Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
  2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    152
    Virüsten korunmak çok zor. Bundan ziyade bağışıklığınızı güçlü tutmaya çalışın. Doğru beslenin, iyi dinlenin.
    Bu tarz ölümcül virüsler zaten birçoğumuzun bünyesinde mevcut. Bağışıklığı güçlü olanların zarar görme ihtimali çok çok düşük.

ahmet çekirdek ve sserkogss bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
    Problem su ki, insanlar bir araya geldikce virusun yayilma hizi artiyor, bu da kisa sure icinde Italya ve Iran gibi olmamiz demek. Kendimize iyi baktigimiz icin bir sey olmasa bile, virus yuzunden hastanelere dolusan insanlara yetisemeyecek saglik sistemleri.

Durum hic te ic acici degil. Tayvan Turkiyeden donen turistlerde Korona tespit etti. 4 Afrika ulkesine giden THY ucaklarinda Korona vakalari tespit edilmis. Sudan THY ucagini geri yolladi.

FreeShah ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  4. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi lazım. istanbul'da durum fena değil, çok dışarı çıkan yok ama bugün izmit-yalova tarafına gittim milletin koronadan haberi yok. karamürsel'de pazar kurmuşlar dedeler yengeler toplanmış. insanımız garip.

FreeShah ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  5. msandikci

msandikci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Virüsten korunmak ve enfekte bireylerden uzak kalmak gerçekten çok zor. Covid-19 için alınması gereken basit önlemlerin arasında sosyal mesafe bulunmakta. En az 1 metre mesafe bulunmalı ve karşılıklı görüşmeler olabildiğince kısa olmalı. En başından bu madde bile bizim gibi sosyal bağları kuvvetli milletin aşması zor bir konu. Ki tüm bunların hepsine ilaveten bilinçsiz olmamız yüzünden Covid-19 gibi küresel sorunlara maalesef ciddiyetle yaklaşamıyoruz.

FreeShah bunu beğendi.
  6. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    132
    korona bir tek istanbula geldi sanıyorlar

FreeShah ve mattiadestro bunu beğendi.
  7. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    117
    Geçen Cuma K.K.T.C ada'yı karantina bölgesi ilan etti. Sadece marketler ve eczaneler açık. 5 vaka vardı bu da rum kesiminden turistik amaçlı gelen Alman bir kafilede çıktı. 30 kişi içinde 5 kişi enfekte dediler ( bu resmi açıklama). Tedbiren hızlı bir şekilde giriş çıkışları yasakladılar.

Bu arada o sırada earsonic es3 ve sony zx100 aldım, MNG kargo Adana'da gözüküyor, ada karantinada olduğu için ürünler gelmiyor. Bu da benim şansım.

refuserQ bunu beğendi.
  8. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    Konuyu yakından takip eden herkesin bildiği gibi bu sayı katlanarak artmaya devam edecek. Çok yakın bir zamanda 1000 hastayı göreceğiz, eğer tamamen şeffaf açıklamalar devam ederse. Sokağa çıkma yasağının hemen bugün gelmesi gerekiyor, bu işin ciddiyeti tartışmaya açık değil. Evinde anne babası ile yaşayan veya bir şekilde yaşlılarla temasa olanlara kolaylıklar dilerim, lütfen semptom göstermeseniz dahi kendinizi mümkün olduğu kadar izole edin, farklı banyolar kullanın. NBA'de pozitif çıkan çoğu oyuncu semptom bile göstermiyordu, Kevin Durant dahil.

9. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Yeni Vaka Sayısı 191
    Ölüm Sayısı 2

10. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    132
    Allah rahmet eylesin ama bence binlerce vaka var ortaya çıkmayan yada saklanan. Bence bian önce sokağa çıkma yasağı gelmeli yoksa italya gibi olacağız

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ahmet çekirdek, refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  11. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    En kesin yol 1 ay sokağa çıkma yasağı ilan edilcek virüslü olanlar tespit edilip karantinaya alıncak tabi devlet daha iyisini bilir bizim hesaba katmadığımız çok şey var

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
    :D muhtemelen devletin de... Daha doğrusu iktidarın da... Hesaba katarlar da, öncelik sırası muhtemelen sizin benim önceliklerimizden farklıdır.

13. igotek

igotek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Ben bir haftadır mecbur kalmadıkça evden çıkmıyorum. Sadece iki defa çıktım onda da gıda alışverişi yaptım. Çin bu şekilde virüseü yendi. Kalabalık ortamlarda bulunmamak önemli.

14. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,212
    Benim de kesintisiz evden hiç çıkmadığım 6.günüm. Toplamda 3 haftadır evden şirkete vpn yaparak remote çalışıyoruz ve dışarıya sanırim 3-4 kere çıktım.

Yemeksepeti, iş, stereo sistemde müzik, netflix, tv, twitter, uyku arasında gidip geliyorum. Stereo sistemimi daha da çok sevmeye başladım bu süreçte.

Süreç kötü gidiyor. Üstel artış iki üç gün daha devam ederse durum oldukça ciddi olacak. Malesef kötü günler bekliyor gibi. Allah herkese kolaylık versin. Benim gibi sürekli dışarıdan beslenenlere önerim, online ödeme yapıp kapıya askı hizmetini kullanip siparişleri alır almaz once onlari silin, sonra elleri yikayip devam edin.. Dışarıdan gelen herşey kontrollü giriyor eve :(

Collapse Signature Expand Signature
    FreeShah bunu beğendi.
  15. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Yeni Vaka Sayısı 670
    Ölüm Sayısı 9
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Mart 2020 ---
    2 ay sonra aşı buluncanı tahmin edersek ( sadece aşı şirketlerinin tahmini ) her gün 2 katına çıkmaya devam ederse aşı bulunduğunda kendini toplumdan izole etmeyen herkese bulaşmış olacak

16. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Ekonomik zorunluluklar söz konusu olduğunda 2 ay boyunca kendini toplumdan izole edebilecek çok fazla insan yok. Sistem kendi doğal seleksiyonunu harekete geçirdi gibime geliyor. Üretim ilişkileri açısından büyük bir değişimin içine girdiğimizi hissediyorum. Ömür vefa ederse göreceğiz bakalım.

stakanar ve refuserQ bunu beğendi.
  17. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Ztn 3 hafta yasak olsa yeter yurtdışından kimseyi almayacaklar devlet gerekirse erzağı kendi dağıtacak virüs tespit edilenler karantinaya alıncak
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Mart 2020 ---
    Yeni Vaka Sayısı 947
    Ölüm Sayısı 21

FreeShah bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
    Bilmem kaç milyonluk kocaman bir ülkede etkili sokağa çıkma yasağı uygulaması zor...

Denetlemek zor. Cezalandırnak zor. Herkese güvenli erzak ulaştırmak imkansıza yakın...

Millet İtalya gibi olacağımızdan habersiz gibi alışverişe gidiyor...

Resmi rakamlara da güvenmeyin. Asıl rakamlar çok daha yüksek. Turkiyedeki doktor bir yakınım "hastaneyi boşalttık, fırtına öncesi sessizliği yaşıyoruz" diyor. Hastanede çalışan iki profesör doktor entubeymiş şu an.

Türkiye'deki annemi babamı arayıp yalvar yakar konuşuyorum bir saat "sakın dışarı çıkmayın" diye...

Hiç iç açıcı değil durum. Yazdığınız vaka sayısını, ölüm sayısı olarak görmemiz ihtimal değil, zaman meselesi. Siz deyin bir hafta, ben diyeyim 10 gün...

FreeShah bunu beğendi.
  19. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    117
    Sp2000'i denemeden ölmek istemiyorum, astım hastasıyım.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

pazac bunu beğendi.
  20. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Ölmek isteyeni daha görmedik zaten ;)

Totem bunu beğendi.