KZ ZS5 - Techno-fi turu

'Kulaklık Genel' forumunda Chaturanga tarafından 19 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Kz ZS5 izlenimim

Öncelikle kz markası bu forum ile tanışmadan önce sıkı takip ettiğim bir kulaklıktı. Fakat ZS5 kasa görünümü bana sanki bazı şeyleri aceleye getirilmiş gibi bir his verdi. Sonra iyi niyetli düşünüp internetteki resimleri böyledir gerçekte daha güzel bir kasa ve duruşa sahiptir dedim ama yanılmışım.
    KZ ZS5 i K3 Pro ile kasa görünümü şıklığı rahatlığı ile ve boyutu ile kıyas yapacağım. Çok uzatmadan yazmak için K3 Pro hepsinde çok çok iyi daha küçük hafif kulağı rahatsız etmeyen şık kaliteli bir duruşu varken kz için aynısını maalesef diyemeyeceğim. Ama şöyle bir parantez açmak gerekirse bluetooth mantığını bilmediğim için kz nin kasa büyüklüğünü tamda eleştirmek istemiyorum. Sonuçta bluetooth için bir ek güç kaynağı gerekiyor ve bu kaynak kablonun mu yoksa kulaklığın içindeki bir küçük batarya ile mi tam bilmiyorum. Hee birde K3 Pro da soket tipi belki dişli soket olsaymış daha mı iyi olurmuş dedim. Sanki dişli daha iyi olur gibi en azından gevşek bağlantı problemi olmaz gibi sanki. Son olarak tasarım için şunu eklemem gerek ki kendi slikon ucu ile kulağınıza taktığınızda rahatsızlık verirken K3 Pro nun ucu ile gayet rahat oturdu ve rahatsızlık vermedi. Tavsiyem kendinin kısa uçlu slikon başlık yerine biraz daha uzun bir slikon başlık kullanmanız.

Üsteki silikon başlık kz nin alttaki K3 ün. Gördüğünüz gibi kz nin ki biraz daha kısa ve kulaklık kasası sizi rahatsız edebiliyor.

Neyse geçelim bass konusuna. Baybars hocam zaten tuhaflığı anlatmış. Bassı veriyor ama garip. Yok diyemiyorsunuz ama aradığınızı tamda bulamıyor gibi yarım kalıyor sanki. Gerçi ben biraz sanırım basshead olabilirim belki bana öyle gelmişde olabilir.

Midler ise MusicMaker Tomahawk da aldığım tadı alamadım. Aslında bass konusunda da MusicMaker Tomahawk çok daha güzel ve istikrarlı. Midlerde o dolgunluk alamadım.

Tizler ise bazı yerlerde parlama yapar gibi hoş değil. Tizde aradığım şey kristal netliği diye söylenen şey sanırım canlı belirgin ama yormadan ve parlamadan dinleti sunmalı. Bence bass konusunda markalar çalışma yapıyor ama bence bass kadar Tizde zor ve gerekli bir ses tonu. Sesin cilası gibi bence tiz.

Detayları iyi veriyor ama sahne genişliğini nedense beğenmedim.

Ama hepsinden de öte bir şey varki beni sinir etmeye yetti o da sesde ki bozulma. Sesi şiddeti iyi tamam ama sesi sonlara çıkarınca kulaklık yalpalıyor ve bu sesde bass kadar kristal netliği ve temizliği arayan benim gibi biri için kabul edilebilecek bir durum değil. O an kulaklığı kulağımdan atasım geldi. MusicMaker Tomahawk da da ses şiddeti çoktu ama kesinlikle bozulma olmuyordu ve tedayları verme konusunda çok daha başarı buldum.

Kısa bir toparlamak gerekirse 32 usd olan bu kulaklık kabaca 112 TL ve artı bekle süresi.
    Bence bass isteyen biri cx 200 veya cx 300 e bakabilir yalıtım da cx 200 sizi aşırı şaşırtabilir.
    Bir çok tarzı dinlemek isterseniz sanırım 45 usd fiyatı ile MusicMaker Tomahawk iyi bir alternatif olabilir. Malzeme kalitesi bence çok iyi. Elinize aldığınızda bunu hissettiriyor size.
    K3 Pro ile kıyas yapmam çünkü ortalama 100 usd bir fiyat bandı var.

Son olarak konforu kötü ve görüntüsü kaba olan bu kulaklığın yalıtımı içinde iyi birşeyler diyemeyeceğim. K3 Pro dışında alternatif sunduğum diğer kulaklıklar olan cx serisi ve MusicMaker Tomahawk dan artısı olarak değiştirebilir kablo yapısına ve bluetooth a çevrilme özelliği var ki beni açıkça en çok şaşırtan ve cazibe katan özelliği bu oldu ama buradaki performansını bilmiyorum.

Eğer bu artılar size cazip gelmediyse alternatiflere bakmanızı tavsiye ederim. Ben paramı alternatiflere vermeyi tercih ederdim favorim ise MusicMaker Tomahawk olurdu.

Bu tarz bir kıyaslama ile izlenimlerimi paylaştım çünkü bir çok yeni arkadaş sanki böyle bir kıyaslı yazı istiyor gibi geldi.
    Umarım çok abartmadan bir eleştiri yazmış olmuşumdur. Yanlışlarım varsa lütfen düzeltin ve uyarın. Amacım sadece doğru ve iyi bir yönlendirme yapabilmek.

#201 SalihArslann, 17 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Temmuz 2017
    12 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    "Ama hepsinden de öte bir şey varki beni sinir etmeye yetti o da sesde ki bozulma. Sesi şiddeti iyi tamam ama sesi sonlara çıkarınca kulaklık yalpalıyor ve bu sesde bass kadar kristal netliği ve temizliği arayan benim gibi biri için kabul edilebilecek birdurum değil)."

Kaynak Samsung mu Salih hocam; bisey distorsiyona giriyorsa; ya kaynaktandir bu ya da kulakliktandir.
    Daplarda olsun telefonlarda olsun yuzde 80'nin ustunde dinleniliyorsa; hem dap ya da telefon hem de kulaklik yanlis calar.

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.
  3. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Ahmet Hocam aklıma o geldi ama şunu düşündüm acizane.
    İlk olarak MusicMaker Tomahawk da samsung da dinledim ve hiç bozulma yok K3 Pro dada böyle bir sıkıntı yok ara ara olur gibi ama onu kaynağın Yetersiz olduğumdan düşünüyorum.
    Ayrıca samsung note 4 de ses için özel bir bölüm buldum yeri gelmişken kullananlar varsa dediğimi yapabilir.
    Ayarlar / Sesler ve Bildirimler / Ses Kalitesi ve Efektler / Adapt Sound bunu çalıştırın ve size kulak testi yapıyor ve bir grafik çıkarıp en iyi ses deneyimini size sunuyor. Ardından test sonucunu dinleyebiliyorsunuz ki fark bayağı var. Ayrıca alttaki efektleride aktif edebilirsiniz.
    Neyse konuya dönecek olursak basit bir mantık yürüttüm ve dedim ki sen 30 usd sı olan bir kullanıcıya hitap ediyorsun yani basit mp3 player ve telefonu olanlara zaten iyi bir DAP ı olan 30 usd lik kulaklıkla uğraşmaz. Madem durum bu senin bu noktada iyi olman gerek hitap yerin çünkü dediğim gibi basit mp3 player ve telefonlar. Bilmiyorum buradan hareket ile yazdım hocam. Belki mantığı yanlış kurmuş olabilirim.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Salih hocam teşekkürler incelemen için eline sağlık.

İki konuya değineceğim birincisi, bluetooth la ilgili IEM kasasında bir şey yok hocam. Bluetooth için alınması halinde kablonun üzerinde bluetooth alıcısı var yani kulaklığın kendisinden bağımsız bir durum. Kulaklıkta dahili bluetooth algısı oluşmasın diye yazmak istedim.

Bir de hocam izlenim ve incelemelerine foto da eklesen cix olur :)

Bu arada belirttiğin gibi, MMCX yerine 2 pin li bir bağlantı şeklini bende tercih ederim KZ ZS5 in kablosunu takmak çıkarmak bu sebeple çok kolay.

@Pax Vedat hocam Resonate'in kablosunu değiştirmek istedi dün sonunda pes etti mesela :)

5 kişi bunu beğendi.
  5. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Cepten link koyamıyorum eve gidince düzenleme yapacağım Hayri hocam. Bu arada kablodaysa keramet dişli soketli başka bir kulaklığa bluetooth özelliği katabiliyorsun demek bu süper vaaay

2 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Soketten da bağımsız Salih hocam benzer kablolar MMCX içinde var,

Mesela şunun gibi: https://penonaudio.com/MMCX-Bluetooth-Earphone-Cable

3 kişi bunu beğendi.
  7. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Hocam selamlar...

Açıkçası ben KZ zS5' in en çok sahnesinden etkilendim. Salık verdiğiniz MusicMaker Tomahawk' in sahnesinden bahsedebilir misiniz?

MEMT X5 dinleme şansınız oldu mu bilmiyorum, ama kulaklarımın aradığı keyifli, derin basslar bu kulaklıkta. Basslar MEMT X5 olsun, sahne KZ ZS5 olsun, bir de enstrüman doğallığı olsun kriterlerim bunlar:) Bu üçünü aynı kulaklıkta bulma şansım var mı bilmiyorum. Ama bunun arayışı içindeyim bu yolculukta. K3 PRO ve MusicMaker Tomahawk ne kadar yakın bu kriterlere merak ediyorum açıkçası. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Keyifli dinletiler...

#207 barocka, 18 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Temmuz 2017
  8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    merhaba, salih hoca da bir şeyler yazacaktır ama bende bir iki şey söyleyeyim.

tomahawkın sahnesi daha dar diye aklımda kalmış. ama sahne işi dap'a göre de çok değişiyor.

elektronik müzik dinleyeceksiniz zs5 daha mantıklı. tomahawkın basları midbass bölgesinde ve enstrümantal müziğe daha iyi gidiyor.

5 kişi bunu beğendi.
  9. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Neden listede K3 Pro gibi bir efsane yok :)) çok alındım almayacağım :)) cazip geldi belki alabilirim :D

10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Salih hocam hepsini yazamazlar, LZ A4 e uyumluymuş ona uyan K3 Pro ya da uyuyor merak etme ama böyle bir kablodan ses kalitesi beklemede ne beklersen bekle :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 18 Temmuz 2017 ---
    Tabi kendini bizim için feda edip alıp deneyip inceleme yaparsan o başka tabi, yalnız 19 dolar pahalı geldi bana başka satıcılara da bak.

2 kişi bunu beğendi.
  11. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Sahne genişliği hakkında tam birşey diyemeyeceğim ben maalesef Tomahawk kulaklığını uzun bir inceleme fırsatı bulamadım Baybars hocam ne derse odur. Kendisi çok deneyimli biri. Ama şahsi görüşüm beni gerçekten etkileyen bir kulaklıktı. Sesi ne bileyim çok canlıydı ama son sesle dinledikten sonra dinlerken birşey hissetmiyorsunuz ama müziği aniden kapatınca birden beynin zonkluyor gibi oldu bende çok fazla sesi yüksek verebiliyor. Sesde bozulma olmayınca bende dayanamayıp verdim coşkuyu :D
    Tomahawk da kötü bir yön sesi sonunu kadar açtığımda eşim bana sesini dışarıya veriyor diye uyardı yani yalıtım kötü. Bunu bilmen önemli olabilir.
    K3 Pro iyi bir kulaklık. Derin bassları iyi veriyor ve uzatıyor. Midlerde keşke Tomahawk gibi olsun isterdim. Tizlerde şu aralar kulaklık açılıyor gibi ilk günler çok beğendim ama şimdi şimdi iyiye gidiyor daha canlı. K3 Pro yu DAP la deneme fırsatı bulamadım bulan arkadaşlar yardımcı olabilir Hayri Hocam gibi ama tahminim çok daha iyi performans verir. Ama şöyle bir ufak sorunu var o da soket girişi dişli olsaydı daha iyi. Gevşek bağlantı yüzünde olabilir sesde her iki kulaklıkta bir an ses kesilmesi olabiliyor. Ama belkide benim kaynağında ki bir sorunda olabilir iyi besleyemiyordur. Yinede gevşek olması biraz güven azaltan bir unsur kulaklığım düşecek diye ara ara tırsıyor değilim hani.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Salih hocam sendeki K3 Pro da ses kesintisi mi oluyor??

13. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Kaynaktan sanırım iki kulaklıktan aynı anda oluyor anlık birde nadiren tek kulaklıktada oluyor

2 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Yani müzik çaldığın uygulama düzgün çalışmıyor mu, takılıyor mu ara sıra takılıyorsa olabilir ama K3 Pro olunca bağlantılardan da olabileceği için tam ne zaman oluyor bak bakalım hocam. Durup dururken mi oluyor yürürken kafanı hareket ettirirken vs mi rastlıyorsun bu kesilmeye.

2 kişi bunu beğendi.
  15. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    bir anı yok kafasına göre takılıyor ama rahatsız edici bir boyutta değil sanırım kaynaktır diyorum. bazen olduğunda kafamı serçe sallıyorum hiç bir şey yok kabloyu oynuyorum yine bir şey yok o yüzden kaynaktan oluyor diye kendimce bir hükme vardım ama sağ kulaklığım bayağı bir gevşek bir kez kulaklığı tam takacağım sırada düştü o günden beri tırsıyorum açıkçası :))

2 kişi bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Nasıl yani hocam kablosundan çıktı mı takarken, bence sana da sorunlu bir parti gelmiş :( Penon'a yazayım mı durumu? Yani bendeki fırıl fırıl dönüyor (MMCX lerin tamamı az çok dönüyor zaten o sorun değil) ama kablosundan öyle kolay çıkması mümkün değil.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 18 Temmuz 2017 ---
    Özelden devam ederiz Salih hocam bu konuyu da K3 Pro ya boğmayalım, K3 Pro araya girince herşeyi devralıyor çünkü :D

17. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Az önce aliexpress sepetinde bir şey fark ettim. Sepetteki adeti 2 ve fazlası yapınca fiyat 28.98'den 26.95'e düşüyor(gri renk gümüş kablolu mikrofonsuz modeli seçmiştim). Mağaza nicehck bu arada.

18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Bugmı var abi :D

2 kişi bunu beğendi.
  19. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Ben de dayanamadım sipariş verdim bu kulaklıktan. Gelince bir iki satır bir şeyler yazarım buraya.

2 kişi bunu beğendi.
  20. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    hahaha :D

Bu daha çok Bug's Bunny gibi geldi bana Hayri hocam :D

İki telefonda da denedim sonuç aynı valla. Bilgisayarda da 38'den 35'e düşüyor :)

3 kişi bunu beğendi.