Kef iq7 için uygun amfi arayışı

'Amfi' forumunda bhdr74 tarafından 7 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Kef iq7 çifti için stereo amplifikatör arayışım var. Farklı hoparlör kullanmadığım için iq7 leri kıyaslama yapamıyorum. Belkide öncelikle uğraşmaya değer mi sorusu sorulmalı?
    iq7 özellikleri
    System type 3-way
    Enclosure type Bass-reflex
    Frequency response ± 3dB 40 - 40000 Hz
    Nominal impedance 8 Ohm
    Amplifier Requirements 15 - 150 W
    Sensitivity (2.83V/1m) 90 dB
    Maximum output (SPL) 111 dB
    Tweeter 19 mm (3/4 in.) aluminium dome HF
    Midrange 165 mm (6.5 in.) Uni-Q
    Woofer 165 mm (6.5 in.)
    Dimensions (H x W x D) 865 x 220 x 327 mm / 34.06 x 8.66 x 12.87 in.
    Weight 14,5 kg / 30.8 lbs.
    Seyrek kullanılacağı için bütçeyi düşük tutmak istiyorum. (1000- 1500 max 2000 Tl). Öncesinde sadece Denon avr ler ile (3805 ve x2500) tatmin edici olmayan kullanım deneyimim oldu.
    Amfi seçim konusunda temel kriterler nelerdir , elimdeki kolonlara uygun amfiler neler olabilir ?
    Deneyim sahibi arkadaşlarımızın vereceği destek ve bilgilendirme için şimdiden teşekkür ediyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    780
    Kolanlarinizi dinlemedim ama zor surulen hoparlörler değil sanki. Bir de kullandığınız amfiler avr. Sinema amfisi. Stereo müzik için stereo bir amfi ya da dinlediğiniz göre göre lambalı bir amfi ile daha iyi sonuç alırsınız . Fazla para harcamak istemiyorsanız tripath bir amfi ile de çok güzel sonuçlar alırsınız. Dinlediğiniz avrlerden daha iyi olacağını söyleyebilirim.

3. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Giriş için gayette güzel kolonlardır.hatta giriş üstüdür.sürmesi zor değildir.yani hafife alınacak kolonlar değil.

Amfi seçiminde temel kriter diye birşey yok.uyum konusu önemli.hop.db si yüksek olduğu için entegre herhangi bir amfi ile sürersiniz.pre power ihtiyacınız yok bunu net söyleyebilirim.ha pre powerlada kullanılabilir tabiiki.geriye nasıl bir sound istiyorum? sorusu kalıyor.tube amfiler daha yumuşak ve orta frekans bazlı ses üretirler.
    Solid stateler daha nötral daha steril ses üretirler.bu karşılaştırmaları kendi fiyat bantları için genelleyerek konuşuyorum.tipik karakteristik bu yöndedir.ama lambalının yada solid state lerin kesin karakteri budur diye bir kaide yoktur.sert çalan tube amfide vardır yada yumuşak çalan solid state..

Ben olsam tube amfi ile sürerdim o kolonları.değermi bana göre değer.

Tabi bütçe max 2000 lira ise dediğim gibi çok bir beklentiye girmeyin.belki belki denk getirebilirseniz, sony ta es yada f
    ,serisi bir amfi ile güzel işler çıkarabilir.ama dediğim gibi o fiyatlara zor ama yinede bir araştırın.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Temmuz 2020 ---
    https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ri-sony-ta-f550es-stereo-anfi-828175383/detay

Bu amfinin ta f590 modelini arkadaşım kullanıyor.dali zensor 7 sürüyor.dinledim uyumu fena değildi.gerçekten güzel amfi fiyatına göre.bunlar 2.el piyasası olan ürünler ayrıca.ben tavsiye ederim.fiyatıda makul.tabiiki bir sıkıntısı yoksa.sizin kolonlarıda rahatşıkla sürersiniz bunlarla 2x 80 watt.

4. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Nette yaptığım araştırmada biraz sıcak çalan amfi ler ile daha uyumlu olduğu yönünde yorumlar yapılmış. Nad ve marantz önerileri biraz daha öne çıkmış gibi. Malum sitede bütçe dahilinde uygun nad lar mevcut. Bu marka için görüş alma şansım olur mu?
    En ehven ilanlardan biri nad için https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-muzik-sistemleri-nad-c325bee-836342052/detay
    İkinci el uygun bütçe dediğimiz zaman cihazlar biraz yaşlıca oluyor . Mevcut bileşenlerin durumunu anlama yolu var mıdır?

5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    O sebepten tube amfi tercih ederim kendi adıma.nad benim alıp kullanacağım bir marka değil.bu modelide biliyorum ve q7 ile uyumlu çalacağına ihtimal vermiyorum.

Marantz a gelince,koskoca bir derya,yüzlerce modeli var.referans ürünleride var,giriş seviye ürünleride var.marantz üzerinden yol almanız çok zor.benimde bir sürü dinlediğim modelleri oldu fakat ses olarak hepsi birbirinden farklıydı.

Sony ta serisi sıcak ve detaylı çalar.lambalıya yakın diyebilirim sesi için.uyum konusunda şüpheniz olmasın.

Temiz ve tamir edilmemiş bir ürün olması elden çıkarmak istediğinizde işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir hafta sonu kolonlarınızı bagaja atıp,ikinci el ürün satan dükkanlarda farklı amfilerde deneyebilirsiniz hiç riske girmek istemiyorsanız.aslında en sağlıklı yolda bu olur sizin için.

6. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Konuya hakim birine denk gelmek önemli şans . İkinci elde sony ta serisi azımsanmayacak adette satışta bu seriden herhangi bir model beklentileri ortalamada rahat karşılar diyebilir miyiz? Ta f-190 , Ta-f220 ilanları mevcut bunlarda alternatif değeri taşır mı?
    Tube amfi ilanı var mı dikkatinizi çeken ortalama edinme maliyeti ne olur ?

7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Ta serisinden f590 ve f730 es dinledim.f730 es ile bw 603 s3 'ten plak dinlemiştim ve ses etkileyiciydi.f 590 için daha net konuşabilirim.etkili basslar yormayan tizler ve dinamik bir orta frekans tepkisi olduğunu söyleyebilirim.

Düşük modellerde durum nedir cidden bilemiyorum ama bu seri fazlasıyla sevilmiş bir seri.ta f550 yanı size linkini attığım ürünün f590 'dan çok aşağı kalacağını sanmıyorum.

Lambalı amfi 1 tane önerebilirim size.özelden link atayım.

8. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Biraz araştırdığım kadarıyla parlak(bright) speakerlar olduğu konusunda hemen hemen herkes hem fikir. Sıcak tarafta bir amplifier kullanımı tavsiye edilmiş. Mümkünse deneyerek almanızı öneririm. Gördüğüm kadarıyla bir kaç yerde NAD 356BEE serisi amplifier önerilmiş. Marantz öneren var ama ona temkinli yaklaşanlar da var. Bunun en iyi çözümü deneyerek almak. Ama seçiminizi sıcak tarafta yer alan amfilerden yapmanız daha doğru olacak gibi gözüküyor.

bhdr74 bunu beğendi.
  9. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Samimi ilgi ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Deneyerek almak en mantıklısı ama pandemi ve 30 kg :) biraz sıkıntı benim için. Sony ta es serisini araştırdım nette @BatmaN19 un tanımladığı gibi saygınlık kazanmış bir seri olduğu belli.
    Nad 356bee benim kullanım senaryom için bütçe dışı kalıyor.
    Hakkını vererek kullanabilecek olsam bütçe konusunu farklı ele alacağım ama ayda bir iki defa 1-2 saat ten fazla kullanamayacağımı biliyorum . Markalar ve modeller konusunda yol biraz belirginleşti uygun rakamı yakalamak için takip zamanı.
    Tekrar teşekkür ediyorum vakit ayırıp destek verdiğiniz için.

10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Amfi de eve getirilip denenebilir ama tabi bunu bireysel ikinci el satıcılar yapmaz.. Sıfırlar da bütçeyi aşabilir.. Neyse hayırlısı...
    Ben son speakerlarımı satın alırken, amfimi, güç ve ethernet kablolarımı, mac mini'yi, NAS'ı ve switchimi satın aldığım kişinin evine götürerek, almayı düşündüğüm speakerları kendi cihazlarımla denemiştim. Bunda tabi Devialet'nin taşınabilir olmasının da büyük payı vardı :) Amfi için aynı satıcıda fiyatlı iki amfi arasında kalındığında, ev demosuna, ısrar edilince, sıcak bakabiliyorlar (kaz gelecek yerden tavuk esirgememek :) )

11. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Belgi bey sen genç adamsın, hoparlör alıyorken amfi taşımakta nispeten daha kolay oda var tabii :))
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Temmuz 2020 ---
    Damping factor nedir tam olarak seçim yaparken ne kadar dikkat edilmelidir?

12. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Amfiden hoparlöre giden akımın,hoparlörün hareketinden sonra amfiye tekrar gönderdiği akıma,amfinin verdiği tepkiye damping faktörü deniliyor.

Alıntı..

13. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Soruyu görmemişim. Damping faktörun yüksek olması iyi bir özellik ve her amfide bu yuksek olmuyor. Yüksek damping faktörlü amfiler speakerları daha iyi kontrol ediyor ve daha iyi sürüyor. Hoparlör konilerinde oluşan titreşimi/hareketi daha hizlı bir sekilde kontrol edip istenmeyen titreşimlerin oluşmasını engelliyor. Bu sayede çok daha sıkı kontrollü basslar, tum frekanslarda genel olarak daha doğru bir sunum elde edilebiliyor. Hegel ve Devialet bu konuda oldukça iyi. Devialet'in damping faktörü örneğin (8000) oldukça yüksek bir değer.

14. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    163
    Zamanında ben de 15+ yaşındaki amfilere kafayı takmıştım, özellikle Sony ES serisi amfilere yoğunlaşmıştım. Lakin akıl danıştığım, Stereo Mecmuası'nın yayıncısı Hakan Cezayirli bana şöyle dedi:

"Bu yaştaki cihazlara hiç bulaşma. Piyasada ellenmemişini bulmak çok zor; ustayım diye geçinen adamlar, onarıp revize edeceğim derken amfilerin ırzına geçiyor. Ellenmemiş olanlarda da, zaten bileşenler ömürlerini tamamlamaya yakın oluyorlar"

Demem o ki, model yılı nispeten daha yeni olan cihazların 2. el olanlarına bakın.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Belli basli bazi modeller (CD player, tuner) disinda eski ES serileri o kadar iyi degildi zaten, ozellikle amfileri. Zaten yavas yavas piyasadan eriyip yokoldular, ta ki yeniden hortlayana kadar...

Eski amfilere gelince:

Sahsen farkli dusunuyorum. Bayagi kullandigim oldu. Durum markadan markaya cok farkediyor, Belli marka ve modelleri bugun gozum kapali alir, revizyonunu yapar kullanirim. Ama hemen hemen hic bir Sony ES amfi bence alinip revize edilmeye degmez... Ama bir Conrod Johnson, Sansui, McIntosh, Accuphase, bunlar gozu kapali alinabilecek cihazlar. Muhtesem dizayn edildikleri icin de kaliteli revize kitleri cok kolay bulunabilmekte. Benzeri kalitede cihazlari bugun $5K altina bulmak guc... (Merak edip fiyatlara bakayim dedim... ucmus resmen... Sansui AU717 $585-$900 arasi... 40 yillik amfiler bunlar...)

Ek olarak, orta seviyede amfilerin ikinci elleri biraz daha tehlikeli tabii ki, cunku uretim kaliteleri yukarida bahsettigim modeller seviyesinde degil. Model model arastirmak lazim. Sesleri iyidir ama... Creek, Arcam, Musical Fidelity, Parasound, iyi ses veriyorlar... Ama elimde patladigi da oldu, patlayani da biliyorum...

Marantz, Harman Kardon, Denon, Sony biraz ne idugu belirsiz markalar... Harika modelleri de olabilir, kalitesiz piyasa modelleri de... Ama yukaridaki paragraftaki "orta kalite" ya da "mid fi" olarak tanimlayabilecegim markalarin alt seviyesi bellidir...

#15 zxc, 8 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 8 Temmuz 2020
  16. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
  18. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Foruma her girdiğimde bu konu başlığını istemsizce "eldeki kolonyalara......" diye okuyorum. 0_o

19. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    En azından sizin sorun çözülmüş olsun.:D

20. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3