JVC FX1100 İNCELEMESİ

'Jvc' forumunda karanehir35 tarafından 26 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Öncelikle fx1100'ü bana inceleme için gönderen @Elano68 Ömer'e çok teşekkür ederim.

Elektronik/rap/hip-hop/pop dinleyici kitlesinin sevdigi urunler cikaran Jvc, fx1100 ile yoluna devam ediyor.

MALZEME KALİTESİ

[​IMG][​IMG]

Kasasi biraz büyük fx1100'un. Küçük kulak girişine sahip olanlarda fit sorunu yaşatabilir. Yalıtımı kasa yapisindan dolayi öyle üst duzey degil. Ortalama bir yalıtımı var.
    Kasa kalitesi saglam, kasada ahsap malzeme kullanilmis.

Yine kablosu da yumusak ve de saglam.Öyle hemen kopacak bir izlenim edinmedim.

ARTILARI

Malzeme kalitesi/ Çıkarılabilir Kablolar/ zengin aksesuar icerigi/ahsap sürücü nedeniyle organik bir tını,tutarlı tiz, davul tınısı / hızlı bas-geçişleri,çok detaylı zengin bas, güçlü Subbas,

EKSILERI

Sadece Japonya'da satılması/ Bas ve açık tasarım nedeni ile az olan yalıtım/ midbass fazlalığı/ boğukluk ve perde.

SES KALİTESİ

Jvc fx1100, basslarin önde oldugu, sicak tinili calan bir kulaklik. Fun(eglence) odakli bir iem.

Jvc fx100 V shape karakterine sahip bir iem.Yalniz bu V shape karakter, diger kulakliklara göre daha genis acili bir V shape sunumla karsiliyor bizi.

Basslar, Jvc fx1100'un en dikkat ceken yerlerinden birisi. Miktar ve siddeti baskafalara yeterse de, normal bir dinleyiciye oldukca fazla gelecektir.

Rap/hip-hop/pop/edm turlerinde dinlemesi keyifli, dinleyeni costuran bir kulaklik.

Fx850'ye göre midbasslari azaltilsa da, yine de midbass dinleyenlere fazla gelecektir. Sahneyin sıkıştırıp, zaman zaman daha boguk bir sunuma sebep olabiliyor.

Yine basslar,subbas olarak derinlere inip bunu hissettirebiliyor. Tralucent t1 amfisiyle subbaslarin daha derine inebildigini bariz gözlemledim

Jvc fx1100 bass siddet ve miktarinda Sony Xba Z5'in önünde yer alsa da, subbas derinliginde bariz Z5 önde.

Yine z5, midbasslari diger frekanslara bulasmasini önleme noktasinda daha basarili olurken ve bunu iyi kontrol ederken, jvc fx1100 bu konuda kontrolu elden birakabiliyor ve bassların diğer frekanslara sızmasını önleyemiyor zaman zaman.

Fx850'ye gore midbass-tiz bolgesinde gelistirmeler var;

Z5'e goreyse vokalleri,enstrumanlarin önune konumlandirarak, olusabilecek vokal sibilansindan kurtuluyor.

Z5'de vokaller,enstrumanlarin gerisine konumlandirildigindan, zaman zaman vokal sibilansina düsebiliyordu. Vokale önem veren basseverler, fx1100'ü biraz daha fazla sevebilirler bu acidan.

Fx1100, vurmali ve yayli calgilarin birarada kullanildigi kayitlarda; agirligi bazen yayli calgilardan yana kullanabiliyor. Tek tek ele alirsak, yayli/vurmali/uflemeli/telli calgilarda dinlenilebilirlik ortalamasini tutturabiliyor. Fakat bu calgilardan ikisi yada digerlerinin bir arada kullanildigi kayitlarda karisma olabiliyor. Agirligi belli bir calgi grubundan yana kullanabiliyor boyle anlarda fx1100.
    Kisaca, kayda gore degismekle beraber, bazi enstrumanlarda iyi performans gosterirken, bazilarinda bogukluga fazlaca dusebiliyor. Yine genel olarak metalin davullarinda cok iyiyken, araya giren bass/elektrik gitar durumlarinda, olusan bogukluk ve perde diger enstrumanlari dinlenmez hale getirebiliyor. Denemedim ama gumus kabloyla belki bu sorunlarin az da olsa ustesinden gelinebilir gibi geldi bana.

Vokaller enstrumanlardan biraz önde konumlandirilmis, kulaga öyle yakin bir yerden ya da uzak bir yerden seslenmiyorlar, ortada bir yerden geliyor vokaller.

Perdeli sunum mid bolgesinde de etkisini gosteriyor. Vokaller cok berrak olmasa da, tinilari guzel. Sicak,kalin notali ve koyu bir vokal sunumu var diyebiliriz fx1100 icin.

Akustik muzikde enstruman ayrimi fena olmasa da,

Genele bakarsak entruman ayrimi,netligi ve belirginligi kendi sinifi icin yukarilara cikamiyor ve sinifinin gerisine dusuyor. Bunun icin Flc 8'e bakmak yeterli. Flc 8's kendi fiyat kategorisinin zirvesinde bir ayrim ve detaya sahip bir iemdi.

Fx850'nin parlak tizlerine karsi jvc fx1100'un yumusak ve daha dinlenilebilir tizleri var.

Bu sayede metalde degil ama rock muzikde basarili sonuçlar aldım. Yine cok hizli olmayan metal muzik parcalarinda da dinlenilebilir fx1100.

Fx850'nin bazen sertlesen ve de parlayan tizlerine kiyasla fx1100'un yumusak tizleri var. Bateri de oyle kulak tirmalamiyor mesela. Piyanoda degil ama kemanda iyi isler cikarabiliyor fx1100. Piyano sesinde mevkidasi Z5'den ise epey geride fx1100.

Kisaca üst duzey ve teknik olarak yuksek tizlere sahip olmasa da, bir basshead iemine yetecek kadar kaliteli tizleri de var fx1100'un.

Sahnesi genis ve derin de olsa, yine basslardan,perdeden ve bogukluktan dolayi enstruman netligi,belirginligini ve ayrimini bu sahneye gore avantajli kullandigi söylenemezse de bir basshead iemi olarak basardiklari da az degil dogrusu.

ALTIN/GÜMÜS AUDIOMINOR KABLO VE JVC FX1100
    3999 eklentisini görüntüle

Altin/Gümüs audiominor kablolu Jvc Fx1100, beklentimin üstünde sonuc verdi. Öncelikle basslar biraz azaldi, midbasslar belli bir dengeye oturdu, genel sunum ferahlasti, perde etkisi azaldigindan vokaller daha bir berraklasti ve de az öne geldi. Tizler az da olsa öne cikti, belirginlesti. Vivaldi'nin For Seasons'larinda kemanlari iyi bir kontrol esliginde sundu. Arka planda kalan enstrumanlar, stok kabloya gore kulagima daha belirgin ve ayrimi da iyi bir bicimde geldi.
    4000 eklentisini görüntüle
    Kisaca bu sekliyle fx1100'ü oldukca begendim.

Okuyan herkese tesekkur ediyorum.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 26 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Temmuz 2016
    19 kişi bunu beğendi.
  2. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    435
    İzlenimlerinizi aktardığınız için teşekkürler Ahmet bey,

Anladığım kadarıyla kulaklıktan pek memnun kalmadınız. Fiyatını hak etmiyor sanırım.

2 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Selamlar Oguzhan hocam.
    Fx1100 fun faktoru iyi ve eglenceli bir iem. Rap/hip-hop/elektronik v.s.dinleyenler icin bu fiyata alinacaklar listesinde en iyilerinden. Ben gercek enstruman performansi ve metal muzik acisindan da incelemeye calistim. Ortaya artilari ve eksileriyle dengeli bir inceleme cikti.

4. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,823
    İncelemeden Enya, Secret Garden veya Soundtrack vb. türler için pek dinlenebilir gelmiyor bana.

5. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Güzel bir inceleme yazısı olmuş Ahmet Hocam. Hız kesmeden devam diyorsunuz. Taktir ettiğim insanların başına geliyorsunuz.:eek:k

6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Cok tesekkur ediyorum Gokhan hocam, guzel sozlerinize.
    Sirada cok inceleme beklese de, sanirim noktayi bi stax kafaustuyle koyacagim gibime geliyor.

3 kişi bunu beğendi.
  7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,470
    Elinize sağlık.

Böyle kulaklar 1 kaç günde anlaşılmıyor maalesef,ancak dinlemeden konuşmamda pek doğru sayılmaz.

Benim Fx850 jazz,üflemeli,telli(saz,gitar) vb çalgılarda basshead diye anılan bir kulaklığa göre şaşırtıcı derece de başarılı.En azından ben böyle düşünuyorum.. Tabii lambalı amfinin'de bu durumda çok büyük katkısı var..

Sanki birisi kulaklığı yaparken eq ile oynayıp değerlerini arttırmış gibi :)

Ben bu kulaklığı elektronik müzik için almıştım; metal gibi çok yüksek bpmli seyler icin uygun değil ancak diğer dediğim seylerde hiiic fena değil dedirtiyor.

Elektronik için ''Electronic master'' diyebilirim muhtemelen 1100 de oyledir..

Tekrardan teşekkürler..

5 kişi bunu beğendi.
  8. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Tesekkurler Ogulcan hocam.
    Elektronik muzik icin bence de ideal bir kulaklik.
    Tek tek ele alirsak, yayli/vurmali/uflemeli/telli calgilarda dinlenilebilirlik ortalamasini tutturabiliyor. Fakat bu calgilardan ikisi yada digerlerinin bir arada kullanildigi kayitlarda karisma olabiliyor. Agirligi belli bir calgi grubundan yana kullanabiliyor boyle anlarda fx1100. Fakat elimde gumus kablo olsaydi, belki daha iyi sonuclar alabilirdim diye de dusunuyorum.
    .

#8 karanehir35, 26 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haziran 2016
  9. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Ahmet Abi eline sağlık güzel bir inceleme olmuş lakin katılmadığım birkaç nokta var.Öncelikle bir boğukluktan bahsetmissin.Ben agırlıklı olarak rap,hiphop, r&b, pop bazen de Yasmin Levy gibi enstruman ve vokallerin önem arzettiği müzikler dinliyorum ama ben dinlediğim bu türlerde herhangi bir boğukluk yaşamadım.Anladığım kadarıyla bazı kayıtlarda veya türlerde boğukluk yapabiliyor ancak yukarda bahsettiklerimde yapmadı bende.Metalde,rockta filan dediğin gibi bu zaman zaman yaşanabilir ancak genelinde yaşamadığım bir durum yani bu olay.Yine aynı şekilde Yasmin Levynin şarkılarında enstruman ayrımı noktasında dengeli bir kulaklığa göre enstruman ayrımı biraz geride olabilir ancak bir basshead kulaklığı olmasına rağmen Enstruman ve vokalleri mükemmel bir şekilde duyamasam da ortalamanın üstünde bir şekilde duyduğumu söylemeliyim.Kulaklık headfi tabiriyle 750 ve 850 ye göre birazcık daha önde ve etli midlere sahip.Yİne gördüğüm ve headfide okuduğum kadarıyla midler,özellikle vokaller Sony xba A3 ve Z5 e göre daha önde konumlandırılmış.Yİne kulaklıktaki midbass dediğin gibi bazı türlerde sesi boğabilıyor(Ben karşılaşmadım henüz) ancak bu durum midlere,genel sese gövde katıyor ve bu kulaklığı kendi hoş tınısıyla beraber eğlenceli bir iem yapıyor.Oğulcan Hocamın da dediği gibi kulaklık teknik olarak çok iyi olmasa da bir basshead kulaklığına göre çok şaşırtıcı işler yapabiliyor Enstrumantal veye çalgılı türlerde. Yine aynı şekilde güçlü ve derin baslara rağmen midler kendini rahatça duyurabiliyor.(Yine yukarda bahsettiğim türler için konuşuyorum.)

3 kişi bunu beğendi.
  10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Tesekkur ederim sevgili Ömer.
    Elimden geldigince fx1100'un fotografini net olarak cekmeye calistim.
    Farkli ve karsit fikirlerin birarada olmasi bu hobinin sevdigim taraflarindandir.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,601
    Şahsi tercihler önemli rol oynuyor fiyatı hakketme konusunda. ER4S'ten memnun biri JVC FX serisinin hiç bir ürününden memnun kalmayacaktır. Ama ER4S'e tolere edemeyen biri de tam tersini düşünebilir.

Bence FX850 bile fiyatını fazlasıyla hakkediyor. Bass fazla, ancak tizler bence gayet iyi. Kalite olarak tek dinamik sürücüyle daha iyisi ne kadar mümkün bilemiyorum. $200-$300 bandındaki bir IEM'den bahsediyoruz.

Bu noktada "kendi sınıfının gerisinde" tabiri biraz sorunlu geliyor bana. Sınıf neye göre tanımlaniyor? Fiyat? Teknoloji? FC8S gibi başarılı bir hibrit kulaklığın tizleri daha ayrıntılı ve yumuşak olacaktır. Ancak fiyat kriterse IE80'le de karşılaştırmak durumundayız.

Sonuçta bir pakete bakıyoruz. Artı ve eksileri olacaktır. Artılar tercihlerimizle örtüşüyorsa ne ala. Burada kulaklığın artıları @karanehir35'in tercihlerine zıt anladığım kadarıyla. Yer yer de farklı tercihlere sahip birinin kulaklıktan zevk alacağını da belirtmiş zaten.

5 kişi bunu beğendi.
  12. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,533
    Eline sağlık Ahmet Abi
    Gayet detaylı, güzel bir inceleme olmuş :eek:k

Bu arada açık bir kaynak ile dinlendiğinde, bu bahsedilen hususlarda iyileşme yaşanıyor mu, mesela boğukluk azalıyor mu?

2 kişi bunu beğendi.
  13. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Alintiladiginiz mesajin devaminda: "Selamlar Oguzhan hocam.
    Fx1100 fun faktoru iyi ve eglenceli bir iem. Rap/hip-hop/elektronik v.s.dinleyenler icin bu fiyata alinacaklar listesinde en iyilerinden. Ben gercek enstruman performansi ve metal muzik acisindan da incelemeye calistim. Ortaya artilari ve eksileriyle dengeli bir inceleme cikti."Bunlari soyleyerek ben de bu konuda sizinle ayni fikirdeyim. Hicbir iem icin fiyatini haketmiyor demem ; O iemi sevenlerin de oldugunu dusunerek.

Kendim de mesela fx700'u bir seneye yakin kullandim. Elektronik de sevdigim bir iemdi. Ben, olabildigince farkli turler acisindan da incelemeye calistim fx1100'ü. Nötr bakis acisiyla yazdigimdan fx1100'u begenmedigim anlasilmasin, xba z5'e ozellikle vokal ve tını yönünden tehcih edecegim önemli yerleri var.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Haziran 2016, İlk mesaj zamanı 26 Haziran 2016 ---
    Tesekkurler Yavuz.
    Fiio x7 gibi acik karakterli ve genis sahneli daplarda, bu noktalarda bariz iyilesmeler gözlemledim. Ozellikle fx1100'un midbasslarinin diger frekanslara sizmamasi noktasinda x7 iyi is cikarabildi. Yine hifiman 603s gibi sicak calan daplarda stresli calma olaylari yasanabiliyor. Kisaca acik ve genis sahneli daplarda ben jvc fx1100'un sunumunu begendim. Dedigim gibi gumus bir kablo bulup jvc fx1100'u dinledigimde, inceleme o zaman tamamlanmis olacaktir. Kablolarin kattigi yuzde 5'lik bi katki bile bir iemde onemli degisiklikle yaratabiliyor.

#13 karanehir35, 26 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haziran 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  14. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    499
    Yine sesi kafamda tezahür ettiğim detaylı bir inceleme olmuş Ahmet abi. Dinleyen kulağına, inceleme yazan eline sağlık:).

2 kişi bunu beğendi.
  15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Tesekkur ederim Eren.
    Istanbul'a sevgiler.;)

16. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Cok guzel olmuş tebrikler, kulaklıklıgı kullanan biri olarak bir kaç yorum yapmak istedim, en onemlisi ilk dinlenildigi hali ve yanmış hali arasında bu kadar fark olan bir kulakl daha once duymadım, oturması icin 200 saat şart. İlk dinledigimde bogul ve daganık olan baslar zamanla bir kıvama girdi, super olmadılar ama duzeldiler. Bence kulaklık akustik/jazz/oda muzigi ile harika, rock elektronik vb vs gibi turlerde biraz daganık. Tum blue noteları harika caldı. Yapım kalitesi on numara kat ve kat pahalı kulaklıklara gore bile iyi, şık bir kutusu var. Ben iyi bir fiyata aldım, bu rakamlara bu sekilde yapılmış ve bazı turleri bu kadar guzel calan bir kulaklık aldıgım icin memnunum. Her turlu muzikte dinliyorum. Tavsiye ederim. Bir not daha kulaklık türden cok kayıt seciyor kanımca, duzgun kayıt her tur iyi iken bazı kayıtlardaki kotu mastering ortaya cıkabiliyor, belki bogukluk bunun bir sonucu. Dusunmeden alın derim. Benimkini satmam:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

5 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Izlenimler icin tesekkurler Emre dostum. Keyifli dinlemeler dilerim.

2 kişi bunu beğendi.
  18. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Ahmetcim emeğine sağlık.. Objektifliği korumaya dikkat ederek çok yönlü testlerle bilgilendirici olmaya çalışmanı özellikle takdir ettim..

Bende birkaç kelam edecek olursam, incelemeyi okuyan arkadaşlar öncelikle bu kulaklığın eğlence bazlı ve 300 dolar seviyesinde bir ürün olduğunu unutmamalılar, aksi takdirde kulaklığı hak ettiği yere koymaları mümkün olmayacaktır..

Ses karakteristiği ve bu doğrultuda başarılı olduğu müziklerde tadından yenmeyen bir kulaklık FX1100 ancak rengi gereği her türe gitmemesi de son derece normal..
    Diğer taraftan analitik sunum arayanlar ve ER4, PFE türü kulaklıkları sevenlere hitap etmeyeceği de açık..
    Kulaklığın belli bir karakteri var ve bunu bilerek seçim yapıldığında yüzde oluşturduğu gülücükleri bizzat kendimden biliyorum.. :)

9 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,482
    Inceleme, altin/gumus audiominor kablo ile tamamlanmistir.

5 kişi bunu beğendi.
  20. Teamo42

Teamo42
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    Merhabalar bu inceleme de kullanılmış kulaklığın yeni sahibi ben oldum. Bende izlenimlerimi yazmak istiyorum öncelikle Ahmet Abi inceleme için teşekkürler.

Kulaklık malzeme kalitesi olarak eşsiz bir kaliteye sahip fakat fit, konfor, yalıtım olarak pek beğenmedim açıkçası.
    Ses Rengi olarak geniş bir sahne bekliyordum fakat earsonics Velvetden geçiş yaptığım için sahne bir tık daraldı.
    Basslar en önde olan kısımlar gayet kaliteli basslari var.
    Ve güç verdikçe basslarda güçleniyor. Ben bu gücü kaldıramam demiyor kulaklık.
    Midlere gelirsek perdenin babası var. Çok ciddi bir perde var. Sanki ses yan odadan çalarak kayıt edilmiş gibi geldiği bile oldu. Midler genel olarak yakın fakat şöyle bir durum var. Vokal şarkıyi söylerken enstrümanlar arkada kayboluyor. Midlere çok çalışması lazım.
    Enstrüman ayrımı da aynı şekilde fazla enstrüman girdiği sırada bogukluk yaşanıyor. Karışıyor. Ve kulaklık bazı enstrümanlari seçiyor diğerlerini eziyor.

Tizler konusunda hiç şikayetim yok tam ayarında. Ne fazla nede az. Sbilance yok parlama yok. En sevdiğim tiz türü koyulmuş.
    Kulaklık eğlence odaklı bir iem olmuş ve diğer kulaklıklara göre çok farklı bir ses tonu var.
    Kulaklıgin en güzel yönü hiç güç istemiyor gibi birsey. Güç verdikçe bass artıyor ama lg v10 ile bile yarı ses ile rahatça sürüyorum
    Benim kısa incelemem bu kadar :)

4 kişi bunu beğendi.