Kendin Yap - DIY Fotoğraf Galerisi

'Kendin Yap (DIY)' forumunda MuttFTS tarafından 8 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Fotograflar gorundu simdi, evet benim kabloymus. Zamaninda ne ugrasirdim :)

Collapse Signature Expand Signature
  2. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,646
    Bu da, sağolsun babamla beraber yaptığımız kulaklık standım. Foto kalitesi kötüyse kusura bakmayın, facebook profilimden kopyaladım, orijinalleri silmişim. Türkiyedeki yokluktan ve pahalılıktan giriştim, yapım aşamasını da fotograflayacaktım fakat, en önemli gövdenin yapımı için gereken cihaz zor bulunacağından dolayı vazgeçtim, diğer aşamaları da unuttum.

1600 eklentisini görüntüle 1601 eklentisini görüntüle 1602 eklentisini görüntüle

7 kişi bunu beğendi.
  3. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Uzun uğraşların sonunda malzemeleri alıp kablo yapmaya karar verdim. Benim Schiit Stack'i doğal olarak RCA ile çalışıyor ve RCA yapmam gerekti.
    Sonunda başardım. Kesinlikle ses çok değişti. Kablonun sesi değiştirmediğini söyleyenler ne içiyorlar gerçekten anlamıyorum.
    Ben de ilk başta ön yargılıydım ama uyduruk 8TL'lik RCA'larla karşılaştırınca kesinlikle ses kalitesi muhteşem oldu.

Kullandığım kablo Plussound 26AWG Copper + Silver + Gold Type 6 Litz kablosuydu. Lehim yaparken kablonun yapısına ve görünüşüne hayran kaldım. Altın, gümüş falan gibi bir metal değil de tüy gibi yumuşak ve çok fazlalardı. Açıkçası ön yargım oldu bu yüzden. "Bu nasıl elektrik geçirecek ki?" dedim. Ama gayet güzel biçimde çalışıyor önceden de yazdığım gibi.

Hazır bunları yazmışken benim üstün kulaklık standımı da koyayım dedim. Hem bardak altlığı hem kulaklık standı. Teknolojide çığır açtım göründüğü üzere.
    Aynı zamanda önceden de birkaç kişiye kulaklığın kulağımı sıkması hakkında bir soru sormuştum. Onun çözümü kulaklığın kafa bölümüne Buff bağlayıp yanlardan 3 tık büyütmek oldu. Artık nedense 7/24 hiç bir rahatsızlığı yok.

22 kişi bunu beğendi.
  4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Eline saglik dostum :)

@Aras

2 kişi bunu beğendi.
  5. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    263
    arkadaki sistem nedir su soğutmalı bir canavara benziyor :evl

6. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    @Juhziz Şu sıcakta Antalya'da pek su "soğutmalı" olamıyor, daha çok içinden sıcak su geçtiğinden kalorifere benzetiyorum şu aralar ama evet, su soğutmalı. Oda sıcaklığında tutuyor anca işlemciyi zavallı. 39-40 derece... :)
    Asus Maximus VII Gene, Intel 4790K, Corsair H105, Corsair 350D, Gigabyte G1 GTX970 gibi sistem... :)

7. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Sistem gibi sistem olmuş :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    263
    maşallah ..
    kıskandım :evl

bende sırf şu yeni çıkan oyunlar için sistemi güncellemeyi düşünüyorum (tabi gelecek olan zamların etkiside var)
    bende senin gibi güzel bir custom pc düzmeyi düşünüyordum ama öğrenci olunca mobile şart oluyor ve o sahteden dedikleri "desktop replacement"'e yönelmek zorunda kalıyorsun ... hayırlısı bakalım 970m mi 980m mi olacak araştırıyorum ..

GTA V bitti mi :evl

9. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Aslında bende sürekli okul ev arasında uçakla gidip geliyorum. Eğer bakacak olursanız Corsair 350D küçük bir kasa. Uçakta el bagajı diye geçiriyorlar. 350D büyük gelirse mutlaka 380T ile güzel bir şey çıkar. Laptop yerine kesinlikle küçüğünden bir masaüstü tavsiye ederim.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    658
    @Aras İlk kablonuzsa işçilik olarak çok hoş duruyor, hayırlı olsun. Yalnız boyu biraz kısa olmuş sanki, bundan başka bir sistemde kullanmanız mümkün olmayabilir. Bir de ilk fotoğrafı mercek kullanarak mı çektiniz? Görüntü garip geldi.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    @MTRMSK Evet ilk kablom. Teşekkürler. Kablo feet ile satıldığından ve şu anlık tamamen parasız olduğumdan sadece 1 feet alabildim. O 1 feet in hepsi orada. Daha uzun olamadı. Ben de yapmak istedim daha uzun.
    Kablo kısa geldiği için heatshrink de takamadım bitimine maalesef. Çıplak gözüküyor. :) Onun dışında içindeki her braid i özel olarak heatshrink yaptım. Çok voltajlı aletler arasında durduğundan EMI olmaması en önemli kriter benim için. Uğraştım bayağı ve EMI yok. Amacıma ulaştım şu anlık yetti bana. :)

İlk fotoğrafı 36 diyafram ile çok yakından çekip bayağı da büyüttüm. Böyle oldu. Canon un standart IS lensi. Param olduğunda güzel bir Macro tüpü de alacağım. :)

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    658
    O kadar ince uğraşıp bir de üstüne kablo çalışsa ben mesleği bırakırdım;D Fotoğrafla alakalı konulardan anladığımı iddia etmeyeceğim, garip dediğim standart dışı görünüyor olmasıydı. Sistem baya oturaklıymış, benim 660ti'nin fanı düştü. 970 lerin meşhur bellek sorunu sizinkinde de var mı yoksa düzelttiler mi onu?

13. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    970'lerde 4GB'ın 0,5'inin yavaş çalışma sorunu devam ediyor ama 3,5GB zaten yeterli bir miktar. Şu an 3,5'dan fazla harcayan hiç bir oyun yok, gelecek yıllarda(2 yıla anca) olursa da bir SLI yaparak önümüzdeki 5 yılı Ultra'da geçirebilirim. :)

4 kişi bunu beğendi.
  14. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    263
    kafamı çok karıştırdınız şimdi :laugh:
    tam laptop almaya karar vermiştim (5000tl'ye 970m 6gb'lık)

şimdi laptop almam şart en kötü ihtiyaçlarımı karşılayan 3000tl'ye (acer vn7) laptop alsam 2000-2500'e kasa mı toplasam diyorum ..
    970m'in değeri aşağı yukarı GTX960'a eşit.. gtx960'da 750tl civarında - case 400 - mb 300 - ram - 250 - hdd gerek yok ssd 400 -
    cpu 600 = 2700
    ıvır zıvır 3000 bulur .... hmm kafama yatmadı değil fakat bu sefer gönül gtx970-80 ister :evl

laptoptan'da düşüremiyorum ...
    çok kararsız kaldım şimdi

15. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Bende gecmiste aynen sizin gibiydim beyler. @Aras @Juhziz Ve Macbook Air aldim kurtulusa erdim :evl Yaptigim yegane upgrade, sd kart girisine takilan harddisk genisletmesi almak oldu.

Pc yolunda giderken ayni kulaklik gibi, sonu yok ;)

16. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Yalnız siz referans GTX960'dan bahsediyorsunuz. Gigabyte G1'in 960'ı 980M hızında yaklaşık. Bence benim yaptığımı yapıp masaüstü yanında 600TL'lik bir klavyeli bir Windows tablet alın. Taşınabilir olarak oyun iddia edilenin aksine pek mümkün değil. Masaüstünün kasasını da 380T veya 250D seçerseniz sırt çantasına sığar.

edit: Bir de Nvidia'nın Laptop'da OC'yi kapatması durumu da var.

2 kişi bunu beğendi.
  17. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Bu sefer de @Synthyss için 3,5mm bir plug yapmayı denedim. Sorunsuz çalışıyor. Galiba kaptım bu işi. (Eminim bir daha lehim makinesini heatshrink'e yanlışlıkla daha geçirmeden değdirmem. Abi 2 kez yaptım şu hatayı ya... Çok sinir...)
    Amacım benim yapmış olduğum taşınabilir olarak kullanılacak bir plug'ın aktif kullanımda ne kadar dayanacağı ve bozulduğunda bozulma nedeninin içindeki Heatshrink'ler mi, bantlar mı yoksa direkt lehimin kopması mı olduğunu görmek.
    Bu arada kablo yapmak isteyen diğer insanlara bir öneri olarak kimseye hiç bir plug için 4 braid olacaksa 2 feet'den az kablo kullanmasını önermiyorum. Çok zorluyor insanı gerçekten. Alın 2 feet... ferah ferah... Ohh...

4 braid 26AWG Copper + Silver + Gold Type 6 Litz kablo ile beraber Oyaide L Shape 90 Degree 3.5mm plug'lar. Aynı kabloyu kullandığım halde geçen gün yaptığım RCA'lara oranla nedense sesi daha farklı oldu. Benim RCA'ların daha büyük sahnesi varken bunun bası çok daha güzel. Garip...

9 kişi bunu beğendi.
  18. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    Bravo Aras kardeşim , tebrikler bundan sonraki çalışmalarında da başarılarının devamını dilerim . :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Temmuz 2015, İlk mesaj zamanı 20 Temmuz 2015 ---
    Aras kardeşim , çok yakışıkışıklı kablo olmuş , baslara katkı vermesi hoşuma gitti , eline emeğine sağlıkl :)

2 kişi bunu beğendi.
  19. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
  20. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Evet arkadaşlar, bugün size yeni yaptığım RCA'dan devşirme interconnect kablosunu göstereyim diye düşündüm. Bu kablo için 7 buçuk saat lehim ile uğraştım, 6 saat kaplamasını yaptım. Kesinlikle EMI veya Backgrond Noise duymayacaksınız. Premium seviye bileşenler kullanılarak yapıldı. 9AWG Stainless Steel'den imal edilmiştir. Umarım beğenirsiniz.

Şaka maka @Synthyss ile paslanmaz çelik telden nasıl bir ses gelir diye merak edip deneme amaçlı yaptık. Gelen sesi şöyle tarif edebilirim ki; Ses geliyor ama bas ve tizler sanki mid'in bir parçasıymış gibi. Yani 20-300 Khz ve 6K-20K Khz arası sanki 300-6K arasına sıkıştırılmış gibi. O da boğukça... Kısaca rezalet bir sesi var. Denemenize gerek yok, biz sizin için denedik! :)

13 kişi bunu beğendi.