JVC FX-850 İzlenimleri

'Jvc' forumunda pztkl tarafından 6 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707

Bu kuzeni:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  2. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Sonuc olarak Fx750-Fx850 kiyaslamasi nasil :)

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,507
    Şurda ben kıyaslamıştım ama ; http://www.techno-fi.net/forum/konu/jvc-ha-fx750-İncelemesi.8889/#post-154454

750'yi ilk takınca daha bassli hissettırıyor..Ancak bu bass sub değil mid bass kısmında.Ses daha etli oldugu icin bana daha bassli gelmişti. (algıyı biraz yanıltabiliyor bu durum)

Ancak 850'yi takıp dinlemeye başlayınca sub bass olarak daha güclü ve daha temiz oldugunu goruyorsunuz.

4. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bir bass 'bump' olacaksa bence sub kısmında olmalı. Kulak hassasiyeti açısından zaten aynı güçteki sub-bas sesi daha düşük olarak algılıyoruz, bu noktada fak bir yükseltme daha lineer bir his uyandırabilir. Mid bas bump en kıl olduğum şey, tamamen günümüz tüketici istekleri doğrultusunda yapılmış bir olgu. Buna günümüz popüler müziklerinin prodüksiyondan abartı mid bas miktarını da katarsak ortaya korkunç bir sonuç çıkıyor...

Neyse ben kılım bugün susayım en iyisi :bu Ama FX850'yi gerçekten merak ediyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  5. djcaprio

djcaprio
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    yaklaşık iki sayfanın, fx850'nin baslarına odaklanılmasına şaşırdım.geçmişte basshead biri olarak fx850, midbas,subbas, miktar ve bas kalitesi olarak,fiyatına göre gayet iyi bi yerde olduğunu söylemeliyim, ama iddialı ve odak noktası kesinlikle basları değil. bana göre fx850'yi rakiplerinden ayıran en büyük özelliği büyülü büyük tınısı,gövdeli sunumu, kule hoparlörü andıran dolu dolu çalması, ve her müzik türünü elinden geldiğince en iyi şekilde yapma çabasında olmasıdır.buna ek olarak ,artık kulaklık değilde müziği, dinletmesidir eksileri tabii'kide var,ama o eksileri söylemem için fiyatının 500 dolarları geçmesi gerekiyor.fiyatına bakıyorum birde yaptığı işe,o yüzden o eksileri görmüyorum bile.son olarakta,maddi imkanlar elveriyorsa bu hobiyle ilgilenen her kimsenin koleksiyonunda olması gereken bi kulaklık bana göre.

3 kişi bunu beğendi.
  6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    FX850 EX1000 kapışması olmalı birgün.Aklımın bi köşesinde duruyor.İmkanım olduğunda hayata geçirmek istiyorum.

7. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Fatih Abi ben Fx1100/1200'ü çok merak ediyorum. Bu üçlüyü tokuşturma şansımız olsa keşke.

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,507
    Lambalı amfi ile daha bir başka :) Bass yumruk gibi.Yamaha Ns777 gibi vuruyor.Eğer 850 bir hoparlör olsaydı bassları göğsünüzde hissederdiniz.

4 kişi bunu beğendi.
  9. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Keyifle okuyorum konuyu, bu fiyatta bir kulaklığın bu kadar usta kullanıcılar tarafından beğeniliyor olması harika birşey. Ben @djcaprio üstadın tavsiyesiyle almıştım zaten, süper bir tavsiye oldu gerçekten. :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,122
    Bass'ı güçlü kulaklığı, bass frekanslarının, muadili diğer kulaklıklardan fazla olması diye tanimlayalim. Doğru veya yanlış tanımına girmiyorum, çünkü bence birçok kulaklık düzgün bass çıkarma konusunda yetersiz. Daha doğrusu, bass mükemmel olsun diye, sese etkisi daha önemli mid ve tizler feda edilemiyor doğal olarak.

Peki bu fazladan bass gücü nereye eklenmeli? Üst bass, mid'lere bulaşması yönüyle tehlikeli. Boğuk mid'ler iter birçok insanı. Orta bass, çoğunluğun bass dediği şey. Alt bass ise her kulaklığın harcı değil. Derine inmek zor, ve duyulabilir bass sesine etkisi daha az. Daha etkileyici olsa da, biraz lüks kaçıyor.

FX850 her tarafta güçlü :) Ancak mid basda bu yoğunluk, "bası dengesizce kuvvetli bir kulaklık"ta olması gerektiği gibi, daha fazla bence.

Açıkçası "mid bass hump", daha az şekliyle HD600'de de var mesela. Karşılaştırınca bir HD700, HE-500, HE-560'ın duyurduğu bass'ı duyuruyor bir şekilde, kalite farkı olsa da. Ancak onlar kadar derine inemiyor? E peki nasıl oluyor? Duyurabildiği minimum frekansı olduğundan daha güçlü sunduğunu düşünüyorum. Yoksa o kadar güçlü bass sunamaması lazım... HD800'de duyulan basın, spektrumun neresinden geldiği belli oluyor. Ama HD600 böyle bir çözünürlüğe sahip değil. Ancak yine de bass'ı daha kuvvetli HD800'den.

Yıllar deviremedi gitti HD600'ü :) Şaka bir yana, bırakın artık almayı şu kulaklığı. Ortam hesaplı planar kulaklık kaynıyor yahu. :D

11. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Kimse Fx750 hakkinda bisey yazmamis.Bizim okuyup ta mutlu olmaya hakkimiz yok mu :(

12. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bence hiç bir yere... Yani bence bass doğal olmalı, 1 tık artacaksa sub tarafında olabilir. Bu düşüncem Maverick'i dinleyince kesin kanıya dönüştü. İyi basın desteğe ihtiyacı yok, eğer prodüksyonda derin ve güçlü ise kulaklık bunu vermeli, değilse de vermemeli... Bazı bas ağırlıklı kulaklıkların (daha doğrusu biraz daha dengeli olması için V karakterli kulaklıkların) çok keyifli olduğunu da kabul ediyorum tabi, ucuz kulaklık olarak hep önerdiğim VSD3S böyle bir kulaklık, keyfi dinlemek için güzel.

Bu arada HD600'ün baslarını hiç beğenmemiştim ben, tam da ilk mesajımda yazdığım kıl olduğum bas tiplemesi :D. Aynı dediğiniz gibi, bir ton şahane planar varken hayatta almayacağım bir kulaklık.

Yaw benim yakınlarımda kimsede FX850 yok mu, bir denemek isterim şu mereti...

13. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    Ben en güzel subbass sesleri pfe de aldım diye hatırlıyorum, ama genel bass vurgusu zayıf olduğu için bu yönüyle hiç öne çıkamadı. Pfe güçlü bir kaynakla gerçekten güzel bir kulaklıktı.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,122
    FX850'in bass'ı kesinlikle doğal dengeli falan değil. Bariz abartılı. Eğlenceli, evet, ama nötr kesinlikle değil.

Yaklaşık 12 senedir kullanıyor olduğum için olsa gerek, HD600 bence frekans tepkisi olarak en hoş ve doğal kulaklıklardan biri. Değiştirmekte de oldukça zorlandım. Yerine TH900'ü seçmiş olsam da elden çıkarmadım, hâlâ dinliyorum arada... Hatta frekans tepkisi bariz daha iyi TH900'den (o tizler nedir yahu). O kadar güzelim planar varken gidip kapalı dinamik kulaklık seçmiş olmak ta ayrı bir acaip durum ya neyse.

2 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Niyaaaaa yine başlıyoruz PFE muhabbetine!!! Umarım bahsedilen kulaklık PFE232'dir??

16. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    @dulty , klasik gri filtreli pfe 111 den bahsediyorum. O kadar derinlere inen bir bass sesi başka bir iemde dinlemedim kendi adıma.

17. djcaprio

djcaprio
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    hocam merabalar. jvc fx850 için dap tavsiyesi istiyorum, tamam işte budur diyeceğim bi dap tavsiyesi verirseniz çok sevinirim.ucuz,orta ve pahalı, yeterki uyumlu olsun hocam çünkü elimde 10' a yakın mp3 var hifiman 603s dahil hiçbiriyle sinerjisi iyi olmadı,hata yapma lüksümde kalmadı.şu an sadece galaxy mega telefonumla iyi sinerji yakaladılar, meganın da kapasitesi bi yere kadar.şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  18. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Zx2 ile fx1100 cok memnunum ozellikle akustik-jazz gibi, bazi kayitlarda belki boguk bir bas oluyor ama kayitla ilgili, alet caldikca yerine oturdu

19. djcaprio

djcaprio
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    78
    hocam cevabınız için teşekkürler.yalnız zx2 bütçemi aşıyor.şimdilik şöyle bi 500-700 arası uyumlu bişey lazım hocam.

20. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,507
    Denemedim ancak Hifiman hm603s ile uyumlu olacağını düşünüyorum.