Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Rica ederim, bu hobide para ve vakit harcamadan ilerlemek zor. Denemekten de çekinmemek lazım. Şunu da söyleyeyim eğer aldığınız cihazlara, kulaklıklara iyi bakarsanız makul zararlarla ikinci elde alıcı bulursunuz. Ettiğiniz zararı da sizde kalma süresi kompanze etmiş oluyor zaten.

Tabi şu sıralar kurların durumu vs derken eskisi kadar farklı cihazlar alınıp denenmiyor. Daha çok forum içinde el değiştiren cihazlar var ülke içinde.

Collapse Signature Expand Signature
  2. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    DAP vs Telefon+ taşınabilir Amp, bu konu çeşitli başlıklarda tartışıldı. Ben yine Telefon+ Amp tavsiye edeceğim. Fiio BTR5'e bir bakın çok beğeniliyor fiyatı uygun. Ses kalitesi olarak M11 Pro'yla aynı diyenler var.

3. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Kablosuz olarak BTR5 iyi bir çözüm olabilir. Bende son zamanlarda incelemelerini okuyorum bu modelin. Ancak ses performansını M11PRO değil M11 ile dahi mukayese etmek yanlış yönlenmenize sebeb olacaktır.. Bunu teknik özelliklere bakarak da anlamak pek mümkündür.Zaten okuduğum bir incelemeden hatırladığım ; M11 gibi büyük daplar kadar detaylı olmadığı ancak m5 tarzı daplar ile mukayeseye girebileceğiydi. Yani naçizane tavsiyem; Btr 5 i düşünüyorsanız, kendi sınıfı içerisinde değerlendirirseniz çok daha doğru kararlar alacağınızdır.

Pascalci, fastfalcon ve Chaturanga bunu beğendi.
  4. Hi-res

Hi-res
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Dac ların içinde bulunan çipler ve kodekler önemli aslında pek anlamıyoruz bu olaylardan nasıl pc seçerken işlemci ram ekran kartı gibi ekipmanların özelliklerinden anladığımız için iyi bir seçim yapabiliyor ve fiyatı ona göre belirliyorsak aslında dac/dap seçimindede bu özellikleri bilsek bizim için seçme bakımından elimizdeki kulaklığı karşılayacak dac'ı bulmada nokta atış yapabilicez. Kimisi elindeki kulaklığın ihtiyaçlarını karşılamayan dac alırken kimisi gereksiz fazla özellikli alarak boşuna bütçesini yoruyor.. Bence dac ve dap seçimi (profesyonel) olarak bir konu açılsada ustaların incelemeründen feyz alsak..

5. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Fiio Q5s de olabilir. BTR5 ile benzer mantıkta cihaz biraz daha büyük.

Fiio resmi hesabı head-fi'da Q5s'in M11'den ses olarak daha iyi olduğunu söylemişti. Benim de bahsettiğim gibi M11'de (ve diğer DAP'lerde) fiyat Android, ekran, batarya, ses devresi gibi elemanlara bölündüğü için ses kalitesinin düşmesi beklenir.

Şöyle dedi:

1.From the use of matching, Q5s must be more widely used, and the decoding specifications are higher; but M11 is a player which is a integrated solution.
    2.From the audio processing, the dedicated decoder amp is better than the same DAC player, just like the desktop machine principle, the comprehensive function of the DAP with amplifier products is average.If it is divided into three machines: player, DAC, amplifier so each machine is more expensive than the integrated machine because it is more dedicated. This is a special usage, so the sound quality will be better.

#2585 thng, 2 Nisan 2020
    Son düzenleme: 2 Nisan 2020
  6. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Şimdi o fiyata aralığına gelip taşınabilir dac amp alıp telefondan kablo ile (kaliteli ses istediğimiz için kablo.Çünkü; LDAC teknolojisinin mucidi Sony ninde belirttiği gibi en fazla 990 kbps ile limitli) dac/amp a sesi iletip onlarla elimizde gezmemizi öneriyorsun. Tabi birde kulaklık var. :DDac/amp a bağlı.İşin kontrol kısmına hiç girmiyorum. Deneyimlemiş olarak yazıyorum. Biz bunu neden yaptık ? Dap ta ekran ( batarya ve ses devresinin (haliyle) dac ta da omadığını düşünmüyoruz umarım :D) var diye. Tamam kablosuz kullanalım. O zaman daha taşınabilir bir versiyon varken üstelik alacağımız kalite üst limitimiz aynı iken neden onu almalıyım? Çünkü fiio sitesinde m11 den ses olarak ( kod çözüm özellikleri diyor aslında. Ses sadece kod çözümünden ibaret değildir) daha iyidir dediği için mi?.:D
    Firmalar onca bütçeyi DAP yapımına neden harcıyorlar acaba ? o_O Kompakt bir çözüm oldukları için. Açayım biraz, Dışarıda audio player (kablolu ya da kablosuz), evde dac, yine kablosuz alıcı gibi birçok şekilde kullanım senaryoları mevcut. Şimdi Dac /amp ler neden var o zaman ? o_O Aynı senaryodan taşınabilir i çıkarabilirsek bulacak gibiyiz cevabı. Her ne kadar taşınabilir boyutlarda olsalar da yukarıda belirttiğim durumlar her zaman söz konusu olacak. Bir de işin en önemli kısmı işte.Kulak. Asıl ekipman kulaktır. Allah vergisi olanlar çok şanslı çünkü geliştirmek için vakit harcamayacaklar. Ancak geliştirmeye ihtiyacı olanlar deneyerek, dinleyerek geliştirecek. Yani sağdan soldan okuyarak maalesef gelişmez. O yüzden o, onu demiş bu, bunu yazmıştan ziyade her zaman savunduğum şey ekipmanların denenmesi. Okuyarak kimse yapışkan sesi, karanlık sesi,analitik sesi çözemez. Onca inceleme neden var?Kulağını geliştirmiş (tanımları anlayan) kişilerin daha rahat ekipman seçmesi için.

Kimisi tonlarca para harcadığı ekipmanlar arasında ses analizi yapar. Kimisi de telefonla o aletler arasında ses farkını alamaz;telefon la DAP aynı der. :DŞöyle toparlayacak olursak;
    Kullanım senaryoları tercihler için çok önemlidir. Farklı türlerde ki hiç bir ekipman birbirinden üstün olmadığı gibi kullanım alanlarında farklılıklar gösterirler.
    Eğer dışarıda gezerken kullanmak istiyorsak ; Kulağımızı doyuracak seviye de bir DAP ve kulaklık yeterli olacaktır.
    Eğer ev/ofis kulanımı için istiyorsak; DAC/AMP kombosu keyifli olacaktır. ;) Tabi yine isteyen dışarıda telefon+dac/amp+kulaklık kombosu ile bombacı gibi dolaşabilir.:DTercihler tamamen kişisel zevklere bağlıdır.

7. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Hem taşınabilir DAC/Amp'ler hem de DAP'lerin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Her iki tipten de başarılı ve popüler cihazlar mevcut.
    DAP'lerin kompakt çözüm olma avantajı var bu kesinlikle doğru. Chord Mojo+Poly gibi sistemlerle buna çözüm bulmuşlar aslında

Taşınabilir Dac/Amp sistemlerinin en büyük avantajı ise aynı fiyata daha iyi ses elde edilmesi. $500 fiyatında bir dac/amp'in aynı fiyattaki DAP'ten daha iyi ses kalitesi sunması beklenir. Mesela Mojo $600 değerinde bir dac/amp ve aynı fiyattaki (hatta bir kaç katı fiyatındaki) hiçbir DAP yanına yaklaşamıyor.
    Fiio Q5s $350,Fiio M11 ise $450 değerinde. Fiio bizzat kendisinin belirttiği üzere Q5s M11'den daha iyi ses sunuyor anlattığımız sebeplerden ötürü.
    "Bombacı gibi dolaşma" tabirine katılmıyorum. Mojo, iFi xDsd tipi cihazlar çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor. Kullanımına bir süre sonra alışılıyor. Bence müzik akışını telefondan kontrol etmek daha rahat.

8. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Yukarıdakileri bu söylemlerin için yazdım zaten tekrar tekrar okuyabilirsin:D.

Sadece gülüyorum. :D:D

9. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Dac/Amp'lerin aynı fiyattaki DAP'lerden daha iyi ses performansı sunması beklenir (tabi ki istisnalar mevcuttur). Bu benim öznel bir yorumum değil çoğunlukla kabul edilen bir görüş.
    Fiio açıkça "so the sound quality will be better" demiş.

Fiyatı $1000 olan bir Dac/Amp ve bir DAP olsun. İki cihazın da üretim ve R/D maliyetine $500 diyelim. Bir anoloji yaparsak:

Dac/Amp'te basit bir batarya ve on/off gibi komutları sağlayan basit bir yazılım bulunur. Geri kalan şey ses devresine gider. 500'ün 400'ü ses devresine gider diyelim

Bir DAP'te ise işlemci, RAM ve envai çeşit komponent, Android işletim sistemi, ekran, batarya, Wifi anteni, bluetooth çipi vb. çokça eleman bulunur. Android ve codec'ler için lisans bedelleri ödenir. Bu durumda ses devresine ayrılabilecek bütçe doğal olarak daha az olacaktır. 500'ün 200'ü ses devresine gider diyelim.

Hem ses devresine bütçeden daha az pay ayrılıyor. Hem de Android ve bir sürü elektronik eleman arasında interaksiyon seste kaçınılmaz bir kayba yol açıyor.

Dolasıyla bir Dac/Amp, aynı fiyattaki bir DAP'ten genellikle daha iyi ses performansı sunar.

10. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Üreticiler de zaten ekran koymadık buna onların yerine bunları kopalım diyor.:D:D

Dac ta bunların olmadığı nı mı düşünüyorsun?
    Ben farklı senaryolar da kullanılır diyorum. Sen aynı fiyat bla bla bla .... Bir kez daha yineleyeyim. Buraya cevabım hala yukarıda yazılanlarda fazlası ile var.
    Son olarak sormak istediğim br şey var. Forum a geldiğinden beri neredeyse tek söylediğin bu. DX220 ile telefonu bir tutan birisi olarak bunu söylemen garip geliyor. :D:D Neyse soruya geleyim.
    Bu bilgi seni neden bu kadar heyecanlandırıyor? Sahip olduğun tek elle tutulur bilgi bu mu yoksa? Özel değilse tabi cevabını merak ediyorum. Çünkü hemen hemen her yerde bu konuyu açıyorsun.
    Birde sende DX220 yerine hangi DAC amp ı kullanıyorsun?

#2590 H3llDORADO, 2 Nisan 2020
    Son düzenleme: 2 Nisan 2020
  11. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Konu dışına çıkıyorsunuz. Lütfen "sen" ile başlayan şahsi cümlelere girmeyin.
    DAC/Amp'lerin aynı fiyattaki DAP'lerden daha iyi ses performansı sunduğu görüşündeyim ve bunu gerekçeleriyle açıklıyorum. Tabii ki farklı düşünebilirsiniz.
    500 birim fiyatın 400'ü ses devresine gidiyorsa DAP'te yaklaşık 200'ü ses devresine gider. Ve elemanlar arasındaki interference ses kalitesinde az yada çok bir kayba yol açar. Tabi bu anolojik bir yaklaşım, amaç fikri açıklamak

12. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    .:D:D:D

Buldukları çözüm. :D:D 4900TL
    https://www.canhifi.com/markalar/chord-electronics/urun-detayi/poly-5253.20871.aspx?skuId=4028

13. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Tam olarak neyi savunduğunuzu anlayamadım. DAC/Amp'lerin aynı fiyattaki DAP'lerden genellikle daha iyi ses performansı sunduğu görüşüne katılmıyor musunuz ?

14. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Okumak var okumak var işte.... Ben aynı şeyleri yaza yaza yoruldum. Gerekli cevaplar yukarıdaki mesajımda mevcut. Lütfen anlayarak okuyun ve daha sormayın. ;):D

15. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    5 mesajınızda bu konuya net bir cevap vermediniz. Sizin görüşünüz tam tersi mi, yani eşdeğer fiyattaki DAP'ler mi seste daha iyi ?
    Konuyla ilgili bir argüman ortaya koymuyorsunuz. "Sen şöylesin......" tipindeki cümlelerin forum bilgi birikimine bir katkısı yok

".From the audio processing, the dedicated decoder amp is better than the same DAC player, just like the desktop machine principle, the comprehensive function of the DAP with amplifier products is average.If it is divided into three machines: player, DAC, amplifier so each machine is more expensive than the integrated machine because it is more dedicated. This is a special usage, so the sound quality will be better."
    Fiio açıkça benzer segmentteki Dac/Amp cihazlarının DAP'lerinden daha iyi ses kalitesine sahip olduğunu belirtmiş.

#2595 thng, 2 Nisan 2020
    Son düzenleme: 3 Nisan 2020
  16. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Ya da 5 mesaj da da net cevapları anlayamadınız:D
    Cevaplar net te. Anlamada biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bir önceki mesajım da da belirttim. Ancak sonuç yine aynı... Anlayana kadar okumanızı rica ediyorum. Daha birşey yazmayacağım. Keza bitmeyecek bu değersiz tartışma konusu. Aklına bu konu ile ilgili soru geldikçe ilk yazdığım cevabı okuyabilirsin.

17. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Eger bir hobidaşımız BTR5 için uygun bir inceleme yazarsa konuların gidişatı açısından daha verimli olucagı kesin..

Collapse Signature Expand Signature
  18. Probis

Probis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Cihaz çok şıkmış. Aşık olmamak elde değil

19. palahan

palahan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ses kaliteside Muazzam dac olarakta çok büyük fayda sağlıyor optic çıkışıyla..

Probis bunu beğendi.
  20. mehmet0016

mehmet0016
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    fiio m6 aliexpreste 970 tl ama onlar 1800 tl ye satıyor ben aldım ilk ve son oldu. aliexpresten alırım 1 ay beklerim , birde beğenmediğinizi ve iade etmek istediğinizi söyleyin bakalım ne olacak ben yaşadım jelatini açılmış ürünü iade alamayız diye direk cevap verdi esra hanım. kanundan bahsedince bi yollayın bakalım dedi :)

#2600 mehmet0016, 8 Nisan 2020
    Son düzenleme: 8 Nisan 2020
    thng bunu beğendi.