Kulaklıkla müzik dinlerken, insanların seninle konuşması.

'Genel Tartışma' forumunda Totem tarafından 21 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Antidepresan almaya beni en çok yakınlaştıran durum. Kız arkadaşımdan ayrıldım ve antidepresana başvurmadım ama kulaklıkla müzik dinlerken birinin; sanki hiç kulaklık yokmuşçasına bir şey söylemesi ve bunu devam ettirmesi !!! Senin kulaklığı çıkarttığını ya da bir dakika deyip zahmete girdiğini görüyorlar ancak hala sen müzik dinlerken konuşuyorlar. Kendimi .... geliyor böyle durumlarda.
    Siz ne düşünüyorsunuz. Yazarken bile sinirlendim desem ?

2. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
    her şekilde rahatsız eder bizim millet hocam. Ben de ne zaman ofiste kulaklıkları takıp müziğe dalacak olsam insafsız telefon çalıyor , sekmedi hiç. Denk geliyor resmen.

iyi akşamlar..

Totem bunu beğendi.
  3. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Telefon, serseri kurşun gibi ama asıl sinir bozan gören insanların bunu yapması. Acaba sosyal zeka ile mi alakalı bu durum ?

4. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
    Saygı ve kültür ile ilgili sanırım. Herkes aynı değil fakat belirttiğiniz şekilde davranan kişiler olabiliyor, seni bölmesi ya da konsantreni bozmasının normal bir şey olduğu gibi düşünüyor çünkü, kişisel alan kavramı da tam oturmamamış denilebilir.
    Öyle durumlarda gözlerini kapatıp yokmuş gibi yap hocam, ama inat edip dürtüyorsa.... :)
    Ben bu duruma en çok Metro da seyehat ederken rastlıyorum.
    Selamlar

Totem bunu beğendi.
  5. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Hayır kendi hatanmış gibi hissediyorsun, bu histen de kurtulamadım.

6. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,361
    Antidepresan yerine psikoterapi öneririm, ben de benzer süreçler yaşıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    Totem bunu beğendi.
  7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    bana da oluyor bazı zamanlar..adam adres soracak kulağımda kulaklık,bana doğru yaklaşıyor hah diyorum birşey soracak,başlıyor konuşmaya,ben bir dakika yapıyorum adam hala devam ediyor..dayı bi saniye bekle müziği kapatayım duymuyorum diyorum öyle bekliyor anca.
    insanlar bilinçsiz olunca bu tip senaryolar da doğal geliyor artık..

Totem bunu beğendi.
  8. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Yol sormak için de sürekli yapıyorlar ya da bir yerde bir şeyim düşmüş insanlar sürekli beni uyaracaklarmis gibi hissediyorum. Bakkalda vs aramızdaki tek ilişki parayi ver birayı al üzerine, ancak onda da tedirgin oluyorum bir şey diyecekmis gibi. Bendeki biraz takıntıya dönüyor

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    bende o dozda değil valla genelde kulağımda müzik varsa dış dünyadan kopuyorum,en ifrit olduğum şey de bahsettiğim gibi etrafta başka insanlar da olmasına rağmen illa bana yaklaşıp birşeyler sormaları, gps miyim ben kardeşim..

10. sokratesla

sokratesla
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Özellikle kulak içi kulaklık kullanırken kulaklığın kulağıma tam oturması ve rahat hissetmem için uzunca bir süre uğraş verirken ''çakmağın var mı?'' gibi bir soruyu duymak için kulaklık çıkartmak çok sinir bozucu oluyor.

Totem ve lemavora bunu beğendi.
  11. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    519
    Yaşlısını, alışık olmayanını anlarım da bunu kardeşim, arkadaşlarım da yapıyor. Bi el hareketi yap bi saniye gibi anlarım çıkarırım. Sen de bu aleti kulağında deneyimlemiş insansın be mübarek biliyorsun duymadığımı niye beni panikletiyorsun? Lessie bize bişeyler anlatmak istiyor.

12. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    214
    Eski walkmanlerde bunun bir çözümü vardı. Basıyorduk düğmeye kulaklığı çıkarmaya gerek kalmıyordu :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Gayet normal ve doğal. Çünkü "İsteyenin yüzü bir kara, vermeyenin iki kara" durumu oluşuyor. :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Ocak 2020 ---
    Bilakis artık daha da kolay, komple wireless IEM'in üzerine "pıt pıt" diye dokunuyorsunuz, direk dışarıdaki sesi içeri alıyor, active noise canceling özelliği için kullandığı mikrofonlar kullanarak hem de. :)

stakanar bunu beğendi.
  14. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Bence, insanların suratına hapşurulmaz, el ile birileri veya bir yerler gösterilmez gibi bir şey olması gerekiyor artık bu. Adam bir şey anlatıyor kulaklık var bak sinirim bozuldu ev arkadaşım yapıyor, yazarken sinirleniyorum :)

15. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    214
    Valla iyiymiş hiç kullanmadığıma sizden duydum.

16. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Enteresan bir durum da, kafaüstü kullandığım zaman bu konuşmaya çalışanların sayısı azaldı. İnternette bir videoda da konusu geçmişti. Kulakiçi kullananlarda rahatsız edilme oranı daha fazla oluyormuş. Sanırım kafaüstü kulaklıklar biraz da milletin gözüne soka soka "ben müzik dinliyorum kardeşim" diyor. :D

Ambianca mode ya da transparan mode denilen olay bence daha komedi oluyor. Kulaklığı o moda alarak konuşuyorum genelde. Milleti de iyi duyuyorum yani, ama insanlar bu durumu anlamadığından benimle bağıra bağıra konuşuyor. Rahat duyduğumu, sessiz konuşabileceğini dile getirsem de durum değişmiyor. Psikolojik birşey sanırım. :D

#16 marimera, 22 Ocak 2020
    Son düzenleme: 22 Ocak 2020
    zxc, Totem ve stakanar bunu beğendi.
  17. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Bu kişilerin tanımı "bir şey sorabilirmiyimciler" populasyon da her zaman kulaklik kullananlara yaklasmalari ile bilinirler.

mfya ve Totem bunu beğendi.
  18. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Yalnızca sokakta değil ki, arkadaşlarıniz da buna dahil olabiliyorlar. Direkt sosyal zeka.

19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Ofiste sürekli custom kullanıyorum, genelde hiçbir şey duymuyorum. Aynı problemden ben de çok çekiyorum. B*ktan bir durum gerçekten.

Collapse Signature Expand Signature
    Totem bunu beğendi.
  20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Sanırım bunun sebebi, eski zamanlardaki kulak içi kulaklıkların genelde ear bud olması. Pek izolasyonu yok, konuşsam duyar diye düşünüyor olabilirler. Ve iem'leri çıkarıp takmanın zahmetli olduğunu da bilmiyorlar. Müziği durdursan bile doğru düzgün duyulmayabileceğini de pek bilmiyor olabilirler.

Yani insanların kulaklığa ilişkin algı ve düşünceleri geriden geliyor, genel bilgi ve deneyim olarak. Kendilerine yapıldığı zaman, kendisi buna sinir olunca ancak başkalarına yapmamaya özen gösterebilir (veya başkalarına yapmamaya özen gösteren insanlar ile karşılaştıkça bunu öğrenebilir), ama bu durumun toplumsal olarak olgunlaşması epey sürer sanırım.

Totem bunu beğendi.