Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    243
    Fabrikamızda üç kişinin testi pozitif çıktı geçen hafta içinde.

2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Benim hala hazırda Antalya'da bir hastanede anestezi uzmanlığı yapan bir doktor arkadaşım var. 10 gün önce paylaştığı bilgi :

" Dün gece hastanede nöbetçi idim. Yoğun bakımda yatan üç covid-19'lu hastam vardı. Bir tanesini sabaha karşı entübe etmek zorunda kaldım. Üçü de 50'li yaşlarında idi ve altta yatan herhangi bir hastalıkları yoktu. Her üçü de aşısız idi. "

Collapse Signature Expand Signature
    Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Onların aşısız tanımı da değişik :)
    Mikrobiyolog hocam baskı altında olmasa da konuşabilse keşke.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Eylül 2021 ---
    MRNA aşılarının mucidi Robert W Malone bunu söyleyenlerden birisi
    Nobel ödüllü virolog Luc Montagnier bir diğeri

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Ben bu konuda tıp camiasında bir kavram kargaşası olduğunu düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla ; aşılanmamış , eksik doz aşılanmış ve tam aşılanmış ( iki veya üç doz ) kavramları kullanılıyor. Arkadaşımın burada kasıt ettiği hiç aşılanmamış hasta.

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Kargaşa değil aldatmaca uygun tabir olur. Aşıları tam olmayanı, istatistiklere aşısız olarak geçiyorlar.

6. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Şüpheci yaklaşmak mantıklı, ne oluyor anlamak için beklemek akıllıca aksi biraz saflık buraya kadar eyvallah ama bunların ötesinde hiçbir bilimsel dayanağı olmayan (kaba tabirle mahalle karı dedikodusu) tadındaki her söylem içi boş ve pekte akıllıca değil .

Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    MRNA mucidi Robert W Malone ' un söylemleri mi bilimsel dayanağı olmayan dedikodu tadında?

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    mRNA aşısının mucidi olduğu kendi iddiası, kabul gören bir gerçek değil. Bu iddia ile popüleritesinin arttığı ise bir gerçek. Covid-19 dahil insan için üretilen hiç bir mRNA aşısı üzerinde çalışmadığını kendisi ifade etmiş. Diğer gerçekler için:

https://www.theatlantic.com/science...lone-vaccine-inventor-vaccine-skeptic/619734/

https://apnews.com/article/fact-checking-359943521211

https://www.wreg.com/news/coronavir...e-proteins-are-cytotoxic-debunked-by-experts/
    @Mikrobiyolog aslında aşı karşıtı, ama baskı altında olduğu için bir kulaklık forumuna aşı olmayanlardan veryansın eden uzun bir paylaşımla içini döktü öyle mi?

Sayın @Mikrobiyolog hocam, şizofren olduğunuz iddialarına lütfen cevap veriniz :D

#208 zxc, 6 Eylül 2021
    Son düzenleme: 6 Eylül 2021
    mfya bunu beğendi.
  9. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Öyle bir şey söylemedim tabiiki de baskı altında olduğunu zaten ifade etti.

10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Arkadaşlar benim durduğum yer belli, ben kendi inanmadığım tedaviyi, testi veya aşıyı başkalarına uygulayacak bir insan değilim. İlk günden beri aşılanmayı savunuyorum. mRNA aşılarına güvenmiyorsanız da sinovac olun ama illa ki aşı olun. Bugün dünya üzerindeki insan sayısı 8 milyar olduysa bunda aslan payı kesinlikle aşılardadır.

Coronavirüs özeline gelirsek, arkadaşlar çok kabaca özetlemeye çalışayım.

Virüs, bir zar içinde bir miktar genetik materyal, canlı bile denemez. Ama vücutta kendini tanıyıp içine alan hücreye girince onun metabolizmasını kendi kontrolüne alan, kendisinin milyonlarca kopyasını ürettiren ve söz konusu hücrenin fonksiyon görmesini engelleyen sonra da onu yok eden bir hastalık etkeni.

Buna karşı vücut ne yapar? Tanımıyorsa önce bocalar. N'oluyor ya benim hücrelerime der. Sonra hücre içi bir enfeksiyon geçirdiğini anlar ve bağışıklık sistemi hücreleri ile kendi enfekte hücrelerini öldürür. Daha fazla virüs çoğalmasına engel olur.

Ama vücut gelen virüsü tanıyorsa dolaşıma nötralizan antikorlar salar. Anikorlar vücuda giren virüsü kaplar, virüs hücreye giremez, çoğalamaz, konu kapanır.

Benim bağışıklık sistemim güçlü, ben spor yapıyorum, iyi besleniyorum, c vitamini çok alırım falan bunların hiç birisi tanımadığınız bir virüs ile karşılaştığınızda enfekte olmanızı engellemez, anca virüse karşı verilen mücadelede (genellikle) olumlu etkileri olur.

Enfekte olmanızı engelleyecek tek şey, virüsü tanıyan antikorlara sahip olmanızdır. Buna sahip olmanın sadece 2 yolu var: 1 bu virüs için enfeksiyonu tekrar tekrar geçirip hayatta kalıp bağışıklık kazanmak. 2 tekrarlayan dozlarda aşı olmak.

Geçerli iki yoldan hangisi denirse bence tabi ki aşılanma, tekrarlayan enfeksiyonlarla bağışıklık kazanmanın zayiatı çok yüksek olacaktır. Çünkü coronavirüs vücutta ciğerleri, kalbi, sinirleri, bağırsakları, böbrekleri her tarafı tutuyor ve pek çok kısa ve uzun dönem sıkıntıya sebep olabiliyor. Henüz spesfik antiviral tedavisi de yok, yani dışarıdan verilen oksijendir, besindir dışında modern tıptan alabileceğiniz fazla bir destek de yok. Virüse karşı siz, bağışıklık sisteminiz. Yalnız o sistem her zaman nerede duracağını bilemez, bazen bakarsınız çözümün değil sorunun bir parçası olmuş. Bakınız sitokin fırtınası.

Uzun lafı kısası, ya aşı olacaksınız, ya da enfekte olacaksınız. Ya da ömür boyu virüse bağışıklığı olmayan hiç bir insanla (ve yaraslarla ve pangolinlerle) görüşmeyeceksiniz.

Seçenekleriniz bunlar.

İyi de aşıların da bir takım yan etkileri var, ondan da ölen olmuş diyorlar. Arkadaşlar hastalıkta ölüm binde bir ise aşıda yan etki milyonda bir. Olasılık hesabı ortada hangi risk daha alınası? O kadar da mı matematiğiniz yok.

Bir an önce aşılanın, bünyeniz virüsü tanısın, virüs kapsanız bile ayakta geçirin, hayat normale dönsün, coronavirüs de mevsimsel grip gibi ara sıra yoklasın ama okulları falan kapatmasın.

mavi, Cyril, endia ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Sorumun cevabını alamadım ama en azından filim kurulunun açıklamalarını hatırlamış olduk teşekkürler.
    Adamın patenti var. Bill Gates in ülkesi yalanlıyor ama Almanya kabul ediyor. Videoları engelleniyor felan . Her zamanki gibi su bulandırılıyor.

12. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,887
    "Beğen" butonuna 41 kez basmak istiyorum, keşke mümkün olsa.

Benim onlarca doktor arkadaşım akrabam var. Hatta covid bulaşı önleme ve aşı çalışmalarında taşın altına elini sokan yakınlarım var. Hiçbiri henüz aşıdan şüphe etmedi. Ben niye şüphe edeyim ki? Ben ne görüp bilebilirim ki?

jakabo bunu beğendi.
  13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Şüphe ettiği için meslekten men edilen birçok doktor var. Sistem itaat ister

14. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Şüpheciliğin akılcılık ile (söz meclisten dışarı) cahillik arasında karışmaması lazım. Buhran dolu bir kafayla "aslında ben yokum" veya "bu bir similasyon" da diyebiliriz hayatımız için. Dayanağı olmayan eleştiriler ile kısır döngüye girilmesi haricinde başka bir ışık göremiyorum. Felsefi anlamda tartışacaksak ona göre devam edelim. Sonuç olarak aşıyı bizzat kendimiz üretmedik yahut içinde ne olduğunu da görmedik. O halde şaibelidir diyebilir miyiz? Belki de plaseboydu? Belki de tüm hekimlerce biliniyor ancak vatandaşlarla paylaşılmıyor?

Tartışmalarımızı akademik anlamda değeri olan makalelerle bezesek ve kedimizce "kanıt/dayanak" olarak göstersek daha doğru olur. Yoksa sizi starwars Çin icadı diye kandırabilirim.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Yolladigim linklere hic bakmamissiniz belli ki. Tum bu yazdiginiz iddialarin aciklamalari mevcut, videolarinin neden kaldirildigi dahil.

İse yaramadığı belli olan bir ilacı (ismi yazdığım linklerde mevcut) tedavi maksatlı önerdikleri için kaldırılmış videolar. Ve bu gerekçe kurallar arasında yazılı.

İnsan için üretilen hiç bir aşı üzerinde çalışması olmadığını kendisi söyleyen bu şahsın patenti ne konuda?

Yoksa benim de var patentim. Benimkini de Amerika tanıyor ama Almanya tanımıyor. Çünkü Almanya'da başvurmadım.

Nerede? Lütfen bir tane örnek verin.

Bu arada şüphe ettiğini nasıl anlıyorlar? Yoksa aşı vurmayı mı reddetmiş mesela? Yani işini yapmayı?

İnanarak paylaştığınız bu iddiaları hiç sorgulamadan kabul etmişsiniz gibi görünüyor...

#215 zxc, 6 Eylül 2021
    Son düzenleme: 6 Eylül 2021
  16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Hangi ilacın işe yarayıp hangisinin yaramadığını kendileri biliyorlar mıymış :)
    Teyitorg gibi güç odaklı sitelere itibar etmeyin.

Ceza alan doktorlardan biri Serhat Fındık

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Hepimiz biliyoruz. Bir ilacın bir hastalık için işe yarayıp yaramadığının, kullanılıp kullanılamayacağının, tıpkı aşı gibi belli prosedürleri var. An itibariyle Covid-19'u tedavi eden onaylı tek bir ilaç bile yok. Olduğunu iddia etmek, yalan bilgi yayarak insanların hayatıyla oynamaktır. Tabii ki engellenmelidir.

Bu başlıkta teyitorg kullanıldı mı?

Serhat Fındık hangi hastahaneden ne sebeple atılmış?
    An itibariyle Amerika'da bile aşı olmayı reddeden sağlık görevlileri mevcut ve çalışıyorlar.

Ama zannetmiyorum uzun süreceğini. Yunanistan işten çıkardı aşı olmayı reddeden sağlık görevlilerini. New York ta Eylül sonuna kadar mühlet verdi.

Dediğim gibi, yaşanan can ve ekonomik kaybın boyutu, ortama yayılan saçmalıklara tahammülü zorlaştırmakta. Bana öyle geliyor ki insan gibi yaşamaya devam etmek isteyen aşı olmak zorunda kalacak, öyle ya da böyle.

#217 zxc, 7 Eylül 2021
    Son düzenleme: 7 Eylül 2021
    mfya bunu beğendi.
  18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Bir ilaca onay verecek olan, protokolleri, prosedürleri hazırlayan kurum ve arkasındaki güç, zaten bu yalanı ortaya atan ve korku salarak insanlığı olgunlaşmamış, yan etkileri belli olmayan bir aşıya sürükleyen, istatistikleri manipule eden aynı kişiler. Birçok ölümlere sebep olan tedavi prosedürleri ve aşılar için zaten sorumluluk almayacaklarına dair güvence almışlardı. Bu ölümler ve yan etkiler için de maalesef hesap vermeyecekler.

Teyitorg benzeri dedim.

Verdiğim bilgiye inanmıyorsanız araştırabilirsiniz. Özel muayenehanesi var bildiğim kadarıyla.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    "Oyun böyük yiğen" türü yaklaşımlar inanç bazlı olduğu için verimli bir tartışmaya açık değil bence.

Özel muayenehanesinden kendi kendini mi atmış? :confused: Size mantıklı geliyor mu bu? Kimin hangi hastahaneden ne sebeple attığına, hatta atıldığına dair bile bilgi bulamadım. Doğruluğunu sorgulamadan paylaştığınız, hatta kendi içinde tutarsız, varlığı belirsiz bilgileri başkalarından araştırmalarını istemeniz sizce mantıklı mı? Paylaşacak kadar doğruluğuna inandığınız bilgilerin tutarlılığından mesul olan siz olmalı değil misiniz?

#219 zxc, 7 Eylül 2021
    Son düzenleme: 7 Eylül 2021
    mfya ve mavi bunu beğendi.
  20. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Yanlış bilgi için özür dilerim. Tweetinden öyle anlamıştım ama başkası içinmiş. Diş hekimi Mahmut Demirkan meslekten 5 ay men almış. Açılan soruşturmalar var ama sonuçlanmamış henüz.