Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' forumunda zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

1.sorum:kulalık önerisi
    -mp3 playerım için "ilerde taşınabilir bir ampli ilede kullanabileceğim"
    -sokakta rahat kullanabileceğim aşırı büyük olmayan...
    -dışarı ses vermeyen-dışardan ses almayan... iş yerimde de kullanacağımdan bu çok önemli kimseyi rahatsız etmek istemem...
    -280 tl civarı
    -1-1.5 saat dinlemelerde kulak kepçelerini ağrıtmayan (konforlu ve nispeten hafif 200gr altı olabilir)
    -hemen her tür müzik dinliyebileceğim "klasik müzikte-jazda-rock da dinliyebileceğim..." "daha çok flac dinleyeceğim"
    -detaylı ve sahnesi açık... birde entruman ayrışımı iyi olursa süper olur...

bir kulaklık arıyorum tavsiyelerinizi alabilirmiyim? bu paraya bunları bulmanız imkansız dediğinizi duyar gibiyim... hahhaha... farkındayım ve bu kriterlerin bazılarından vazgeçmem gerekeceğininde farkındayım... yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

not1:belki yardımı olur... şu ana kadar dinlediğim en iyi kulaklık AKG K 181..
    not2:evimde gallo ref 3.2-ah new tube cdp-krell kav-250a ampli ile müzik dinliyebiliyorum... evimdeki ses kalitesine çok uzak olmayan bir kulaklık arayışındayım.

iem mi baş üstü mü almalıyım açıkçası tam karar veremedim... alacağım kulaklığı evde kesinlikle kullanmayacağım... tek isteğim ev dışında bana arkadaşlık etmesi... araştırmalarım beni giderek mechule götürüyor... okuduğum bütün review lar sonunda en beğenilen kulaklık modellerinin genelde arkası açık tip... aşırı büyük ve ampli ile sürülebilir olduğunu görüyorum.... bu üç durumda benim tercihlerime uymuyor buda açıkçası beni biraz sıkıntıya soktu... bu yüzden kaliteli bir iem le benzer bir ses alacaksam iem tercih edebilirim...

2. sorum: mp3p önerisi
    -sadece ses kalitesi kriter olarak alındığında sansa clip ve fuze arasında bir fark varmı?
    -sadece flac dinleyebileceğim flat sesli... dip gürültüsü olmayan bir mp3 çalar önerebilirmisiniz...
    -buı konuda en iyi mp3p trextor vibez midir?

2. mehmet2317

mehmet2317
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar bende bir kulaklık alacağım, Cep telefonumda kullacağım N95(3,5mm jak).

Sony ericson w800 ün üzerinde veriler kulaklığı kullanıyodum (Sony Ericsson HPM-70 Stereo Kablolu Kulaklık ) kablosu kopunca CREATİVE EP 430 almayı düşündüm.

CREATİV 25TL civarında. Araştırırken Sony i de buldum 15tl'ye. creative sonyden iyimidir.

Birde PHİLİPS SHE 9500 var.

Önerilerinizi rica ediyorum

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    O fiyatlara Türkiye'den garantili olarak alacağın kulakiçilerden pek performans alamazsın. 35TL civarına Sony EX82 satıyorlar. Ona baksan daha iyi olacak sanki... (Bu forumda OK1907, başka bir forumda da bir arkadaş ticaretini yapıyor)

Collapse Signature Expand Signature
  4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Kapalı olarak Shure SRH440, Audio Technica ES7 veya biraz büyük olsa da Denon D1001 (Creative Aurvana Live - Satım bölümünde var) olabilir.. Biraz daha çıkarsan ESW9 bulunabilir o paralara, ama ESW9u sürekli dışarıda takamazsın sanırım, biraz dikkat çekiyor...

Ben olsam IEM alırdım, evde kullanılmayacaksa kullanımı çok daha kolay olur.. PFE ve siyah filtreler de IEM tavsiyem. Sahne olarak çok iyi olmasa da, enstrüman ayrımı konusundan çok iyi iş yapar...

5. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Evde kullanılmayacaksa kafaüstü kullanmanın dezavantajları avantajlarını geçer bana göre. Dışarıda aranan yegane şey izolasyon sonuçta, ve de taşınabilirlik. En küçük kafaüstü kulaklıklarda bile önemli sorunlar oluyor bence taşınabilirlik konusunda. O yüzden önerilerim de bu yönde olacak.

Her türün gitmesi gerektiğine göre genel olaran nötr bir ses olmalı, ve alınabilecek en iyi kulaklık bu aralıkta ER4P olur bence. Bas olarak zayıf, ama genel olarak gerçekten doğru ses veren bir kulaklıktır, özellikle de tizleri çok güzel. Bütçeye göre ER4S yapılıp gelecekte amfi ile de muhteşem performans alınabilir. Ama konfor da lazım galiba, o anlamda rezalet demek bile doğru olabilir ER4 için.

Westone 2 toplamda en iyi model olacaktır ses-konfor-malzeme kalitesi konularında. Ben UM2 kullanıyorum, genel olarak bas destekli yoğun midlere sahip, tizleri biraz daha geride ve sahnesi bilerek daraltılmış bir model. Westone 2'nin tizlerinin daha önde olduğu, sahnesinin daha geniş olduğu ve basların daha nötr olduğu söyleniyor. Eli yüzü düzgün bir seçenek bence. Fiyatı 249$ earphonesolutions'ta.

2. soru için de, fuze clip'ten biraz daha fazla renklendirilmiş galiba ses olarak. İkisi de gayet iyi bence. Trekstor Vibez da eskilerin Rio Karma'sı gibi bu konuda ütopya olarak kaldı açıkçası, pratikte birçok sorun çıkarabiliyor. Teknik olarak kesinlikle çalma özellikleri ve ses kalitesiyle en iyisi o bence. FLAC olmazsa olmaz galiba, bu durumda çok seçenek yok. Cowon'un düz sesi pek düz değil, rahatsız edebilir ama belki de hoşuna gider bilmiyorum. Bir de Zen X-Fi2 var Flac oynatan, düz sesi de gayet nötr olabilen Creative'in. Menüsü falan felaket derecesinde takılıyor, ama daha önce kullandığım Zen X-Fi gibiyse dipses de 0a yakındır. Utuman kullanıyordu, o bir açıklama yapabilir belki.

Ekleme: ER4P amazon fiyatı için: http://www.amazon.com/Etymotic-ER-4P-Portable-In-Ear-Earphones/dp/B0007WZLDC

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    O aralıkta en iyisi JVC Marshmallow bence. Gittigidiyor'a düşüyordu bir ara, araştır bence, o fiyatta daha iyisi imkansız gibi.

7. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    [quote author=Be Creative link=topic=1544.msg24289#msg24289 date=1268842973]

Ama konfor da lazım galiba, o anlamda rezalet demek bile doğru olabilir ER4 için.

[/quote]

Bu kısım hemen hemen her şeyde olduğu gibi göreceli aslında, bence ER4 şu ana kadar kullandığım en rahat IEM. Tabi eğer kulakiçilerle ilgili bir rahatsızlık tecrübeniz varsa, o zaman westone daha iyi bir seçim olur rahatlık anlamında.

Onun dışında ben de hemen hemen aynı şeyleri yazacaktım. Aradığınız kıstaslara göre ER4 iyi bir seçim gibi görünüyor.

8. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

teşekkürler arkadaşlar sanırım iem bir kulaklık alacağım... gerçi kafamda hep bir baş üstü kullanmak vardı ama neyse artık belki ilerde...

9. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Bu kısım hemen hemen her şeyde olduğu gibi göreceli aslında, bence ER4 şu ana kadar kullandığım en rahat IEM. Tabi eğer kulakiçilerle ilgili bir rahatsızlık tecrübeniz varsa, o zaman westone daha iyi bir seçim olur rahatlık anlamında.

Onun dışında ben de hemen hemen aynı şeyleri yazacaktım. Aradığınız kıstaslara göre ER4 iyi bir seçim gibi görünüyor.
    [/quote]
    Benim izlenimim ER4ün sanki evde dinlemek için daha iyi bir IEM olduğu yönündeydi. Kulak kepçesine neredeyse %55-60ının girememesi dışarıda çok sorun yaratmıştı bana denerken. Yanlara doğru bükülüyor çünkü hareket ettikçe, uzun ince yapısından dolayı ağırlık o tarafa kaydığı için. En güzeli oturarak, sabit pozisyonda dinlemekti. Ama tabii ben 2-3 hafta kullanmış biriyim sadece, o bakımdan senin yorumun daha değerli. Benim izlenimim ne vibe ne um1 ne de biraz fazla büyük olmasına rağmen um2 çok daha rahat ER4'ten. Ses olarak ER4 hepsinden iyi bence, o da ayrı konu.

10. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

ie-8 den pek bahsetmiyorsunuz? gerçi onunda sıfır fiyatı 460tl ve benim bütçemi çok aşıyor...

11. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    İe8 fazlasıyla renkli sesi olan bir kulaklık,izolasyonu asla er4 veya westone'lar gibi değil.Üstelik hiçbir adaptör ile ben kendi kulağımı oturtamadım,mutlaka bir kulağımda daha fazla baskı hissediyordum ve bu sesi bambaşka yapıyordu..Kişisel fikrim dışarıda kullanmak için ve konfor acısından er4 ve westone'lar daha iyi secim.

12. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    [quote author=Be Creative link=topic=1544.msg24295#msg24295 date=1268867747]

[/quote]
    Benim izlenimim ER4ün sanki evde dinlemek için daha iyi bir IEM olduğu yönündeydi. Kulak kepçesine neredeyse %55-60ının girememesi dışarıda çok sorun yaratmıştı bana denerken. Yanlara doğru bükülüyor çünkü hareket ettikçe, uzun ince yapısından dolayı ağırlık o tarafa kaydığı için. En güzeli oturarak, sabit pozisyonda dinlemekti. Ama tabii ben 2-3 hafta kullanmış biriyim sadece, o bakımdan senin yorumun daha değerli. Benim izlenimim ne vibe ne um1 ne de biraz fazla büyük olmasına rağmen um2 çok daha rahat ER4'ten. Ses olarak ER4 hepsinden iyi bence, o da ayrı konu.
    [/quote]

Metin bütünüyle senden farklı düşünmüyorum. Mesela dediğin gibi hareket halinde kullanırken ER4 kendini hissettiriyor ama bende rahatsızlık olarak değil de mikrofonik olarak hissettiriyor. Muhtemelen senin kulak yapına triflange iyi uymamıştır. Oyle olunca da rahatsız etmesi çok normal. Yani aslında ben ER4 açısından azınlıkta kalan bir gruptanım, çoğu insanın kulağına uymuyor triflangelar.

13. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Ben phonak'ı öneriyorum arkadaşa. Hepsinden biraz var ve fiyatı uygun.

14. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Biraz geç olacak şimdi yazdığım tabi ama yazayım görmüşken. Bütçe oralara çıkabiliyorsa ben IE8'i de beğenen biriyim açıkçası. Deneyeli çok uzun zaman oldu ama gerçekten iyi bir sese sahip olduğunu düşünüyorum. Büyük bir sıkıntısı yok ses bakımından, genel karakter olaraksa midler özellikle canlı, ve de sahne benim UM2'nin ardından kesin bir gelişme sağladı.

Ben açıkçası IEMlerde konfor- malzeme - ses kalitesini tamamen eşit gören biriyim, çünkü iyi - kötü tecrübelerim bunları tamamen eşitledi. Kafaüstü kulaklıklar için ses her zaman diğerlerinden önde, ama bir IEM alıyorsan kesinlikle tüm konularda kalburüstü iş yapabiliyor olması gerek. IE8 bu anlamda gerçekten en üstte yer alacak modellerden biri bence. Aynı şekilde önerdiğimiz Westone modelleri ve ER4P-S de (her ne kadar konuşulduğu üzere kullanıcıya göre sorun çıkarabilse de) öyle. Phonak bu arada bizim forumda bayağı beğenilen bir model, ben denemedim ama "ucuza olabildiğince kaliteli bir şey alıp bu işi kapatayım" diyorsanız, Westone - Sennheiser - Shure - Ety gibi tabiri caizse burnu biraz havada markaların modellerini almak yerine böyle pazara yeni girmiş firmaların modellerini denemekte de yarar var. Daha hesaplı oluyorlar kalitelerine göre.

15. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    482
    IE8 o tarzı seven biri için çok eğlenceli ama oldukça yorucu bir kulaklık. Alt bass seviyesi eşit olan ama mid bass olarak aşırılığı olmayan bir kulaklığıa geçince insan ohh be diyor resmen. Tabi eq ile istenilen seviyeye çekilebilir ama taşınabilir cihazlarda o kadar gelişmiş bir eq pek bulunmuyor.

16. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

phonak hangi modeli?

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Phonak'ın tek modeli var. Audeo PFE modeli..

18. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

19. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

uygun fiyata nereden alınabilir...

20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    En ucuz nereden alınabilir bilmiyorum. Ebay ve earphonesolutions'a bakabilirsiniz.. Bir de ucuza singapurdan alan arkadaşlar biliyorum ama neresi tam hatırlamıyorum.

111li olanlar mikrofonsuz, 121li olanlar mikrofonlu modeller olması gerek. Ses olarak bir farkları yok. Tek farkları birinin üzerinde iPhone için mikrofon/kontrol düğmesi olması... 122 felan da belki yeni seri felandır, sonuçta sıfır alacağınız için elinize problemsiz olan son seri ulaşacaktır...

Ayrıyeten PFE iyi bir seçim eğer aradığınızı biliyorsanız.. :eek:k