Kulaküstü Kulaklık Alıp/Satmak'tan Bıktım

'Konu Dışı' forumunda kronik tarafından 15 Ağustos 2019 16:13 tarihinde açılan konu

1. kronik

kronik
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Selamlar,
    Apartman ortamında, bilgisayardan müzik dinleme tatminsizliğimi Edifer'in stereo hoparlörlerini alarak 2 yıl önce çözdüm gayetde memnunum, belki ilerde Sony SSCS5 gibi F/P oranı yüksek bir hoparlör ile güncellerim.

Kulakiçi kulaklık tatminsizliğimi Hiby R6 + Earsonic ES3 ikilisi ile şimdilik son buldurdum. [Birkaç 20$-150$ civarı kulaklıklar(NRG X ve Atomic Floyd Superdarts+ hala durur) sonrası]

Ama bilgisayar basında en çok kullandığım kulaküstü kulaklık konusunda birtürlü tatmin olamıyorum. Geçen sene Sennheiser HD599 aldım hoşuma gitmedi, gerçi ona haksızlık yapmış olabilirim iyi bir dac'ım yoktu, onboard ses kartı üzerinden kullanmıştım.
    Neyse biraz bassıda kuvvetli olsun istedim, internetde araştırdım biraz Skullcandy Crusher diye bir kulaklık öneriyorlardı F/P oranı yüksek onu aldım. Ama oyuncak gibi bir kulaklık çıktı HD599'dan sonra, tamam içinde dahili pil ile çalışan amfi var ama bassı açtığında kulaklık kulakda durmuyor, çok orantısız bir gücü var, enteresan bir kulaklık halada tutuyorum elimde.
    Şuanda DT 770 Pro 80 ohm var, bunuda çok beğeniliyor diye aldım. Bugüne kadar kullandığım en rahat kulaklık, ama özellikle müzik dinlerken ses çok yavan, müzik yapanlar için ideal olabilir ama beni kesinlikle tatmin etmiyor. Yani ne doğru düzgün subbass veriyor ne sahnesi geniş. Bu arada daha fazla para ayıramadığımdan 100$ civarına, gene internetde oldukça beğenilen FX-Audio Dac-X6 diye bir dac'ını aldım, fark var mı onboard'a göre var ama oda tartışılır.
    Ben napacam beylerbir akıl verin, suan beni en çok tatmin eden earsonic ama onuda uzun süre kullanmak istemiyorum yoruyor kulağımı, rahatlıık benim için çok önemli bir etken. Beyerdynamic'in konforunu çok beğendim ama üst düzey kulaklılları 800-1000€ civarına(t1-t5) ve ondan memnun kalacağımda kesin değil.
    Massdrop diye bir site varmıs bugune kadar nasıl gözden kaçırdım bilimorum ama orada Sennheiser HD 6XX diye bir kulaklık var, vergiler dahil 300-320$ civarına gelir diye tahmin ediyorum. Bunu mu alsam, en azından daha düşük bir bütçe gerektiriyor, risk az.

Okuduğunuz için teşekkürler. Herşeyi beğenmeyen bir yapım yok, tek isteğim müzikleri güzel birşekilde dinlemek. Mesela Edifer, bir önceki hoparlörüm olan M-Audio BX-5'in belkide 3/1 i fiyatına ama zevk veriyor dinlerken.

Not: Dinlediğim müzikler, deeephouse/lounge/chillout/R&B. Hiç dinlemediklerim metal/rock. Fazla tiz'de başımı ağrıtır.

2. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    293
    dt770 pro 250 ohm aldim iade ettim. cok rahatsizdi gozlukle kullanimi. tizleri asiri parlak, basslar yogun ama guclu ve dinamik degil idi. boynunuza asip biriyle konusmaya kalksaniz kocaman padleri yuzunden mumkun degil. dolayisi ile hic tatmin olmadim. multimedia icin yerine m50x i koydum. sahne biraz dar kalabilir genele bakilirsa ancak dt770 te dar zaten. yukarida saydigim eksiler burada arti hane oldu. sennheiser ses karakteri beni hic cezbetmiyor o yuzden 6xx icin bir sey diyemem ancak acik tip dolayisi ile bilgisayar odanizda sesi dert etmeseniz hoparlorleri kullanirsiniz gibi geliyor. dikkat etmek lazim bu ozellige.

not: hd660s icin multimedia kullanimi olabilecegi ama yine de yetersiz gelecegi kanaatindeyim. gerceklik ve netlik konusunu karsilar elbette, dusuk frekans yetersizligi benim bahsettigim.

Not 2: yine multimedia ve bahsettiğiniz müzik tarzlarına uygun focal elear önerebilirim. Headphones.com üzerinde indirimli bulunabiliyor.

Collapse Signature Expand Signature
    #2 theoldman, 15 Ağustos 2019 16:44
    Son düzenleme: 15 Ağustos 2019 16:54
    kronik bunu beğendi.
  3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,385
    Beyerdynamic dt 770 aslında güzel çalar deep house vs :) Belki ses karakteri uyuşmamıştır...Olabilir tabii.

Oncelikle dac/amp sart yoksa bu is pek yurumuyor.

Hd650 mid odaklı bir kulaklıktır ,tizleri geriden gelir daha sonra bass takip eder.Bass çok sub-bass kısmından vurmaz ama mid-bass kısmı şişkindir.Ben seveceginizi dusunuyorum ama dac/amp kesinlikle şart yoksa olmaz.Kulagınızı yormaz ayrıca.

Focal elear'da güzel bir kulaklık.Hd650'den daha dolu dolu gelıyordu bass.Tizlerde daha onde.Çok hatırlamıyorum 1 gece dinlemiştim sadece ama pisman etmez.Sürülme mevzusu hd650 gibi değil daha basit sürülebilir.

Fostex th900 bu da dinlediğiniz türlere gider.Bass çok kuvvetli ,tizleri oldukca önde ve parlak bir yapıda.Çok seveni var.Ben de severim ve bence çokta kulak delmıyor tizler.Cunku bass ile desteklenince o kadar rahatsız edici olmadıgı kanısına varmıştım.Koyu bir amfi ve dac ile güzel olacaktır.Ayrıca kulaklıkta çok rahattır.Duyabileceginiz en iyi bas kalitesini ve miktarını verir :) Ayrıca kapalı kulaklık ama hd650'den falan geniştir sahnesi... :D

Sony MDR-Z1R var bir de bunda da inanılmaz bir bass var.Th900 ile yarışır biraz daha iyi olabilir belki ama fiyatı oldukca tuzlu.Tonalitesinde rahatsızlık verici bir şey duymamıştım.Bass olayı dedigim gibi th900 ile beraber duydugum en iyilerinden...

kronik, zxc, Cyril ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    477
    DT770'in sahnesi dar geliyorsa HD800 falan anca keser sizi.

kronik bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,995
    #5 Mikrobiyolog, 16 Ağustos 2019 06:30
    Son düzenleme: 16 Ağustos 2019 07:36
    kronik bunu beğendi.
  6. kronik

kronik
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6

Hocam bu dediğiniz DAC'lar ciddi manada FX-AUDIO DAC X-6 dan farkı olur mu? yani yurtdışı yorumlara bakıyorum mucize alet gözüyle bakıyorlar buna ama benim onboard(MSI B450 tomahawk) ses kartından çok farkedilir bir değişim olmadı.

birde,
    Beyerdynamic Custom Studio
    https://www.amazon.de/Custom-Studio...rer-kabelgebunden-einstellbarer/dp/B00OAR8VUA

bu nasıl bir kulaklık sizce dt770 pro 80ohm'dan geçmeye değermi.

7. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    293
    Bunlar dac değil amfi, dac çıkışınızı buraya gireceksiniz. Fiyatlarına gire mucize gözüyle bakılıyor ve öyleler. Jds in element modelini kullandım bir süre, fiyatıyla orantılı olarak çok iyiydi. Onboard sistemlerle kıyas kabul edecek gibi değil.

kronik bunu beğendi.
  8. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    668
    Eğer imkanın varsa Fostex Th x00 massdrop edition tavsiye ederim. Sürülmesi de kolay basları çok iyi diğer frekansları kesinlikle bozmadan çok güzel vuruyor. Th900 kadar da parlak değil.

bora şahin, Aytac, kronik ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,385
    Dt770'den cok farklı bir kulaklık değil diye bılıyorum.Dac amfi meselesi ise daha üst seviyelere geçtikce daha iyi anlasılacaktır.Mesela fostex th900+ifi micro black label kombosu gibi.2.el de bu ürünler mevcut ,ben bu ikiliyi tavsiye ederim tekrardan.Bir miktar tizli olacaktır ama dedigim gibi bass ile desteklenince bence cokta kulak delmıyor.Fostex th900 ise zaten dedigim gibi bu müzik türleri icin alabileceginiz en iyisi.Sahibinden.com'da vardı bir tane.Bir problemi yoksa eğer güzel fiyat.

Onun dısınca hd650 + ifi black label veya schiit'in magni ve modi kombosuda olabilir : https://www.schiit.com/

kronik bunu beğendi.
  10. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    501
    @kronik eğer gerek DAC gerekse kulaklık amplisinde hissedilir bir fark istiyorsanız RME ADI-2 DAC alın ve rahat edin. Ancak ADI-2 DAC'ı aldıktan sonra kalkıp Edifier gibi bir multi-medya hoparlörü ile de müzik dinlemeyin. Yazık edersiniz ADI-2 DAC'a. Takip eden aşamada müzik dinlemeye yönelik olarak tasarımlanmış daha güzel bir hoparlör edinirsiniz ve eminim daha çok mutlu olursunuz.

Kulaklık konusunda ise ; hem geniş sahnesi hem de bir miktar abartılı alt frekansları ile AKG K712 Pro'nun size daha çok hitap edeceğini düşünüyorum.

kronik bunu beğendi.
  11. 2AF3R

2AF3R
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    @fosther bende benzer durumdayım şuan hd598cs modelini fx-audio x6 dac ile pc den spotify dan yüksek kalite müzikler dinliyorum. yanına amfi alsam faydasını görür müyüm bende ? çinli işi ucuz yollu şu ürüne sıcak bakıyorum.Nobsound NS-08E Mini 6J3 vakumlu tüplü yada burada tavsiye edilen se 3 ü alacağım.

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,385
    Mesela elinizdeki dac'ı da satıp daha iyi bir şeyler alınabilir.Ben olsam öyle yapardım ki zamanında yapmışımdır :) Mesela ifi nano alınabilir ,veya dragonfly red gibi bir şeyler.

https://ifi-audio.com/products/nano-idsd-bl/

https://www.audioquest.com/dacs/dragonfly/dragonfly-red

Bir de Meridian Explorer diye bir şey vardı.Bununla sanırım oriolus mk2 dinlemiştim ben :D 2.el de 700 liralara kadar görmüştüm düşünmeden alırdım o fiyata.

Cin isi ve ucuz lambalı amfiler nedense enteresan olabiliyor.Ben de dv 336 vardı pekte ucuz olmamasına rağmen garip garip hiss sesleri vardı. Ben olsam almazdım o tür amfiler :) Muhtemelen lambanın kalitesizliginden kaynaklı bir seydi.+ lamba masrafı yani.

13. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,004
    Th900 ün özellikle padlerini değiştirdiğinizde(dekoni fenestrated sheepskin yada biraz daha basslı seviyorsaniz th610pad) ve doğru kablo(teknik olarak balanced celestine tavsiye ederim yada bass focusunuz ve daha eglenceli bir tarz seviyorsanız balanced pure copper) ile tiz problemi pek kalmıyor.

@compicat te yakın zamanda IFI Micro Idsd Black ve balanced Celestine kablo ile denedi ve uyumunu oldukca beğenmişti. Ama mk2 versiyonu ikinci elde Türkiye'de bulabilir misiniz emin değilim. Chord Hugo ile detay ve sahne genişliği Ifi Black'e göre biraz daha artıyor. Thx00 la ise önemli farkları (sahne, enstrüman ayrımı ve netlik gibi..) olduğunu okudum, zaten fiyat olarak ta epey farklı..
    Kablo upgrade esnekliğini düşünmüyorsanız, mk2 yerine, standart TH900 ü yurt dışından ikinci elde uygun fiyatlı bulabilirsiniz.

#13 CongoFather, 18 Ağustos 2019 23:37
    Son düzenleme: 18 Ağustos 2019 23:43
    fosther bunu beğendi.