Kulaklık incelemesi nasıl yapılır? / Yeni başlayanlar için kulaklık inceleme / Eşsiz bir örnek

'Rehber Konular' forumunda thehadi tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    479
    Karşılaştırmalar harici puan eklemek yanıltıcı olabiliyor, o yüzden eklenmemesi tercihimiz. Bu konuda üstünde baya bi kişi böyle düşünüyor :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  2. devoker

devoker
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    20
    Puanlama konusunda Hasan'a katılıyorum çünkü gerçekten üst seviye ekipman dinlememiş insanların yaptığı puanlamaların %90 yanıltıcı olduğunu gördüm(en azından çok abartılı oluyor).

3. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Merhaba Arkadaşlar,

Bu eğlenceli konuyu hortlatayım bi'. :)

Facebook hesabımı aldıktan sonra bilgisayarı açar açmaz internet tarayacısını sağ tıklayıp hemen facebook hesabıma erişmeye çalışırdım.Şimdi işler değişti.Yaklaşık bir senedir bilgisayarı açar açmaz tarayıcıyı sağ tıklayıp Techno-fi.net'e bağlanıyorum. :cheesy: Burada başka bir şey var.Bağımlılık gibi,saplantı gibi,gibi gibi...Aslında ilk üyeliğimde ekipman-kulaklık sahibi olma konusunda kontrolü kaybedeceğimi düşünerek ilk üyleğimi sildirmiştim fakat,sensiz olmuyormuş Techno-fi... :love: Buradaki forumdaşlarımın hiçbirisiyle yüz yüze görüşmek nasip olmadı.Buluşmalara elimde olmayan sebeplerden ötürü katılamadım.Fakat sanki buradaki forumdaşlarımla ahbaplık ilişkim var gibi.Öyle değil ama öyle gibi.Galiba bunun sebebi ne danıştıysam,ne sorduysam anında yardımcı olan forumdaşlarım.Veya incelemeleri okurken aldığım hazzı,kitap okurken bile alamadığımdır.Artık nedendir bilemiyorum ama bu forum iyi ki var. :yourock
    Bu forum,benim için çok kıymetli.Head-fi'nin önünden bile geçmedim.Orayı bilmem,görmem.Yabancı dilim olmadığı için görsem de ne olduğunu anlamam.Translate de bir işe yaramıyor zaten. :deli Ama anladığım kadarıyla bu işlerde uluslararası düzeyde bir site,forum.Hâl böyleyken ve bizimkilerin de Techno-fi kanalıyla böyle bir iş yapması beni gururlandırdı,heyecanlandırdı.Bu forumun gelişmesi,uluslararası düzeyde bir yere gelmesi hepimizi gururlandırmaz mı?İşte bu konuda benim de bir katkım olsun diyerek Başkan'a kendimce yardımcı olmak istediğimi söyledim.Forumda Türkçeye önem verilmesi muazzam bir durum.Forumun en hoşuma giden yönü de bu galiba.Bu konuda bir görev talep ettim fakat hâlâ beklemedeyim. :shh Kendimce foruma bir şeyler katmak istiyorum.Mesela bir kulaklık incelemesi yapmayı çok istiyorum.Fakat kulak yok işte anasını satayım,olmuyor. :( Aslında bu,kendi adıma bir bilgisizlik örneğidir.Şöyle söyleyeyim,terim olarak bas ve tizleri ayırt edemeyecek kadar mağara adamı değilim fakat sahne nedir yahu?Tizlerin hızı nedir?Basların vurup geçmesi nedir?Mid nedir?Her müzik dinleyişimde "Acep,mid dedikleri hangisi ki?"demekten kendimi alamıyorum.Bir sürü kulaklık var elimde.Cx 200'den Tf10'a kadar.Portapro'dan HFI580'e kadar.Her birinin başka bir tadı var.Bir keresinde yine bu forumdaydı galiba kulakları eğitmek için girişin girişi kulaklıklardan başlayıp yavaş yavaş yükseltmek gerektiğini okumuştum.Bunun üzerine başladım Cx 200'le müzik dinlemeye.Bir ay filan bununla devam ettim.Devam ederken de sırada Cx300 var deyip kendimi avutuyordum.Ben zannediyordum ki Cx 200,Cx 300,Cks 90 derken kulağıma saygıdeğer Tf10'u taktığımda artık her şeyin farkına varacağım.Sahnedir,middir,tizdir hepsini ayırt edeceğim ve başkalarına da yardımcı olmak adına incelemeler yazacağım.Sonuç yine aynı. :embarrassed İdrak edebildiğim iki şey var biri bas biri tiz.Bu terimlerde bizi daha çok bilgilendirseniz üstadlar,olmaz mı?Çok şey istiyorum,biliyorum ama mesela bu terimleri verirken video ve kayıtlarla zenginleştirseniz harika olur.Böylece benim gibi cahiller de bir şeyleri öğrenmiş olur.Veya benden olmaz mı ki?Bırakayım mı bu işleri?

4. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,066
    Hemen cevap vereyim, mid denen olay ekolayzırın orta kısmı olup kabaca parçalardaki vokal kısımla alakalı olup alt mid üst mid denen olaylar işin detayıdır. Basların vurup geçmesi yani punchy denilen olay, bas vuruşlarının uzamaması - sert ve köşeli bir his vermesidir. Tizlerin puchy olması gibi bir durum olmaz, ancak crispy denen sert karakterde olabilirler. Veya olmazlar, müzik tam krem karamel gibidir :) Sahne dediğimiz hem hissedilen derinlikle hem de o ses alanının genişliği ve enstrümanların konumlarını fark edebilmekle alakalıdır. Bir kulaklığın sahne performansını konuşurken albüm kayıtlarını baz almak doğru olmaz; çünkü özellikle modetn kayıtlarda herşey ayrı bir kutunun içinden dümdüz karşından gelir gibidir fakat hem 1960'lar 1970'ler hem de konser kayıtları en doğru sonucu verir. Ekleme; kulakiçi kulaklıklarla kafaüstüler çok başkadır bu konuda. Bu işin kralı da açık yapılı kafaüstü kulaklıklardır.

Daha fazlası da soylenir de hem bir yerde terim rehberi vardı sanki, hem de bu iş okumakla anlatmakla değil de dinleyerek çok daha iyi anlatılır. Buluşmalar da en iyi fırsat. Hangi şehirdeydin?

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Bu yazdıklarınızı okuyorum fakat dimağ meselesi.Hiçbir şey anlamıyorum. :-\ Konya'dayım.

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    479
    Bas, mid, tiz gibi terimleri şu konuda açıklamaya çalışmıştım: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4714.0

Onun dışında bu tip terimleri kullanmaya gerek yok. Kulaklığı dinlerken ne hissediyorsanız, CX200 yerine neden TF10u tercih ediyorsanız bunu incelemeye, izlenime, görüşe yazmak yeterli.

Öyle didik didik etmeye gerek yok :)

Ayrıca buluşmalar düzenlenmesine gerek yok, Ankaraya yolunuz düştüğünde Ankara ekibi kolayca toplanıyor.

Görev konusunda ise, bazı konularda ipleri sıkılaştırıp, daha az emekle, daha çok iş mantığı ile uğraşıyoruz, yetiyor şu an için. Ama aklımda her zaman :)

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,066
    Olabildiğince açık anlattım ama yine de anlatamadıysam, işte burada dinleyi gerektiğini gösterir. Ama hiç değilse şöyle diyim, tf10 mid ve tizlerde güçlüdür ve tizleri crispy denen sert karakterdedir.

8. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    @MuttFTS,

Aramıştım,bulamamıştım.O konuyu en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğim.Görev konusunda da daha önce de söylediğim gibi her zaman hazırım.Ankara'ya yolum düşse hepinizi rahatsız edeceğim de,o da mümkün olmadı bir türlü. :)

@Mair,

Mesele sizin anlatamamanız değil benim idrak edememem.Bas,mid,tiz,sahne derken bir de crispy çıktı başımıza. :cheesy:

9. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,066
    Ya gözünüzde büyümesin, yoksa daha türkçeleri tam oturmamış artikülasyon ve timbre ile sesin hacmi, estrüman ayrımı, bas hızı ve derinliği de var :)

10. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    632
    teşekürler :)

11. Ufuk

Ufuk
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Bass herkes tarafından çok sevilen ve tercih edilen bir kriter olmasına rağmen önemli olan kulaklığın çok yüksek bass verdiği durumlarda bile tiz lerin önüne geçmemesi ne kadar kaliteli olduğunu gösterir

3 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,712
    Selamlar @Ufuk. Şahsen bass seven biri, ve başka odyofil gruplarında bass severlerin insan olup olmadığı tartışmalarına şahit olmuş biri olarak, eğer üzerinizde Iron Man kostümü yoksa genellemelerden kaçının derim. :D Malum, acaip farkli tercihlerin ve zevklerin bir arada olduğu zengin bir ortam :)

4 kişi bunu beğendi.
  13. Dirty mind

Dirty mind
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Güzel açıklama yapmışsınız ama frekans aralıklarının veya genişliğinin etkisi nedir

14. orfe

orfe
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    incelerken canlı test ettim resmen . İncelemenin adı sanal gerçeklik incelemesi olsun !