Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,106
    Kullanılan dac çipi kendi başına hiçbir şey ifade etmez. Board tasarımı, yolların dizaynı, amfi tasarımı, analog hattında kullanılan parçalar, çıkış jack'ı, bağlantı kabloları, kısaca hattaki her bileşen tasarımdan tutun implementasyona kadar fark yaratır. "X telefonda şu dac çipi var", "Y dap'ı bu dac çipini kullanıyor", tarzında yorumlar açıkçası bana bir şey ifade etmiyor...

Maalesef ya dinleyeceksiniz, ya da güvendiğiniz yorumlara inanacaksınız, zira kağıt üzerindeki model isimleri, numaraları ile müzikçalar değerlendirilmez.

Son yorumlarda yeni trend oldu, yok lg v30 alınırsa dap'a gerek yokmuş falan gibi. Asıl işi akıllı telefon olmak olan bir cihazın, asıl işi müzik çalmak olan başka bir cihazı, ki orta seviye olması yeter, üst seviye olmasına gerek yok, geçmesi mümkün değil. Bunu da yazıyorum buraya, hatta yazdım, kalsın böyle...

Bu arada, telefona meridian explorer veya dragonfly red falan gibi dac/amp cihaz bağlarsanız, karşısında yine hiçbir telefonun durabileceğine inanmıyorum, haydi bunu da yazdım, bu da dursun şurada...

Sent from my fridge using Tapatalk

mfya, karanehir35 ve Synchronicity bunu beğendi.
  2. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Buradaki ifadenizle anlatmak istediğiniz tam hasıl olmadı sanırım. Şahsım adına merak ettim. Hatta hem size hem diğer arkadaşlara bir de şunu sormak isterim: 100$ lık bir dac, bir telefondan çıkan sesi ne kadar adam edebilir? Veya ne kadar harcanırsa harcansın, kaynak olarak telefonlar adam olmaz mı dersiniz? :)

3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,106
    Dac = digital-analog converter yani dijital sinyali analoga dönüştüren alet. Telefona bağladığınızda, telefondan ses çıkmıyor, sadece dijital sinyal gidiyor, 0-1 yani. Haliyle telefon sadece transport oluyor. "Telefondan çıkan sesi adam etme" tamamen yanlış bir cümle ve aslında böyle bir durum yok. Böyle bir bağlantı yapıldığında, gerçekte siz sadece bağladığınız cihazın sesini alıyorsunuz, telefon kaynak değil, transport oluyor. Olay bundan ibaret...

Sercan1096 ve Synchronicity bunu beğendi.
  4. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Bu konuda son 4 yılda yazılanlar

1)
    "Kullanılan dac çipi kendi başına hiçbir şey ifade etmez. Board tasarımı, yolların dizaynı, amfi tasarımı, analog hattında kullanılan parçalar, çıkış jack'ı, bağlantı kabloları, kısaca hattaki her bileşen tasarımdan tutun implementasyona kadar fark yaratır. "X telefondaşu dac çipi var", "Y dap'ı bu dac çipini kullanıyor", tarzındayorumlar açıkçası bana bir şey ifade etmiyor... "

2)"Burada bir sürü kural hatası yapılmış. Bir defa iş sadece DAC çipi ile bitse evde herhes dac yapar amfi yapar dap yapardı

Bunun tasarımı var. Kullanılan kapasitörler vs hepsi çok özel malzemeler. Karaköyde tanesi 1 liraya satılan Cap ile elna caplar bir değil."

4)"Bir cihazdan çıkacak olan sesi DAC çipi belirlemiyor. Bütün olay audio devresinin efektifliği ve kalitesi üzerine kurulu. DAC çipi elbette belli ölçüde etkiler ancak aynıçipe sahip olup da çok farklı ses veren cihazlar mevcut."

5) @MehmetB hocam son noktayı koymuş galiba

Bu bilgiyi başka bir başlık altında belirtmiştim ama yine tekraren söyleyeyim : Bir DAC'ın ( Digital to Analog Converter) ; digital katında kullanılan chip'in performans üzerinde tek başına bir etkisi yoktur. DAC performansını esas tayin eden DAC'ın analog katıdır.

Dünya üzerindeki ekipman üreticilerinin çok büyük bölümü ; kullandığı çipleri sonuçta , dünya genelinde chip üreten 3-5 firmadan satın alır ve bunları cihazlarında kullanır. Ama aynı chip'i kullanan iki ayrı firmanın cihazları aynı şekilde tınlamayabilir. Bunun sebebi ; o cihazların DAC'larının analog katının aynı olmamasıdır.

İşte bu noktada ; o üreticinin mühendislik ve tasarım gücü devreye girer. Analog kat ne kadar iyi tasarımlanır ve bu tasarımda ne kadar üst düzey ( kaliteli) malzeme kullanılırsa , DAC performansı da o derecede artar. Zaten bu yüzden ; iyi konvertörlere sahip cihazların fiyatları da yüksek olur.

Tabii ki ; eğer kulaklık ile dinleme yapılıyor ise , kulaklık amplisinin kalitesi de , DAC kalitesine ilaveten duyum kalitesini ikincil derecede etkiler.

6) Çiplerinbir miktar etkisi var evet. Yukarıda dedikleri gibi analog taraf esas kritik kısım. Burada kullanılan parçaların harmonisi ve tasarımın efektif olması esas kriter. Maliyetle ilgili olarak piyasada üretimi durmamış bir çok çipin fiyatı kalite kallavi bir pasif elemandan ucuz.

Üreticilerin çipleri bu kadar ön planda tutmasının esas sebebi alıcıya yorumlaması kolay janjanlı veriler sunması. Keza ölçümlerin büyük kısmı da aynı şekilde. ÖR: 130 dB seviyelerinde dinamik aralıklardan bahsediliyor ancak 16 bit 96 dB dinamik aralığa sahip. Buna rağmen hala bu seviyedeki cihazlar 16 bitin hakkını veremiyor. Bundaki en önemli sebep, daha önceki postlarımda da yazdığım üzere test koşullarının bizim duymamıza ve ortalama bir müziğe göre oldukça sade sinyaller ile yapılması. Arazi aracını düz yolda test etmek gibi bir şey. Esas fikriuygulama alanı olan müzik verecektir.

Not: 3 numarayı atlamışım sonra arkamdan saymayı bilmiyor demeyin:D

Not2: Böyle çalıntı gibi oldu kendi yazısını gören aşağıya belirtsinde yanına adını yazalım:)

#2324 .~., 24 Şubat 2019
    Son düzenleme: 24 Şubat 2019
    MehmetB, fortress34, DrWhite ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Son iki mesajda anlatılanlara istinaden şu cümle mantık hatası içerir mi?

Dap ile dac'lar arasında ses kalitesi açısından kıyaslama yapılabilir.

Zaten yapılıyordur ama şöyle örneklendireyim: piyasada en kötü sesi veren telefonu alıp 1000 dolarlık dac ile kullandığınızda, aslında telefonun değil dac ın işlediği sesi mi dinliyoruz? Bu durumda herhangi bir müzikçalar ile kıyaslama yaparken, en kötü sesi veren telefonu değil de X marka dac ı kıyaslamış oluyoruz değil mi? Çünkü telefon yalnızca transporter - aracı konumuna düşüyor. Yanılıyor muyum?

6. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    223
    Evet normal olarak telefonalar sesi dac a belli bir miktar işlemlerden geçirerek gönderiyor tabi buda sizin dediğiniz gibi seste kayıba sebebiyet oluyor. Tabi bu durumu çözmek için yapılabilecek iki şey var.

1)uapp kullanıp bit perfect aktarım yapmak.

2)bluetooth dac kullanmak

7. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    127
    bende fiio m6 yı çok beğendim ama 2.5 mm balans çıkışı olmayışı çok kötü olmuş bu sebepten hiby r3 alabilirim..

8. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    849
    Teşbihte hata olmaz.
    Kabaca kendimce tarif edeyim:

Şu anda kullandığınız arabayı bir an için elinizdeki müzik çalarınız gibi düşünün.

Arabaya araba vasfını kazandıran nasıl motor ise bir müzik çalara müzik çalar vasfını kazandıranda dac tır.

Velakin nasıl bir araba sadece motordan oluşmuyorsa , bir müzik çalarda sadece dac tan oluşmuyor.

Aşağıdaki iki araçtada 8 silindir 1200 beygir gücündeki aynı motor olsun.

Sadece ama sadece ona sahip olmanın verdiği hazı bir an için yok saysak bile, diğer tüm parametrelerin devreye girmesiyle sizce bu araçların size yaşattığı sürüş hissiyatı, konforu, hakimiyeti ve performansı bir olurmu?

Vw Sharan

Bugatti Veyron

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
    #2328 Serhat, 24 Şubat 2019
    Son düzenleme: 24 Şubat 2019
    DrWhite, fortress34 ve onurdogan4 bunu beğendi.
  9. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    141
    Dac katı kadar devrenin güç katı, clock katı, sinyal işleme katı, amplifikatör katı ve diğer analog katları(filtre devreleri gibi...) hayati öneme sahip. Bir dac devresinin doğal olarak en önemli katı dac katıdır fakat diğer bileşenler de uygun durumda olmazsa chip ne olursa olsun potansiyelini acıga cıkaramaz. Bu konuda merak edilenlere deyineceğim bi ara, aklımda fakat şu aralar vakit bulamıyorum. İyi forumlar.

10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,106
    Evet, mantık hatası içerir. Dap = digital audio player . İçinde dac ve amp var. Tek başına dac ike kıyaslanamaz, zira dac çıkışı analog sinyal kulaklığa veya hoparlöre direkt bağlanamıyor. Arada bir de amp katı olmak zorunda. Haliyle dap ile dac+amp cihazlar karşılaştırılabilir, tek başına dac karşılaştırılamaz. Dac'ı ancak başka dac ile karşılaştırırsanız anlamlı olur.

hikkk ve Synchronicity bunu beğendi.
  11. Eseb19

Eseb19
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Şu an ipod classic kullanıyorum sesi gayet güzel lakin spotify kullanmak istiyorum spotifylı uygun fiyatlı dap önerebilir misiniz

12. Cri de la Mort

Cri de la Mort
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Bende de ipod touch 6 mevcut. gayet makul ses kalitesi spotify kullanımı için. İkinci el piyasası nedir bilmiyorum ama satışta olan çok vardır umarım. :)

13. Lazzoli

Lazzoli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaşlar merhaba,

İlgili konu burası galiba umarım uzman arkadalarin gözünden kaçmaz :)

Bir sene kadar önce taşınabilir ses sistemleri ile tanıştım ve tavsiye üzerine fiio x5i + Ath m50x+ fiio e12 gibi mütevazi bir sistem kurarak başladım. Sistemden memnundum sadece x5 in arayüzleri ve kullanımı biraz can sıkıcıyı. Sürekli takılmalar yasıyor vs vs. Kulaklıkta maks seste yeterli gelmiyordu. Ama maalesef sistemi satmak zorunda kaldım.

Şimdi daha sağlam bir bütçe ile yeniden güzel iyi bir seviye sistem kurmak istiyorum ama günlerdir araştırıp araştırıp basa dönüyorum.

İlk başlarda fiio x5iii inceledim fakat f/p ürünü klasmanında olmadığını okudum. Arayüzdeki sıkıntıları ve fiyatından dolayı.

Akabinde Sony NW ZX2 ve Astell&Kern AK70 modellerini inceledim. Çok güzel yorumlar var bu iki model için fakat malum eski ürünler, sıfır fiyatları çok ucuk ve piyasada çok az var. Bir arkadaşın tavsiyesi daha güncel modeller almam oldu ve Sony NW A45 modelini önerdi. Bu da güzel bir ürün fakat forumlarda detaylı incelemesi pek yapılmamış(A55 versiyonu da var bu arada) fiyatı çok uygun benim bütçeme göre. Suan 1150 tl sıfır fiyatı, A55in ise 219 USD. Fiyatlar makul ama endişem ses kalitesi ve diğer özellikleri anlamında yavan kalması.

Müzik dinlemeyi seven birisi olarak ağırlıkta flac ve dsd müzikleri dinliyorum. Tarz olarak hareketli,pop, bazen tekno müzikler olabiliyor. Derinliği, detayı ve bassi seviyorum. Arayüzlerinin akıcı olması görsel benim icin önemli. Şarj süresi, boyutlar, hafıza çok önemli değil.

Bütçem müzik çalar icin 2.000 tl civarı. Yanına yine. 1500-2000 tl civarında bir kulaklık alabilirim. Tabi anfi gerekir mi bilmiyorum.

Bütçe önceki setabima göre yüksek ama parayida gereksiz bir şekilde saçmak istemiyorum. 1000 liraya elma alabilirken, 2000 tl e elma + yanına tek bir kiraz almak gibi bir şey benim demek istediğim. 1150 tl den 2000 tl e çıkmak gerçekten ses kalite materyal anlamında o artışın karşılığı olacak mi acaba diye düşünüp duruyorum.

Bu fiyat seviyelerinde yada altında güzel bir f/p ürünü olabilecek tavsiyelerinizi beklerim. Şimdiden tavsiyeleriniz icin teşekkür ederim.

14. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Sony A45 in ses seviyesi cidden bana çok düşük gelmişti ayrıca ciddi bir dinamizm eksikliği de hissettiriyordu bana. Ama güzel tarafı çok yumuşak ,rahat bir sunumu var 10 saat dinlesem yine yormaz.

DefinitioN bunu beğendi.
  15. Lazzoli

Lazzoli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    İste bundan bahsediyorum bende yavan kalması endişem olur cihazdan soğuma olayını yasamak istemiyorum.

16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    2.5 mm balanced çıkışlı Daplar hakkında çok az bilgi sahibiyim.

1000 tl altı ne önerirsiniz?F/P olarak hakkını fazlasıyla veriyor dediğiniz bir model var mı?

barocka bunu beğendi.
  17. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    Ben de Androidli giriş seviyesi dap önerisi alabilir miyim?

18. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    127
    Arkadaşlar selam, iphone x + ak xb10 + ibasso it03 kullanıyorum.
    Hiby R3 yada FiiO M6 arasında kaldım ancak başka önerisi olan var mıdır ?

19. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    M6 balanslı çıkış özelliği sunmuyor eğer yanılmıyorsam.
    Fiio'nun giriş seviyeleri f/p oluyor genellikle ama şaşırtıcı bir ses duyurmuyor. Tabi dinlemek lazım.

Hiby R3'ü kısa süre dinlemiştim ve çok beğenmiştim. Portatif olarak iem dinleyicisine bu fiyata daha fazlasını veremezlerdi sanırım. 200$ civarı için daha iyisi çok zor. Kulaklarım beni yanıltmıyorsa 200$ için baya iyi çalıyordu.

Collapse Signature Expand Signature
    Whisper bunu beğendi.
  20. Whisper

Whisper
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    127
    bende sırf balanslı çıkışı olduğu için hiby den yanayım