JVC HA-FXD70 incelemesi

'Jvc' forumunda çaylak tarafından 13 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Herkese selamlar,
    Uzun zamandır incelemelerinizi okuyup duruyorum ve artık kendimi borçlu hissetmeye başladım :) . Bir yandanda işi riske atmak istemediğimden giriş seviyesi bir kulaklığı ele almayı uygun buldum.

İlk incelemem olduğu için hatalarımı bana bildirirseniz , bu doğrultuda daha verimli incelemeler yazabileceğimi umuyorum...

Öncelikle üründen kısaca bahsedecek olursam ; JVC yi bilen biliyor ve fxd70 de jvc nin genel ses imzasını taşıyor diyebilirim. Kısacası dengeli ve müziği dinleten bir sunumu var , detaylara girmeden web den aldığım birkaç görseli sunmak istiyorum.

211 eklentisini görüntüle

212 eklentisini görüntüle

KUTU İÇERİĞİ VE MALZEME

Açıkçası kulaklığı sıfır almadığım için kutu içeriği hakkında foto koyamadım ama içeriğini şöyle belirteyim ; Kulaklık, taşıma çantası , 3 boy silikon uç ve kulaklığı sarmak için bir aparatı olduğunu biliyorum.

Kulaklık resimde görüldüğü gibi metal bir kasaya sahip , gayet sağlam bir kasası var. Kasa metal olmasından dolayı biraz ağır ama dert edilecek birşey değil , konfora olumsuz bi etkisi yok bence.

Gelelim kablosuna , benim dikkatimi ilk çeken şeyi bu oldu. Gerçekten çok kaliteli bir kablosu var ; yumuşak, verdiğiniz şekilde kalan ancak şekil almayan ( su gibi ;D). Sağlamlık konusunda da düzgün kullanılırsa herhangi birşey olacağını düşünmüyorum.

Jack ise L şeklinde ve sağlam duruyor , özel bir yanı yok ama yolda bırakacak cinsten de değil.

Uçlarına gelecek olursam , sıradan silikon uçlar bu kulaklığa olmuyor , zorlamakla da olmuyor ;D. Resimde görüldüğü gibi uç kısmı metal ve geniş , o yüzden kendi uçlarından başka uyan uç bulamadım ben. Bence kendi uçları gayet konforlu ve yalıtımı da güzel.

Malzeme konusunda 2. beğendiğim şey ise taşıma kabı ; Kumaş , sert ve kullanışlı. Ufak birşey ve bu onu baya bi kullanışlı yapıyor. Üzerinde logo falan yok , gayet sade birşey ama hem sağlam hemde kullanışlı. Sertliği takoz gibi değil bir yere kadar esnetebilirsiniz , mukavva sertliğinde diyebilirim.

Son olarak sarma aparatına gelelim. Güzel birşey açıkçası yerden taşarruf , kulaklığın düzgün durması ve sağa sola saçılmaması konusunda. Fakat ben her seferinde ona sarmaya üşenirdim o ayrı :)

Gördüğüm kadarıyla 50 dolar civarında bir fiyatı var ve gerek kutu içeriği gerekse malzeme kalitesi konusunda bu fiyatın üzerinde olduğunu düşünüyorum.

Ses Karakteri

Yukarıda bahsettiğim gibi , ürün jvc nin genel karakterini yansıtıyor. Dengeli sayılan ve müziği dinleten bir yapısı var kısaca. Biraz sıcak bir sesi var diyebilirim. Birazda perdeli bir sesi var fakat genel bir perde... , diğer rakipleri gibi frekansların birbirini taciz etmesi durumu değil ! Ayrıca bu perde cx300 tarzı bir kulaklıktan geçenin farkedebileceği birşey değil, hatta fxd70 gayet perdesiz gelecektir ;D Son olarak baslar ve midler pek gövdeli sayılmaz bu yüzden bazen sesi cılız kalabiliyor.

Ayrıca kulaklık burn-in e aşırı tepki veriyor bunu belirtmeden geçmeyeyim. İlk haliyle rezalet olan kulaklık piştikten sonra şuurunu kazanıyor.

Alt Frekanslar

Kulaklığı bu noktada rakiplerine göre başarılı buluyorum ( cx300, ex300 gibi) . Fxd70 bu konuda, bahsi geçen kulaklıklara göre daha doğru bir vurguya sahip. Kesinlikle abartı değil hatta belki olması gerekenden birazcık az diyebilirim ama varlığını kesinlikle belli ediyor. Bası çok seven biriyseniz sizi büyük ihtimalle mutlu etmeyecektir.

Kalite konusunda ise yine rakiplerinden öne çıkıyor. Genel olarak vurup geçen , gereksiz uzamayan , gerektiğinde birazcık uzayabilen , pek derinlere inemeyen ve biraz gövdeden yoksun basları var. Bu söylediklerim olumsuz gibi gözüküyor olabilir ama bence bir cx 300 den daha doğru bir bas sunumu mevcut.

Midbas konusunda da başarılı buldum, hissedilir ve herhangi birşeyi taciz etmeyen midbasları var.

Kısacası kayıtta ne kadar bas varsa o kadar veriyor diyebilirim ama dediğim gibi ben olması gerekenden biraz az buluyorum.

Orta Frekanslar

Mid merkezli bir kulaklık gibi bu konuda ama tam öyle değil. Yakın bir sunumu var, ayrıca ben fiyatı çerçevesinde gayet detaylı buldum. Gayet açık midleri var ama biraz gövdeden yoksun ve birazdan bahsedeceğim üst frekans geçişlerinde tizlerle birlikte sıkışma olabiliyor.

Vokal performansı olarak da gayet güzel ; tam olarak yüzünüze çalmayan ama uzak da kalmayan vokalleri var. Eğer kayıttaki vokal özellikle yakındaysa bunu da hissettiriyor. Duyguyu aşılamada başarılı diyebilirim.

Son olarak bu bölgedeki ayrımı başarılı buldum. Aşırı kalabalık bir orta frekans bölgesi olmadıkça sesleri karıştırmıyor. Fiyatına göre ise baya iyi diyebilirim.

Üst Frekanslar

Kulaklığın ses namına en dikkat çeken kısmı burası. Gayet canlı tizleri var fakat hız konusunda eksikleri var. Hızlı bölümlerde yukarıda bahsettiğim üst midlerle tiz kısmı çorba olabiliyor. Ama eğer pek hızlı birşey dinlemiyorsanız şıkır şıkır tizleri var diyebilirim. Kesinlikle perdeli falan değil, gayet kendini belli eden , canlı , uzamasını bilen tizleri var. Frekans grupları arasında kendini en çok belli eden grup tizler.

Ortamın sıcaklığını alıp götürebiliyor bazen... ve eğer kulağınız benimki gibi açık tizlere alışkın değilse biraz yorabiliyor ama özellikle yavaş bölümlerde dinlemesi gerçekten keyifli.

Ayrıca burn-in olayı olmadan tizler aşırı sibilanslıyken piştikten sonra neredeyse yok denecek kadar azaldı. Şu haliyle çok nadir yerlerde sibilans var.

Sahne ve Enstrüman ayrımı

Kulaklığın sahnesinin seviyesine göre ve iem olduğunu varsayarsak güzel olduğunu düşünüyorum.
    Özel bir yanı yok ama size dar bir alandan müzik dinliyormuşsunuz izlenimi de vermiyor.

Sahne derinliğinin genişliğinden birazcık daha fazla olduğunu düşünüyorum ancak bu pek de farkedilecek birşey değil. Dediğim gibi , genel olarak sahne arayanlar için değil ancak müziği bütün haliyle vermede ve basıklık oluşturmama konusunda yeterli.

Enstrüman ayrımına gelecek olursam , yukarıda birazcık bahsettim ; alt ve orta midlerde ayrım gayet güzel fakat hızlı yerlerde üst midler ve tizler sıkışıyor. Yavaş bölümlerde üstlerde gayet başarılı bu konuda. Son olarak alt frekanslarında ayrımını beğendim ; hantal kalıp uzayayım derken diğerleriyle iç içe geçmiyorlar , tane tane vurup geçmeyi biliyorlar.

Kulaklığımız hız konusunda dinamik sürücülü çoğu alete göre iyi bence, heleki fiyatına göre. Fakat dediğim gibi üstler kösülebiliyor !

Son olarak ürün fiyatı çerçevesinde gerek malzemesi , kutu içeriği gerekse sesi konusunda beni gerçekten memnun etti. Cx 300 gibi kulaklıklara nazaran bence daha tercih edilesi bir ürün. Hatta benim Cx 300 , ex 300 dinlediğim zamanlarda denk gelseydi yükselme isteyişimi uzun bir süre duraklatacak kadar başarılı buluyorum.

Okuyanlar okumayanlara iletsin hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum , umarım beğenmişsinizdir :)

Kaynak: Centrance Dacport

5 kişi bunu beğendi.
  2. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,820
    Elinize sağlık. Fxz200 de yakındır o zaman :)

3. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    O konuda bir fikrim yok :) bunuda bi arkadaşıma almıştık birkaç hafta önce , hem forum faydalansın hemde ben kendimi geliştireyim diye karaladık birşeyler :)

4. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    245
    Elinize sağlık. E-q7 ye kıyasla gideri varmı peki?

5. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    teşekkürler. İkiside kalıbının cihazları diyelim , bu konuda yazılan birşey kafaları büyük ölçüde karıştırabileceğini düşündüğümden en iyisi dinlemek diyebilirim :) Fakat sunumlarının çok benzer olduklarını söyleyebilirim. Bundan dolayı da peş peşe dinlemediğiniz taktirde sanki birbirine yakınmış izlenimi verebiliyor. Ancak A B testi yaptığınız zaman kalite farkı rahatça anlaşılıyor. ( ortofon lehine )

6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Furkancim eline saglık. Ilk inceleme icin hiç de fena degil :) Devamını bekliyoruz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  7. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    İnceleme için teşekkürler. :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.