Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Ayrıca ben de sp1000 öneririm, bütçeyi arttırıp alabilirsiniz.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tuncay_D bunu beğendi.
  2. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    119 dolar Amazon'da. Hesaudio'nın kazık fiyatlarını baz almayın.;)
    Diğer arkadaşlar gibi ben de 300 TL'ye amp tavsiye etmiyorum. Cep telefonundan iyi bir ses vermeyecektir. Para biriktirip en az 100 dolarlık bir cihaz almak daha mantıklı.

3. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Siz sanırım dx220' için de telefondan farklı çalmıyor diyordunuz ?

Chaturanga bunu beğendi.
  4. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Shipping vergi derken gene aynı paraya gelir, gelmezse bile 116 dolar 300 TL yapmıyor elbet.
    Xduuo x3 ile telefondan farklı ses alacaktır. Almazsa xduuo'yu ben alan kişiden satın alırım.

5. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Hesaudio'nun fiyatı için bence Selçuk Bey @fastfalcon ile irtibata geçerseniz daha uygun fiyat verebilir size. İyi seviyede ekipmanlara sahip biri olarak yine de elimde BTR5 var. Son derece versatil bir ürün olduğunu düşünüyorum. Bluetooth yanında USB Dac/Amp özelliği de mevcut.

Bunun yanında forumdan ikinci el varsa Audioquest Dragonfly Red'in de bu bütçelerde iyi ürünler olarak değerlendirilebilir. 500 tl civarında daha önce satılmıştı.

Bütçe yoksa ya da Red bulunmazsa Audioquest Dragonfly Black de telefondan daha iyi olacaktır. Sahibinden'de 300 tl bandından bir kaç ürün az önce gördüm. Bu bütçelerde değerlendirilebilir.

Collapse Signature Expand Signature
    Totem, thng ve H3llDORADO bunu beğendi.
  6. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    BTR5 ile ilgili yorumunuzu alayım. BTR5'i telefona kabloyla bağlamak ya da Bluetooth ile bağlamak arasında ayırt edilebilir bir ses farkı var mı ?

7. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    119 dolar 6.5 dolar kuru desen vergiye de yeni zam gelmişti bence aynı fiyata denk düşer yine

8. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Bu arada dragonfly black Ben onermezdim keza USB dac, Stream olmuyor ekstra bir şeyler istiyor sonra şarj mahvoluyor. Bence olay amfi'de en büyük değişikliği hissettiren şey. 300 TL için Fiio A1 amfi fark yaratır. Ben Fiio gümüş kablosu ile almistim, stok kablosu ile arasında bile belirgin fark oluyor ( madem telefonla kullanacagim, stream yapabileceğim bir şeyler olsun di mi )

9. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Yaptığım hesaba göre 1016 TL çıktı tüm maaliyet.

Karna bunu beğendi.
  10. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Ben genellikle bluetooth kullanıyorum. Akşam bir test yapar güncellerim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Mart 2020 ---
    Stream olmuyor kısmını anlamadım Hocam. Sanırım Android için öyle problemler var. UAPP falan kullanmak gerekiyor. A1'i hiç dinlemedim ancak Dragonfly Red'in özellikle iyi bir dac/amp olduğunu söyleyebilirim. MQA desteği de var üstelik. iPhone için oldukça uygun. Tek OTG kablo ile çalışıyor. Masaüstünde de kullanımı çok kolay. Ben Cobalt'ı çok yoğun kullanıyorum. Çok da memnunum . Arkadaşa tavsiyem bu bütçelerde ikinci el Dragonfly Red çok iyi çözüm olur. Kulaklık sürme gibi bir problemi olmaz. Android ise telefon line in girişi olan bir ürün daha işe yarar. Bu bütçelerde DAP işine girmek doğru değil zaten. Ne alsa sonunda mutlu olması zor.

Totem bunu beğendi.
  11. Karna

Karna
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Valla aliexpressten 26tlye bi aparat almıştım 40tl gümrük vergisi ( vergi zammından sonra ) ödemiştim o günden sonra yurtiçinden alabilceklerimi dışardan almıyorum

12. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Hocam bu hesapla zaten Türkiye'deki satıcının bu işi amme hizmeti olarak yapıyor olması lazım o fiyata bir şey satması için. Az önce Selçuk bey'e sordum. Foruma nakit olarak 140$'dan veriyormuş bu arada. Ben de o fiyattan aldım diye hatırlıyorum.

Chaturanga ve H3llDORADO bunu beğendi.
  13. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Bütçe konusunda tabi ki herkesin imkanları farklı. Ben ortalama bütçeli bir kişiye 150-600 dolar arasındaki DAP yada amp'leri tercih etmesini öneririm.
    Daha ucuz ürünlerde genelde kalite sorunları oluyor (istisnalar mevcut). Daha pahalı ürünler ise genellikle "overpriced" ve verdiğiniz paraya değmeyen ürünler oluyor (yine istisnalar mevcut). 1500 dolarlık bir cihaz 500 dolarlık bir cihazdan genellikle ses kalitesi açısından çok da üstün olmuyor. Fiyat farkının sebebi fiziki tasarım, kullanılan materyaller, marka değeri, marketing gibi faktörler.

14. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Dragonfly red'in namini duydum ama black almak herine A1, gümüş kablo ile çok daha iyi bir çözüm olacaktır telefon için. O kulaklıkla birlikte xduuo x3 bence o fiyata 300 TL için güzel bir fark yaratır. ( Ben Stream yapamadım black ile.telefindan )

Burakkkk bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Audio cihazları konusunda çok keskin konuşuyorsunuz ve bir kesip atma tavrınız var. Daha önce bir konuda da bunun doğru bir yaklaşım olmadığını belirtmiştim. Tabi siz bilirsiniz ancak tüm cihazlara hiçbir detay vermeden çöp muamelesi yaptığınız sürece söyledikleriniz tuhaf kaçmaya başlar.

Anladığım kadarıyla bütçe sorununuz yok ve bir çok ucuz pahalı cihazı alıp deniyorsunuz.

Bahsettiğiniz 1500 dolar olmasına rağmen 500 dolarlık cihazlardan çokta iyi olamayan cihazlara örnek verebilir misiniz mesela?

Hangi 1500 dolarlık cihaz hangi 500 dolarlık cihazdan pekte iyi değildi? Neden değildi? Ne kadar süreyle bu cihazları kullandınız? Hangi kulaklıklarla hangi kablolarla hangi müzik dosyalarıyla vs vs..

Bu kadar deneyimi olan biri olarak bunları detaylı kıyaslamalar olarak paylaşmanız foruma daha iyi bir katkı sağlayabilir.

Ama altı doldurulmadan söylenen o çöp şu çöp buda çöp yorumlarına bakarak ben hiç bir ürünü almaya ya da almamaya karar vermem.

alikeles, Totem, Burakkkk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Gerçekten ben de merak etmiştim bunu. 1500 $ olup 500 $'sık ürün gibi olmayan ürünü. Tersi bazen mümkün oluyor. Örneğin Dethonary'nin DTR1 gerçekten özel bir ürün. Sonra aynı markanın amfisi var HPAMP HA-2 gerçekten fiyatının çok çok üzerinde performansı var. Ama tersini az görüyoruz. Belki biraz overprice ( yüksek fiyatlanmış mı demeliyiz Türkçe'sini tam oturtamadım) olabiliyor. Biraz detay alabilirsek çok mutlu olurum. O hayal kırıklığına biz de düşmeyiz belki alıp. Belki deneyimlediğimiz bir üründür, bir fikir bildiririz.

Totem ve Chaturanga bunu beğendi.
  17. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    183
    Arkadaş, farazi konuşuyormuş gibi geliyor bana. Meblağ, elbette ki ürünün tek ölçüsü değil hatta bu denklemde ( başarılı ses) zevk ve renk meselesi devreye giriyor ancak örnek vermek gerekirse, derine inen basslar, geniş sahne,uzayan tizler, fake sunum ya da doğal sunum gibi konular elbet ölçümlenebilir. Sizin arzunuz eğlenceli ses ya da "oo" kulağıma taktığımda costursun beni tarzı bir yaklasimsa onu bilemem.

Merak ettiğim konu şu: Size en büyük keyfi veren f/p ürünleri ile yüksek meblağ ya da düşük meblağ farketmez, urunleri açıklar mısınız ? Biz de faydalanalim. Dx220 telefondan farksiz, onu anladık da telefondan farklı ne var mesela ? Btr5 telefondan iyi mi ya da sp2000 dediğiniz gibi ucuz çalan bir aletse yine btr5 bundan iyi mi ?

18. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Hocam tüm cihazlara çöp muamelesi yaptığım sonucuna nereden vardınız ? Başka bir başlıkta bir kulaklık için çöp demiştim tüm cihazlara çöp deme gibi bir yorumum asla olmadı.
    Pahalı alıp fiyatına değmeyen bir cihaz örnek vereyim: Astell Kernn SE100. Fiyatı $1699. İşletim sistemi çoğu DAP gibi çok yavaş. Ve fiyatı $499 olan Chord Mojo'dan daha iyi bir ses sunduğunu düşünmüyorum.
    600 dolar ve üzeri cihazlar genellikle fiyatına değmiyor. Tabi ki bu bir genelleme, çok sayıda istisna mevcuttur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Mart 2020 ---
    Bir yanlış anlaşılma var sanırım.
    DX220 telefondan farksız demedim ama, lütfen. Sadece bence $979'a değen bir ürün değil. Sesten çok batarya vb. konularda sıkıntıları var. Şu an tavsiye etmem ama kesinlikle almayın da demem.
    BTR5'i henüz kullanmadım ama araştırmalarıma göre işlevsellik ve ses yönünden çok kaliteli bir ürün olduğunu düşünüyorum. Satın almayı planlıyorum
    Focal Elegia ($900) çok güzel bir kulaklık biraz pahalı olsa da. Severek kullanıyorum.
    Sony XM3 ($349) müthiş bir kulaklık. Birçok başlıkta övdüm kendisini. Gürültü engellemesi olağanüstü ve sesi gayet iyi. Basları biraz yüksek ama EQ ile düzeltiliyor.

#2558 thng, 26 Mart 2020
    Son düzenleme: 31 Mart 2020
  19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Herşeye çöp demiyorsunuz tabi ama üst seviye ürünlerin hemen hemen hiçbirinin fiyatını hak etmediği gibi bir görüşünüz var. Bende bunun detayını merak ettim.

Bence olay şu, ses cihazları konusunda düzlemsel artan bir fiyat performans grafiği yok ve olamaz. Bazen çok hoşunuza giden bir tek yönü dahi cihazı sizin için eşsiz kılabilir. Ve verdiğiniz parayı sırf o fark için verirsiniz. Elbette malzeme kalitesi de üst segmentte fiyatı etkiler ama temel öğenin büyük oranda malzeme olduğu görüşüne katılamıyorum.

Tabi ki kötü örneklerde vardır ama genelde üste doğru çıktıkça o fiyatı veren insanların çıkmasına sebep olan az yada çok geliştirme ve iyileştirmeler oluyor.

Totem bunu beğendi.
  20. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Hocam bence bir kavram kargaşası var. Mojo ile SE100 karşılaştırmak ilginç. Neden derseniz, birinde sadece dac/amp devresi varken diğeri çok daha komplike bir cihaz. Sesi etkileyecek daha fazla bileşen var içinde. DAP’da başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri bu bileşenlerin sesi olumsuz olarak etkilemeyecek şekilde seçilmesi ve tasarlanması. Sony’nin WM1A/Z’de android kullanmaması buna bir örnek. WM1A android işletim sistemli olsa ve aynı ses başarımında olabilseydi emin olun neredeyse hepimiz kullanıyor olurduk. Ancak bir şekilde sesi etkiliyor bu bileşenler. SE100 konusundaki ses kalitesi görünüşe katılıyorum. Aldığı paranın karşılığını veren bir ürün değil. Ama mojo’dan kötü demek benim BMW motorsikletim, senin Audi’nden iyi demek gibi. Sadece ses özelinde değerlendirirsek mojo’ya sesi gönderen cihaz nedir ona bakmak lazım. Geçmişte o cihazın ne kadar etkili olduğu çok tartışıldı, yeniden açmak istemem o konuyu =] Ancak ikisi de sıcak çalan, kullananı mutlu eden ürünler. Astell&Kern yüksek fiyatlama yapan bir firma.

DX220 konusunda da , dapların işletim sistemi konusundaki görüşünüze kesinlikle ama kesinlikle katılmıyorum. Bu konuda net bilgi eksikliğiniz var. WM1A, M11 Pro ve SP2000 gibi cihazların kullanıcı deneyimi son derece yukarıdadır. Bunu sadece ben değil diğer kullanan insanlar da rahatlıkla söylerler.
    DX220 bir çok amp seçeneğinde son derece başarılı bir üründür. Cep telefonu ile karşılaştırdığınızda fark göremiyorsanız, bu hobiye harcadığınız paranın karşılığını tecrübe etmenizi zor görüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

alikeles, H3llDORADO ve Totem bunu beğendi.