KEF LS50 için Amfi Tavsiyesi

'Amfi' forumunda power-amp tarafından 13 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. power-amp

power-amp
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Selamlar cümleten, bir arkadaştan alacak karşılığı KEF LS50 edindim. Yorumlardan anladığım kadarıyla parlak karaktere yakın bir ses sunuyor ve güçlü amfi gerekiyor. Tam da sinema sistemimi güncelleyeceğim bir zamana denk geldi. Parlak sesleri pek sevmeyen biri olarak çok da pahalı olmayan ancak bu hoparlörlerin hakkını verebilecek sıcak karakterli bir stereo amfi öneriniz olursa çok sevinirim. Cümleten saygılar..

2. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Hifilife mağazasında nad marka bir amfiye bağlıydı en son. Gidip dinleyip fikir edinebilirsiniz

3. power-amp

power-amp
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2

Quad Vena ile dinleme şansı edindim. Bakalım nasıl olacak.. Teşekkürler öneriniz için.

4. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    satış personelinin söylediğine göre zor sürülen bir hoparlörmüş

5. power-amp

power-amp
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Evet öyle.

6. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Kef ls50'nin boyuna bakıp aldanmamak lazım, iyi ve güçlü bir amplifikatör ile güzel işler çıkartır. Şahsen 100 watt @8 ohm ve üstü iyi bir amplifikatör tercih ederdim. Malum sitede ikinci elde hegel h100 ve primare i32 var benzer fiyatlarda, bütçenize uyarsa bir göz atın derim.

7. power-amp

power-amp
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Benim için görece parlak geldiğinden zaten onu dizginleyecek bir amp olması nedeniyle Quad Vena tercih ettim. Yanılmayacağımı düşünüyorum.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Wireless versiyonu olan LS50W kanal başına 230 Watt amfi kullanıyor...

9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Konu taşınmış, yönetim çalışıyor :)

10. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Genel bir bilgi, eğer amplifier alt frekanslarda hoparlörü sürmekte zorlanıyorsa, yani yeterli akımı iletemiyorsa, üst frekanslarda parlama kaçınılmaz olmaktadır. Hassasiyeti düşük hoparlörleri boyutlarından ayrı düşünmek lazım. Misal bu hoparlörü kanal başı 8 ohmda 300 watt verebilen Hegel H590 ile de sürüyorlar,

Güle güle dinleyin umarım istediğiniz sonucu alırsınız.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Twitter'in yapısı ve Woofer'dan güç gereksiniminin farklı olması da önemli bir etken burada.

LS50 metal tweeter kullanıyor. Hem frekans tepki aralığı, hem de verimi yüksek olduğu için de parlamaya meyilli. Onun için olsa gerek kendinden amfili versiyonunda Woofer için 200 Watt, tweeter için 30 Watt amfi kullanmışlar.

Amfisiz LS50'de öyle bir imkan olmadığı için bu farkın crossover'da halledilmesi lazım. Bu da büyük ihtimalle Twitter'a giden gücün azaltılması yönünde olacak... Bu da hoparlörü genel olarak daha da güce aç yapacak...

Buna karşın Dynaudio'nun kullandığı kumaş tweeter'in güç gereksinimi kullandığı woofer'lardan çok farklı değil. Kendinden amfili Xeo 20'de eşit güçte amfi kullanmışlar (2 x 65 Watt) tweeter ve woofer için...

12. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Zaten her zaman tweeterlar az güce ihtiyaç duyarlar, daha sonra mid sürücüleri gelir, en çok güç isteyen de bas sürücüleridir, neticede daha ağır oldukları için hareketleri de zordur ve güç isterler. Dediğim gibi eğer amplifier bas veya mid-bas sürücüsünü düzgün süremezse doğal olarak üst frekanslar fazlasıyla öne çıkacak demektir. Kendi hoparlörüm de 85 db ve 8 ohmda 150 wattlık hegel h160 bazı anlarda yetersiz kalabiliyor. Özetle, 85 db ciddi güç ister:)

13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Pek inanasım gelmeyen konulardan biri de budur. 85db hassasiyet değeri olan bir hoparlör bunu 1watt güçte verebildiğini taahhüt ediyor. Peki ben 85db de dinleme yapıyorsam 32 watt amfi neyime yetmiyor. Sonuçta matematiksel olarak 32 watt ile 100db ses vermesi gerekiyor. Sürülme zorluğu mevzusu tamamen hassasiyet ile alakalı değil bence.

14. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    1 metre mesafede dinliyorsanız hesap dediğiniz gibi, uzaklık arttıkça aynı sesi elde etmek için gerekecek güç de artacak. Odanın büyüklüğü dinleme mesafesi burada devreye giriyor. Tabi bu hassasiyet sürülme konusunda ilk bakılan yer. Ondan sonra sürücülerin yapısı önem kazanıyor. Daha ayrıntıya girince empedans konusu başlıyor. Burada misal 85 db iki hoparlör düşünelim, birisi frekans bandı boyunca 1-2 ohmlara kadar inerken diğeri en fazla 4 ohmda kalıyorsa, 1-2 ohm a ineni sürmek için çok fazla güç gerekir, ikisi de 85 db olmasına rağmen. Ama şu da var, 90 db ve empedans değeri çok aşağılara inmeyen bir hoparlörü sürmek kolaydır diyebiliriz.

15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Farklı frekanslardaki empedans değişikliği linearity denilen kavram galiba? Benim izlenimim bunun hassasiyetten çok daha önemli olduğu yönünde. 90db hassasiyette olup zor sürülen hoparlör olduğunu da biliyorum. Bu işlerde hiç genelleme yapılamıyor :)

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Empedans düştükçe sürmek kolaylaşmıyor mu?

17. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Bottlehead crack gibi bazı amfiler için düşük empedans daha fazla zorlayıcı olabiliyor. Düşük empedans daha fazla akım ihtiyacı demek oluyor.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    Ama Bottlehead crack yuksek empedansli kulakliklar icin uretilmis bir OTL amfi. Hoparlor icin uretilmis lambali amfiler hep transformer kullaniyorlar, yoksa hoparlorlerin dusuk empedansini karsilamalari mumkun degil. Solid state'lerin empedansi ise zaten dusuk...

Synchronicity bunu beğendi.
  19. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Tamam işte her cihazın zorlandığı kısım farklı olabiliyor

20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    OTL amfi o. Onlar tasarım olarak yüksek akim veremiyorlar zaten. O yüzden bir tek sennheiser gibi yüksek empedans kulaklıkları sürebiliyorlar. Crack tasarımı yüzünden iyi bir örnek değil aslında.

Sent from my fridge using Tapatalk