KZ ZS5 - Techno-fi turu

'Kulaklık Genel' forumunda Chaturanga tarafından 19 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    @ufuksaracci Ufuk hocam şu kablo sana uyar mı?

https://www.aliexpress.com/store/pr...32815276148.html?spm=2114.12010615.0.0.Ndc1g4
    Hatırlatma için teşekkürler hocam, Wooeasy ye bir yazalım bakalım ne diyecekler.

Collapse Signature Expand Signature
  2. eses

eses
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    303
    Extra bluetooth kablolu olandan alan yok mu ? Ben 29 dolara bu setten aldım. Ürün sevkiyatta çıkmış lakin izine çıkacağım mecbur:kafa: inşallah teslim edilmeden cebellezi yapmazlar...

2 kişi bunu beğendi.
  3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bu bluetooth kablolarla ilgili deneyimi olan var mı? Sesi bozar mı acaba? (Sadece bu kulaklık için konuşmuyorum)

2 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    Sesi bozmaması mümkün değil hocam. Bluetooth versiyonu apt x hd olmayanlardan bariz olarak bozulmuş bir ses alırsınız. aptx hd kullanılan bu şekilde bir kabloda piyasada henüz yok zaten.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014
    Noble'ın BT adaptörü alt frekansları ciddi azaltıyordu..

3 kişi bunu beğendi.
  6. lavgirin

lavgirin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    116
    Merhabalar ;

Öncelikle bizlere inceleme imkanı sundukları için kulaklığın alımında (@sserkogss) , turlanmasında emeği geçen (@Chaturanga) , tura birkaç aksesuar ekleyen (@Tuncay_D) hocama çok teşekkür ediyorum.

İlk çıktığı zamanlar alıp denemeyi düşünüp , sonra vazgeçer gibi olmuştum.Forum üyelerinin böyle bir girişimi olup , ilerleyen zamanlarda tur düzenlemeyi düşündüklerini okuduğumda sevindim , düzenlenmesini bekleme moduna geçtim.Tur olmasa her an merakıma yenik düşüp alabilirdim :)

Daha önce böyle uzun bir inceleme/izlenim yazısı yazmamıştım.Ayrıca bazı terimlere de tam hakim olduğumu söyleyemeyeceğim , yazının çokta tecrübeli bir elden çıkmadığını ve yorum içerdiğini bilerek okursanız sevinirim.

Tasarım/Fit/İzolasyon

Resimlerine baktığımda biraz adi bir kasası ve kasanın pürüzlü bir yüzeyi olduğunu sanmıştım , öyle değilmiş.Kasa sert plastik ve öyle kötü bir malzeme kalitesi yok , standart.Ne ağır ne de hafif.

Fit konusunda biraz sorun yaşadığımı söyleyebilirim , uç kısım pek derine inmiyor , kasa büyüklüğü sebebiyle kulak kıvrımlarına tam oturmayabiliyor , orada pekte rahat durmuyor , incitebiliyor.

Kütüphane gibi yerlerde dinlenebilecek kadar iyi bir yalıtıma sahip değil.Dışarıdan içeriye de ses girişi olabiliyor.İzolasyon konusunda ortalama bir performans sergiliyor.

Ses
    Genellersek , Zs5 U şeklinde , sıcak ve açık bir karakterde çalıyor.

/Bas/
    Hızlı , punchy diye tabir ettiğimiz şekilde.Uzayabiliyor ancak pek de derine inmiyorlar.Ciddi bir bas vurgusu yok ,çözünürlük olarak iyiler miktar olarak bas severleri üzebilir.Ancak az da değiller.
    Ayrıca eq ayarlarına tepkisi güzel , belki de bass boost özelliği bulunan amfilerle içindeki potansiyel ortaya çıkarılabilir.

/Mid/
    Canlı midlere sahip.Kalın erkek vokaller biraz geride ve uzak kalabiliyorlar.
    Üst midler biraz sivrilip tizlere katılabiliyorlar , bu durum bazen kadın vokalleri öne getirip keyifli bir sunu yapıyor , bazen de fazla sivriltiyor.
    Alt midler zayıf , biraz daha fazla olabilirdi.

/Tiz/
    Öncelikle tizlere karşı hassas iseniz hiç size göre değil , koşarak uzaklaşın.
    Tizlerde gerçekten iyi bir iş çıkarıyor.Miktar olarak bol , detaylı , ve çözünürlük iyi seviyede.Biraz parlak.İyi uzuyorlar.Kayda göre bir miktar sibilans yapabiliyor , beni rahatsız edecek düzeyde değildi.

/Sahne/
    Yine kulaklığın en iyi olduğu konulardan biri.
    Geniş , doğru , ve doğal.Enstrüman ayrımı iyi-fena değil , enstrümanlar arası geniş , enstrümanlar arası boşlukta biraz sıcak ve açık tonda hava hakim.

Karşılaştırma
    Benzer fiyat seviyesindeki yine "zs5" gibi çin menşeili "urbanfun hifi" ile küçük bir kapıştırma yapacağım.

Urbanfun hifi gövdeli çalıyor , bass miktarı daha fazla , daha full bir sese sahip , zs5'a sıcak demiştik urbanfun biraz daha nötre doğru.

Bass/ ikisi de diğer frekansları ezmiyecek düzeyde tutarlı basslara sahip.Urbanfun miktar olarak daha fazla , sevmeyeni de seveni de üzmez diye düşünüyorum. , fakat çözünürlük olarak harika değil , minimal bir çamurlanmaya meyilli olduğunu söyleyebilirim.
    Zs5 kadar hızlı değil , ancak yavaşta değil.Zs5'a göre daha derine iniyor.Zs5 vurmalı çalgıları genelde biraz daha geriden ancak daha doğal veriyor.Zs5'da benim için önemli bir nokta olan bass gitarlar geride kalıyor , urbanfun'da ise istenilen dolgunluk ve sıkılıkta değil çözünürlük olarak istenileni vermeyebiliyor.

Mid/ urbanfun tartışmasız daha iyi.Dolu dolu alt ve üst midleri var.Hem kadın hem erkek vokaller geriye düşmüyor , doğal çalıyor.Sanki vokalleri tamamen ayrı bir sürücüden veriyor urbanfun , önde vokalleri dinlerken arkadaki enstrümanları rahatça seçebiliyorsunuz , kadın vokaller biraz daha yumuşak.

Tiz/ zs5'ta gerçekten çok iyiler ve bu fiyat seviyelerindeki herhangi bir iem tarafından alt edilmesi gerçekten çok düşük bir ihtimal olsa gerek.Urbanfun'un o kadar uzayan tizleri yok ancak hem mid hem tiz bölgesindeki telli çalgılar çok keyifli ve öne çıkıyorlar.
    Zs5 ise üflemeli çalgılarda çok daha iyi.

Sahne/
    Urbanfun sahneyi biraz daha yakına kuruyor , sahnesi gayet geniş ancak zs5 kadar doğal ve doğru değil.Enstrümanlar arası zs5 kadar geniş değil.
    Enstrüman ayrımında yine zs5 daha doğal ama urbanfun zs5 gibi bütün enstrümanları sıcak ve açık bir tonda vermediğinden ve araya sıcak hava sıkıştırmadığından olsa gerek bazen en gerilerdeki bir enstrümanı bile alıp kulağınıza vurabiliyor.
    Sanki içinde telli çalgılar ve vokal için apayrı driverlar var urbanfun'da.

İkisi de fiyatının çok üzerinde çalan odyofil seviyede kulaklıklar , detay-çözünürlük olarak galip zs5 olur.urbanfun bence tonal olarak (biraz şişkin basslarına rağmen) daha düzgün , tür olarak daha geniş bir yelpazeye uygun.

Uygun olduğunu düşündüğüm türler.
    Zs5 -> Jazz,Etnik&sokak müziği,klasik,post-rock,metal
    Urbanfun -> Elektronik,pop,indie...
    Anahtar kelimeler
    Zs5->
    sahne,tizler
    urbanfun-> enstrüman ayrımı,vokal

Bu fiyatlarıyla ikisinden de şikayet etmek , beğenmemek mümkün değil.Yukarıda hoşnutsuzluğumu belirttiğim kısımlar , ille de kusur bulmak için biraz çaba sarfedilerek yazıldı.

Sonuç : Kz iyi bir iş çıkarmış.Genel tüketiciden ziyade odyofil dünyasına oynadıkları belli oluyor.
    Koyu çalan bir kaynakla eşleştirilirse çok güzel sonuçlar verebilir.Sünger uç ile kullanılmasını tavsiye etmem , tizlerin agresifliğini biraz törpülesede sesi daha çok açıyor.

Biraz sıkıcı,karısık bir yazi olduğunun farkındayım , acemiliğime verin.Buraya kadar okumaya dayanabildiyseniz teşekkürler , umarım kafanızda bir imaj oluşturabilmişimdir.

#146 lavgirin, 10 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Temmuz 2017
    21 kişi bunu beğendi.
  7. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Bence guzel bir yazı olmuş.
    Gun geçtikçe daha bi icinde ki sevgi katlanıyor nedense bu kulaklığa karsi . Ustelik daha dinlemeden :gulme

4 kişi bunu beğendi.
  8. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Sipariş vermek isterdim ama iki şey yüzünden biraz beklemeyi daha uygun buldum ilki denemem gerek ikincisi tam tatil vakti şu an maddi gücümü tatile ayırmam gerek :D

4 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    Elinize kulağınıza sağlık gayet güzel izlenimlerinizi yazmışsınız

3 kişi bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    Arkadaşlar maalesef yukarda @Osman ÖZTÜRK ün dediği gibi uluslararası gönderimde küçük paketi gönderiyorlarmış. Wooeasy bu şekilde cevap döndü.

#150 Chaturanga, 11 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Temmuz 2017
  11. PalaspuR

PalaspuR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Merhaba arkadaşlar yazılarınızı okuyarak bu kulaklığı aldım. Sipariş edeli 11 gün oldu ve ilimin sınırları içinde.. daha elime ulaşmasa da heyecan verici. Kablosunun kötü olduğundan bahsettiğinizi okudum. Dolayısıyla güncel konu olan 24 dolarlık kablosundan değil de 7 dolarlık olan gümüş kabloyu alma durumum olabilir. Dolayısıyla yanlış bir alım yapmamak adına link paylaşabilir misiniz?

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
  13. pumpingiron

pumpingiron
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Hocam birde sarı kablo var wooeasy de sarı daha mı iyi olur acaba?
    Ek olarak bluetooth kit işe yarar mı spor vs yaparken tatmin edermisin?
    bende almak istiyorum ama kulaklık konusunda çok acemi bir kullanıcıyım şuan xiaomi hybrid kullanıyorum kıyaslayabilir misiniz. Cevap veren arkadaşlarıma çok teşekkür ederim

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    Hocam kabloları denemeden bir şey demek zor. Sarı renk olarak çok uymayabilir ses kalitesi nasıl bilemesemde.

Bluetooth kablosu da var buna uygun ancak çok fazla bir ses kalitesi beklemeyin ondan, sadece spor vs yaparken kullanırm düşüncesiyle alınabilir.

15. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Bluetooth kablosunu anlamadım Hocam bu kulaklığın içinde hali hazırda bir güç kaynağı tarzı bir batarya var mı yoksa iş tamamen kabloda mı bitiyor. Bu konuda cahilliğimi giderir misiniz ??? acaba. Eğer fena değilse belki alabilirim hatta belki birileri ikinci el satabilir beğenmeyen falan olursa. Bluetooth lu kulaklığa şu an ihtiyacım var çünkü sizle de daha önce konuştum en azında bir nebze olsun işimi görür.

2 kişi bunu beğendi.
  16. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Hocam benim bluetooth kablosu dün yola çıktı, gelince bildiririm size. Bluetooth kablo şarj edilerek kullanılıyor.

3 kişi bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    Salih hocam o zaman uygun fiyatlı bir Bluetooth kulaklık araştır yada K3 Pro yu bluetooth gibi kullanabilmek için bir Bluetooth ses alıcı (Bluetooth Audio Receiver) cihaz al, anasayfada konusu açılan Xiaomi Bluetooth Receiver konusundaki cihaz olabilir mesela. BT 4.2 destekliyor BT 4.0 yada 4.1 e göre daha kaliteli bir aktarım sunacağını düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  18. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Aslında Bluetooth 5.0 varken nelerle uğraşıyoruz bugün Xiaomi mi6 Bluetooth 5.0 ile geliyor ve fiyatı da çok uygun. bir yerlerde sanki bir şeyler ters gibi ama ne :D
    Küçük bir Bilgi
    http://teloji.com/bluetooth-5-0-nedir-yeni-ozellikleri-nelerdir/

19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,919
    Aptx hd hocam tüm sorunlarının çözümü şu XB10 u al geç bence. Yok mu Salih hocama XB10 indirim kodu iletecek biri :D

2 kişi bunu beğendi.
  20. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Hocam kışa doğru büyük ihtimalle Telefonu değiştireceğim o zaman seninle yine paslaşırız. Ama ben daha çok Bluetooth 5.0 olan bir cihazı göz önünde bulundurmak istiyorum. :))

2 kişi bunu beğendi.