Kulaklık Arıza Danışma Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda tsn141 tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Hava deliğini kablo vs engelliyor olabilir, ya da biri daha kıvrımlıdır diyeceğim ama farklı bir kulaklık, yine de 2 db olağan bir fark bildiğim kadarıyla pek çok kulaklıkta. Sorun sadece yükseklikse tabi.

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Kablo değişebilir olduğu için kabloyu çıkarıp direk kulaklık üzerindeki jack'tan ince propla ölçülebilmesi lazım. Sökmeye gerek yok.

Ama dediğiniz hava değişikliği varsa problem muhtemelen odur. Eğer öyleyse sağ sol frekans tepkisi farklı olacağı için sadece desibel farkından daha rahatsız edici bir durum olabilir.

Bu arada desibel logaritmik bir ölçü olduğu için 2db aslında çok da az değil, ki siz de dinliyorken farketmişsiniz. Bence yollayın düzeltsinler, sonuçta o fiyata müşteri memnuniyeti dahil, ki zannetmiyorum memnun bırakmasınlar.

3. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    @zxc

Yollama işi çok meşakkatli birazda masraflı muhtemelen para alacaklar ki ucuz olacağını sanmıyorum.Bekleme işide var tabi ama katlanacaz artık ne yapalım...

4. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Yalniz bizim engineer @tsn141 armaturlere uflenilince bozulabileceginden bahsetmisti, kesinlikle emin konusmamisti ama :) Fazla ufleme

5. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Canım sıkıldıkça üflüyorum valla...:evl

6. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    @ax Hocam, hafta sonu şehir dışındaydım, internete giremedim.
    Dinamik bir driverda üflemek çok tehlikeli bir şeydir. Driver diyaframının fazlaca kuvvete maruz kalmasına yol açabilir. Aslında çoğu driver bunu çoğu zaman kaldırır ancak, tehlike her zaman büyüktür, kırmızı ışıkta hızlıca geçmek gibi.

Dediğiniz denge sorunun meydana geldiği frekans grubu size ışık tutacaktır. Eğer problem basslarda ise, ızgara ve arkadaki havalandırma deliğini kontrol edin, arkadaki havalandırma deliğini alkol gibi bir şeyle temizleyebilirsiniz. Havalandırma deliğini temizledikten sonra düzelmediyse öndeki ızgarayıda temizlemeye çalışın ancak, tralucentin driver yerleşiminden dolayı ızgarayı alkol gibi bir şeyle temizlerken alkolu hatta kiri ızgaranın direk ucunda olan armatürün içine kaçırmanız olası. Bu sebeple orayı dikkatli yapın ki zaten basslardaysa havalandırma deliğinde olması çok daha muhtemel. Havalandırma deliğininde olduğunu denemek için iki tarafın deliğini bant ile tıkayıp gene kontrol edin.

Bir de tabii ki bunları yapmadan önce sornun gerçekten kulaklıktan olduğuna kessssssinlikle emin olun, kabloları, DAP ı filan değitşrerek deneyin.

7. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    @tsn141

Öncelikle teşekkürler üflemeye son verecem artık.:evl

Kolonya ile dediğiniz işlemi yaptım 2 kere ve seste sanki dengelenme oldu ama sonrasında aynı etkinin devam ettiğini gördüm.En son telefona taktığımda kulaklığı aradaki farkı net hissettim.Bu fark var ama bazen anlaşılmıyor üfleme işleminden sonra bir anlık yok oluyor sanki.Kulaklığı mikeportnoy hocama yolladım dueti denerken onada bakmasını rica ettim.Havalandırma deliğini kapatmayı düşündüm ama nedense denemedim gelince onuda yaparım.

8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    @Solanahtarı
    Bu arada armatürlü driverların üflenmesi çok tehlikeli değil, sadece arkası havalandırmalı olan driverlar biraz tehlikeli, ben de ona istinaden arkasında havalandırma olanları üflemeyin mümkünse dedim, tabi çok büyük bir kısmın arkası havalandırmalı.

9. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Selamlar herkese, bu benim ilk mesajım bir hata olursa maruz görün. Yaklaşık bir buçuk sene evvel aldığım Rockit-50'nin kabloları yazı geçirdikten sonra sertleşmeye başladı. Şu an cidd derecede sertleşmiş haldeler. Biliyorum arıza değil daha fakat ciddi bir zarar gelmeden kablo değiştirmeyi düşünüyorum. Aslında kablo değiştirirken değiştirilebilir kabloyu da halletmek istiyorum. Bunu yapabilen sadece bir yer buldum. BTG audio. Şimdi üç sorum var: Birincisi bahsettiğim işlemi yapabilen Türkiye'de bir yer/kişi var mıdır? İkincisi BTG Audio nasıldır? Üçüncüsü de kulaklık zaten küçük, her ne kadar balanced armature olsa da bu pin girişleri vs yapmak için gereken yer işgali kulaklığın sesini değiştirir mi/ne yönde değiştirir?

10. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    95
    Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba. Yeni aldığım Jvc fx 700 model kulaklığımın tek tarafında sorun olmasından dolayı burada size danışmış ve sonunda teknik servise göndermiştim. Yaklaşık 2 aydan fazla bir süre sonra bugün yanıt geldi ve firma ürünü garanti belgesi olmadan tamir edemeyeceğini söylüyor. Aldığınız satıcı her kimse iade edin diyor. Ben ürünü satın alırken satan kişi bir sorunu olmadığını söylemişti ve ben ürünü daha ilk denediğim an attığım mesajda bu problemi olduğunu iletmiştim ve satıcı da kendisinde öyle bir sorun yaşamadığını söylemişti. Satıcı her ne kadar kabul etmese de firmanın yetkili servisi de bu sorunun mevcut olduğunu iletmişti.Yaptığım tüm yazışmalar da elimde. Satıcıya yazdıklarım da ,firma yetkilisinin yazdıkları da. Biliyorum burası belki yeri değil ama şimdi siz benim yerimde olsanız, sorunsuz diye aldığınız kulaklık ilk dinlemede sorunlu çıksa, bunu iletmenize rağmen kabul edilmese, firma da sorunu desteklese, garanti belgesini bulabilmek için taa ilk sahibine kadar gitseniz, o kişiyi de uğraştırsanız ve en sonunda elinizde bir hiç olsa nasıl hissederdiniz? Şu an aldığım satıcıya bir kere daha mesaj attım ve alacağım cevapla birlikte nasıl bir yol izleyeceğimi düşünmekteyim. Oldukça da kızgınım çünkü hem param hem aylarca verdiğim emeğim boşa gitmiş gibi hissediyorum ve satıcının ben de öyle bir sorun yoktu deyip benim ilk attığım mesajı desteklercesine firmadan aldığım yanıt da cabası. Siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız? Karşılaştığım durum ne kadar etiktir sizce?

11. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    radiusumun sol tarafından ses az geliyor.yıllar önce yine sormuştum tekrar sormak istedim bunun düzelme şansı varmıdır.Bir anda ses gitmişti.Kulaklık yazık yatıyor köşede severek kullanıyordum...[​IMG]

2 kişi bunu beğendi.
  12. monsterhd

monsterhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Arkadaşlar merhaba. Kullanım hatamdan dolayı cks99 kulaklığımın soketini kopardım. Kulaklığın kablosunda ve sürücülerinde hiçbir sıkıntı yok sadece soket kopuk bir şekilde duruyor. Tamir ettirmek istiyorum. Çözümü varmıdır ve tamir ettirebilirsem daha sonrasında aynı verimi alabilirmiyim?

13. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Soket dediğin jak sanırım, herhangi bir elektronikçi halleder, yada lehim yapmayı biliyorsan al bir jak sen yap, temas ettirmeden düzgün lehimlenirse performans kaybı olmaz

14. monsterhd

monsterhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Anladım. Dediğiniz gibi jak kısmı. Lehim olayından pek anlamıyorum ama tanıdığım elektronikçilere soracağım. En azından yapılabilir olmasına sevindim. Cevap için teşekkür ederim.

#114 monsterhd, 22 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Haziran 2015
  15. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Yapılır tabii, bende cks99 a yapmıştım ve bir sıkıntı olmamıştı.

16. monsterhd

monsterhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Anladım, o zaman yarın elektronikçilerden birine gidip kaliteli bir jak taktıracağım. Durumu burdan bildiririm. Tekrar teşekkür ederim.

17. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Hifiman re272'nin ear kısmının 1-2 cm. altında ufak bir açılma oluştu ve sanırım giderek büyüyecek. Hifimanın satış sonrası garanti bitmiş olsa bile bu gibi durumlarda yardımcı bir firma olduğunu defalarca okumuştum. Acaba onlara mı göndersem yoksa herhangi bir hal çaresi var mıdır? Teşekkürler.

18. monsterhd

monsterhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    @Tuncay_D Cks99 kulaklığıma dediğiniz gibi yeni jak taktırdım. Ses kalitesinde herhangi bir düşme olmadı. Yardımınız için teşekkür ederim.

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Alkolle filtre gibi yerleri temizlemeyi, olmadi gozden cikardiysan bi pantolon cebinde yikamayi deneyebilirsin. Haala bozuk olursa zaten surucu gitmistir, yapacak birsey yok.

(Kablodan olmadigina eminsen)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Haziran 2015, İlk mesaj zamanı 25 Haziran 2015 ---
    Sansinizi deneyin, olmazsa o kismi yapisan makaron bant gibi bantlarla sarabilirsiniz, biraz cirkin olabilir tabi.

20. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    192
    Arkadaslar ben yol gosterme acisindan basimdan gecen bir konuyu paylasmak istiyorum. Gectigimiz gunlerde sms audio on ear kulakligimin ic kisminda bir kirik farkettim ve sanirim bu 14 aylik oglumun yuzunden olmustu. Bu konuyu once aldigim elmasepetine bildirdim ucreti karsiliginda yaptirmak istiyordum ancak yardimci olamadilar/olmadilar. Bende bu konuyu fotografli olarak sms audio ya mail attim ve kendileri parcayi yollamak yerine luksemburg yada hongkong a yollamam gerektigini soylediler fabrikalar sadece oralarda varmis. Bende luksemburga yolladim tamir edip yollayacaklarini umuyorum.

2 kişi bunu beğendi.