Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' forumunda zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,663
    D
    Deneyimleriniz nerede acaba :)

2. Squartro

Squartro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44

Collapse Signature Expand Signature
  3. lavgirin1

lavgirin1
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Edit : momentum in-ear aldım.yanlış yaptım biliyorum da paraya kıyamadım:cheesy:.neyse en azından elektronik tarafında işimi görecektir diye düşünüyorum.

ilk defa iem alacağım.

basları üzmeyecek tizleri çok parlamayan dengeli bir alet arıyorum.

biraz araştırma sonucu:
    kc06a(malzeme açısından pek uzun ömürlü olmuyormuş),se215(çok baslı ve perdeli diyenler var),rha ma750,yamaha EPH-M100,re400

gibi aletlerin bana uygun olabileceğini düşündüm.

bütçe : 350 tl
    *aslında kriterlerimden en önemlisi bu konu:evl.yani bası azmış biraz parlıyormuş çok önemli değil , ucuz ve f/p olsun yeter ki.

tavsiyelerinizi bekliyorum , teşekkür ettim.

--------------------------------

edit : burada yönetici arkadaşların farklı bir konu hakkında benimle iiletişeme geçmesini dilemiştim , geçtiler sağolsunlar , düzenlendi.

#2563 lavgirin1, 13 Ağustos 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Eylül 2016
  4. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    412
    Merhabalar arkadaslar, abiler. :) ben aylardir hatta yillardor istedigim kulakligi bulamadim :( sirasiyla cx 3.00 ve sony ex650 aldim fakat ikisinin de tizleri kafami yoruyordu. Ben metal muzik dinliyorum tizleri cok baskin olmasin, zilleri duzgunce verebilsin istiyorum, cunku bu onceki kulakliklarimda cok kulak tirmaliyordu ziller ve bir zaman sonra basim agriyordu. Ya hu yok mudur 150 liraya boyle bir kulaklik? :D yardimci olacak arkadaslara abilere cok tesekkur ederim..

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Artik var Furkan; Shozy Zero iem.
    Konum olarak da tizleri geride bir iem Zero; kulaklari yorma ve rahatsiz etne durumlari pek yok bu yuzden,ve sahip oldugu yuksek f-p ile her turlu memnun eder seni.
    Muracaat: Penonaudio.com-Shenzhenaudio.com ve Aliexpress.com.;)

6. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    412
    Ahmet abim cok tesekkur ederim hemen arstiriyorum. :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Ekim 2016, İlk mesaj zamanı 7 Ekim 2016 ---
    Abi peki rockit R50 ye nasil yorum yaparsin? Ikinci el alma durumum var da ne dersin o kulaklik icin one a9 ile nasil ikili olur tizlerin kafa yorma durumu var midir? :)

7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    R50, biraz guc isteyen ama rock ve metal anlaminda hizli ve iyi iş çikaran bir kulaklik.Basslari geride ama hizli, mid ve tizleri ise önde olan bir kulaklik R50. Deneme imkani varsa, dene derim ben. Uzun dinlemelerde evet onun da tizleri yorucu olabilmekte. Ben R50 ile 5-6 saat megadethden opeth'e exoudusa epey dinledim fakat beni tizleri hic yormadi. Bunda tizleri asiri sevmem de etken.
    2 yildir migrenle ugrastigimdan, doktor metal muzigi bana yasaklamasina ragmen, ne yapayim tizlerden vazgecemiyorum, doyamiyorum su körolasica tizlere ve metale sevgili Furkan.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  8. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    412
    Abi valla gunun devamini getiremiyorum o tizler yuzundem benim kafayi cok yoruyor o zillerin keskinlesmesi. O zaman R50 de buna imkan veriyorsa onu da eleyeyim, su zero ustune biraz daha arastirayim madem. :)

4 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Keskin ve nefes kesen tizlere bayilirim, sen imkan varsa R50'yi yine de bir dinle derim. Ex650nin tiz cozunurlugu ile R50ninkiler ayni degil sonucta. Kaliteli bir iemin tizleri de kaliteli olur.
    Arada bende sana baska secenekler var mi diye bir bakayim.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  10. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    412
    Tamamdir abi cok sagolasin, yine konusuruz o zaman :)

2 kişi bunu beğendi.
  11. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Spinfit olarak satıcı önerebilecek var mı? Birde 5.5mm demişler re0 için ama direk nozzle öyle diyorlar diye direk Small almak mı gerekir yoksa girmesi için 6mm tarzı mı almak gerekir?
    Spinfit dışında iyi olduğunuza inandığınız eartip önerebilirseniz sevinirim.

12. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ekim 2016, İlk mesaj zamanı 11 Ekim 2016 ---
    CTC Audio dan Spinfit cp 100 sipariş verdim. Paket maalesef postada kayboldu herhalde, çünkü bir ay geçmesine rağmen elime ulaşmadı.
    Durumu satıcıya bildirdim ve hemen iki çift daha ücretsiz olarak yolladılar, inşallah bu sefer postada sorun çıkmaz.
    (Kanada dan yollanana kargonun değeri 55 Doların altında olursa Kanada Posta İdaresi maalesef takip numarası vermiyor)

JVC Spiral Dot ları Amazondan sipariş verdim, sadece 10 gün içerisinde elime ulaştı. Oriolus V2 ile kullanıyorum ve çok memnunum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ekim 2016 ---
    Tam olarak emin olamasam da, bilebildiğim kadarı ile Hifiman iem ler için Spinfit cp 100 uyumlu.
    Re-600 de cp 100 kullanmıştım.

13. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Bu spinfitler her kulaklık için var mı yoksa sadece belli kulaklıklara mı uygun? Sitesinde comply gibi kulaklık uyum listesi göremedim. Bunun dışında spiral dots mu daha iyi fit sorunu yaşayanlar için yoksa spinfit mi? Ya da bu ikisi dışında bir ürün var mı?

14. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    Spinfit iki tip olarak üretiliyor cp-100, cp-800. Elinizdeki IEM'in nozzle ına hangi tipin uygun olduğunu '' info@spinfit-eartip.com ''adresine mail atarak öğrenebilirsiniz. Benim mail'ime aynı gün döndü ve cevap verdiler.

Fit sorunu çok geniş bir kavram, her kulağın yapısı farklı olduğundan herkesin farklı bir fit sorunu olabiliyor. Bu sorunuza ancak kendi tecrübemden bahsederek belki bir nebze de olsa cevap verebilirim.

Oriolus V2 nin nozzle ları çok kısa olduğu için ya double flange uç kullanarak (yapay bir nozzle uzunluğu elde ederek ) kulak yolunun içine daha çok girmesini sağlayarak, yada geniş bir yapıda olan uç ile kulak yolunun hemen girişinde izolasyon sağlamak gerekti.

Double flange uçla iyi bir izolasyon sağladım ancak uzun süreli kullanımda rahatsızlık hatta acıya sebep oldu. High mid de azda olsa fazlalık yaptı.

Daha sonra JVC Spiral Dot sipariş verdim, geniş ve elastik yapısıyla kulak yolu girişini çok iyi izole etti, rahatsızlıkta vermiyor. Bas daha derine iniyor, daha detaylı. Tiz detayı ve uzaması daha da iyi oldu.

Spinfitler'in çalışma prensipleri daha farklı. Uçlar dönerek kulak yolunun şeklini alabiliyor ve direkt olarak kulağa yönelen seste kayıp yaşanmıyor.
    Ayrıca tabii ki kulak yolunun şeklini alabildiği için izolasyon daha iyi olabiliyor.

Umarım faydalı olmuştur, selamlar.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ekim 2016, İlk mesaj zamanı 11 Ekim 2016 ---
    Spinfit :

Model : CP100

Available sizes : L, M, S, XS

Tip diameters :

• L size : 13mm
    • M size : 12mm
    • S size : 11mm
    • XS size : 10mm
    Compatible brands :

• AIAIAI, AKG, Audio Technica
    • Aurisonics, Beats by Dre, Beyerdynamic
    • B&O Play, Bowers & Wilkins, Brainwavz
    • Cardas Audio, Chord & Major, Creative
    • Crossroads, Denon, Dita Audio
    • Final, FitEar, Fostex
    • Grado, Hifiman, Hippo Audio
    • Jabra, Jerry Harvey Audio, JVC
    • KOSS, MEELECTRONICS, Monster
    • Noble Audio, Ocharaku, Ortofon
    • Panasonic, Philips, Pioneer
    • Radius, RHA, Samsung
    • Sennheiser, Skullcandy, Sony
    • Soul, Soundmagic, TDK
    • Ultimate Ears, V-moda, Yamaha
    • X1-H2O Audio
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Ekim 2016 ---
    Spinfit

Model : CP800

Available sizes : L, M, S

Tip diameters :

• L size : 13mm
    • M size : 12mm
    • S size : 11mm
    Compatible brands :

• Etymotic
    • Fidue
    • Hippo Audio
    • Klipsch
    • Phonak
    • Shure
    • Westone

5 kişi bunu beğendi.
  15. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Bendeki iem listede yok maalesef. En iyisi sizin gibi mail atmak. Büyük ihtimalle spinfits iyi olur. En azından denemek lazım. Yardım için çok teşekkür ederim :)

16. Cortot

Cortot
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Merhaba arkadaşlar. Başlık olarak açacaktım fakat bu başlığa yazmayı daha sonra uygun gördüm sonradan. Baya konu, inceleme okudum ama karşılaşmadığım bir durum var. Neyse, bir çömez olarak soruma geçeyim :)

Birçok müzik türü dinleyen biri olarak sanırım iki üç çeşit kulaklık alacağım yavaş yavaş.
    Aşağı yukarı neye ihtiyacım olduğunu anlasam da özellikle bir hususta emin olamayıp net bir fikir edinemedim. En yoğun dinlediğim türlerden biri klasik müzik, hatta spesifik olarak 1950 öncesi kayıtlar. 1930 öncesi dinlediğim çok fazla keman, piyano kaydı var özellikle (orkestra kayıtları o dönemlerde daha az yapılıyordu ama var da). Malum taş plak kayıtlar ve cızırtıya sahipler. Cızırtılar çok rahatsız etmiyor beni ama yine de bunları minimal düzeye inderebilmem için kulaklıkların hangi özelliklerine bakmak doğru olur acaba ? Geniş sahne mi, mid ağırlıklı mı, dengeli mi ? Yok edemeyeceğimin farkındayım ama düşürebilirsem daha iyi olur.

Tabii sesin doğallığından ödün vermek istemiyorum, bazı plak şirketleri cızırtıları yok etmek için ton gibi ögelerden feragat etmişler ama benim için daha doğrusu 1900'ların başındaki anlayış için ton ve ses renkleri çok önemlidir. Kısacası ihtiyacım olan kulaklığın hangi tarafa baskınlığı olması gerekiyor ve bunun için önerebileceğiniz kulaklıklar var mı ? O dönemin kayıt metodları nedeniyle bu mümkün değil mi ya da ?

Şimdiden teşekkürler.

#2576 Cortot, 14 Ekim 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Ekim 2016
  17. kiqi

kiqi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    80-100 dolar arası bir bütçem var genellikle rock, metal, folk gibi türleri dinlerim bütçem dahilinde bana en iyi ses verecek sistemi(amfi, dac kulaklık vs.) istiyorum. Kulak içi de kulak üstü de olabilir olabilir.

18. MusicMakesItBetter

MusicMakesItBetter
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar,

Daha önce farklı bir thread'e yazmıştım ancak dönüş alamadım. En azından kafamdaki modelleri söyleyeyim belki yol gösteren olur.

Öncelikle beklentim iyi bir "sound stage" ve kaliteli bass'lar. İkisini aynı anda bulmak sanırım zor, bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var.
    Benim bulabildiğim modeller şöyle;

-Sennheiser Hd598
    -Beyerdynamic DT 770 PRO
    -Sennheiser Momentum 2.0

-Philips X2/27 Fidelio Premium
    -AKG K 701
    -Audio-Technica ATH-M50x

Sizin de tavsiyelerinizi bekliyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

19. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,893
    Şahsen m50x ve hd598 kullandim, fidelio x2 yi de kısa dinleme fırsatım oldu,

Sahne için açık tip, bass için kapalı tip daha avantajlı malum, o yüzden aynı anda istenirse tuzlu seçenekler devreye girebilir.

M50x iyi bir kulaklik, bass kalitesi yeterli, sahne kapalı kulaklığa göre beni tahmin etmişti.

Hd598 sahne iyi fakat bass az tabi, konser dinlemek için kullanıyorum ben mesela.

Fidelio x2 açık olmasına rağmen bass yeterli, sahne de iyiydi kısa dinleme rağmen.

Ben üçünden 1. fidelio x2 , 2. m50x, 3. hd598 önerirdim. Diğerlerini dinlemedim.

Fidelio için alırken üretim yeri farkı gibi dikkat edilmesi gereken bi durum vardı, interneti bi kurcalayın isterseniz.

2 kişi bunu beğendi.
  20. MusicMakesItBetter

MusicMakesItBetter
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Çok teşekkür ederim hocam,
    Fidelio x2 iyi deniyor ancak Sennheiser, Akg, Audio-Technica gibi markaların yanında "Philips" olması beni korkuttu. Siz hd598'i ve m50x'i uzun süre kullanmış biri olarak "fidelio x2" etraflıca daha iyi diyip onu ilk sıraya koyunca içim bir nebze daha rahatladı.

Bir diğer sıkıntısı da Türkiye'ye kargo konusu, ikisini de araştıracağım.

Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim.