Kraut Rock Tavsiyeleri

'Müzik Genel' forumunda karakedi tarafından 18 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Merhaba,

Benim gibi rock kültürü pek olmayan genellikle son on - on beş senedir elektronik müzik dinleyen birini etkilemeyi başarmış (ki kökeninde bu tarzın olması ile ilgili sanıyorum) "Can" grubu ile tanıştıktan sonra kraut rock tarzında "Can" grubuna benzer kaliteli diğer grup ve sanatçılar arayışına girdim sizin tavsiyeleriniz neler olur merak ediyorum. Deneysel bir müzik tarzı olması son derece ilgimi çekti...

Aşağıda başarısız olmuş bir deney linki bulunuyor :D

İyi Forumlar.

#1 karakedi, 18 Ağustos 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağustos 2018
  2. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    272
    merhaba,

son zamanlarda pek dinleyemesem de çok sevdiğim bir tür. İlk aklıma gelenler;

eloy
    jane
    amon düül I-II
    neu!
    faust
    guru guru
    scorpions'un ilk albümü..

iyi dinlemeler!

2 kişi bunu beğendi.
  3. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Hocam, krautrock'a alman avant-garde, progresif ve experimental rock perspektifinden bakabilirsek öneri vermek daha kolay olur bence. Can örneğinden giderek experimental rock tandanslı verilebilecek en iyi örnekler Ash Ra Tempel, Amon düül ii, Faust (özellikle Faust iv); erken ambient esintileri taşıyan, deyim yerindeyse daha havadar, ethereal bir grup isterseniz Popol Vuh dinleyebilirsiniz (hosianna mantra).

Daha fazla elektronik esintiler isterim derseniz en uygun Manuel Göttsching-Inventions for electric guitar derim. Progresif electronic türünden ilerlerseniz Kraftwerk dinleyebilirsiniz (autobahn), Cluster özelinde zuckerzeit harika bir albüm, Jean Michel Jarre-oxygene iyi bir yapıt bu alanda, bunun yanında Klaus Schulze-x önerebilirim. Klaus Schulze severseniz Berlin school janrını araştırmanızı öneririm.

Böyle alelacele epey karışık oldu kusura bakmayın, dinledikçe birinden diğerine atlarsınız. Deneysel müzik derya deniz sayarak bitmez. Krautrock'tan no-wave'e ordan avant-prog'a ordan rock in opposition'a keşfedilecek çok güzel tarzlar var.
    Bir de önerilerimi severseniz bu alanda en sevdiğim albüm olan Dün-Eros dinlemenizi tavsiye ederim.

Keyifli dinlemeler.

3 kişi bunu beğendi.
  4. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Selamlar Ash Ra Tempel, Amon düül ii, Faust a baktım ash ra tempel ı listeye aldım diger soylediklerinizede bakacagım mutlaka şu siteden indirip http://krautrockmaniac.blogspot.com

galiba bu can grubu için pikap alacagım sırf plaklarını alıp dinlemeye

Kraftwerk'in albumunu dun indirdim pek tarzıma gitmedi

5. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    22
    Vaktiyle ilgilenmiştim biraz. Kraut rock, progresif rock olarak parça bazında dinlemeye değer bir kaç parça paylaşayım. Gruplar hakkında hızlıca bir fikir verebilir.[DOUBLEPOST=1538041929,1538041440][/DOUBLEPOST]Gurup - Parça

Trace - Bourée
    Triumvirat - Panic On The 5th Avenue
    Guru guru - Tomorrow
    Eroc - Die Musik vom Ölberg
    Can - Vitamin C
    Can - Mighty Girl
    Arzachel - Queen St. Gang
    Satori - Satori Part 2
    Gong - The Isle Of Everywhere
    Satin Whale - Desert Places
    Yezda Urfa - Boris And His 3 Verses, Including Flow Guides Aren't My Bag[DOUBLEPOST=1538041969][/DOUBLEPOST]Gerçekten bu gruplara ait çarpıcı parçalar bunlar bence. umarım bir katkım olmuştur.