KRK V8 Monitörlere Dac Tavsiyesi

'Hoparlör' forumunda Muzikadamı tarafından 29 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Selamlar. Geçtiğimiz günlerde KVK V8 monitör satın aldım. Sesi, monitör kontrolör üzerinden kontrol edeceğim. Direk bilgisayar üzerinden ses almaktansa ayrıca bir DAC almak istiyorum ama alacağım monitör kontrolör ve DAC'ta hangi giriş ve çıkışların olması gerektiğini, birbirlerini hangi giriş çıkışlardan bağlamam gerektiğini anlayamadım. Çıkışlar balanced. Bu konuda önerileriniz var mı acaba? Monitörlerin arkası şu şekilde:

Hoparlöre giren kablo soldaki, çıkan kablo ise sağdaki:

2. xxyx

xxyx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Anlamadığım kadarıyla alttaki kablo cihaza ses aktarımı yapmak için kullanılan kablo o kablodan 2 tane mi var acaba

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Hocam soldaki kalın jak standart 3 pin xlr balanced jakı. Bunu balanced çıkışı olan herhangi bir DAC'ın arkasına girebilirsiniz. EDİT: Bu jak erkek, DAC'a girmez. Dişisi lazım.

Sağda, ince olan ise 6,5 mm jak. Bunu hoparlörünüzde signal input yazan yerin ortasına gireceksiniz. EDİT: Size XLR-XLR kablo lazım. (Örneğin şunun gibi: https://www.hepsiburada.com/d-cable-xlr-xlr-3m-kablolar-p-HBV000003CLJ6 )

Size arkasında aşağıdaki gibi çıkışlar olan balanced çıkışlı bir DAC lazım. Ne yazık ki bunlar daha pahalı. Benim bildiğim en ucuz balanced DAC, SMSL Su 8. :

#3 Mikrobiyolog, 29 Ağustos 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ağustos 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Çok üst düzey modellere gitmeden oldukça kaliteli ve nispeten makul fiyatlı alternatifler olarak size tavsiye edebileceğim DAC'lar :
    -Benchmark DAC1 HDR
    -Benchmark DAC2 HGC
    -RME ADI-2 DAC
    Bu modelleri kullanırsanız ayrıca monitor controller kullanmanıza gerek kalmaz. Monitörlerinizi DAC'ınıza bağlamak için bir ucu dişi XLR konnektörlü, diğer ucu erkek TRS konnektörlü (1/4") iki adet kabloya ihtiyacınız olacaktır. ( Dişi XLR konnektör DAC'a girecek. )

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Nispeten makul fiyatlı mı?! :upss

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...dac-1-hdr-dac-ve-preamplifier-497871659/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...leri-benchmark-media-dac2-hgc-512805788/detay

https://www.blmuzik.com/adi-2-dac-da-converter-479.html

2 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Yakın zamanda Massdrop birde Grace Design'la bir balanced DAC çıkardı Turan hocam, 149 Dolar.

https://www.massdrop.com/buy/massdr...-balanced?utm_source=linkshare&referer=FA5XQH

Monitörler ve bağlantıları, ne tür DAC ların onlar için daha ideal olacağı hakkında bir bilgim ve tecrübem yok ama sadece belki işe yarar diye yazayım dedim :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Ağustos 2018, İlk mesaj zamanı 29 Ağustos 2018 ---
    Tabi şöyle bir hesap yaparsak,

150 + 3.83 (kargo) + %20 gümrük olursa 184 dolar = 1182 TL

Veya

150 + 3.83 (kargo) + %40 gümrük olursa 214 dolar = 1370 TL

Demek oluyor 150 Dolarlık cihaz bile :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Ağustos 2018 ---
    Yani 1 USD = 9 TL gibi hesap edelim biz bundan sonra kargo ve gümrük dahil aşağı yukarı fiyatı veriyor.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Hayri hocam onu gördüm de bir yıl var onun gelmesine. 2019 Mayıs sonu diyor -ki ilk üretimler genelde gecikiyor, bir ay da kargosu sürse.. Gümrüğe girdiğinde dolar kaç para olur Allah bilir..

8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Tarihi görmemiştim :eek:k :evl

9. carnetDeVoL

carnetDeVoL
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Olmadi benim gibi balanssiz cevirici kablo ile de kullanabilirsiniz. Kablo ihtiyaciniz alacağınız Dac'e gore şekillenecek. Tabi balansli ve Balanssiz kullanimda ses farkı hakkinda bilgim yok. Balanssiz kullaniyordum eldeki cihazda balansli cikis olmadigi icin.

2 kişi bunu beğendi.
  10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    @Mikrobiyolog dostum, kaliteli bir DAC'ın daha ucuz olması beklenemez ki...Weiss, Prism Sound , Lavry gibi markaları hiç söylemiyorum çünkü onların yanına günümüz şartlarında yaklaşılamıyor bile...

3 kişi bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Çok şükür ben o dediğiniz markaları bilmiyorum bile :D

Benim duyduğum en pahalı ürün Chord Dave

Yalnız saydıklarınızdan rme adi 2, dolar fırlamadan önce takip etttiğim başka bir cihazdı.

3 kişi bunu beğendi.
  12. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    Cevap veren herkese çok teşekkür ederim :) Dediklerinizden sonra bu doğrultuda araştırmalar yaptım ve ilk aşamada JBL Nano Patch Plus alıp sesi onun üzerinden kontrol edeceğim. İlerleyen zamanlarda ise balanced DAC alıp sistemi tamamlamış olacağım.