LZ A4 İNCELEMESİ

'LZ Audio' forumunda karanehir35 tarafından 6 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Kafamda deli sorular var çıktım yola :D

2 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Gerçi Ahmet hocam gümüş ve bakır için yukardaki güzel bilgileri paylaşmıştı, bu konuda sorun yok sadece o kadar paraya fark değer mi merakımız bu :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Bazi ust seviye kulaklik ureticileri, kablo da satabilmek icin bilerek kulakligin bir iki yerini eksik de birakabiliyorlar Hayri hocam.
    Yuzde 1 bile ahali icin önemli oldugundan, kesenin agzi da aciliyor dogal olarak.

Mesela gordugum en pahali iem kablo, tralucent'in 1800 dolarlik uber kablosu.
    Hayri hocayi biraz daha saskina cevirelim:
    http://www.tralucentaudio.com/shop/index.php/tralucent-audio-uber-too-cable.html

Ornegin Tralucent plus5; bakir kablo ile 1880 usdye satilirken, uber kablo ile beraber 3080 usdye satiliyor.
    http://www.tralucentaudio.com/shop/index.php/iem/tralucent-audio-plus5.html

3 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    O kabloyu yatırım amaçlı alabiliriz o zaman Ahmet hocam torunlarımıza bırakırız :D

5 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Ileride cipli, driverli ve sesi 360 derece degistiren kablolar uretilebilir diye dusunuyorum.
    Kablo deyip gecmemek lazim Hayri hocam. Ozellikle iyi hoparlor kablolari epey tuzlu. Iem kablolari onlarin yaninda ucuz bile kalabilir.
    20bin dolara giris seviyesi hoparlor kablolari gorunce, epey sasirmistim.
    Anladigim su ki, bu hobide cok ucuk-kacik fiyatlar var.

3 kişi bunu beğendi.
  6. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Hocam giriş seviyesi kablo 20 bin dolarsa..
    O paraya incelemesini okuduğum tüm iemleri satın alırım heralde

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 kişi bunu beğendi.
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    @karanehir35 Ahmet hocam, bu gece kendimce biraz zaman ayırıp LZ A4 vs K3 Pro atışması yapmaya karar vermiştim. Bass kıyaslamasıyla başladım çok uzun incelemem gerekmedi bass kısmını (Hangisinin basını tercih ettiğimi sizin kıyaslamanızdan sonra kamuoyuna açıklayacağım :D) bass incelemesinin sonucuna kısa sürede karar verince sonra vokallere geçtim. Sizin tercihiniz nedir vokaller konusunda incelemeye tekrar bakamadım ama ben arka ne olursa olsun önde mavi filtrenin perdesiz açık vokal sunumunu çok daha beğendim.

Nancy Sinatra'nın şu reklamlarda kullanılan Summer Wine parçasını ve Pavarotti'den Della Caruso'yu dinledim hemen hemen tüm filtreleri denemeye çalıştım özellikle Sinatra'nın parçasında ve en içten, dokulu, dokunaklı vokallerin LZ A4 te mavi ön filtreyle geldiğini düşünüyorum sizin düşünceniz nedir :)

Açıkçası bass konusundaki kolaylık K3 Pro ve LZ A4 kıyaslaması için diğer bölgelerde çok kolay değil çünkü LZ A4 çok farklı tınılar sunduğundan o konuda biraz zevkler devreye girecek gibi. Ama LZ A4 ün ön mavi filtresinin K3 Pro nun vokallerinden daha doku ve sanatçıya ait tınıyı içerdiğini düşünüyorum.

6 kişi bunu beğendi.
  8. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Kiyaslama icin tesekkurler Hayri hocam, eline saglik. Mavi ve yesil ön filtreler digerlerinin aksine direk mid bölgesine de etki eden filtreler. Öteki ön filtreler genelde üst mid-tiz'e etkide bulunuyorlar. Mavi ile midler 2db öne geldigi icin daha temiz-duru ve keyifli vokaller elde edilebiliyor. Bu acidan katiliyorum.
    Ben zenci vokaller ve blues özelinde siyah ön filtreyi daha cok sevmistim.
    Siyahla ortaya cikan koyu-gövdeli ve hafif de karanlik olan atmosfer benim vokaller anlaminda daha cok hosuma gitmisti.
    Metalde ise vokal anlaminda arka filtresiz-ön yesilden hic sasmadim. Yesil filtreyi sevmem de yesilin dengesizliginden kaynaklaniyor. Metalin hizini ust midlerde aniden yukariya cekebiliyor. Tonlamayi notr-parlak arasina cevirerek ordan ucusa geciyor.

6 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Anladım Ahmet hocam, ben vokallerde daha çok sanatçının kendine has tınısının yansıtılmasını seviyorum. Mesela bazı filtrelerde vokal daha temiz geliyor ama sanatçının sesindeki orijinal pürüzlenmeler (doğrumu tanımlıyorum bilmiyorum ama) yok, düzleştirilmiş bir ses var gibi oluyor onu çok sevmiyorum. Bu açıdan mavi filtre sanki vokalleri engelsiz sunuyor üzerinde oynama düzleştirme yapmadan veriyor gibi.

2 kişi bunu beğendi.
  10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Anladim Hayri hocam, vokalde dogalliktan yanasin sen, artilari-eksileri duymak istiyorsun. Mesela Leonard Cohen'in vokali az boguk, biraz da hiriltili bir yapidadir ve derinden gelir.
    Bu vokali düz degil de yukaridaki sekilde duymayi istiyorsun, anladim.
    Vokalde kadin vokaller degil de, daha cok erkek vokaller ustunde duruyorum ben. O bariton sesi-govdeyi ve kalinliligi duyamazsam o kulaklikla genelde kadin vokal dinlerim mesela.
    Ornegin, Cengiz Özkan'in Aglaya Aglaya sarkisindaki vokali tam da böyledir. Bu vokali, kadin vokalleri basarili veren bazi kulakliklar ince bir tonda verebiliyorlar. Sesin butun govdesi, kalinliligi güme gidiyor o zaman da.
    Benim simdi musicmaker tutkum da bu markanin erkek vokal basarisindan kaynaklanmakta.

4 kişi bunu beğendi.
  11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Aynen Ahmet hocam, insan sesindeki iniş çıkışlar önemli :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Aynen oyle Hayri hocam, insan sesi frekans araligi en genis enstrumandir. Bu sesin tinisina en cok yaklasan ise kemandir ornegin.
    Kafka'nin Dönüsüm adli novella'sinda kemana yer vermesi de bosuna degildir. Gregor Samsa, bi zamanlar insan oldugunu ancak kizkardesi keman caldigi vakitler anlayabiliyor.
    Bu kisa romani lisede okudugumdan beridir acaba bende insan oldugumu unutur muyum korkusuyla o gun bugundur kemani dinlemeye pek ara vermedim. Sahiden dinleyince de insan oldugum aklima geliyor da mutlu oluyorum. Maazallah hayatin bu heavy metal temposu insana insanligini unutturabilir. Muzige dort elle sarilmak lazim su ara.Kafka boyle de etkili bir edebiyatcidir.

@Chaturanga Hayri hocam, hazir aklima gelmisken acaba Serbest Atis diye bir konu olusturup, aklimiza ne gelirse yazip cizmek fena da olmazdi gibime geliyor.
    Bir gün Madonna'nin sesinden girer diger gün marulun faydasindan cikariz.
    Özen'le Baybars'i da moderatör yapariz.
    Zaten bu ara super 4'lu olarak her konunun altina bakinca hep biz cikiyoruz.

#72 karanehir35, 3 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Haziran 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Olabilir hocam neden olmasın öyle bir başlık açılabilir yada sohbet muhabbet konusundan olabilir. Biz grup maydanoz olacağız sanırım bu forumda herşeye burnunu sokan ekip olarak :D

3 kişi bunu beğendi.
  14. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Sohbet muhabbet konusu da uygun, oraya dadanalim.
    Yarina ufak bir Madonna-Marul yazisi hazirlayayim ben.

Su da var ki Hayri hocam, maydanozsuz da olmuyor. Bizim ahali sever maydanozu. Kimi de bu kelimeyi telaffuz edemez direk yesillik der.
    Biz de bu forumun yesillikleriyiz, Özen'e ise sevketibostan paresini uygun gördüm.
    Tam da izmir sevketibostan mevsimindeyiz, cevre ve balkan illerinden ahali sirf sevketibostan yemek onu dunya gozuyle gorebilmek icin izmir'e akin ediyor.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 kişi bunu beğendi.
  15. Miran

Miran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    175
    K3 Pro ile A4 arasında hangisini tercih edersiniz? Forumdaki K3 Pro hype'ından sonra almayı düşündüm. İkisinden birini alacağım da karar veremedim. İki ürüne de sahip birisi olarak hangisi dersiniz?

2 kişi bunu beğendi.
  16. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Miran'a helal olsun, soruları olmasına rağmen 10 tane yeni konu açmak yerine açık ve anlaşılır bir şekilde tam yerinde soruyor. Tebrik ederim :)

6 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Biz de tebrik ederiz Nazim hocam Miran'i.
    Yalniz kasetciden kurtulus yok bu ara, aksam prime time kusaginda yeni sorulari ve bombalariyla burda olabilir.
    Sirf bu yuzden kasetin adini duymak bile bende tüyme efekti uyandiriyor.

10 kişi bunu beğendi.
  18. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,324
    :D Son zamanlarda aklıma takıldı, böyle sorularla ilgili serbest atış tarzında ama ekipmanla ilgili bir ana başlık açılabilir diye düşünüyorum. Sohbet muhabbet başlığının ekipmanla ilgili konu sınırı olmadan konuşulabileceği bir halinden bahsediyorum yani... Yoksa 5-6 saat foruma girmeyince anasayfam sadece yeni açılmış konulardan oluşuyor? konuların hepsi birbiriyle alakalı ve cevabına ulaşılması da çok kolay olmayacak olsa içim yanmayacak.

4 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Bunu dun aksam Hayri hocaya önermistim, olmadi sen konuyu ac; biz toplaniriz Nazim hocam.
    Her telden her turden muhabbetimizi eder, vaktimizi geciririz.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Akşam denerim hocam, bu arada Miran ile ilgili takdir ettiğim bir noktayı daha söylemek istiyorum övmek gibi olmasın da :) yaklaşık 1 aydır kendisiyle ekipman tartışıyoruz, şimdiye kadar hiç boş bir şekilde soru sormadı. Mesela "müzik dinlemek istiyorum ne yapayım" tarzında bir şey duymadım. Genelde head-fi'ye gidip saatlerce araştırıp geliyor ve sonra o ekipmanlar hakkında soru soruyor, bu gerçekten bence tam bir forum mantığı. Bir yerden sonra bilgisizlikten ve yeni çıkan cihazların hızından tıkanınca kendisine burayı önermiştim, şimdi tesadüfen gördüm gerçekten beklediğim gibi yapmış. Umarım kafasındaki seti oluşturunca burada da bir şeyler karalayıp bizi kendisinden mahrum bırakmaz :)

6 kişi bunu beğendi.