Kayıpsız format hakkında

'Genel Tartışma' forumunda TechnoRom tarafından 30 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Orjinal albümden parçaları kayıpsız WAV formatında çıkardım ve 320 kbps MP3 formatına çevirdim. İkisini de müzik çalara attım fakat aralarında hiç öyle ahım şahım bir fark hissetmedim. Bu farkı anlamak için sağlam bir amfi ve 250 ohm üzeri kulaklık mı gerekiyor? Gerçekten de kayıpsız WAV ile 320 kbps MP3 arasında kalite olarak hiçbir fark yoktu desem yeridir.

zxc ve Engin bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Benim deneyimlerim de sizinkiyle benzer yönde.

3. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,361
    Bazen mikro detaylarda fark hissediyorum. O kadar.

Not: CD ile kıyasladığımda tabi, MQA, SACD vs.'de hatrı sayılır bir fark ortaya çıkabiliyor.

Collapse Signature Expand Signature
  4. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,255
    Eğer sizin yaptığınız gibi, orijinal kaynağından dönüştürme işlemi yaparsanız, çok büyük farklar hissedilmiyor. Benim fikrim, kayıt ve mastering kaliteli olduktan sonra, söz konusu farkları duymak çok zor. Zira ben kör testlerde büyük oranda yanıldım.

5. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Orijinal albüm dediğiniz nedir ? Bahsettiğiniz bu çıkarma işlemini ne ile ve nasıl yaptınız ? Bu konuları biraz detaylandırabilir misiniz ?

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Benim icin ~$3000'lik ekipmanla da sonuc ayniydi... Format'in etkisi buyutuldugu kadar degil bence.

AeroKnight bunu beğendi.
  7. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Orjinal derken indirilip CD’ye yazılan değil. Mağazadan alınmış albümden bahsediyorum. Çıkarma işlemi Windows Media Player ile yapmıştım. Daha sonra bu kayıpsız dosyaları iTunes üzerinden yüksek kalitede (320 kbps/44100Hz) MP3 formatına çevirdim. Hatta aynı kayıpsız formatı yine iTunes ile yüksek kalitede (320kbps/44100Hz) AAC formatına çevirdim. Orjinal kaynaktan çevrildiği sürece WAV ve MP3 arasında hiçbir kalite fark yok diyebilirim. Ki yukarıdaki arkadaşların deneyimleri de aynı yönde.

8. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Anladığım kadarıyla siz ; orijinal cd'deki 16 bit 44,1 kHz'lük bir şarkıyı MP3 formatına konvert etmişsiniz. Bu konvert neticesinde elde ettiğiniz MP3 ile Wav formatındaki çıktı arasında herhangi bir ses kalitesi farkı bulunmadığını gözlemlemişsiniz.

Bir kere elinizdeki cd'de bulunan eserin orijinal stüdyo kayıtı ; çok büyük bir olasılıkla 24 bit / 44,1 veya 48 kHz wav dosyası olarak yapılmıştır. Miks ve mastering'i de devamında aynı rate'lerdeki wav dosyası üzerinden gerçekleştirilmiştir. Mastering işlemi neticesinde 24 bit/48 kHz'lük bu dosyanın 16 bit 44,1 kHz'e downgrade'i yapılarak final çıktısı alınmıştır.

24 bit'lik wav dosyası ile 16 bit'lik cd dosyası arasında kalite farkı illa ki bulunacaktır. Nitekim öyle olduğu için ; şarkılar 24 bitlik wav formatında kayıt edilmekte ve duyumun nispeten daha iyi olmasına bağlı olarak daha kolay proses edilebilmesi için yine 24 bit wav dosyası üzerinden işlenmektedir. Ancak bu farkları hakkıyla duyabilmek için iyi konvertör ve monitörler gerekmektedir.

Hal böyle olunca ; 24 bitlik wav dosyasındaki kayıt ile 320 kbps'lık MP3 dosyası içeriğindeki kayıt arasında arasında wav dosyası lehine bir fark olması bana çok doğal geliyor. Cd formatından 320 kbps'a çevrilmiş dosya ile cd formatı arasındaki kalite farkları konusunda ise maalesef bir yorum yapamayacağım. Zira genellikle 24 bit'lik flac format müzikler dinlediğim ve cd formatını pek kullanmadığım için bugüne kadar böyle bir mukayese yapmadım açıkçası.

Serhat bunu beğendi.
  9. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Albümü 2008’de almıştım. O zamanlar Hi-Res 24-bit gibi kavramlar var mıydı bilmiyorum. Sonuçta 12 yıl önce yapılmış bir albümden söz ediyoruz. Şimdiki ses kayıt teknolojisi eminim daha iyidir. Bir de orjinal olarak 24-bit bulunabilecek müzikler değil benimkiler. Enstrümantal eserlerin bulunduğu bir müzisyenin albümü.

10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Evet 2000'li yıllarla birlikte stüdyolarda 24 bit'lik kayıtlara geçilmişti. Eğer bahsettiğiniz albüm 1990'lardan önce kayıt edildi ise büyük ihtimalle analog olarak kayıt edilmiştir.

11. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Yanlış anlamadıysam aldığımız orjinal albüm CD’si 24-bit değil 16-bit. Albüm bile böyle böyleyse 24-bit’i nereden ve nasıl bulabilirim?

Bahsettiğim albüm 2008 yılında kaydedildi.

12. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    163
    24-bit kaydedilmiş albüm arıyorsanız, SACD (Super Audio CD) albümlere bakmanız lazım. Bu albümleri DSD formatında rip'ledikten sonra 24-bit FLAC formatına dönüştürebilirsiniz.

Yalnız SACD rip'lemek meşakatli bir iş. Hacklenmiş Playstation 3 falan kullanıyorlardı zamanında. Belki yeni teknikler geliştirmişlerdir zaman içinde, bilemiyorum.

Güvenilir kaynak bulursanız, SACD imaj veya DSD formatında albümleri doğrudan indirip daha sonra başka formatlara dönüştürebilirsiniz, ama tabii aklınızın bir köşesinde "Acaba?" sorusu kalacaktır.

13. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Internette HDTracks vs. gibi bir takım albüm satış siteleri var. Ücreti mukabilinde bu sitelerden 24 bit flac format albüm satın alıp download edebiliyorsunuz. Elinizdeki albümü bu tarz sitelerden araştırmanız lazım.

14. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,129
    Ekipmanlarınızın native desteklediği formatları karşılaştırma adına faydalı bir kaynak.

http://www.2l.no/hires/

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi