...
    klasiğe gerçekten çok iyi gidecek kulaklık dx1000
    grado adamı olarak HE-5i daha çok sevdim, (Hasan da öyle olacağını daha denemeden söylemişti zaten.) grado üzerine dx1000'i de garipsemediğimi söyleyebilirim... kapalı gibi olmayan bir kapalı kulaklık denebilir yani... :)

10. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Elinize sağlık güzel bir konu olmuş.böyle ürünler hakkında Türkçe kaynak bulmak çok güzel. :eek:k

Daha düşük siklette esw 9 kullanan biri olarak kapalı ve ahşap cup lu kulaklıkların daha organik ses verdiği kanısındayım(açık tipteki kulaklıklara göre).ayrıca her ne kadar kendi portable olmasada,portable kaynaklarla performans gösterebilen kulaklıklarada ayrı bir sempatim var.

Denon D-5000,D-7000,B&W p5 ve Beyerdynamic T5 p de bu kategoriye sokulabilir sanırım.

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Bu arada;

Malesef DX1000lerin plastik kısımlarından çekenler var, çatlama felan yapabiliyor. Benimkinde de tamir vardı. Hem bu incelemede de Erdinç abi plastik diye eleştirdi, üzüldüm :)p) ve headband, menteşe vs. olan kısımları Denon'unkilerle değiştirdim. Böylece hem plastikten, hem de problem çıkarma riskinden kurtuldum. Ayrıca sanki daha güzel oldu şekil olarak.

#11 MuttFTS, 2 Şubat 2011
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,470
    abi bu kulaklığa hastayım ben ya beyer falan hikaye bunun yanında ;D

13. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Denonunkiler metalmiymiş Hasan?

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    Evet abi menteşeler felan metal hep. Seninkine de bişe olursa aklında bulunsun, Denon'ların tamamı uyar heralde.. Ben D2000'inkini kullandım

15. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,470
    abi dt770 le cok ufak, zahmet olmayacak şekilde karşılaştırsan olurmu :)

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    562
    DT770 ile kıyalanamaz aslında pek fazla ama şöyle söyleyeyim;

Ses rengi olarak DT770e benzemiyor değil aslında bence. (Hatırladığım kadarıyla) Bayağı baslı fakat DT770de tiz ve özellikle mid bu basların altında eziliyor bazen kayboluyordu. DX1000de kesinlikle öyle birşey yok, herşey - sahnenin de etkisi ile - ayırt edilebilir durumda.

Rafinelik ve sahne olarak aralarında zaten uçurum var diyebilirim.

17. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,470
    Oo tam istediğim gibiymiş o zaman :)

ama şimdide aklımda akg k702 var çok doyumsuz insanoğlu, biyerde bir eksiklik hissediyorum yine :kafa:

18. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Dx1000 şu ana kadar dinlediğim en eğlenceli kulaklık diyebilirim. Hd650 ile de keyifli müzik dinlerdim, kıla yüne takılmazsınız. Ama dx1000 her açıdan çok daha iyi. Zaten mid odaklı kulaklıklar gerçekten eğlence odaklı da oluyor bir anlamda. Dt770 ile dx1000 nin tizleri benziyor. İkisinin de asla geride değil ve sparkle tabir edilen canlılık var. Ama beyerler genel anlamda mid özürlü olduğundan soğuk bir sesleri oluyor. Bas olarak dt770 te gerçekten iyidir ama yine cansız, zevksiz bir bası var. O kuruluk her frekansa işliyor bir anlamda. Ama daha öncede dediğim gibi 770 o serinin en alınası kulaklığı kesinlikle.

19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,470
    evet midler geride kalıyor,dediğiniz gibi basslar çok cansız.. biraz kulaklık burn in olsun trance müzikte zevk almadım.. ama electro house vs gibi türevlerde üstüne yok :)

20. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,084
    Beyer serisinde benim en keyif aldığım kulaklık 990'dı.Hem de mid bass oranı olarak çok daha iyiydi.Aynı zamanda bass tepkisi olarak ta çok daha iyiydi.770 ile ilgili enteresan bir durum yaşamıştım.Mp3 çalarla dinlediğimde daha keyifli ses almıştım.Evdeki ekipmanla ise bir türlü istediğim sıcaklığı yakalayamamıştım nedense ?