KZ ZS5 - Techno-fi turu

'Kulaklık Genel' forumunda Chaturanga tarafından 19 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    K3 pro denemiş miydiniz hocam ?

2. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    yok hocam denemedim

3. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Bu durumda aliexpress sepetinden gönül rahatlığı ile çıkartabilirim tenmark proyu :)

2 kişi bunu beğendi.
  4. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    K3 Pro kullanıyorum onunla kıyas kabul etmez zaten incelememde de yazdım. Fiyat farkı çokça var ama illa kıyas yap derseniz her yönden bence K3 Pro belirgin daha iyi. Bana göre kz zs5 biraz daha tasarım yönünden geliştirilmeli ve son seslere kadar açıldığında sesdeki bozulma sorununa çözüm bulmalı. Ben şahsen çokda beğenmedim bana göre bu fiyat aralığında en güzel seçim MusicMaker Tomahawk iem olacak. Ben onu daha çok sevdim nedense. Bu arada genelde tekno tarzı dinliyorum yada elektronik müzik ama son zamanlarda Postmodern Jukebox da çokça dinliyorum :)) diğer müzik türlerinide dinlerim pop rock falan

2 kişi bunu beğendi.
  5. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Sonunda incelemeye vakit bulabildim. Deneyimlerim henüz sıcakken bir şeyler karalamış olayım. Her incelemede kullandığım alt başlıkları bu incelemede de kullanacağım.

Kutu İçeriği, Sunum, Yapı Kalitesi

Kutu içeriğinden bahsetmekle başlayayım. Arkadaşlar bu cihazın kutu içeriğinde ekstra bir şey yok. Kılıf falan çıkmıyor. Minnacık bir kutu zaten. Bu bağlamda büyülü sunumlara alışmış kişileri hayal kırıklığına uğratacaktır. Ancak fiyatını göz önüne alırsak pek de yapacak bir şey yok bu konuda.

Kutu içeriğinden çıkan orijinal siyah kabloyu gerçekten kalitesiz buldum. Gereğinden fazla sert ve kullanımı olumsuz etkileyen bir yapıda. Ancak yanında gelen -kutudan ek kablo çıkmıyor, sonradan eklenmiş- diğer kabloyu beğendim diyebilirim. İnce ve yumuşak, sıkıntı çıkarmayan bir kabloydu. Ancak şu eleştiriyi kesinlikle yapmalıyım, bu cihazın pin soket kısmı gerçekten çok saçma ve özensiz üretilmiş. Dışarıda yürürken bir anda kablonun ucunu boş bir şekilde görebilirsiniz :) Bu kadar özensiz bir soket ilk defa gördüm. Genelde soketler çok sert olur zor çıkar ya da uzun kullanımlar sonrası gevşer ama bunda kendi kendine çıkacak neredeyse.

Yapı kalitesi hakkında ise yukarıda söylediklerimin tersini söyleyeceğim. Kulaklığın materyal kalitesi oldukça yüksek. Kaliteli bir görünümü var. Kasanın büyüklüğü aklıma fit sorunu yaşayacak mıyım sorusunu getirse de bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamadığımı belirtmeliyim. Ancak bu eleştiriyi de yapmak zorundayım, yahu şöyle güzel, ayırt edici bir logo ya da marka yazısı tasarlayıp monitörlerin üzerine basmak hiç mi akla gelmez? Driver sayısını bile yan kısımda yazan bir firma bunu neden atlar ki? Biraz acımasızca olacak belki ama ben bunu markalaşmayı başaramamış bir firma olmalarına bağlıyorum. Marka algısını kendi elleriyle yok etmişler.

İzolasyon

Cihazın ortalama bir izolasyonu var. Çok kötü bir izolasyona sahip değil. Fiyatını da göz önüne alınca bu konuda haksızlık etmek istemem açıkçası.

Sahne

Cihazın sahnesi uzak bir yere konumlanıyor. Bu yer bazen o kadar sığ kalıyor ki, bir şeylerin eksik olduğu duygusunu çoğu parçada hissediyorsunuz. Buna rağmen bazı parçalarda sahne öne gelip kulağı doldurabiliyor da zaman zaman. Ben sahnesini beğenmedim açıkçası. Daha iyi bir sahne algısı beklerdim.

Altlar

Cihazın beni en çok şaşırtan yeri burası oldu. Aşırı derecede dinamik, hızlı bassları var. Bu basslar hiçbir şekilde yavaş kalmaz ancak çözünürlüğü ve derinliği biraz daha iyi olsa buraya övgüler yazdırabilirdi.

Kulaklığın bass sunumu her ne kadar çok derine inemese de tatlı tatlı vurup geçen bassları var. Bassheadseniz sizi tatmin etmeyecektir. Vurgulu basslara sahip bir kulaklık kesinlikle değil. Ancak bass ilk tercihiniz değilse çok sıkıntı yaşatmaz.

Midler

Bu kulaklık midleri geride veriyor. Çözünürlük olarak fena değil ama biraz daha detaylı ve yakın olsa kulaklığa genel anlamda çok şey katardı.

Kulaklığın ilginç bir mid sunumu var. Acayip bir şekilde bazı erkek vokalleri geriye çekti, bazı kadın vokalleri öne verdi. Bunu biraz önde vermesi lazım dediğim vokalleri bile geride duyunca bir acayiplik hissettim açıkçası. Kısacası öyle aman aman bir mid sunumu yok. Fiyatına göre yorumlayayım, parasını hakediyor.

Üstler

Kulaklığın görece başarılı diyebileceğimiz noktası ise burası. Şıkır şıkır, eksiklik hissettirmeyen cinsten. Ancak birkaç şarkıda sibilansa yakalandığını hissettim. Beni çok rahatsız etmese de alacak kişilerin buna da dikkat etmesini öneririm. Tizlerini fiyatının biraz üzerinde buldum şahsen.

Son Sözler

Kulaklığı fiyat açısından değerlendirecek olursak, yaptıklarıyla fiyatını hakediyor. Ancak beklentilerimizi de ortaya koyacaksak -ve bence koymalıyız da- hayal kırıklığı yaşatmadı desem yalan olur. Kulaklığın driver sayısının bir satış stratejisi olarak kullanıldığını düşünüyorum. Bunu sadece bu cihaz için değil, belki birçok cihaz için de söyleyebiliriz. Nasıl bir fotoğrafın kalitesini sadece megapixel değeri belirlemiyorsa, pixel kalitesi de çok önemli bir etkiye sahipse burada da aynı şey geçerli. Kısacası driver kalitesi ve tuning kötüyse driver sayısına bakmak hata oluyor.

Fiyat seviyeleri açısından pek karşılaştırılmaz ama yukarıda konusu geçtiği için söyleme gereği duydum, K3 bu kulaklığı her anlamda ezer geçer :)

Collapse Signature Expand Signature
    #245 myloo, 20 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Temmuz 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  6. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Inceleme yazınızı bir çırpıda okudum. Buluşma ziyafetinden sonra etkisinde kalmadan gayet tarafsız güzel bir inceleme olmuş. Etki altında kalmamışsınız. Tasarım noktasında sizede birşeyler sanki çok aceleye getirilmiş gibi olması demek sizide rahatsız etmiş. Halbuki KZ nin diğer kulaklıklarının tasarımları jelibon gibi şeker ve rengarenk :)) birde 4 sürücüden ben daha fazla şey beklerdim.
    Bu arada yüksek seslerde sesdeki bozulma tek bende oldu sanırım. Bu da kaynak seçiyor anlamına geliyor. İyi bir kaynakla test edilirse sanırım bu kulaklık size daha fazla şey sunabiliyor.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    KZ ZS5 le özellikle midbass ve subbass ağırlıklı yada gövde gerektiren dolu dolu çalan parçaları dinlemek büyük zevk, ama parça seçiyor her parçayı aynı şekilde duyamıyorum. Hacimli, gövdeli çaldığı için belki de sağ sol kanalda arka planda kalan detaylar diğer kulaklıklarımda duyduğuma göre daha cılız geliyor bazı parçalarda, bu kulaklık için özel bir playlist oluşturma niyetindeyim :)

Mesela şu parçaları bir dinleyin bakalım KZ ZS5 le sizler ne düşüneceksiniz..

Massive Attack - Angel
    Massive Attack - Unfinished Sympathy
    Beastie Boys - Brass Monkey
    Migos - Culture (feat. DJ Khaled)
    The Weeknd - The Hills
    Future - Mask Off

#247 Chaturanga, 21 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Temmuz 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  8. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Ebe geçince bi deneyelim :D

2 kişi bunu beğendi.
  9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Tura dahil değilim fakat Ankara buluşmasında dinlemiştik ve hepimiz birer tane almaya karar vermiştik. Dün elime geçti, daha burn-in olmamasına rağmen bu paralara (eğer bozulmazsa) bence bedava. Bir çok kişi için kaşıntıyı uzunca süre dindirir.

Dipnot: Gümüş kablo ile.

11 kişi bunu beğendi.
  10. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    benim kzs5 dört beş gündür ptt'de bekliyordu, anca alabildim. :)

çok kısaca ilk yorumum fazlasıyla genel olacak, fiyatına göre ne durumda olduğunu diğer cümlede yazacağım.

lpg ile kombo yapıp aduket çekiyor üstler, ilk dinleyişte durum bu. parlak parçalarda agresyon yukarıda. alt frekanslarda uzama yok pek, vurup kaçıyor. enstrüman tınılarında cılızlık var, gövde ortalama düzeyde. orta frekanslarda çekiniklik sezmedim birkaç parçada.

fiyatına göre çok iyi yalnız (gümüş upgrade kablolu olan). hype mype değil, 30 dolarlık ürünün hype'ı da olmaz zaten :D

yapı kalitesi ise vasat. ama yine fiyatına bakarak kızamıyorum. earsonics de üç aşağı beş yukarı aynı kalitede ürün yapıyordu bir bir buçuk sene öncesine kadar. fiyat olarak aralarında uçurum var.

#250 florence, 24 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Temmuz 2017
    12 kişi bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Bi süredir bu kulaklığı dinliyorum. @mattiadestro da bilir ilk taktığımda bu ne ya bu muymuş demiştim. Ama iş öyle değilmiş. Benim dinlediğim kaynakla da ilgili olabilir tabii ama wax filtresi olmayan bir köpük uç takınca kulaklık gerçekten level atladı. Frekanslar arası denge çok iyi. Bu fiyat için gerçekten baya baya iyi. Sahne bir adım geride kurulu. Enstrümanlar arasında yeterli bir boşuk var ve neyin nerde çaldığı gayet güzel belli oluyor. Vokaller çok önde olmamasına ve tizler de parlak olmamasına karşın çözünürlük olarak iyi iş çıkarıyor. Bence en çok takdir edilmesi gereken yönü de bu. Midleri çok yaklaştırmayıp tizleri açmadan temiz ve düzgün bir sunum yaratabilmek. Ortalamanın biraz üzerinde çözünürlüğü var diyebilirim. Bunları tabii hep köpükle yazıyorum. Dip bass çok derin değil. Tizler parlamıyor. Sibilansa sokmak da hayli zor kulaklığı.

Silikonla biraz parlak cılız ve gövdesiz geldiyse de köpük orta boy wax filtresiz uçlarla süper nötr oldu. Davullar hacimli vokal dolu, ziller geride ama duyuluyor. Ha bir de kulaklığın sahne derinliği gerçekten de iyi :eek:k

Üzerinde iyi çalışılmış bir kulaklık olmuş. Bu fiyata bedava. ES-3'ten falan daha iyi bence. Şimdi sahibi olan varsa alınmasın yakın zamanda dinlediğim için ilk aklıma o geldi. K3 prodan da iyi olabilir tabii kişinin beklentilerine göre değişiyor bu durum :)

14 kişi bunu beğendi.
  12. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Şu kulaklığı bir ben beğenmedim demek hmm belki Tidal varken dinlemiş olsaydım sonuç benim açımdanda olumlu olabilirdi. Ama yine o fiyat bandı bence MusicMaker Tomahawk IEM yine favorim.
    Şimdi Tennmark Pro yu bekliyorum onun için çok umutluyum bakalım Özen Hocaya gelince bi incelemesini okuyacağız inşallah.

3 kişi bunu beğendi.
  13. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    @cgtyguner buluşmada yüzün ekşimişti ama köpük kurtardı demek ki. :D sevindim ya.

@SalihArslann hocam benim de pek bayıldığım söylenemez :)

3 kişi bunu beğendi.
  14. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Nedendir bilmem bi ısınamadım ama sorun bende sanırım yada kulak ses rengim biraz aykırı bir yapıya sahip :))
    Fakat MusicMaker Tomahawk IEM e de bitmişti bir kaç güncelleme yapıp değişe bilen bir kablo ile sunum yapmış olsalar belki o fiyat bandında alırım. İyileştirme olarak bass ları hafif iyileştirsinler ve tizler daha canlı olsun yeter. Belki biraz daha sahnesi iyi olursa bence o kulaklık tadından yenmez. Detay ve mid leri çok başarılı geldi bana ve sesi bana çok gerçekçi veriyor geldi. Bir müzikte kapıya vurma sesi vardı ben onu gerçek sanmıştım. Ama aynı müziği K3 Pro kz ve samsung kulaklık ile dinledim fakat sonuç aynı olmadı.

15. lavgirin

lavgirin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    116
    Katildigim bir yorum olmus , ben sunger uclarla sesi cok acik bulmustum.Ama tizlerin agresifligini de alarak sesi iyice dengeliyordu.
    Belki de sunger uc ve koyu bir kaynakla baya iyi bir performans sergiler.

Bu arada k3 pro'dan iyi olabilir diyerek bombayi yerlestirmissiniz hocam , karisir buralar.:yourock

:popcorn

5 kişi bunu beğendi.
  16. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Simdi bende denedim köpük uçları takıp. Cidden ses biraz daha dengeki hale geldi gitar ve vokal sesleri cok cok daha oturakli bir hal oldu. Acik söylemek gerkirse k3 pro kadar çalıyor gibime geldi su haliyle yalan yok :D
    Çünkü k3 pro da bazi dinlediğim parçalarda midbass lar bazen fazla oluyordu ve perdeliyordu diger frekansları. Suan bu durum kz zs5 de yok

7 kişi bunu beğendi.
  17. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Ben köpük ucu denemedim o yüzde birşey diyemem ama K3 Pro dan iyi olma ihtimali ne bileyim bence zordan da öte geri göndermeye hazırladığım şu aralar K3 Pro yu bir türlü elim varmıyor göndermeye. Dedim yaa kerata gittikçe kendini sevdiriyor. Bence K3 Pro yu en az düzenli 2-3 hafta gibi dinlerse insan onun size yaptığı güzel sürpriz leri yakalıyorsunuz.

4 kişi bunu beğendi.
  18. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    KZ ZS5 ile keyifle dinledim listenizi hocam, elinize sağlık... Ben de TİDAL de aşağıdaki listeyi hazırladım, KZ ZS5 ' e özel... Bence bu listede @cgtyguner hocamın da bahsettiği yetenekleri daha belirgin... ( enstrümanlar arası boşluk, çözünürlük, hacimli davullar, sahne derinliği )

Elbette , köpük uçlarla... :eek:k

https://tidal.com/playlist/404133bb-fdea-4796-be57-bceb3bb43688

#258 barocka, 26 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Temmuz 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  19. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    768
    Hocam siz atinca listeyi aklima geldi, aslinda bir arkadas konu acaq ve tidalcilwe playlistlerini o konu altindq paylassa.:)
    Ben sizinkileri ekledim listeye mesela:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  20. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    294
    Ben de fiyatının gazına gelerek kulaklığı alanlardanım. bugün elime ulaştı, hiç burn in olmamış haliyle fiyat performans canavarı olduğu fikrine kesinlikle katılıyorum. sahne,detay,çözünürlük,perdesizlik konusunda gerçekten fiyatının oldukça üstünde. daha önce kullandığım 1more triple driverı baya tokatlıyor bence. ostry kc06a'ya da genel tabloda az farkla üstün benim görüşüm. Ancak elbette fiyatını hatırlatan yerleri var. Enstruman ve vokaller fiyatıyla doğru orantılı olarak biraz hacimsiz ve yer yer dijitalliğe kaçma eğiliminde. suyu, kıvamı, pişme süresi ile tam kitaptaki tarife göre tutmuş pilavınızda kıvamlı bir tereyağ yerine sıvı yağ kullanılmış gibi ne yazık ki:) lokma ağzınızda nefis dağılıyor ancak ağzınızı tam doldurmadan midenize doğru hızlıca yol alıyor. Bu fiyata bu kadarı kadı kızında da olur diyerek ben mutfağa koşuyorum.

9 kişi bunu beğendi.