KZ ZS5 - Techno-fi turu

'Kulaklık Genel' forumunda Chaturanga tarafından 19 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    Ya da şöyle de yapılabilir, benim de şu sıra zaman konusunda problemim var bu güzelliğe gereken zamanı ayıramayacağım gibi görünüyor, herkes kabul ederse tura katılan arkadaşlarımızdan bu aralar müsait olan varsa ilk o kişiye gönderilebilir, o kişinin de daha uzun süre dinleme şansı olmuş olur, daha sonra da 28 Haziran'da o arkadaşımız ilk sıradaki @doğan özen'e kulaklığı kargolar. En son tur bitiminde tarafıma gönderim yapılır. Böyle bir talebi olan arkadaşımız varsa ilk o denesin kulaklığı diye düşündüm ama yanlış düşündüysem kusura bakmayın. Naçizane bir öneri. Örneğin @Dr. Boom arkadaşımız tura daha sonradan eklendi, eğer kendisi isterse bu boşlukta kulaklığı kendisi dinleyebilir. Daha sonra 10 kişilik tura başlanır.

Düzenleme: Olumlu veya olumsuz bir görüş gelmedi. İsteyen arkadaşımız olursa @Chaturanga ile bağlantıya geçebilir diyelim o zaman. :)

#81 Feelblue, 20 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Haziran 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Lideri sectik biz coktan Bilal:
    Oycoklugu ile Cherokee Hayri reyiz..
    Ben, Özen, Baybars, Salih'de aza'yiz.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    6 kişi bunu beğendi.
  3. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Hayırlı uğurlu olsun kutlamaları başlatalım o zaman :D

3 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Estağfirullah Ahmet hocam forumda herkes çok ciddi katkı sağlıyor.

Okuyan beğenen yorum yapan tüm arkadaşlar olmasa kimsenin yazası gelmez zaten. Hep beraber güzel bir ivme var yeni katılımlar, yeni incelemeler vs gayet güzel gidiyor. Bizler olmasakta bu havayı buradaki herkes devam ettirir zaten. Benim durum biraz yeni yetme hifi cı olmanın heyecanı ve arayışı :)

11 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Est. Hayri hocam, o nasil söz öyle.
    Sen bu forumun lokomotifi, makinistisin hocam.
    Bizde katar'iz vagonuz, pesinden geliyoruz.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Arkadaşlar bu arada kulaklığı @Feelblue Mertcan hocama kargoladım yarın elinde olur umarım.

7. Deliverance

Deliverance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Beyerdynamic dt1350'sini kenara atmis bir ZST kullanici olarak cok merak ettigim bir kulaklik. Ay basi gelsin, kendime hediye alayim diyorum. Audiobudget'daki yaziyi okudum, bircok kulaklik hakkinda da bilgi aldim oradan.. cok ovulmus o sitede.. ZST ile dinlerken agzim acik kaliyorsa ZS5 nasildir tahmin edemiyorum.

Bilgili arkadaslardan bir konuda yardim isteyecegim. Elimde fiio x5 var. sarjiyla ugrasmamak adina x5 yerine iphone 6s'den muzik dinliyorum. Beyerdynamic 80ohm oldugu icin x5 cok iyi oluyordu tabii ama bu KZ kulakliklari icin de gecerli olur mu bilemedim. Her ne kadar ayni sarkiyi atip dinlesem aradaki farki kismen anlatim ama sizlerin de yorumunu almak istedim. KZ icin iphone yeterli olur mu?

8. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Hocam bence soru tam tersi olmalıydı. iPhone KZ için yeterli olur mu demeliydiniz :) Amacınız detaylı ve yeterince ayrımlı bir sese ulaşmak değilse, çok kritik dinlemeler yapmayacaksanız iPhone size bir nebze keyif verir ancak şahsen ben bir süreden sonra katlanamıyorum. Elimde güzel bir dap olmadan kaliteli müzik dinlediğim hissine ulaşamıyorum. Bu benim kaliteli ekipman tribimden de değil, ekipman deneme sürecinin doğal bir sonucu sanırım. Elinizde X5 varken iPhone'a bakmayın bence.

5 kişi bunu beğendi.
  9. fuzun

fuzun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    30
    Headfi de kulaklıkta crossover sistemi bulunmadığı için ve bu da en azından 4 sürücülü bir kulaklıkta berbat bir ses kalitesi üretmesini sağlayacağı için firmanın 4 sürücüden sadece 2 sinin sesi düzgünce verebilecek şekilde tasarladığından söz edilmiş.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Ek olarak malzeme kalitesini de göz önüne alınca (aşırı hafif olması ve seal in tam sağlanamaması) ilgimi daha çok ZSR ve Senfer 6in1 çekmeye başladı.

2 kişi bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Sesi gayet başarılıydı hocam kısa dinleme fırsatı buldum ama beğendim fiyatına göre bence gayet başarılı. Mesela Massive Attack - Angel'ı dinlerken zevk alabildim. Bazı kulaklıklarda o parça çok kötü performans gösterebiliyor.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    KZ ZS5 İlk İzlenimler - Mini İnceleme

Kulaklık 23 Haziran Cuma’dan beri bende değerli arkadaşlar. Her bulduğum fırsatta dinliyorum. Bunun dışında kalan zamanlarda ise burn-in olsun diye müzik açık bir şekilde kenara bırakıyorum. Acemiliğim yüzünden ürüne zarar veririm korkusuyla white noise gibi yöntemler kullanmaktan çekindim açıkçası. İlk izlenimlerimi mini bir inceleme şeklinde aktarmak istedim izninizle.

Kaynak olarak Sony B172 isimli giriş seviyesi bir müzik çalar, iPhone 5C ve Asus tabletin onboard çıkışını kullandım. Elimde daha iyi kaynaklar yok ne yazık ki, biliyorum ki bu iem’in hakkı en azından bir Fiio X1 veya Cayin N3’tü. Müzik arşivimin ise çoğunluğu 320 kbps mp3'lerden oluşuyor.

Karşılaştırmaları önceki kulaklığım olan Sennheiser CX150’ye göre yapacağım. Bildiğim kadarıyla CX200-II’den tek farkı kutu içeriğinin daha fakir oluşu ve jakta altın kaplama olmaması. Ses kalitesi olarak eşit olduğu söyleniyor, modeli bilmeyenler olacağı için açıklama gereği duydum.

Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Uygun fiyatlı bir iem’den bahsettiğimizi unutmayalım. Bana göre bu iem fiyatını son kuruşuna kadar hak ediyor. “Fiyatının üzerinde çalıyor” gibi iddialı laflar etmek istemem çünkü daha iyisini henüz dinlemediğim için değerlendirebilecek tecrübede değilim.

Kutudan kulaklığın kendisi, kablosu ve orta boy olanı üzerinde olmak üzere 3 çift eartip çıkıyor. Ben dinlemelerimi Ultimate Ears 100'ün içinden çıkan silikon eartiplerle yaptım.

Kutudan çıkan kabloyu hiç kullanmadım, doğrudan ek olarak satın alınan gümüş kabloyu taktım. Bu kablo gayet kaliteli olduğunu belli ediyor. Görünümü de çok şık. Jak kısmının L şeklinde olması bana göre avantaj. Birbirine dolanıp insanı çileden çıkarmaması da önemli bir artısı. Kablonun değişebilir olması da güzel, kulaklığın uzun ömürlü olmasını sağlıyor, kablo kaynaklı bir arızada yeni kablo alıyorsunuz o kadar.

Kulaklığın tasarımı da ateş ediyor hani. Köşeli yapısı hoş bir hava katmış. Uzaktan bakınca kasa metal zannedilebilir ancak plastik. Zaten metal kasayı bu fiyata sunmak pek mümkün değildir diye düşünüyorum.

Kasa beklediğimden büyük çıktı. Ben herhangi bir fit sorunu yaşamadım, kulak yapımla iyi uyuştular ancak küçük bir kulağa sahipseniz plastik ve köşeli kasa kulağınıza bir süre sonra batmaya başlayabilir. Şahsen 2 saatlik aralıksız dinlemelerde dahi herhangi bir rahatsızlık hissetmedim. Yine de Sennheiser CX150'nin ufak kasa yapısından dolayı daha konforlu olduğunu söylemeliyim.

İlk defa bu tarz bir kulaklık kullandığımdan olsa gerek takıp çıkarması başta zor geldi, biraz kullanıp alıştıktan sonra sorun yaşamadım.

Sürmesinin rahat olduğunu düşünüyorum. 16 ohm'luk bir empedans değerine sahip. Yurtdışı incelemelerde de buna değiniliyor, akıllı telefonlarla bile yeterli ses seviyesi alınabileceği söyleniyor. Yüksek ses seviyelerinde pek dinleyemem ben gerçi ama denemelerimde Sony mp3 çalar'da 30 üzerinden 25'in, iPhone'da da %80 ses seviyesinin üzerine çıkamadım.

Head-fi'da amfiye tepkisinin çok başarılı olduğunu okudum, amfim olmadığı için değerlendirme şansım olmadı.

Gelelim müzik sunumuna. İlk büyülenişim “sahne” konusunda oldu.

Sennheiser gibi insanı bass'a boğan, daracık sahneli bir kulaklıktan sonra böyle bir kulaklığı denemek benzersiz bir deneyimdi. Sanki kafaüstü kulaklık dinliyormuşum gibi ses o kadar çepeçevre sardı ki beni, ferah ferah dinledim. Sennheiser'da müziği sanki 4 m2'lik bir odada subwoofer'lar vururken dinliyormuşum hissi vardı. Bunda ise geniş bir konser salonundaymışım, arkamdaki sahnede müzisyenler var ve ben yüzümü seyircilere dönmüş öyle dinliyormuşum hissiyatı var. (Bir amatörün kulaklıkta "geniş sahne" kavramıyla tanışması).

Sennheiser sesi boğuk veriyordu. ZS5 ile sanki aradaki perde kalktı, çok daha temiz, berrak bir sunum geldi.

Açıkçası başta kulaklık bende nedense seste eğlenceden ziyade hi-fi’a odaklanmış analitik bir kulaklık izlenimi yaratmıştı. Evet, V-shaped bir kulaklık değil (ve bu çok iyi bir şey) ancak bass’ların bu kadar yeterli olabileceğine imkan vermiyordum. Derin bassları var fakat boomy değil. Safî bass vurayım derdinde bir iem değil. Subwoofer gibi vurup uzayan, tüm şarkıyı uğultuya boğan tarz seviyorsanız size göre değil. Bu demek değil ki bass vuramıyor. Bence ideal olan "işini yapan" tarzda vuruyor bass'ını, vuruyor ve çekiliyor. Diğer frekansları örtmüyor. Dediğim gibi nedense analitik bir kulaklık olacağını düşünmüştüm, bass’tan fakir bir sunumu olacak sandım, bass'ların kuvvetini duyunca yanıldığımı anladım. Bass gitar sesini doğala çok yakın vermesini ayrıca sevdim. Bass ağırlıklı bir kulaklıkta bass gitar dinlemek daha keyifli gibi gelse de gerçek bass gitar sesi aslında vurmalı bir enstrümandan ziyade bir gitar olduğunu hissettirir tarzda tellerin titreşimini duymaktır bana göre. Bu anlamda başarılı buldum.

Mid ve tizler örtülü değil ve gayet detaylı. Enstrüman ayrımı konusunda da iyi olduğunu düşünüyorum. Midlere geldiğimizde V-shaped bir kulaklık olmadığını bir kez daha anlıyoruz. Vokaller çok temiz ve önde. Diğer frekansların arasında sıkışıp kalmıyor. Özellikle vokal ve gitar seslerini verişine bayıldım bu iem’in. Sesleri tane tane veriyor, belki de en çok bunu sevdim. Yıllardır yüzlerce kere dinlediğim şarkılardaki duymadığım sesleri duymamı sağladı.

Tizler için söyleyebileceğim ilk şey "parlak". Ancak müziğin yükseldiği noktalarda çatlamalar yaşatmadı. Bugüne kadar kullandığım, denediğim hiçbir kulaklıkta tiz yokmuş onu anladım. Zil seslerini dinlemek çok keyifliydi. Metal müzikte brutal vokal, clean vokal, gitar, davul her şey üst üste binmişken zilleri ilk defa bu kadar net duyabildim.

Amatör kulağım ne kadar iyi duyabilir bilmiyorum ama biraz sibilans sorunu yaşatıyormuş gibi geldi. Zaman zaman sibilansa gidişler var, özellikle de volume seviyesi yüksekse. Kayıt da seçiyor bana göre. Feridun Düzağaç'ın kayıt kalitesinin yerlerde olduğu hep söylenir, dinlerken devamlı bir sibilansa yatkınlık vardı bu kulaklıkla, aman Feridun abi "s" deme gözünü seveyim dedim bazı yerlerde. Belki flac olarak dinlesem bu sorunu yaşamazdım. Bu durumda kulaklığın henüz burn-in sürecini tamamlamamış olmasının da payı olduğuna inanıyorum.

128 kbps'lik müzikleri dinlemek bu kulaklıkla işkenceye dönüşüyor, tizler resmen kulağınıza batıyor. Bu iem’in hakkı kayıpsız formatlar ya da hiç değilse 320 kbps.

Fit problemi yaşamıyorsam eğer, olağanüstü bir izolasyonu olduğunu söyleyemem. Müzik çalarken dış sesleri duymazsınız, bunu kesinlikle söyleyebilirim ama hepsi bu. Beklenti yüksek olmasın. Öyle taktığınız anda sizi çevreden koparmıyor yani.

Dışarıya da bendeki Sennheiser’a göre daha çok ses veriyor. Toplu ve gürültülü ortamlarda hissedilmez ancak sessiz bir kütüphanede müzik dinlerken belirli bir ses seviyesini geçtikten sonra bakışlar size dönebilir.

Birkaç şarkıyla devam edelim.

Mustafa Ceceli - Emri Olur
    Vokalin çok önde olduğu bir şarkı. Vokal performansını değerlendirmek açısından dinledim ve hayran kaldım. Mustafa abimizin pes söylediği noktalardaki o buğuyu nefes alış verişlerini kendi boğazımda hissettim, yükseldiği noktalarda ise en ufak bir çatlama olmadı, tertemizdi. Sibilans problemi de yaşamadım.

Anise K feat. Snoop Dogg & Bella Blue - Walking On Air
    Kadın vokalin sesi kadife gibi, şarkı içindeki sağ-sol geçişlerde kafamı çevirme ihtiyacı duydum. Bu şarkıda bu kadar tiz var mıymış yahu? Ama insan istiyor şöyle gümbür gümbür basları beynimize vursa da bir rahatlasak biz de. O güm güm'ler yok, dum dum'lar var. Şarkının sonlarına doğru tüm sesler üst üste biniyor. Erkek vokal, kadın vokal, klavye, çıs çıs'lar, bass'lar ortalık karışıyor. Bu kısmı tekrar tekrar başa sarıp dinledim, hepsini ayrı ayrı duyabildiğimi fark ettim. Birbirlerinin üstünü örtüp çamurlaşma denen şeyi yapmıyorlar.

Andrea Bocelli -Love in Portofino (Live)
    Sahne genişliği kendisini hissettiriyor. Gözlerimi kapatıp bu efsaneyi canlı dinleyen şanslı dinleyici grubunun içinde olduğumu hayal ettim. Arkadan eşlik eden bass gitar her daim oradaydı. Aralarda giren keman sesi, piyano... Ne desem, büyüleyici bir eser, bu kulaklığa da müthiş yakıştı. O keman öyle mi zalım çalınır. Ve kusursuz sesiyle Andrea Bocelli. Bu kulaklık “vokal” performansı olarak şimdiye kadar dinlediğim açık ara en iyi kulaklık.

Sentenced - Lower the Flags
    Genel anlamda boğukluğun kaybolup çözünürlüğün artmış olması zaten sevdiğim bir metal parçasını muhteşem hale getirdi. Bass gitar diyip duruyorum sürekli ama en sevdiğim enstrümandır kendisi, bass gitarı ilk defa bu kadar net hissedebiliyorum bu şarkıda. Piyanonun devreye girdiği yerlerde önden riffleri arkadan piyanoyu ayrı ayrı dinleyebilmek çok keyifliydi. Gitar tonları da cazır cazırmış maaşallah.

Sözlerimi sonlandırmak üzereyken KZ ZS5’in her türe gidebilecek bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Fakat elektronik müzik ve pop’tan ziyade doğal enstrümanların kullanıldığı müzik türlerinde çok daha fazla keyif aldım. Metal performansı topuna pek girmek istemiyorum, üstadlarım daha iyi değerlendireceklerdir şüphesiz. Sadece şu kadarını söyleyebilirim, Sennheiser’la metal müzik dinlediğimi sanıyormuşum, şimdi ise metal müzik dinliyorum.

Bu güzel kulaklıkla tanışmama vesile olmakla kalmayıp yaptığı çekilişle bana hediye etmiş olan çok kıymetli @sserkogss Serkan abime huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim.

Sürç-i lisan ettiysem affedin. Amatör bir dinleyici olarak ilk izlenimlerimi elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır ve faydalı olmuştur.

Saygı ve selamlarımla.

29 kişi bunu beğendi.
  12. eses

eses
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    303
    Feelblue hocam bence ilk incelemeniz olmasına rağmen eldeki imkan ve tecrübenizle başarılı bir iş çıkarmışsınız.Sıkılmadan bir çırpıda zevkle incelemenizi okudum.Teşekkürler...
    Yorumu yazdığız dakikalarda bende aliexpress te ürünün yorumlarını okuyup alsam mı almasam mı ? Turun bitmesini mi beklesem diye düşünüyordum.Aynı anda sizde forumda incelemenizi paylaştınız.Sizlerden gelen yorum ve incelemeler ışığında sipariş durumumu ilerleyen günlerde netleştireceğim.

6 kişi bunu beğendi.
  13. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    Hayirli ugurlu olsun, guzel gunlerde kullanmaniz temennisiyle. Ahmet hocama bende katiliyorum keyifle okudum. Gercekten basarili bir inceleme olmus.

10 kişi bunu beğendi.
  14. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Acemi yazı buysa geliştiginiz de nasıl incelemeler yazarsınız çok merak ediyorum. :) Bizim Ahmet in inceleme varisi geliyor gibi hissettim ne dersin @karanehir35 :D
    Valla zevkle okudum. Genel itibari ile fiyatının üstünde çaldığı belli.
    Hayırlı olsun tekrar

9 kişi bunu beğendi.
  15. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    @eses @sserkogss @Özen İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İncelemeyi beğenmenize çok sevindim. Üstadlarımızın incelemelerini okuyarak, sizleri örnek alarak bir iki kelam edebildiysem ne mutlu bana. :)
    Kulaklığı yarın bir aksilik olmazsa @doğan özen hocama kargolayacağım ve tur başlamış olacak. Herkese iyi dinlemeler. :)

6 kişi bunu beğendi.
  16. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Bir yeni üye gibi değil incelemen gayet iyi olmuş. Ellerinize kulağınıza sağlık gerçi şimdi 12 sürücülü kulaklıklar çıkınca bu kulaklığa birden burun kıvırasım geldi her nedense :D
    Kulaklık teknolojisi sanırım şu an en hızlı yol kat eden teknoloji oldu diyebilirim. Hem K3 Pro mun gelmesini hemde bu turda sıranın bana gelmesini büyük bir merak ve heyecanla bekliyorum.

8 kişi bunu beğendi.
  17. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    Kulaklığı kargolarken elinde eartip'i olmayan arkadaşımız olabilir düşüncesiyle kulaklığın üzerinde Sennheiser iem'den çıkan hiç kullanılmamış orta boy eartip'leri bıraktım :)
    Kendi orijinal eartip'ini de kutunun içerisine koydum yine her ihtimale karşı.
    Umarım Doğan hocama sorunsuz ulaşır, onun da görüşlerini okuma şansımız olur :)

5 kişi bunu beğendi.
  18. Miran

Miran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    175
    Şimdi en son ne oldu?

19. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    Turda ilk sırada olan @doğan özen 'e kargolandı en son.

3 kişi bunu beğendi.
  20. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Ve show başlasın :))