Kendin Yap OP-AMP Yardımlaşma Başlığı

'Diğer Ekipman' forumunda moonstar tarafından 7 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    hocam gustard icin burson opamp upgrade'i mi yaptın? yaptıysan hangilerini taktın ve sesi nasıl oldu :) bende de bi h10 var da yapasım geliyor ama çok da ucuz olmadığından tereddütte kalıyorum. Bir de ses rengine etkisi nasıl olacak tabii o da önemli.

2. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,049
    Yok yapmadım ama araştırmıştım epey bi dönem v5 ler kullanılıyor fakat h10 yüksek voltaj kullanıyor opampta ona özel olmak zorunda sitesinde özelleştirilmiş olanı var bursonun, merakını gideremem maalesef ben de merak ediyorum fakat gustard fiyatına geliyor opamplar :) şahsi görüşüm h10 un normal fiyatı ile çok iyi bir fiyat performansı olduğu, v5 takmanın iyi çalsa bile bu fiyat performansı bozacağı, onun yerine daha üst segmente geçmenin daha mantıklı olacağı yönünde.

3 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    v6 da çıktı o daha iyimiş ama daha pahalı :D

2 kişi bunu beğendi.
  4. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,049
    Aga ben bu işlerden anlıyorum en olmadı kullanır sonra içinden alıp başka cihazlarda da kullanılırım dersen al problem değil, ilerde de ona göre cihazlar seçersin ki discrete opampdan zarar gelmez illa ki daha iyi ses alırsın stock olana göre, V6 dan haberim yoktu bakayım :D

#24 DrWhite, 7 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ağustos 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  5. raven

raven
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    Biraz geç dönebildim kusura bakmayın. D200+'e baktım şimdi.. Bahsi geçmiş zaten balans çıkışlı bir cihaz bu. Single ended çıkış için tek op-amp kafi iken iş balansa döndü mü çarpı iki oluyor. Op-amplardan birini çıkardığınız zaman ses gelebilir yalnız sinyal gücü yarıya düşer.. 6 db.lik bir kaybınız olacaktır.

Burson v6 bahsi geçmiş. V5'in kılıfında ölümcül bir hata yapmışlardı. Üç kere v5 yaktım birinde hoparlörüm de sizlere ömürlük oluyordu. Tanıdığım, önerdiğim herkes, bir kişi hariç o da bıçak sırtında devam ediyor bence , v5 lerini bozdu. Sorunlu kılıf dizaynını birkaç kez yazmama rağmen nihayetinde bir önlem almışlar.. Havalandırma delikleri açılmış ve içini de artık doldurmuyorlar. Daha ziyade bu kısımda bir güncelleme yaptıklarını düşünüyorum ben. V5'in sesi güzeldi yalnız. Sorunu tamamen çözdüler ise v6 alınabilir.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  6. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    @moonstar abi z2 iemlerle nasıl? cappuccino'nun karakterini değiştiriyor mu mesela? bir de ses kalitesi nasıl mainstream (shanling, fiio vs) ekipmanlara göre?

7. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Cihaz çok temiz bir arka plana sahip. Yine klasik AKM sıcaklığı var ama abartı değil Fiio X5 MK3'den biraz daha notüre kayıyor. Genel karakter benzer ancak özellikle tiz bölgesinde detay biraz daha fazla sibilans da nadir duydum.

Ferrah çalıyor, gövde de yeterli. Bu fiyata kusur bulmak çok zor Baybars. Cihaz 45 değil 450 dolarlık çalıyor. USB dac olarak da kullanıyorum telefonla porgram da gerekmiyor. Walnut dan daha olgun bir sesi var altlar daha dolu. Walnut'ta da altlar güzel ama biraz içi boş sanki.

Rose ile uyumları gayet başarılı bu arada biraz daha etli bir sunum var. Dolgun özellikle jazz ve kalsikte hoş oluyor. Beğendim yani uyumlarını.

Al dursun işte kenarda nelere vermedik ki o paraları. Gönül rahatlığı ile alabilirsin ;)

#27 moonstar, 9 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ağustos 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    buyur burdan yak.

TÜM YOLCULARIMIZIN DİKKATİNE HYPE TRENİ PERON 2'DEN KALKIYOR!

şaka bir yana, buluşmada senin walnut'ı beğenmiştim ama baslar dediğin gibi biraz garipti. z2'de durum nasıl merak ettim. bir de iem uyumu soru işaretiydi.

müsait bir zamanda sipariş vereceğim o zaman :D ekranlı daplara veda etmeyi düşünüyorum. çok büyük arşivim yok, toplu taşımada dinlerken de zaten cebimden next tuşuna basıyorum m2s'in. walnut gibi kullanıyorum denebilir.

5 kişi bunu beğendi.
  9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Evet Walnut'un enetersan bir alt frekans yapısı vardı. Ama Z2 daha Pro çalıyor yazılım da daha iyi. Çinli kadın sesi yok, ileri sarma var. 128gb kart taktım şak okudu. Her haliyle daha olgun/olmuş bir cihaz.

IEM'ler ile arası gayet normal. Daha önceki model için yazılan çizilenler Z2 için geçerli değil. Bu arada bugün EQ da olduğunu keşfettim. 3 tuş ile baya config seçeneği var:)

Al bence next next diye diye dinlersin :) @karanehir35 Ahmet hiç next tuşuna basmaz mesela o komple albümü dinler, adetten miş :) Ama bir türlü aldıramadım :D

7 kişi bunu beğendi.
  10. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    Şarkıları bütün albüm şeklinde dinleyen bir tek ben değilmişim demek ki :)

3 kişi bunu beğendi.
  11. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Sizin icin museslere bir göz attım. Öncelikle muses veya başka chip alacak olun birkaç genel bilgiden bahsetmem gerek.Genel chip yapısını baz alarak anlatmam gerekirse, chipler fet ve bjt transistor yapılı olarak 2 ye ayrılıyor. Ses harici yükseltme olaylarında bjt yapılı chipler kullanmak coğu yerde daha getirisi fazladır cunku bjt transistorlerin gerilim kazancı fetlerden fazladır.(neden oldugunun detayına girmiyorum). Fakat ses olayında eger cok yuksek cıkıslar istenmiyorsa ve kalite önemliyse jfet secmek daha mantıklı olacaktır. Cunku jfetlerin ısıl kararlılıgı daha iyidir ve daha az güç tüketir, yani ısınmaya basladıklarında cıkıstaki işaretin bozulması bjtye gore bariz daha azdır. Ayrıca jfet chip kullanmak kucuk guc amfilerinde size ses seviyesinde bir kayıp yasatmaz fakat yinede alırken chip in katalogundan cıkıs gucune bakınız. Buraya kadar olan kısım sizi ilgilendiren kısım, birde üreticinin opampı maximum verimle kullanması icin yapması gereken bir suru kriter var, gerekirse talebe gore opamp hakkında daha detaylı bir yazıya ileriki gunlerde yer verebiliriz. Hersey gonlunuzce olsun.

7 kişi bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Oldukça faydalı bir bilgi oldu. Güçten çok ses ve enerji tüketimini önemsiyorum şu aralar :)

2 kişi bunu beğendi.
  13. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Zaten portaple cihazda dikkat edilmesi gereken yönler onlar. Hangi chip nasıl çalar o konuda size yardımcı olamayacagım malesef cunku daha once deneme yanılma işlerine hic girmedim. Devre kartındaki besleme katı ve opamp geri besleme devreleri şemalarını gorebilsem ve opampların teknik verilerini incelesem o zaman hangi chipten nasıl sonuc alacagınız konusunda bazı kritelerlerin bilgisini verebilirim ama ne devre şemasını detaylı görme şansımız var ne de chiplerin tam mimarilerini görme. O yuzden siz jfet chiplerden aklınıza yatanları deneme yoluna gidin.

3 kişi bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,105
    3 kişi bunu beğendi.
  15. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Çok güzel bir kaynak hocam teşekkürler :)

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    @moonstar, gokhan hocam bu usb dac olayini biraz arastirdim ama pek birsey bulamadim bendeki walnut v2 en eski modeli, bunda da telefon veya pc ye baglayip usb dac olarak kullanabiliyormuyuz.

Bu arada bendeki ilk versiyon ve cok buyuk keyifle kullaniyorum :)

17. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
  18. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Kusura bakma hocam seni mesaj arada kaynamış :) Evdeki laptop bozulduğu için şu anda deneyemiyourm ama Walnut V2 de destekliyor olması lazım. Pazartesi dener/araştırır bilgi veririm.

19. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    usb dac olarak kullanilamiyor maaleef..

20. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Almış olduğum Muses 8920 opamplar'dan birinin ayağını kırmışım :( aslında çok da dikkatliyimdir. Bu durumda pert mi oldu bizim Muses?
    6228 eklentisini görüntüle