KZ ZS6 Kısa inceleme ve Modlama ile dizginleme

'Kulaklık Genel' forumunda trexmilennium tarafından 29 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    GBest indiriminden 7-8 günlük opsiyonlu takipli kargo ile 6 günde geliverdi :).
    Fit ve malzeme kalitesi;
    Resimlerde köşegen, metal ve baya büyük gibi görünsede benim biraz büyük kulağıma cuk diye oturdu. Hiç resimdeki gibi büyük de değilmiş.
    Malzeme kaliteside resimlerden çok daha iyi çıktı. Bende ki siyah modeli. Daha önce kz zs3 kullanmıştım. Onun da sürücüleri inanılmaz derecede kaliteli kasası ve fiti vardı. İnş zs7 çıkarsa o kasada da zs3 kalıbı olmasını ümit ederim. (Zsr modeli(dd+2BA) zs3 ün uzun nozellı hali ile çıkmış, süper ama fiyat zs5 ile aynı)
    Kablo; kasa ne kadar kaliteli ise kabloda o kadar kötü. zs3 de de aynı kabloyu gördüğümden şok yaşamadım.

Ses daha Oturmadı, bir wauv etkisi var. Bass beklentim ötesi. Kutudan çıkar çıkmaz deriiin dokulu dolgulu bassları var. Çok şükür midbass kamburu yok.
    Midler öyle dendiği gibi ileride değil ama belki ses oturunca değişebilir.
    Tizler, abartılı, yani zs5 in düzeltilmiş hali diyorlar, Allahtan onu dinlememişim, kulağa zarar abartılı düşük kalite alttizler, üst kalite üsttizler var. Sanırım BA nın biri ucuz biri pahalı gibi geldi. İnş ses otururur yoksa nozuldaki izgara ile BA arasına sümger filtre koymalı veya kasayı açıp BAlara 2-4 ohmluk smd dirençi seri bağlamak gerekiyor. Kaldı ki şıkır şıkır tizleri sevende birisiyim. Kalite 2 tık iyi olsa bu seviyeye çok rahat dayanırdım.
    Ben tabi flac kayıtlarda veya 300-500 dolarlık dapta dinlemedim. Ama hedefte o daplarla dinlemek olmamalı. İp6 ile ortalama ses vermesini bekliyorum.
    Tabiiki 30 dolara göre rüya gibi ses ve malzeme kalitesi var. 4er sürücülü hibrit olmasından hiç bahsetmiyorum bile. Parasının kesinlikle ötesinde.

Burn in den sonra umarım oturur. Detaylı bir inceleme yazmak isterim.

Edit1: Kısa inceleme:
    Burn-in büyük oranda tamamlandı. İlk defa Armatüründe Oturduğunu gördüm. veya belkide Dinamiklerde ki tizler dinginlendi.
    Şahsi Kanaatim, KZ şirketi zs6 modelinde (zs5den başlayarak) tüm sınırları Sonuna kadar zorlamış. bir noktaya kadar da başarılı olmuş.
    Sonda söyleyeceğimi başta söylemek istiyorum. bu kadar gayret göstermesine rağmen, Oturaklı ve kalite hissi olan bir sesi yok. psikolojik midir bilmem, bütüncül olmayan ucuz bir ses hissi var bende, ne yaparsan yap bir asaleti olmayacak gibi.

Tizler; Allah ne verdiyse :), sonuna kadar. Hani vardır ya bazıları klimayı sonuna kadar açar kışın 30 derece ve fan fullde, yazında dibine kadar full fan açarlar, aynı öyle. Ne kadar tizi bol dediğim, parlak dediğim kulaklık varsa Karanlıklara boğdu, bundan onlara geçince kapkara oluverdiler. (100tl altı olanlar). BAların ucunda normalde damper olur, onlar kaldırılmış, sanırım hiçbir crossoverda yok. Hayatı dibine kadar yaşa felsefesi :)
    Resmen kulak tırmalayan 10dk bile dayanılmaycak seviyede. Aslında kalitesiz değiller, fakat çok inceler, gövdesizler, sibilansda var.
    Çok iyi kayıtlarda tizler detaylı, kendi sınıfının ötesinde, halen düşünüyorum BAların biri ucuz biri iyi gibi geldi yada tuningi problemli, hatta herhangi bir tuningde olmayabilir. Bu haliyle dayanmak imkansız.
    Modlama; Nozuldaki ızgarayı bir toplu iğne yardımıyla kaldırdım. Çok az bir yapıştırıcı yapmışlar, çok kolay ayrılıyor. hemen karşınıza filtresiz BAlar çıkıyor. (Resimleri ekledim). Ben birkaç değişik sünger ile denedim. LG quadbeat3ün içinden çıkardığım süngerle tınıları bozuldu. Mutfak süngeri kestim, hatta sonra biraz daha küçültüm resimdekilerden. Sonra toplu iğnenin başına sürdüğüm uhuyu iki tane ızgaranın oturacağı çıkıntıya sürdüm ki lazım olursa sonra da çıkarabileyim. Bu haliyle %10-15 rahatladı tizler. sibilans %20 gibi rahatladı. ama ilginçtir, Bass ciddi gövde kazandı. midlerde biraz çekindi.
    Neticede bu hali ile de dinlenebilir bir hale gelmedi benim için.
    Çözüm Köpük uçlardan geldi. Bende çok eskiden kalma bir uç vardı. ama siz yeni seri comply uçlarla daha da verim alabilirsiniz. Şuan tizler tam dinlenebilir bir hal aldı. Midleri de gövdelendirdi. fakat baslların vuruşlarını azalttı. belki yeni nesil comply foam a geçerim.
    Bu son haliyle tizler bu fiyat için rakipsiz haldeler. detay - miktar - derinlik - uzama hepsi yerine oturdu. hatta biraz fazla mı kırptı ne? Sibilansa yatkınlık da halen devam etse de tam sivrilmenin ucundan dönüyor haldeler. Modlama yapmak istemeseniz bile mutlaka köpük uçları tavsiye ederim.

Midler; Benim için özel bir yanı yok. çok çekinik değiller. çok çöznürlüklü de değiller. Bass ve tizdeki zorlama ve uç noktalara oynama burada yok gibi. bassa 10 versem midlere 8 ancak veririm.

Basslar; Bence en başarılı olduğu yer burası zs6nın. Bu fiyatın çok ötesinde bir derinlik, darbe, doku hepsi çok başarılı. midbass kamburu da yok. fakat yinede bazı kayıtlarda midbassın midleri boğarken ki hallerine de şahit oldum.
    Miktar olarak, kalite olarak bir bas kafa olarak tam puanı aldı benden. Bu arada ben ızgarayı bantla kapattım. Ofis ortamında çok sızdırıyor sesi kulaklıklar. Bu biraz miktarı azaltırken sıkılaştırdı ki bu tam istediğim gibi oldu. midlerde ve sahnede de bir kayıp olmuş olabilir. çokta sıkışmasın diye her ızgarada birer delik deldim. resimlerde görebilirsiniz. Bass için yorumları Audiotechnica CKS70-77-90-99-1000ltd, sony xb90Ex, jvc fx700- fx1x vs. gibi piyasa da ne kadar bass kulaklığı varsa imkanı oldukça denemiş birisi olarak söylüyorum. (burdan cks90dan iyi manası çıkmasın. ama aratmazda :) hatta mid-tiz zs6nın bir tık iyidir)

Genel Çözünürlük-Detay; Bass ve tizlerde fiyatının ötesinde. Midlerde fiyatının belki altı bile denebilir.

Sonuç olarak: Kz cidden çok zorlamış ses olarak. malzeme kalitesi, sürücü miktarı sesin en uç noktalara kadar zorlayabilmesi takdire şayan. Bu fiyata inanılmaz. Fakat daha çok ekmek yiyecekler.
    bu kulaklığı tek kulaklık olarak kullanmazdım, çiğ tizlerinden dolayı. Fakat bu civarda başka kulaklıkd inlemeyen için cennet gibi bir sesi var. Akustik, klasik, vokal hariç; EDM, tekno, House, hip hop, Pop ve belki rock gibi müziklerde 300-500 dolarlık abilerinin hislerini demo olarak verebiliyor.

#1 trexmilennium, 29 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Şubat 2018
    17 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Hayırlı olsun burn den sonra ki izlenimi bekleriz :D

2 kişi bunu beğendi.
  3. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Fiyat performans olarak çok merak ediyordum inşallah iyi performans verir.

2 kişi bunu beğendi.
  4. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Toplam ne kadara geldi acaba?

5. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Kurallar tam olarak bilmiyorum ama reklama girmiyorsa, thephonograph ın Gbest ile kampanyası var inceleybilirsiniz. Gbestten ücretsiz Kargo imkanı da var ama ben takipli aldım. o da 20-30 günden 7-8 güne ve takipli hale getiriyor. sadece artı 2-3 dolar ödeniyor bunun için.

6. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Teşekkürler sadece fiyatı merak ettim. Eskiden çin malları verilen parayı asla haketmezdi hatta çöpe attık parayı derdik. Artık parasının üzerinde performans verdiğü söyleniyor. Benim tecrübem yok ama bayer, sennheiser, sony gibi majör marka kullananlar çi-fi hakkı da ne derler acaba :))

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,833
    Çin'li firmaları da ikiye ayırmak lazım, kurumsallaşmış isimleri bilinen firmalar ve küçük isimsiz firmalar. Örneğin Fiio, Hifiman gibi markalar artık belirli bir oranda Hi-Fi dünyasında kendilerine yer edinmiş markalar. Fiio ürettiği daha çok mobil kullanıma yönelik DAP ve AMP larla belirli bir kalitede ürün sunabiliyor. Hifiman ise Çin'li olup High End ürünler de üreten bir firma. Başka markalarda var bu şekilde biraz daha kurumsal.

Bir de isimleri yeni yeni duyulmaya başlanan Shenzhen'in büyük elektronik iş merkezlerinde muhtemelen bir odadan ibaret bir mekanda çalıştıklarını düşündüğüm, daha çok kulak içi kulaklık, earbud ve kablo üreten firmalar var. Bunlar arasında gerçekten kaliteli ürünler üretenler var. Örneğin bir LZ iyice bilinir olmaya başladı kulak içi kulaklık alanında. Magaosi'de öyle ama LZ çok daha ne yaptığını bilen bir firma olarak görünüyor.

Kurumsallaşmış Çin firmalarını bir tarafa bırakacak olursak, küçük ismi duyulmamış Çin'li üreticilerin özellikle IEM ve Earbud alanında dev firmalara kafa tutan ürünler ürettiği kesin. En azından ses olarak böyle, malzeme kalitesi, garanti, müşteri hizmetleri vs açılarından değerlendirince iyisi de kötüsü de var ama neticede uygun fiyata başarılı ses alabiliyorsunuz.

Collapse Signature Expand Signature
    9 kişi bunu beğendi.
  8. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Bu tarz bilgileri çok değerli buluyorum biz orta halli audiophililere yol göstermesi açısından. Toplam kalitemizi arttırabileceğimiz bilgiler.

2 kişi bunu beğendi.
  9. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Oncelikle hayırlı olsun, aynı kulaklıktan ben de aldım, yakında gelir inşallah. Mazur görün ancak burn in süreci nedir? Bu süreçte ne olur? Dikkat etmemiz gereken birşey var mıdır?

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Merhaba teşekkürler,
    Yarısı fiziki yarısı psikolojik olan bir süreç. Özellikle dinamik sürücülerin açılması ve alışması ve hatta kabloların dahi ısınması sürecidir. Özellikle bass ağırlıklı birçok kulaklıkta bizzat tecrübe ettim, kulaklık kutusundan çıktığı an ile 100-150 saat çalışmadan sonra tamamen karakter değiştiriyor. (Genelde 10-15 saatte %80i oturuyor)
    Burn-in için Pink noise-white noise kullanabilirsiniz, google yapın bir sürü örnek çıkar. veya normal listenizi tam sesten bir iki tık altta açık bırakabilirsiniz.

11. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Yani olay sadece 80-100 saat civarı uygun müzileri yani kulaklığı performansına kavusturabilecek müzikleri dinlemek. Bu süreçten sonra hem mekanik hem de psikolojik anlamda daha kaliteli bir performans alacağız. Bilgiler için teşekkür ederim.

#11 AlperÇ, 30 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ocak 2018
  12. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Merhaba, incelemesini de ekledim ilk yoruma, resimleriyle.

13. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    İncelemenizi okuduktan sonra kafam karıştı açıkçası. Toplamda sadece Huawei P10 telefon içinden çıkan kulaklığı ve sennheiser HD 202 kullananan birisi olarak bu kulaklığı almakla doğru bir tercih mi yaptım? Gördüğüm en yüksek kaliteleri bunlar sundu bana.

14. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    402
    "Gördüğünüz en yüksek kaliteleri sunan kulaklık, dünyanın en iyi kulaklığıdır." bundan emin olun, niyetinizi bozmayın, müzikten keyif almaya devam edin. Ne zamanki bütçeniz dahilinde yeni bir kulaklık merak edersiniz, daha iyisi olabileceğine kani olursunuz ya da bir şekilde daha iyisini deneyimlersiniz, işte o zaman tetiğe basıp yeni yolculuklara yelken açma vakti gelmiştir sizin için...

15. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Merhaba Alper Bey, barockaya katılmakla birlikte. Onlardan iyi olacağını düşünüyorum. Huawei nasıl bir kulaklık veriyor bilmiyorum ama stoktan öyle iyi kulaklık çıkan telefon pek yok. Tabi istisnalar var. Örneğin LG QuadBeat3 bence efsanevi bir kulaklık. Halen mobil dinlemelerimde onu kullanırım. Yine Bang Olufsen, AKg gibi kulaklıklar veren telefonlarda var.
    Burada şu önemli; seste hangi rengi daha çok seviyorsunuz. Parlak, koyu, Bassı yoğun, tizi yoğun, Mid ağırlıklı, hızlı, detaylı vs.
    zs6 çok parlak olmasada tizler abartılı çok, parlak olaması üst midler o seviye yükseltilmemiş o yüzden. Her türe gitmez. vokal - akustik-klasik dinleyenler pekde zevk alacaklarını zannetmiyorum. Ama Her türe de gideri var diyebilirim. Arabeskte baş belası olabilir tabi :)

16. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ruh halime göre her türden takılırım. Bazen işten gelince şebnem ferah, bayıl vb. açarım, bazen de müslüm ama son söylediklerini dinlerim o damar olanlarını değil. Amy winehouse da favorilerimdendir. Pazartesi ilk deneyimim olacak, kulaklık geldi. Sonra burada paylaşırım düşüncelerimi. Bakalım bende etkisi ne olacak.

17. TheDrummer

TheDrummer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Bir arkadaşım bundan arıyordu. Bilgi verici bir inceleme olmuş elinize sağlık. Lakin sanırım KZ firmasındaki ürünlerin büyük çoğunluğunda sizin de bahsettiğiniz bu ucuzluk hissiyatı geçmeyecek gibi o yüzden uzak duruyorum :)

18. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Ana kulaklığım var ama bir maceraya atlamak istiyorum ve 45 dolarımda var harcamak istiyorum der gibi inceleme olmuş.
    Yani demem şudur ki bence gayet güzel bir inceleme çıkarmışsınız.

19. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    190
    Teşekkürler. Yani orta üst seviye bir kulaklığa yandaş olabilir. Bence ilk defa biraz iyi bir şey isteyenlerinde hevesini kırmayalım. Bu bir fiyat / performans ürünü. Yani giriş seviyesi bir kulaklıktan buna geçince bir üst seviye hissi rahatlıkla yaşanır. Köpük uçlarla epey iyi bir hale geldi. Üst seviye iemim olmasa bunu tek kullanırdım.

Ama 45$ a değil tabiiki. Bana 30 dolara geldi. fiyatlar artık çok rekabetçi oldu. Eskiden hiçbirşey yoktu bu fiyatlara. Şimdi re400 ler, Audiotechnica nın bazı modelleri gibi iyi markaların kulaklıkları 50 dolar civarında mevcut.
    Geçende bir inceleme gördüm hatta zs6 ile mukayese etmeden bir kelime ile kesmiş, öğle yemeği niyetine yer diye. Final Audio E3000 modeli. 6mm tek sürücü ama epey beğenmişler ki final audio epey pahalı modelleri ile meşhur bir marka. Mesela e3000 50 dolar civarıymış.

20. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Ben de 32 dolara aldım, kargo dahil. 45-50 dolar seviyesine çıkabilseydim başka arayışlara girerdim herhalde.
    Bu bahsettiğiniz köpük uçlarda nereden ulaşabiliriz. Daha doğrusu tavsiye edeceğiniz bir uç var mı?

#20 AlperÇ, 3 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Şubat 2018