Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Lab analizi sonucu "insan yapımı değil" çıkması çok önemli değil. Bu virüs insan yapımı ise yapanlar bu noktayı da hesaplayıp ona göre yapmışlardır herhalde. Ya da virüs doğaldır ama dünyaya yayılımı kasten sağlanmıştır.
    Tabi bunların hepsi komplo teorisi. Ama bu virüsün tamamen tesadüf sonucu ortaya çıkıp, yayılıp, dünya düzenini değiştirici sonuçlara yol açması aklıma yatmıyor.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,817
    Bir olayı değerlendirirken, her zaman basit bir mantık yürütür ve bu kime yarıyor sorusunu sorarım. Bir de iddia ile gerçek uyum içerisindemi ona bakarım.

Diyelim bunu dünyayı dizayn etmek isteyen emperyalist güçler yaptı. Yaşlı nüfus üzerlerinde yüktü ve onlardan kurtulmak istediler.

Peki bunu hesap edip sadece yaşlı nüfusta etki edecek bir virüsü üretecek zekaya sahip olan aynı emperyalistler sonuçlarını da düşünecek kadar zekidirler herhalde değil mi? Hani yüzyıllık planlar yapan adamlar sonuçta bunlar..

Ama görünüşe bakılırsa emperyalizm kendi kalesine ciddi bir gol atmış demektir. Çünkü dünyada yaşlılardan çok genç olduğunu göz ardı etmişler.

Yaşlılardan çok gençler ve halihazırda üreten kesim üzerinde büyük bir korku oluşturdular.

Devletler üretim güçleri olan gençleri evlerinize dönün sizin paranızı biz veririz demek zorunda kaldılar. Ardı ardına milyarlarca dolarlık destek paketlerini açıverdiler.

Yani sözümona emperyalizm için gereksiz olan üretemeyen yaşlı nüfustan kurtulayım derken üreten kesimi de üretemez kazanamaz vergi ödeyemez ve devletin ağzına bakar hale getirdiler.

Diyeceksiniz ki bu kısa süre olacak. Evet kısa süre olacağını düşünebiliriz ama Dünya nüfusunun %10 una yakınının 65 yaş üzerinde olduğu düşünülürse bu kesime bilmem kaç senede harcanacak miktarlar şu anda duran üretim yüzünden ortaya çıkan zararı birkaç kat katlamıştır bile..

Yani attıkları taş ürküttükleri kuşa değmemiş görünüyor..

Özetle.. bu Coronavirüsü yeni türemiş bir virüs yada tesadüfi bir şey değil. Geçmişte de insanlara bulaşıp o dönemlerde daha lokal kalmış olan ama şu anda global dünyada insanların inanılmaz derecede artan uluslararası yerdeğiştirmesi sayesinde SARS ve diğerlerine göre dünya yüzeyinde çok daha hızlı yayılan başka bir Corona tipinden başka bir şey değil..

Collapse Signature Expand Signature
    ahmet çekirdek ve mattiadestro bunu beğendi.
  3. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    Tabii ki insan yapımı olma ihtimali ufak da olsa var, ne de olsa hiçbir şey kesin değil fakat ben insan yapımı olmadığı kanaatindeyim. Bu tarz salgınlar insanlık tarihinde defalarca kez oldu, İspanyol gribi, veba gibi. Fakat bu salgınlar oluştuğu zaman dilimi sebebiyle insan yapımı olması pek mümkün görünmüyor.

ahmet çekirdek ve zxc bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Farkındaysanız "insan yapımı değil" tesbiti, "insan yapımı olması" varsayımı ile çelişmekte.

Sonuçta gerçekmiş gibi feyk edilebildiğini iddia ettiğiniz şey bir fotoğraf değil, bir virüs.

Bu arada çalışılan makale Nature dergisine ait, ki dünyanın impact factor'ü en yüksek 5 yayınından biridir...

ahmet çekirdek ve DrWhite bunu beğendi.
  5. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,129
    Modern Ulus Devlet denilen yapı, yaklaşık 300 sene önce burjuva sınıfının gerçekleştirdiği devrimin sonucu olarak kurulmuş ve vergilerle finanse edilen bir yapıdır. Yani burjuva sınıfının mülkiyet gücünün bizzat koruyucusudur. Bu süreç devletleri yıkıma götürür ama sermayeyi ve piyasa ilişkilerini güçlendirir. Çünkü üretim araçlarını ve hammaddeyi tekelinde tutan sınıf halihazırda burjuva sınıfıdır ve Kapitalizmi en başından beri doğal sürecinde yaşayan ülkelerde devlet artık vasfını ve gerekliliğini yitirmiştir. Bizim gibi 3. dünya ülkelerinde ise Kapitalizme sonradan eklemlenmiş ve piyasası, sınıfsal ilişkileri oturmamış, hâlâ derin çelişkileri devletin sübvanse ettiği ve bu çelişkileri görünmez kılmaya çalıştığı bir durum söz konusudur. Dolayısıyla devletle kentli niteliksiz ve köylü topluluklar arasında hâlâ büyük bir bağ var. O yüzden batıda devletler orta vadede çöker, burjuvazi devletlerden kurtulur ve tam hakimiyet kurar.

Emperyalizm, devletlerin sermaye sınıfı tarafından aracı kılınıp sürdürüldüğü bir global sömürü sistemidir. Yani burada devlet, bürokrasisiyle, ordusuyla, siyasetçisiyle, memur sınıfıyla, ipleri sermayenin elinde olan bir kukladır. Siyasetçiler emperyalist değillerdir, burjuvazi emperyalisttir. Siyasetçiler sadece kukladır. Bu sebepten bu süreç, kurduğumuz basit mantıkla sermaye sınıfının işine yarar ve ulus devletleri çökertir. Devlet kapitalizminin değil, piyasa kapitalizminin hakim olduğu ilişkilerde zaten devlet üretici güç değildir. Devlet hukuki, siyasi ve askeri aygıtlarıyla sermayenin kar küreyicisidir, ön açıcısıdır.

Bu süreç tabi ki öyle kolay nihayetlenmeyecektir. Mutlaka büyük krizler ve çatışmalar yaşanacaktır. Fakat ben sonuç olarak sermayenin nitelikli orta sınıfla işbirliği içerisinde bu çöküşü gerçekleştireceğini, ulus devletleri yıkacağını, federatif yapılara bölüneceğini ve üretim/paylaşım ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçeceğini düşünüyorum.

Dediğim gibi, bunlar bugünden ispatlanabilir şeyler değildir, sadece öngörüdür.

refuserQ, ahmet çekirdek ve DrWhite bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Cok oncesinde on goruldu bu tur krizler. Ancak yeterince butce ayrilip calisilmadi. Kolay da degil acikcasi. Hem ihtimal uzak, cok ciddi baska sorunlar var, bir de tum ulkelerin birlesip imkan ve veri alisverisi saglamasi cok mumkun degil.

Ama biyolojik saldiri calisildi mesela. Su an Amerika'nin buyuk sehirlerine olasi bir biyolojik saldiri sonrasi calisma mevcut. Buyuk tum sehirlerdeki tum insan hareketlerini modellemis herifler. Ama data DARPA kaynakli ve halka acik degil. Ancak bu durum cok baska. Cunku corona tipi virusun biyoljik silah olarak kullanilmasi mumkun degil.

Velhasil bu seviyede bir pandemi calisilmis degil. Acikcasi virus ve asi calisanlarin da eskiden beri korkulu ruyasiymis. Bize ebola falan gibi geliyor ama asi calisan hoca arkadas "toplayip bakarsan cok az insan oldugunu gorurusun, ama flu baska bir sey, ondan korkarim iste ben, contain edemezsin" demisti. Bu muhabbet neredeyse 2 ay once falan gecti aramizda. Bu olaylar falan daha yoktu...

Yukaridakileri, bu video'yu izlemeden yazmistim:
    https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready?language=en

#66 zxc, 28 Mart 2020
    Son düzenleme: 28 Mart 2020
    DrWhite bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,817
    Hocam ben de işte bu yüzden kapımıza kadar dayanmış bir gerçeklik olan virüsün doğal mı yapay mı olduğu konusundaki tartışmada bir sonuca ulaşmaya ve anlamaya çalışırken, laboratuarda bu gerçeklikle şu anda karşılaşan ve bunu inceleyen bilim adamlarının bu "insan üretimi değildir" çıkarımı yapmasını dikkate alıyorum.

Çünkü laboratuardaki bilim adamı halihazırda incelediği bir gerçeklik üzerine kendi ulaştığı bilimsel verileri ortaya koyarak konuşuyor. Bu bilim adamlarının virüsün Dünya siyaseti üzerine yakın ve uzak gelecekteki etkileri üzerine herhangi bir fikrin yada ideolojinin etkisinde bir öngörü yapma derdi yok, sadece elindeki bilimsel data ne diyorsa bize de onu söylüyor.

Bu virüsün yapay olduğunu ve Dünyayı dizayn etmek isteyenlerin işi olduğunu söyleyenlerin ise belirttiğiniz üzere öngörü ve tahmin haricinde bir delilleri olmadığı aşikardır sanırım.

8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Aslında virüsün zarar vericilik düzeyi, ayarlasan bu kadar olmaz gibi duruyor. Daha fazla zarar verse, öldürücü olsa, konağını erken öldürdüğü ve erken belirti vereceği için çok yayılamaz. Daha az zarar verse bu sefer de etkili olamaz. Yani çok iyi ayarlanmış bir etkililik oranına sahip.

Rastlantı mı bilemem. Ama üretilmiş olsa, üretenler ya önce tedavisini de mutlaka bulurlardı ortaya salmadan veya büyük bir grup insan (virüsü üretenler ve yakınları) bir süredir pek ortalığa karışmıyor olurdu. Çin şimdiden virüsü bahane ederek, ülkelerarası daha az gümrük/vergi vs olmasını (bir anlamda ülke sınırlarının zayıflatılmasını, daha geçirgen olmasını), bu sayede virüs yüzünden zor durumda olan firmaların daha az zarar edeceğini söyledi. Ülkeler ise böyle bir durumda dünyanın çin mallarıyla (daha da) dolacağını falan düşünüyorlar.

Her ne olursa olsun, artık dünya ülkeleri, dünya sağlık örgütünün başlatacağı bir çalışmayla ortak bir anlaşmaya imza atmalılar. O da fare, yarasa gibi (aids de yarasadan başlamış hatırladığım kadarıyla) birtakım fizyolojisi fazla güçlü/geçirgen/taşıyıcı hayvanlar için; onlara yakınlaşmak, bölgelerini yok etmek, yemek, pazarda satmak falan yasaklanmalı. Bu kaçıncı salgın. Birkaç senede bir farklı isimle salgın çıkıp duruyor. Eğer virüs üretiliyorsa en azından buna bahane bulamasınlar. Üretilmiyorsa bile 'aptallığımızdan üretiliyor' gibi de düşünülebilir.

Şehirlerarası dolaşımın da sınırlanması gerektiğini düşünüyordum ki, sınırlandı. Ha ülkeler arası ha şehirler arası, ne kadar çok dolaşım/hareket, o kadar çok yayılım.

Hatta bir 14 gün bütün insanlar hiç yerinden kımıldamayıp evlerinde kalabilseler, o zaman ak koyun kara koyun ortaya çıkardı. Belirti gösterenler hiçkimseye bulaşmadan tedavi/gözetim altına alınırdı, diğer enfekte olmamışlardan ayrılırdı. Tek hamlede olay biterdi, olabilseydi.

9. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    7402 Vaka
    108 Ölüm
    Son rakamlar ve yayılmaya devam ediyor

10. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    140
    Ortada ne organize bir halk ne de örgüt var, o nedenle çok zor...

Inatçı inadindan vazgeçmez, yaşlılar gibi Çinliler de vietnamlilar da köpek, kedi, yarasa vb. Bunları yemeye devam edecekler ne yazık ki.

KKTC'de yaşıyorum ve burada çok erken OHAL ilan edildi, sokağa çıkma yasağı da son 3 gündür devrede.

Geçen gün acil servise gittim ( bacağıma kaynar su döküldü ) sokağa çıkma yasağı var OHAL var ve acil serviste para istediler. Devlet'in imkanı falan yok burada işini yapan insan yok. 1 saat bekledim ve doktor dışarıda sigara içip keyif yapiyordu, bana hemşire bakti öyle söyleyeyim. Türkleri sevmeyen KKTC ülkesi içinde bulduğu lanet durumda eğer bu virüs bir şekilde yayilirsa, koca ada bir mezarlık olacak çünkü koskoca adada toplasan 50 yatak yoğun bakım var.

Not : Pakistan, Hintli, uzak doğulu vs burada çok insan çalışıyor ve buranın hükümeti onlara 3.ulke vatandaşları diyor. Şaka gibi...

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onur668700 ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  11. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Felaket tellallığı yapmak gibi olacak ama ülkemizde durum çok kötüleşecek gibi gözüküyor.
    Vaka sayısında ülkeler arasından arasında hızla yükseliyoruz şu an 14. sıradayız. Vaka/gün logaritmik artış grafiği en dik olan ülke Türkiye.
    Sokağa çıkma yasağının hala ilan edilmemesi korkunç bir hata. Eninde sonunda (mesela vaka sayısı 100k olunca) mecbur ilan edecekler ama iş işten geçmiş olacak.
    Hükümet maalesef bu meseleyi de çok kötü yönetiyor.

#71 thng, 28 Mart 2020
    Son düzenleme: 28 Mart 2020
    zxc bunu beğendi.
  12. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    73
    Bu tip grafikleri yorumlamak çok kolay değil aslında. Test sayısı artınca vaka sayısının da artması normal. Çok test yapmazsın vakalar gizlenir, durum iyi gözükür ama değildir. Çok test yaparsın vakalar hızlı olarak tespit edilir, ama bu kötü değil iyidir. Çünkü tespit edilmiş her vaka edilmemişinden daha iyidir.

13. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    311
    Özellikle doğuda ve köylerde durum çok vahim. Belli başlı bölgelere kesinlikle sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Ama bu yasak Türkiye genelinde uygulanırsa ekonomi kesinlikle bi daha toparlanamaz.

14. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    Bu vaka sayıları çok gerçekçi değil aslında, çünkü yapılan test sayısı vaka sayısını belirliyor. Bugün 5 bin test yerine 50bin test yapsak vaka sayısı firlar.

Aynı zamanda bunlar 15 gun önce enfekte olanlar. Yeniler henüz belirti göstermeden hayatına devam ediyor. Bilimsel modeller dünyanın %60 %70 nin enfekte olmasını bekliyor.

15. Onr9

Onr9
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Ben izmirin orta büyüklükte bi semtinde oturuyorum. Market alışverişine çıkıyorum tabi. Bizim millet hemen hastaneye gitmez evde iyileşmeyi bekleyen bir kitlede var. Sokakta 60 yaş ve üstü de var. Grip olan insan gördüğümüzde halsiz olursa ateşi olursa anlarız bitkin halinden. Ben hiç bu şekilde insan görmedim şimdiye kadar.Hatta bahar nezlesi belirtileri olanı bile görmedim. Nerde o kadar hasta enfekte insan? Hastanedemi hepsi? Birkaç kişi bile sokakta fena halde insan göremezmiydikki? Şüpheci yaklaşıyorum.

16. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldi güzel gelişme bence ne kadar kısıtlanırsa o kadar iyi.

17. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    140
    Aklıma Adolf Hitler'in evrimsel humanizm doktrini geliyor. Aslında bunu doğa Re'sen ( kendiliğinden ) yapıyor. Eğer doğa ise tabi bu virüsün menşei. Darvin kuralları geçerli arkadaşlar. ateist ateist konuşmak istemiyorum ama...

jamesdean0701 bunu beğendi.
  18. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Alınan karar doğru, ama çok geç ve yetersiz. Biz bunu haftalardır diyorduk.
    Toplam vaka sayısında Türkiye 9. sıraya çıktı. Yeni vaka/mevcut vaka oranında birinci sıradayız. Yani hastalığın artış oranı şu an en yüksek olan ülke Türkiye.
    Açıklanan resmi veriye göre bile durum kötü. Ve bu veri ne kadar doğru o konuya girmiyorum bile. Anadolu Ajansı 1000ali'yi %65 olarak başlatmıştı hatırlarsınız :p
    Polyannacılık'a gerek yok. Ülkemiz bu salgından en çok etkilenecek ülkelerden biri olacak bunu bilip en üst düzey tedbirleri almalıyız.

#78 thng, 3 Nisan 2020
    Son düzenleme: 4 Nisan 2020
    refuserQ bunu beğendi.
  19. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    112
    Öksürene tıksırana öyle bir bakıyor ki insanlar, bir daha insan içine çıkamıyorsunuz. Gözleminiz bundan kaynaklı.

refuserQ bunu beğendi.
  20. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,794
    Bir arkadaşım koronadan 22 yaşında hayatını kaybetti diyabet hastalığı vardı.
    İnsanlar maalesef bir tanıdığının ya da yakının başına gelmeyene kadar pek ciddiye almıyorlar.

Picasso16 ve zxc bunu beğendi.