Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Vallahi yazmayayım diyorum ama başkaları da zehirlenecek:

Sinovac dediler vazgeçtiler.

Vaz geçilmedi, söz konusu aşı hala uygulanıyor. İlk bulabildiğimiz aşıydı önce ona sarıldık. Koruyuculuğu biontechten az olsa da hiç fena değil.

Tedavide hidroksiklorokin dediler vazgeçtiler.

Sağlık bakanlığı personeli olarak başımı derde sokmadan bir takım gerçekleri hatırlatayım: Meslek örgütü bu konudaki görüşlerini ilk günden paylaşmıştı, bu kadar bilgilisiniz bunu da biliyor olmalısınız. Bakanlık böyle bir uygulama tercih etti. Alternatifi hastaları hiç bir ilaç vermeden eve gönderip karantina uygulamaktı. Sizin gibi her uygulamadan bir açık bulmaya çalışan insanlar olunca bunun neden tercih edildiğini anlamak pek de zor değil sanırım.

1 doz biontech yeter dediler vazgeçtiler,

Bu hiç denmedi, böyle bir uygulama hiç olmadı.

2 doz yeter dediler vazgeçtiler.

Bu da bu şekilde denmedi, baştan beri ileride tekrar doz gerekebileceği söyleniyordu.

Aşılar -80 derecede muhafaza edilmesi gerekli dediler vazgeçtiler.

Stoklar böyle geliyor diye biliyorum. Vaz geçilmedi.

-20 derece de yeterli dediler vazgeçtiler. Şimdi 40 derece havada ellerinde çantayla gezdiriyorlar.

Ben hiç görmedim ama özel çantalar ile mümkün. Afrika'nın köylerinde yıllardır aşılamalar nasıl yapılıyor

Delta varyantına karşı koruyucu dediler vazgeçtiler.

Baştan beri deltaya karşı koruyuculuğun bir miktar düştüğü ama yine de koruyucu olduğu zaten söyleniyor.

Yeni itiraflar çok yakında..

Tabi ki, virüs değiştikçe, eldeki deneyim ve imkanlar geliştikçe bizim yaklaşımımızda değişecek. Öbür türlüsü aptalca olur. Ama aşılar asla denklemden çıkmayacak.

#181 Mikrobiyolog, 26 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 26 Ağustos 2021
    mavi, mfya, Picasso16 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Sanirim bunlar Turkiye'ye ait problemler.

- Amerika'da kimse "1 doz biontech yeter" demedi. Moderna ve Biontech asilari bastan beri 2 dozdu. Johnson & Johnson is bastan beri tek doz olarak dizayn edilmisti, ama diger ikisi kadar etkin degil.
    - Tedavi eden herhangi bir ilac onaylanmadi.
    - Pfizer/Biontech -80 derece dolaptan ciktiktan sora 5 gune kadar tipik buzdolaplarinda saklanabiliyor. Moderna asisi icin bu sure 1 ay.
    - Delta varyantina karsi etkisi belli degildi. Vakalar arttikca mRNA bazli asilarin (Moderna ve Biontech) kismen etkin koruma sagladigi gozlemlendi, bu acidan Moderna biraz daha iyi cikti.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Ağustos 2021 ---
    Bir yakinim da Turkiye'de doktor, ve sizin de cok yiprandiginizi tahmin ediyorum. Pandemi ilk basladiginda bir cok bilindik hocalarini kaybetmisler. Kolay degil. Yine de burada samimi fikirlerini yazan kimsenin artniyet tasidigini zannetmiyorum. Kimseye nasil dusunecegini dikte etmemiz mumkun degil, acikcasi haddimiz de degil, cunku herkes dusuncesinde ozgur. Mumkun oldugunca pozitif bir ortamda insanlarin acikca dusuncelerini ifade edebilmeleri, herkesin dogru karar verebilmesi adina en etkin iletisim yolu bence.

En azindan kanunen asi zorunlu olana kadar boyle...

yigitboylu ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Ne biliyoruz, belki de arkadaş el dezenfektanı veya maske işinde, pandemi asla bitsin istemiyor :D

Ama haklılık payınız var, alıntıladığınız kısmı siliyorum..

4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    El dezenfektanları ve maskeler ayrı bir facia. O konuya hiç girmeyelim. Yeterince vaktinizi aldım. 11 Eylül'de mitingte görüşmek ümidiyle

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Anadolu Birliği Partisi, 11 Eylül’de İstanbul Maltepe’de aşı ve PCR karşıtı miting düzenleyecek. Anadolu Birliği Partisi Genel Başkanı Bedri Yalçın, yazar Abdurrahman Dilipak ve ‘Anayasamızı Koruma İnisiyatifi’ adlı grubun da destek verdiği mitingle ilgili Hürriyet gazetesine konuştu.
    ...
    Kimleri sorumlu tutuyorsunuz?
    Biz de Rothschild Ailesi’ne, Rockefeller Ailesi’ne, Dünya Sağlık Örgütü’ne dava açtık. ‘Küreselciler’ denen bunlar.
    Peki neyle suçluyorsunuz?
    Soykırımla… Pandemi ve aşı sürecinin soykırım faaliyeti olduğunu düşünüyoruz. COVID-19 diye bir virüse inanmıyoruz.
    Miting tarihinin özel mesajı var mı?
    11 Eylül’ün bizim için özel bir anlamı yok. Öyle denk geldi.

:p
    Zaytung haberi gibi... Ama gercek!

Bence miting kalabalik olur. Bir defa kafadan "dunya duzdur"culerin hepsi orda...

Hem akil hem de beden sagligi icin uzak durmakta fayda var. :D

mavi, mfya, meehmetaslan ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Bu miting çok mühim bir etkinlik ve mutlaka gerçekleşmeli. Mitinge katılanlar maske, mesafe gibi dayatmalara isyan ederek kardeşçe kucaklaşmalı, bol bol öpüşmeli. Özellikle Abdurrahman Dilipak'ı bizzat orada görmek istiyorum.

meehmetaslan, stakanar ve DrWhite bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Öyle demeyin. Toplamda kendilerine verdikleri zarardan çok daha fazlasını indirek olarak herkese verecekler...

DrWhite bunu beğendi.
  8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,491
    Tek doz biontech İngiltere'de salgın çok kötüyken bir süre uygulandı. Ondaki maksat mümkün olan en fazla kişiyi en kısa sürede bir doz olsa da aşılamaktı, zira tek doz biontech'in koruyuculuğu 2 doz sinovac'tan fazla. Bu tek doz biontech yeter demek değil.

2 doz biontech'in koruyuculuğu delta variyantında daha az, ama yine iyi, tabii ki haliyle yeni aşı geliştirilebilir, bu da her sene olunan grip aşısı mantığından farklı değil. Bir önceki sene ile bir sonraki senenin grip aşıları da farklı zaten.

Sıtma ilacını WHO kullanmayın demiş olmasına rağmen, çok yan etkisi olmasına rağmen burada uzun süre kullandılar, karar yanlıştı, ama uygulama dünyada olan bir uygulama değildi. Sıtma ilacı verilen hastalara eş zamanlı olarak kortizon da verildiği yanlış bir çalışmanın sonucunda alınan bir karardı o ve yanlıştan dönüldü. Bizim memlekette dönülmedi uzun süre sadece. Yeni bir hastalık olduğu için tanımak ve etkilerini görmek de vakit alıyor, bunlar olağan şeyler. Komplo teorileri kimseye faydalı olmaz.

En son Fransa'da alınan AIHM kararına göre aşı olmamak kişisel seçim değil, halk sağlığına kastedildiği için böyle bir hak yok.

Aşı olun arkadaşlar, gençleri etkilemez, Türk geni falan, bunların hepsi hikaye. Aylarca kendine gelemeyen genç çalışanlarımız var, kaybettiğimiz yakınlarımız var, biraz duyarlı olun. Tek endişem, şu Türk aşısı çıkarsa biontech almaktan vazgeçilmesi...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    coolblue ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,491
    Bugün yökdil sınavına giresim geldi. Sınav başlayalı yarım saat olmamıştı ki, sınav görevlisi "maskelerinizi isterseniz çıkartabilirsiniz" dedi. Ben ve bir hatun itiraz ettik, "başkasının maskesi esas bizi koruyor, bu ne saçmalıktır", diye. Görevli dedi ki, "bana böyle söylendi, ben size iletmek zorundayım". Ben böyle gerizekalılık görmedim. Kapalı yerde sınav yapıyoruz 3 saat, adamlar maskelerinizi çıkartabilirsiniz diyorlar. Pes.

Ayrıca girişte covid19+ olduğunu bildikleri birini de içeri aldılar. Başka odaya alacaklarmış falan filan. Arkadaş, eğitim hakkıdır, sınavdır, tamam , bu yaklaşımı anlıyorum da, benim sağlığımı da korumak ve gözetmek zorundasın sen. Pozitif adamlar karantinaya alınmıyor mu evde? Çıkarsa dışarı, çıktığını tespit edersen ceza yazmıyor musun sen? Ee, o zaman başka çözüm bulacaksın. Ya online sınav yapacaksın, ya da evine gideceksin adamın direkt.

Şimdi de deniz motoruna bindim. Kıyamet gibi insan var, yarısı maske takmıyor. Motorda maske takmak zorunludur deniyor, motor çalışanı çay, limonata satıyor. Böyle saçmalıklar bir tek bizim memlekette olur herhalde. Biz bu hastalığı Türkiye'de kontrol altına alamayız diye düşünüyorum. İnsanlarda da aşırı bir vurdumduymazlık var, yaklaşımlarla ise en ufak bir zeka kırıntısı yok.

coolblue ve refuserQ bunu beğendi.
  10. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    243
    Açıkçası korona belirtisi mi bilmiyorum ama başıma hiç gelmeyen bir durum geldi.
    Cuma gecesinden bu yana(salı sabahındayız) ishalim. Koronaya yormak istemedim açıkçası basit bir üşütmedir, ha geçti ha geçer derken sabah işe geç kalmama neden oluyordu. Şu an servisle işe gidiyorum ve halen rahatsızlık veriyor.

Sabah uyandığımda da sağ bacağımda(diz kapağımın üst kısmında) şiddetli bir uyuşma hissettim. Bu da başıma gelen bir durum değil. Geçtiğini düşünerek ayağa kalktım ve sağ bacağım beni taşıyamadı. Haliyle yere yığıldım. Kendimi yatağa çekip ayak parmaklarımı bileğimi falan oynattım bir problem yok fakat diz kapağımı kırmaya çalıştığım anda aynı şiddetli uyuşma hissi tekrar tekrar bacağıma girdi.

Hastaneye gitmeyi, ilaç kullanmayı çok seven birisi değilim normalde ama bir miktar korktum açıkçası.

11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,491
    Tıp doktorlarının alanına girmek istemem ama yaygın kanının aksine, korona bir akciğer hastalığı değil. Akciğer belirtisi hiç göstermeyip direkt bağırsak sorunu olarak başlayan vakalar var. ACE2 reseptörleri bağırsaklarda çok fazla çünkü. Bence gecikmeden hastaneye gidin, zaten korona değilse bile ishal durumunuz bence çok uzun sürmüş, sıvı takviyesi almanız lazım muhtemelen....

Xexec bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Öncelikle geçmiş olsun. Bu kadar uzun süren bir ishal enfeksiyöz olabilir. Hastaneye gidip muayene olmanızı ve tahliller için kan ve gaita numunesi vermenizi tavsiye ederim. Korona olabilir mi, olabilir ama başka bir şey de olabilir. Baktırmak lazım. Herhalde sürüntü de alırlar zaten.

Xexec bunu beğendi.
  13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,887
    @Mikrobiyolog hocam Allah yardımcınız olsun. İlk zamanlar akşam ışık yakıp söndürme şeklinde size destek (!) olduk ama artık biz de yorulduk ve sizi unuttuk. Biraz da vefat eden yakınları unuttuk... Virüsün bizim için anlamı "ölü sayısı" ve bizim yaşıyor olmamız... Bu yüzden inanmak istemiyoruz.

Ben size yardım edebilmek isterim ama elimden gelen sadece tedbirler ve gerekli olmadıkça insan içine girmemek. Ben 9 ay önce pozitif çıktığımda beraber yaşadığım 5 kişiye de bulaştırmamış olmanın mutluluğunu yaşadım. Küçücük evde hasta olmadan önce de karantinada gibi yaşardık, sonrasında da tam karantinada yaşadık. Eğer kaybetmekten korktuğumuz canlar varsa toplumsal bağışıklık yerine toplumsal izolasyonu seçmemiz gerek.

Herkesin ayan beyan gördüğü etkileri geçip aşıya dair kaynağı belirsiz teorik yan etkilere inanmak bana enteresan geliyor. Aşı oldum diye kısır olacaksam ben olmadığım için daha yüksek ölüm riskiyle yaşamayı nasıl göze alabilirim? Her iki tarafa da inanmayanlar için bu bir terazi. Kar zarar hesabı yapıldığında şüphesiz insanlar aşı olmayı tercih eder kanaatindeyim.

Kimseye aşı ol diyemem ama arkadaşım kimseyi daha fazla riske sokma da evinde otur bari. Çünkü aşı karşıtları genel olarak maske ve temizliğe de dikkat etmeyen kişiler. Lütfen mümkün olduğunca evinizde kalın da mecburiyetten çıkan insanların sosyal alanlarını daha fazla riske atmayın.

Son olarak tıpkı virüs gibi aşı da tıp ilmine dahildir ve bu işin içinde olmayıp yeterli bilgi sahibi olmayanlar ancak güvendiği insanlara inanır. Lütfen medyada kime inandığımıza dikkat edelim. Bu çok basit bir olgu.

Forum üyelerine selamlar, sağlık çalışanlarına saygılar...

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Bulunduğum şehirde Covid-19 nedeniyle hastane doluluk oranı pik yaptığı geçtiğimiz Ocak ayını yakalamış durumda. Ana sebep aşı olmakta gevşek davranan genç kesim ve aşı nedeniyle gevşeyen önlemler...

15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Bazı uzman doktorlar da aşılananlar arttığı için diyor. Ayrıca yoğun bakımda yatanların aşısızlar olduğunu nerden çıkardınız. Hiç te öyle değil arkadaşlar. Emin olun bilerek konuşuyorum.

16. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Hangi uzman doktorlar onlar?

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Yüzlerce bilim insanının çalıştığı, Amerika'daki tüm hastanelerin rapor vermekle yükümlü olduğu CDC kurumu (Center for Disease Control) sözcüsü Fauci.

Siz nereden çıkardınız?

Evet, iki doz mRNA aşısı olmasına rağmen hasta olanlar var, hatta bizzat tanıdığım da var. Ancak bu, hastalığın varlığını ezici çoğunlukla aşısızlar üzerinden sürdürdüğü gerçeğini değiştirmiyor.

Aşının pandemiyi nasıl kontrol altına aldığına dünya şahit oldu, istatistikler delil, ta ki aşıya direnenlerin virüse tanıdığı zaman sonucu varyantların ortaya çıkmasına kadar...

Bu işin sonu belli. Zamanında çiçek aşısı zorunlu yapıldı ve silindi çiçek hastalığı. Öyle ya da böyle herkesi aşı yapacaklar. Kapitalist dünyada yaşıyoruz, ve milyarlarca dolara maloluyor bu hastalık.

#197 zxc, 5 Eylül 2021
    Son düzenleme: 5 Eylül 2021
    AvantGarde bunu beğendi.
  18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Araştırın biraz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Eylül 2021 ---
    Eşimin çalıştığı hastaneden

19. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Aşının ölüm oranlarını tetiklediğini mi söylüyorsunuz? Şayet öyleyse bunun için kaynak ibraz etmeniz gerekir. Zira ortada ciddi bir konu var.

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Tahmin ettiğim üzere anektodal bilgi.

Daha dün bizim ufaklıkla monopoli oynarken arka arkaya üç kez çift zar attım, iki kere hem de...

Bknz. İstatistik

Burakkkk bunu beğendi.