JVC FX-850 İzlenimleri

'Jvc' forumunda pztkl tarafından 6 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    Merhaba arkadaşlar ilk kulaklık inceleme denemem. Aslında kendimi inceleme yapacak kalibrede görmediğim için izlenimlerimi aktaracağım desem daha doğru olur. O yüzden eksik-yanlış birşey söylersem şimdiden kusura bakmayın. İzlenimlerimi aktarmakta başarılı olabilirsem başka incelemeler de yapmayı planlıyorum. Bu sıkıcı ve uzun girizgahtan sonra gelelim kulaklığa.

Kulaklık yaklaşık 1.5 aydır elimde ve kafamda yeteri kadar söyleyecek bişey oluşmasını ve burn-in olduğundan emin olmayı bekledim. Yine de yanlışlarım olabillir affola.

PAKETLEME-KUTU İÇERİĞİ : Kulaklık şık bir kutuda geliyor. Öyle çok janjanlı değil ama minimalist ve premium algısı yaratacak bir kutu açarken insan güzel bişeylerle karşılaşacağını anlıyor. Paketleme ise kulaklığı koruyacak şekilde yeterli. Süngerlerin içine gömülmüş şekilde geliyor ekstra bir darbe almazsa taşıma sırasında kolay kolay hasar almaz gibi geldi bana. Kutu içeriğinden bahsedecek olursak 3 boy silikon tip iki boy sünger tip kulaklık sarma aparatı kablo klipsi ve şık bir taşıma çantasıyla geliyor. Kutu içeriği hafiften hayal kırıklığı yaratsa da kulaklık kabı gerçekten çok sağlam ve premium görünüyor. İçinde kulaklıkların şeklinde gömebileceğimiz şekilde sünger kısmı var ve bu sert kabın içinde kulaklığın hareketsiz ve güvende olduğundan emin olmamızı sağlıyor. Kutu içeriği zayıf sayılır ama kabını çok çok beğendim.

MALZEME-HOUSING Kulaklığın gövdesi sağlam bir ahşaptan yapılma. Biraz da cilalı gibi çizilmelere falan dayanıklı. Arka kısmı ise rose rengi alüminyum. İnanılmaz şık bir görüntüleri var sahip olduğum en şık kulaklık her gören o kulağındaki ne yahu çok güzelmiş diyor. :) Kablosu da bildiğiniz gibi çıkarılabilir yapıda takıp çıkarmak zor sertçe çekmek gerekiyor. Bana kolay kolay gevşemez gibi geldi. Ama yine de sadece bir kere çıkardım yeni kablo taktım fazla kurcalamadım. :) Sonuç olarak kulaklık sağlam duruyor değiştirilebilir kablosu kablo hasarlarında kulaklığın çöp olmasını engelliyor. Malzeme kalitesi ve görüntü olarak da zaten şık duruyor.

İZOLASYON- FİT-MİKROFONİK ETKİ Kulaklık görünce biraz büyük kulakta durmaz gibi geliyor. Bu kısım bana da biraz ilginç geldi ama fitting problemi hiç yok kulaklığın. Çok rahat ve kulaktan düşmüyor. Kulağıma taktığım zaman arka kısmı hafif aşağı doğru açılanıyor. Ama kulaklığa kablonun girdiği sert yer kulak kepçesinin alt kısmına oturarak kulaklığın düşmesini engelliyor. :) Anlatabilmişimdir umarım. İzolasyon ise orta. Normal bi kulakiçi ne kadarsa o kadar. Mikrofonik etki ise yok değil ama çok az. Kulaklık kablosunu daha kalın beklerdim ama yumuşak frajil olmayan bir yapısı var ve esnek gibi. O yüzden mikrofonik etki azalıyor ve kopmalara karşı da çok dirayetsiz gözükmüyor.

SES Gelelim en zorlanacağım kısıma :) Teknik özellikler kısmını atlıyorum. Şu ana kadar kulakiçi olarak sırasıyla marley-jammin cx-200 earpods brainwavz m5 cks55x ckr7 cx-400 jvc ha-fxt90 akg k375 shure se-215 beyerdynamic dtx 102 kullandım. Bunlar alt-orta seviye kulaklıklar kabul ediyorum ama. fx-850 bas mid tiz sibilance sahne yani aklınıza gelebilecek her konuda şu yazdığım kulaklıklardan üstün en başta bunu söyleyeyim

BASS Kulaklığın bas tepkisi inanılmaz o kadar yüksek ve derin ki gerçekten inanamadım. Öyle ayarlamışlar ki çok derine iniyor. Tam diyorum aha şimdi vokalin sesini yutacak tam o anda kesiyor. Hiç bir frekansın önüne geçmiyor ama fazla fazla yetiyor ve adeta dolduruyor kulağı bassheadleri bile çok rahat tatmin eder. Bass kısmı miktar derinlik ve kalite olarak çok çok iyi.
    Bir de metal-rock müziklerdeki davul vuruşlarıyla ilgili değinmek istediğim bir nokta var. Şu zamana kadar fx-850 haricinde davul vuruşlarını kulağıma en doğru vere ha-fxt90 idi. Diğer bas kulaklıkları davulları bas gitar havasında abartarak veriyordu bazı kulaklıklardan ise bageti tahtaya vuruyorlar gibi ses çıkıyordu. Ben ilk fx-850'nin basslarını duyduğumda davul vuruşlarını doğru yapamayacağı kaygısındaydım. Ancak denediğimde fxt90'dan aldığım tadın aynısını aldım. Yani kulaklık derinlere inebiliyor. Ama olmayan bassı vermiyor. Bu konuda gerçekten çok başarılı

MIDLER Bu mid konusu özellikle zorlandığım konu çok objektif aktaramayabilirim ama hissettiklerimi yazıcam. Kulaklık v-shape tipinde. Ama çok geniş açılı bi v-shape bence. Bana midler geride gibi gelmedi. Baslar önde gibi geldi. Belki çok az benim farkedemeyeceğim şekilde olabilir ama dinleyen kimsenin yahu şu midler az daha yüksek olsaymış diyeceğini zannetmiyorum. Mid sesler inanılmaz doğal geldi bana. Vokal çok yakın özellikle. Bazen öyle hissettiriyor ki müziği sanki vokalist ensenize üflemiş gibi bi huylanma geliyor adama :D slow şarkılarda sanatçının nefes alış-verişi bile hayranlık uyandırıyor insanda. E bunları da duyabiliyorsam midleri hiç de fena değildir öyle değil mi :)

TİZLER Enstrüman ayrımı çok güzel. Kulaklık sanki çok sürücülü ve 2-3 yolluymuş gibi bana zillerin sesleri farklı yerlerden geliyormuş gibi oldu. İlk defa bi kulaklıkta böyle hissettim. Tizler de kendini geride hissettirmiyor ama asla yormuyor. Uzun süreler jazz dinleyebiliyorum yorulmadan ve keyifle. :)

SAHNE Sahne konusunun ne demek olduğunu ben bu kulaklıkta anladım. :) Daha önceki kulaklıklarımda sahne algısı oluşmamıştı bende. Sanki uzaktan gelmesi gereken ses uzaktan geliyo gibi değil de kısık sesle dinliyormuşum gibi geliyordu. fx-850'de ise o sesin kısık olmadığını gerçekten uzaktan geldiğini anladım. Metal müziklerde ise davul vuruşlarını resmen gözümle takip edebiliyorum yanyana vurulan iki davulu bile ayırt ettiriyor adama.

SİBİLANS İşte kendime güvendiğim kısım bu. Ufak sibilanslar bile beni çok rahatsız eder hemen duyarım. Bu kulaklığı taktığım ilk andan beri sibilans yok bildiğin 0 yazıyla sıfır.

Sonuç olarak bu kulaklık benim top noktam olduğu için eleştirecek kısım bulamadım. Kulağı daha iyi olan arkadaşlar veya çok üst düzey iem tecrübesi olan arkadaşlar şurası da şöyle olsaymış iyi olurmuş diyebilirler ancak parasına değecek bi kulaklık olduğu konusunda benimle hemfikir olacaklarını düşünüyorum. :) Ve her müziğe gidecek bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Hatalarım için şimdiden özür diliyor. İyi forumlar diliyorum. :)

NOT : Kulaklığı almamda bana büyük yardımları dokunan hatta benim yerime alan @Mair hocama teşekkürü borç bilirim.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

#1 pztkl, 6 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ocak 2015
    27 kişi bunu beğendi.
  2. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,583
    İzlenimleriniz için teşekkürler hocam.Kulaklarınıza sağlık.Bence bir kaç resimle daha canlı bir inceleme olur. :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Eline saglik Alper, seninde kulaklik gecmisin derinmis.

4. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    Teşekkürler arkadaşlar çok tecrübeli görmesem de kendimi foruma katkıda bulunmak istedim :)

5. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Inceleme tadinda bir izlenim olmus :) Kulaklarina saglik.

6. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    teşekkürler hocam :) izlenim dememin sebebi aslında sen kimsin de kulaklık inceliyon birader demesinler diye :D

7. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    Yazı için teşekkürler...

8. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Elinize sağlık gayet güzel olmuş :)

9. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Elinize sağlık inceleme için.Bu kulaklığın tizlerini Triple Fi 10 ile kıyaslayacak arkadaşlarım varmı acaba?

10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bence çok güzel olmuş kulağına klavyene sağlık. :eek:k
    En çok da 'frajil' lafını beğendim;)

11. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    870
    Kulaklığı çok beğendiğiniz yazınızdaki heyecanınızdan çok belli oluyor zaten. Hayırlı olsun ve elinize sağlık.

#11 sensable, 7 Ocak 2015
  12. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Ben de sana teşekkür ederim :) İlk inceleme için çok güzel yazmışsın. Masaüstü gidiyorum ama ben bile heveslendim :D

not: 2-3 tane görsel ekle. Kısmen kendi kısmen de medya görselleri. Dümdüz yazı biraz çatık kaşlı :)

#12 Mair, 7 Ocak 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  13. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Çok merak ettiğim bir kulaklık. Elinize kulağınıza sağlık.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,110
    Elinize sağlık. Aylardır elimde olmasına, ve inceleme için notlar almış olmama rağmen ben de yazamadım. "incelemesi zor bir kulaklık" tabiriyle ne demek istediğinizi anlıyorum. Nev-i şahsına münhasır, başka kulaklıklarla düpedüz karşılaştırılamayacak özelliklere haiz bir ürün. Daha geniş bir zamanda ben de izlenimlerimi buraya eklerim.

15. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum. Diğer incelemeler için beni cesaretlendirdiniz. :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Ocak 2015, İlk mesaj zamanı 7 Ocak 2015 ---
    resimler eklendi :)

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,110
    Kablo'nun rengi siyah yerine daha acik bir renk mi, yoksa isik mi yaniltiyor?

17. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Kablo aftermarket gibi duruyor.
    @pztkl elinize sağlık. Ben de güya bir fx750 incelemesi yapacağım da sınavların sonu gelmedi bir türlü.

18. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    takılı olan kablo transparan earmax kablosu hocam. Kendi kablosu normal siyah. :)

19. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    130
    Elinize sağlık.

Yazılanlardan yola çıkarak ses karakterinin beğenime çok yakın olması nedeniyle her okuduğum incelemeden sonra almak istiyorum bu kulaklığı ama kendimi frenliyorum. Bakalım nereye kadar tutabileceğim kendimi. :knuppel2:

20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    Elinize sağlık.

Hazır yeri gelmişken bir ayrıntıya dikkat çeksem.Resim boyutlarına dikkat etsek ve orta büyüklükte resimler paylaşsak konuyu daha rahat izleyebiliriz.Şahsen sadece resim boyutu için bile uğraşan biriyim.Haddimi aştıysam affola.