JVC HA-FX1X In-Ear(Kulakiçi) Kulaklık İncelemesi

'Jvc' forumunda Man in Head tarafından 9 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Man in Head

Man in Head
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Arkadaşlar tekrar merhaba. Sahip olduğum ve uzun zamandır kullandığım JVC HA-FX1X kulaklığı hakkında forumda bir bilgi göremedim. Kendi izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Kutusu şöyle;

Kutu içeriği şöyle(Garanti belgesi hariç)

Malzeme Kalitesi ve Kutu İçeriği

Evet açık konuşalım bu malzeme kalitesine sahip bir ürün ancak bu kadar dandik bir pakate konulabilirdi ve yanında ancak bu kadar dandik bir kutu verilebilirdi. Eline aldığında bu ne hocam böyle dedirtiyor yani o derece dandik geldi bana. Örnek vermek gerekirse çocukken pazardan 1 liraya aldığımız 2 gün sonra ağzı burnu bir tarafa kayan plastiklere benziyor. Ama kulaklığa gelecek olursak bu kadar kaliteli bir kablo bu fiyattaki bir kulaklıkta nadir bulunur bana göre. Ne bir eğilme, kırılma ne de düğümlenme yapıyor gerçekten çok hoşuma gitti. 3 parça(Kulaklıklarda olanlarla birlikte) silikon uç ile geliyor. Küçük,Orta ve Büyük boylarda. Kulaklığın ''XX'' yazan arka kısmı da çıkarılıp amfi girişi temizlenebiliyor. Jak girişi oldukça kaliteli ve bozulacak gibi durmuyor. Kısaca söylemek gerekirse kötü paketleme, kötü ek parçalar ama kaliteli bir kulaklık denebilir.

Kulak-içi Rahatlığı

Kulaklık rahat oturuyor diyemeyeceğim bende sürekli bir oynama ve çıkma durumu oluyor, oturduğum yerde bile ikide bir kulağıma gidiyor elim. Şunu da belirtmek lazım sanırım, benim kulağıma güzel oturan bir kulaklık çok nadir bulunuyor. Yani diğer kullanıcı yorumlarını da göz önünde bulundurarak normal bir kulaklığa göre kötü ama dayanılmayacak türden değil.

İzolasyon

İzolasyon yeterli seviyede, dış sesleri tam anlamıyla kesiyor ama çok yüksek motor(kamyon) gibi sesleri biraz duyuyorsunuz. Ama normal günlük kullanımda oldukça iyi bir izolasyonu var. Bununla ilgili tek sıkıntı kulaklık kulağınızdan oynadığı için bu izolasyon da bazen yalan olabiliyor.

Sahne

Sahne gerçekten olabileceğinin en iyi hali benim için. Ses bütün çalgılarda olması gerektiği gibi duyuluyor. Çok geniş olmaması sesi yapay da yapmıyor tam ayarında olmuş diyelim. Bas çalgılar ile birlikte, keman, piyano ve insan sesi olması gerektiği yerde ve net bir şekilde beni memnun etti.

Ses Kalitesi

Bas: Herkes için büyük önem arz eden bas kalitesi... Bu fiyata bu kulaklıktaki bas kalitesini bulmanız neredeyse imkansız diyebilirim. Tam olması gerektiği gibi tam ayarında dolgun ve kaliteli beni mest etti diyebilirim. Bunun yanında mid seslerin de üstünü kapatmıyor oldukça dengeli ve kaliteli.

Tiz: Bu kulaklığa yakışmamış. Gerçekten bu kadar kötü, dengesiz bir tiz ben hiçbir kulaklıkta görmedim. Baterinin o zil sesi var ya %80 ses seviyelerinde beyninizi deliyor, sizi alıp anesteziye sokuyor ve acı çektiriyor. Bunu terimsel olarak açıklamam gerekirse Delici ve Aşırı Parlak bir yapısı var. Böyle kaliteli bir amfiye böyle kaliteli bir basa bu tiz hiç ama hiç yakışmamış. Eğer bir denge yakalamak isterseniz mutlaka bir Equalizer ile 12khz üstü sesleri -3 seviyesine getirmeniz gerekiyor.

Mid: Çok güzel, çok kaliteli çok da iyi güzel olmuş diyebilirim. Mid ve bas seslerdeki tat gerçekten beni benden aldı. O netlik o şahane 6khz civarı sesler çok güzel geliyor kulağa.

Özet: Özet geçmek istersek kaliteli malzeme, güzel bas ve midlerinin yanında bir de o tiz sesler bu kadar kaliteli olsaydı gerçekten benim için ideal bir kulaklık olacaktı. Sesini karakteristik olarak benzetmek gerekirse AKG markasının kulaklıklarının özelliğine yakın. Bas olarak çok daha iyi ama tiz olarak çok çok kötü.

Özetin özeti: Çok kaliteli bas ve mid seslerin yanında bir o kadar parlak ve delici olan tiz seslere katlanırım diyorsanız alabilirsiniz.

Fiyat: Ülkemizde 140-180TL arasında bulabilirsiniz. Yurt dışında ise 40-60$ bir fiyat etiketi var.

6 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    inceleme icin tesekkurler, elinize saglık @Man in Head hocam.
    Bu fiyata tizler de iyi olsaymış fiyatının 3 katı üstünde olan bir ürün çıkacakmış ortaya demek ki.
    İki-üç enstrümanlı akustik parçalarda tahminim keyifle dinlenebilir.
    Yine yapay enstrümanlı elektronik türlerde de belli bir dinleme ortalaması yakalayabilir.
    Ama söz konusu metalse kacmak lazim bu karakterden anladigim kadari ile.

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  3. Man in Head

Man in Head
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Benim biraz herkes tarafından bilinen değil de farklı olan ürünleri deneme huyum var. Fazla bulunmayan ve her yerde de göremeyeceğiniz farklı kulaklıkları alıp deniyorum. Sürekli metal dinleyen biri olarak bu kulaklıkla metal müziğe bulaşılmayacağını kesinlikle söyleyebilirim. Ama olayı hemen anlamışsınız dediğiniz gibi az enstrümanlı ve bas ağırlıklı parçalarda oldukça başarılı. Düşünceme göre JVC tizlerde de bir denge yakalasaymış 400-500Tl verip aldığımız kulaklıklarla aynı sınıfta yer alabilirmiş.

3 kişi bunu beğendi.
  4. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Ahmet abi bu fx1xden sonra fx101i çıkardı jvc bu tiz, mid hatasını kaldırmak için. Tabi serinin üst modelleri de var, fx201, fx3x, fr301 gibi. Fx101 en ucuz bass canavarı. Bende fx1x kullandım uzun süre. O fiyata o bass fx700de yok kesinlikle. Ama kesinlikle sesde bütünlük yok. Basdan başka nerdeyse bişey yok mid ve tiz çözünürlük, kalite miktar vs çok çok kötü.
    Bunu fx101de çok iyi toparlamışlar.
    Şuan son olarak aynı fiyata fx102 var.
    Fx102de azıcık bası kısıp sahne de dahil baya bişeyler eklemişler.
    Şuan baskafa klüp sitelerinde çok pahalı abileriyle aynı listelerde ismi geçiyor fx102nin.

2 kişi bunu beğendi.
  5. LedZeppelin

LedZeppelin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Herkese merhaba. İnceleme için teşekkürler öncelikle. Amazon.de'de indirimine denk geldiğim için incelemesini aratıp okudum. Şu an 13 dolar sepette 9dolara kadar düşüyor. Gönderilmiyor gibi görülüyorsa da sepete ekleyin geçin. Hyperx cloud 2 oyuncu kulaklığı da düşmüşken vergi sınırının altında olup ücretsiz kargo ile mesut eder bizi o zaman.

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B004S7Q8CA/ref=ox_sc_act_image_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

6. -Hardwell-

-Hardwell-
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Fx1x kullanmamış olsam da 3 tane fx3x eskittim/bozdum ve tavsiye edebileceğim bir kulaklık değil fx3x. Ürün gamında bir tık üstte yer aldığı için burada belirtmek istedim. Baslar midleri perdeliyor ve tizler yeterli netliği sağlayamıyor, metalikleşiyor. Kısacası sadece bası güzel veren başka özelliği olmayan bir kulaklık. Hiç rahat değil, kasa olarak büyük. Bir de çok çabuk bozuluyorlar. Garantisinden ötürü 3 tane eskittim :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Merhaba, öncelikle inceleme için teşekkürler.

JVC HAFR100XB Elation XX ile aralarında ne gibi farklar var acaba, bir bilginiz var mıdır ? Bu kulaklıktan uygun fiyata buldum bir arkadaşımda, sizin konunuzu görünce bir sorayım dedim.