Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,281
    Tedavi olarak sıtma ilacı plaquenil, ventolin ve azitromisin antibiyotik kombosu iyi sonuç veriyormuş. Aşı yerine tedaviye odaklanmak belki de daha doğru yaklaşım. Sağlık bakanlığı plaquenil karaborsaya düşüyor diye tamamını toplatmış mesela.

Ayrıca ekonomimiz sokağa çıkma yasağını kaldırmaz. Zaten kötü, hepten batarız. Az önce sağlık bakanı zaten herkes kendini tecrit etsin, yasak koymaya gerek yok, mealinden bir açıklama yaptı. Sokağa çıkma yasağı zengin memleketlerin alacağı bir önlem, bizde olmaz o iş.

Sent from my fridge using Tapatalk

refuserQ ve Karna bunu beğendi.
  2. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16

Collapse Signature Expand Signature
    onurdogan4, refuserQ ve PehliOne bunu beğendi.
  3. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    162
    Türkiye’de çok ciddi boyutlara ulaşacağı aşikar.
    Temennim ulaşmaması yönünde ama ‘biz Türküz bize bişey olmaz’ ‘bizde iman gücü var’ ‘ben çıktım hani bişeycik olmadı’ kafasında takılan insanımız azımsanacak boyutlarda değil.
    Bakalım zaman ne gösterecek?

4. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    240
    Nasıl bir kesin çözüm bulunmalı örneğin?

Yasağın elimizdeki önlemlerin en işe yarayanı olduğu örneklerle sabit. Wuhan'daki vaka artış grafiklerini incelediniz mi? İtalya'da bile günlük açıklanan ölüm sayısı şimdiden düşme eğilimi gösteriyor iki gündür.

zxc bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,828
    Burada sokaga cikma yasagi var ama tahmin ettigimiz gibi bir yasak degil. Mesela gida, ilac ve saglik hizmeti icin cikabiliyorsunuz. Buralarda calisanlar da cikabiliyorlar. Egsersiz icin (bisiklet, kosma) cikabiliyorsunuz, yolda karsilastiklarinizla araniza mesafe koymak kaydiyla. Baktiginiz yasli biri varsa o sebeple cikabiliyorsunuz. Bayagi bir istisna mevcut. Polis'in durdurup hangi sebeple disari ciktiginizi sorma yetkisi var, ancak bu sebeple tutuklama yetkisi yok. Maksat belli bir ciddiyeti oturtmak.

Benim gordugum problem, Turkiye'de ust duzey birileri cikip adamakilli durumun ciddiyetini iletmiyor. Insanlarin biraz korkmasi lazim. Zaten cahil insanlariz. Acikcasi bana bile komik ve sacma geliyor. Olmayan bir sey yuzunden evde pinekleyip duruyorum kac gundur. Her insan icin dogal bir durum bu. Eminim Tayland'lilar seneler once SARS salgini ile basa cikarken de boyle hissettiler. Ama sonuclarini gorunce halk durumun ciddiyetini anladi, ve bu salginda ulke olarak kendilerini cok iyi korudular. Boyle bir gecmisi olmayan ileri bati ulkelerinin hali ortada. Bizim ise ne gecmis tecrubemiz var, ne halkimiz egitimli, ne de bati'nin ortalama egitim seviyesine ve saglik imkanlarina sahibiz. Velhasil insanlarin korkutulmasi, durumun vehametinin hissettirilmesi lazim.

"tedbinizi alin, mucadele edecegiz" gibi bos laf kalabaligi yapmak yerine, onlem alinmayan her gunun gelecekteki olum bilancosu, diger ulkelerde yasananlar nakledilmeli. Sonra yine yasak konulmasin. Bunun yerine gercek vaka ve olum sayisi baski ile azaltiliyor...

#45 zxc, 24 Mart 2020
    Son düzenleme: 24 Mart 2020
  6. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Onuda baştakiler düşünsün yasak çıkmayacak gibi zaten çıksa şuana çıkardı herkes kendi önlemini alsın diyorlar kısaca daha öncede yazmıştım türkiye 85 milyonu 1 ay idare etcek ekonomiye bile sahip değil o yüzden farklı çözüm olmalı

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,828
    Hic bir devlet, ne kadar zengin olursa olsun, istemez duzenini bozmayi. Bakin Japonya bile direndi olimpiyatlari bu Temmuz'da yapmak icin. Kim bilir ne kadar yatirim yaptilar? Sonra Kanada ve Avustralya "biz katilmiyoz" deyince "yol yakinken kendi istegimizle iptal edelim bari" dedi Japonya basbakani Abe, biraz daha farkli sekilde tabi, insan hayatinin onemine vurgu yaparak falan... :)

Trump bile ilk basta "yok bisey yok" diyordu. Malum secimler geliyor, ekonomiyi allak bullak edecek bu durum. Zorda kalmasa yapacagini hic zannetmiyorum...

"Baştakiler düşünsün" diyorsunuz ya, bastakiler boyle dusunur iste... Kendi siyasi gelecegi ile insanlarin hayati arasinda secim yapmak zorunda kalan bir politikaci nasil dusunurse oyle dusunur. O yuzden bagimsiz medya, bagimsiz yargi, muhalefet ve gucler ayriligi var, ya da olmasi lazim.

Her ulke, zengin ya da fakir, bu kararlari istemeyerek aliyor. Cunku eninde sonunda insanlar olecek, ve her sey olup bittiginde "onlem almadiginiz icin boyle oldu" ithamiyla karsilastiklarinda "hayir, onlem aldik" demek zorunda olduklari icin bu kararlari aliyorlar.

#47 zxc, 24 Mart 2020
    Son düzenleme: 24 Mart 2020
  8. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    240
    Baştakiler değil bütün dünya düşünüyor zaten halihazırda ancak başka bir çözüm yok an itibariyle :)

9. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Alınan tedbirler bölük pörçük. Haber çıktı İran ile kara sınırlarından birisi daha yeni kapatılmış. Yahu neyi bekliyordunuz ?
    Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi şart. Yunanistan bile ilan etti ki onların ekonomisi bizden daha iyi değil.
    Salgının en kısa sürede bitirilmesinin tek yolu bu. Yoksa salgın daha kötüleşecek ve ekonomiye etkisi toplamda çok daha fazla olacak.
    Gerçi hala Kanal İstanbul ihalesini yapmaya çalışıyorlar...

10. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,127
    Sokağa çıkma yasağı ilan edilse de edilmese de ekonomi her halükarda kötüye gidecek ve küresel kriz ayyuka çıktığında, dün Trump'ın "ölen ölür kalan sağlar" bizimdir diyerek açıkça belirttiği gibi, her şeye rağmen üretime devam edilecek. Bu da demek oluyor ki, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar ölsün, arada kurunun yanında yaş da yanarsa yansın, nüfus azalsın, üretime direkt katkısı olmayanlardan kurtulalım ve yeni aşamaya geçelim. Yıllardır okuduğumuz ve izlediğimiz şeyler gerçekleşiyor.

refuserQ bunu beğendi.
  11. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    140
    Hitler'in evrimsel hümanizm doktorinini, apaçık yollarla yapıyorlar. Muhakkak ki bir güç vardır bu virüsün arkadaşında.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Ben bu virüsün arkasında bir ülkenin ya da bir gücün olduğuna inanmıyorum. Bana mantıklı gelmiyor çünkü. Kontrol edemediğiniz güç güç değildir. Şimdiden bilmem kaç çeşit mutasyonu tespit edilen bir virüsü bilerek yaymanın kime katkısı olabilir?

Yaşlıların yeryüzünden silinmesini amaçlamak gibi bir sebep te bana mantıklı gelmiyor. Çünkü yaşlılar öldü diye var olan gençlerin üretim kapasitesi mi artacak? Genç işsizliğin ya da üretime katkı verememelerinin yaşlılarla doğrudan bir ilgisi yok.

Zaten 65 yaş üzeri insanların çoğu emekli olarak yaşıyor ve halihazırda genç nüfusun üretime katılmasına engel bir durumları da yok. Yaşlıları yok etmekle olsa olsa en fazla emekli maaşlarından kurtulmuş olursunuz.

Mikrobiyolog, onurdogan4 ve zxc bunu beğendi.
  13. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    140
    Yaşlıların hepsi, ölmüyor ki. Mesela evinde atlatan hatta ufak bir halsizlikle bitiren bile var. %20-35 80 yaş ölüm oranı. Biraz virüsün propogandasi yapılıyor, futbolcular şunlar bunlar. Tabi benim de bu bilincli bir virüstür demem tamamen böyle olduğuna inanmam ile alakalı, yoksa elimde kesin kanıtlar yok.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,813
    Bundan 7-8 sene önce bazı bilim adamları tarafından uyarılar yapılmış ve vahşi hayvanların yemek için satıldığı hijyenin hiç olmadığı Çin Wuhan gibi bölgelerin her an ölümcül bir hayvandan insana geçebilecek bir virüsün yayılmasına sebep olabileceği söylenmiş. Yani bir sürpriz de değil bilim dünyası açısından.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 27 Mart 2020 ---
    Yani bu durumda benim söylediğimi daha kuvvetlendiriyor. 80 ve üstü insanları yok etmekle ortaya çıkacak kazanım ne olabilir?
    Mesela bir arkadaşım bunun arkasında İsrail var, İsrail'de hiç vaka duydun mu dedi. Sanki sürekli İsrail kanallarını izliyor, gazetelerini takip ediyoruz da duymamışız gibi. Oysa biraz Google a sorsa 2500 ün üzerinde vaka olduğunu görecekti. Bunu söyleyince ama bu çok az değil mi dedi :)

9 milyonluk İsrail'de ki vaka sayısı 80 Milyonluk ülkemizden (açıklanan tarih itibariyle) daha çok dediğimde artık konu kapandı :)

#54 Chaturanga, 27 Mart 2020
    Son düzenleme: 27 Mart 2020
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,828
    Komplo teorilerine asiri yatkin bir milletiz. Iki soru sorulsa curuyecek teorilere bile tav olabiliyoruz.

Bu virus, direk veya dolayli, herkese zarar verdi ya da verecek. Hic bir ulke ve millet istisna degil.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  16. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    Emekli olduktan sonra bile çalışan yaşlı nüfusu, emekli maaşları ve yaşlıların sağlık sistemine getirdiği büyük yük/masraf. Özelikle Almanya başta olmak üzere sosyal ve nüfusun yaşlı olduğu Avrupa devletlerinde sağlık devlet tarafından karşılandığı için devletin sırtına büyük bir yük oluyor ve sosyal ülkelerde vergilerin yüksek olmasının sebebi bu.

Amerika da liberal bir yönetim var zaten, devlet yok gibi bir şey hiç bir şeye karışmıyor adamlar herşey özel. Sokaktaki evsiz nüfusuna bakınca bunu görüyorsunuz, hepsi kaderine terk edilmiş. Tabi devletin giderleri az olduğu için vergilerde Avrupa'ya oranla düşük. Bir grip yüzünden hastaneye gidip 3k $ altına çıkamadığın, sağlık yüzünden batan insalarin olduğu söyleniyor.

Yani Abd hep bu çizgide gittiği için onlar için yaşlı nüfusdan kurtulmak pek fayda sağlamayabilir ancak Avrupa için büyük rahatlama sağlar.

Bu arada virüsün insan tasarımı v.b söylentilere kulak asmayın. Coronavirüs ailesin yıllardır bilinen bir aile. Bu insanların giderek artan miktarda hayvanların yaşam alanlarına girmesi ve bazı "gerizekali" Çinlilerin vücutlarında yüzlerce virüs taşıyan canlıları yemesi sonucu yıllar sonra bir virüs soy ağacının insana tutunabilir hale gelmesi.

Detaylı bilgi;

17. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    424
    Pazartesiden beri her yer kapalı, yalnızca take out ve evlere servis restoranları ve marketler açık, onlar da saatleri kısıtlamalı erişimdeler. Şehir ici otobüsler ücretsiz ve arka kapıdan erişim var, 10 kişiden fazla yolcu alınması yasak, koltuklar ise boşluk olacak şekilde düzenlenmiş. Zaten geniş alanları olan bir şehirdeyim, normal zamanda bile insanla temas etmiyorsunuz yine de herkes uzak duruyor birbirinden, marketlerde kuyruk olursa arada 2 metre mesafe bırakılıyor. Az önce acil durum mesajı yayınlandı, dışarıdan ontario bölgesine gelen vatandaşlardan 14 gün evden çıkmaması istendi. Önlemler sürekli artıyor, umarım hızlıca atlatırız.

18. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,127
    - Bahsi geçen mesele ispatlanabilir bir şey olmadığından, senin de belirttiğin üzere inanmak üzerinden görüş bildirilmek zorunda kalınıyor. Ben de tıpkı senin gibi mantık yürütüyorum, farklı bir bakış açısıyla. Sistemin bir sıkışıklık içerisinde olduğu aşikar, ki Kapitalizm hakimiyet ele geçirdiğinden bu zamana krizler üreten bir sistem. Bu krizleri aşmak için de yıkımlar yaratan bir sistem. Yani yıkıyor ve yeniden yapıyor. Çünkü sürdürülebilir değil ve hayatta kalabilmek için yeniden yeniden üretilmeye mahkum. Fakat artık insanları dünya savaşlarına ikna etmek de mümkün değil. Çünkü devletle ve piyasayla güçlü biçimde eklemlendi insanların büyük çoğunluğu. Haliyle kimse az ya da çok düzenini bozmak istemiyor. O halde ikna edilmeleri için suni krizler yaratmak gerekiyor. Eğer küresel ölçekte bir güvensizlik yaratılırsa, yani nereye giderseniz güvende olamayacaksanız, sizi güvende hissettirecek en uç tekliflere bile açık olursunuz. Yaşanan süreç bana bu gibi geliyor. Nasıl bir değişim yaşanacaksa, onu yaşarsak göreceğiz.

- Yaşlılarla ilgili durumu şöyle görüyorum. Genç nüfusun işsizliği, eski üretim ilişkilerini ve çalışma biçimini yeni neslin kabul etmemesi ile ilgili. Yani aslında üretim potansiyelleri var ama eski tip iş ilişkileri ve üretim ilişkileri ile değil. O halde genç kesim yeni üretim ilişkileriyle üretime dahil edilebilir. Mesela sanal ortam üzerinden, yönetici ve patron baskısı olmadan, hem hobisi olacak hem de para kazanabileceği şeylerle... Fakat emekli olmuş milyonlarca yaşlı insanın geçimi, çalışanların ve sermayenin vergileriyle yani işgücü ve kârlarıyla finanse ediliyor. Bu da her iki kesim için yük demek. Bu da sürdürülebilir bir şey değil ve kurtulmak istenen bir masraf sistem açısından. Üstelik yeni tip üretim ilişkilerine ve sosyal hayata adapte olmak konusunda büyük bir çatışmaya sebebiyet vermesi de kuvvetle muhtemel bu insanların. Dolayısıyla ben hem yaşlıların, hem de zorunluluklarından dolayı üretim ilişkilerine katılamayanların, sistem tarafından kurtulunmak istenen yükler olarak görüldüğü kanaatindeyim. Hem geçmişle olan bağın koparılması ve bilgiyi tekeline alan sermayedarların yeni nesli tamamen kendisine bağımlı kılması açısından onlar adına önemli bir hamle olarak görüyorum.

Son olarak şunu söyleyeyim; dilerim ki bu virüs kimsenin planlamadığı, doğal süreç sonucu ortaya çıkmış ve insanlıktan intikam alan bir cezalandırıcıdır. Süreç tamamlanmadan da ne olduğunu bilmek mümkün olmayacak. Yaşarsak göreceğiz.
    Ben sorularını bekliyorum. Sağlıklı bir diyalektikle belki doğru çıkarıma varırız ve kimin görüşünün çürüdüğü önemli olmaksızın perspektif ediniriz.

refuserQ bunu beğendi.
  19. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Ben de bu salgının doğal olarak ortaya çıktığına inanmıyorum. Bir yarasada bu virüsün tesadüf olarak oluşması, bir Çinlinin tesadüfen o yarasayı yemesi ve virüsün tüm dünyaya yayılması... Bana buna inanmak çok safça geliyor. Bu virüs kim tarafından ne için çıkartıldı bunu bilebilmek mümkün değil ama bir şeylerin döndüğü muhtemel. Bakalım ne olacak yaşayıp göreceğiz. Film senaryosu olacak bir olayı bizzat yaşıyoruz.

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,828
    Simdilik gozuken de o:

Orijinal makale:
    https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

Bu makale bazli daha kolay anlasilabilir yazilar:
    https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200317175442.htm
    https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-not-human-made-lab-genetic-analysis-nature