Müzikler Gittikçe Kötüleşiyor! Bilimsel Açıklaması

'Müzik Genel' forumunda Picasso16 tarafından 6 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    459
    Okumanızda, izlemenizde büyük fayda ve zevk vereceğine inandığım videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Eskiden yapılan müziklerin şimdiki yapılan müziğe oranla neden daha iyi olduğunu bilimsel dille ortaya seren bir içerik. Burada değinilen bir iki neden belgeselde de yer alıyor. 20 dakika olması sizi korkutmasın gayet eğlenceli olarak sunan genç sürenin nasıl geçtiğini farkettirmeden bitirtiyor. Sağ alt köşedeki ayarlara basarsanız Türkçe altyazıya ulaşabilirsiniz.

Otuz yılı aşkın süredir bilim adamları insanlardaki müzik modasının neden ve nasıl değiştiğini araştırıyor.
    Belgesel için 1955 ve 2010 yılları arasında 500.000 parça inceleniyor.

O zaman video linki vereyim izlemeye başlayalım.

Ortaya bizim aslında eski kafalı olmadığımız, işin gerçeği çıkıyor. Gerek şarkı sözlerinde anlam gerek tını gerek ses kalitesi anlamında olsun ciddi düşüş var. Bu müzik türlerinin eleştirisi değil. Popu ezip rapi yüceltirlerdi. Artık rapte de sex money drug dan başka birşey söz edilmez oldu. Modern dünyamızın modern sıkıntısı herşeyin tek kullanımlık olması. Dinlenilen hitler tek sezonluk sonrasında dile getirilmeyen o ana yönelik tek kullanımlık oldu. İleride unutulup yüzüne bakılmamasına da sebep olan. Halbuki zamanın yıpratamadığı sanatçılar öyle mi?
    Artık klasikleşebilecek değerler yaratamıyoruz. Hayatımızı kolaylaştıracağını ümit ettiğimiz teknoloji maalesef bizi yutan bir canavara dönüştü. Bu tek kullanımlık olayı sadece müzikte değil ilişkilerimizde, zevklerimizde, yaşam tarzımızda. Bu yeni nesil için büyük oranda değişti. Sizle için aynı olmayabilir. Bir topluluktaki arkadaşınız o toplulukta olduğu sürece sizinle. Topluluktan çıkınca aramaz sormaz olunuyor. Lise üniversite, mahalle olabilir bu topluluk. Mezun olunca taşınınca biten. Akrabalarımızı da aynı şekilde aramaz sormaz olduk. Neden? Çünkü telefon var aramak artık çok kolay bir eylem nasıl olsa ararım kolaylığı üşengeçliğe yapmamaya itiyor. Bizde öyle değil diyorsanız ne güzel.

Konuyu dağıtmadan müzik endüstrisinin ortaya sürdüğü dinletinin tutmasını garanti kılmak için kolaya kaçması müziği günden güne tek porsiyonluk çamur parçacıklarına dönüştürüyor. Bu benim git gide canımı sıkıyor. Kliplerdeki kötüye yönlendiren bilinçaltı mesajları, uygunsuz görüntülerin gözümüze gözümüze sokulmasından sıkıldım. Klibinde twerk olmayanı dövüyorlar. Geleceği tasfir eden çok eski filmlerin zaman geçtikçe bildiği konu : Yapay müzik dinleyeceğiz. Müzik enstrümanının önemi azalacak. Gelelim Aleyna'ya alakası bile olmayan Yıldız Tilbe 'nin parçasında :

bile gözümüze gözümüze pedofili öğelerini pembe aşırıya giyinip küçük kız taklidi yapan, ayıcıklı garip figürler kaçırılıp tecavüze uğranmaya benzer sahnesi büyük erkeklere enjekte edilen pedofili güzellemesi bu olayları normalleştiriyor. Hep bu tarz projelerde nedense tesadüf olan 30.saniyedeki ra nın gözü. Yerli Britney Spears projesi Good Girl Gone Bad kafası. Filmler, medya, para sizde. Müziği bari salın.

#1 Picasso16, 6 Haziran 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Haziran 2018
    27 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Hocam öncelikle çok güzel bir paylaşım olmuş kutlarım .. benim de muzikle ilgilenen biri olarak en çok canımı yakan sebeplerden biri bu anlattığınız olay.

Ben hala eski albümleri dinlerim.
    Özellikle hipop pop piyasası aldı başını gitti argo sözcükler , pedofili , veya bu İlluminati şeyleri falan artık iyice kliplerde vs can sıkıyor ve maalesef kendi adıma söylemek gerekirse benim 10 sene önce müzikten aldığım zevkle şimdi ki zevk arasında gece gündüz farkı var .. bu sorun artık aşılamaz bi halde maalesef . Ve daha da kötü olarak gibi. Tuketici toplumuna göre müzik üretildiğinden pek de elden bir şey gelmiyor

8 kişi bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,598
    Çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

Yıllardır -özellikle pop müzik sektöründe-, bütün müziklerin belli ritimleri paylaşması, hiç bir orijinal melodi içermeyen gürültülerin müzik diye yutturulması devam ediyor ve edecek bunun önüne geçemeyeceğiz.

Ancak müzikseverler olarak kendimizi ve hatta çoluğumuzu çocuğumuzu, sevdiklerimizi, arkadaşlarımızı bu etkiden kurtarabilmek te mümkün bence.

Güzel ve orijinal bir müzik her insanın ilgisini çeker ve kim bu sanatçı ya da parçanın adı ne diye sorar insanlar. Müzik diye radyo ve tvlerden boca edilen saçmalıkları dinleyen insanlara gerçek müzikleri biz tavsiye edelim ya da ortamımızda dinlenilmesini sağlayalım. Gerçek müziği herkes yaymayı kendine vazife bilmeli.

Bir müziği güzel ve orijinal yapan ona has bir melodi ve lirik içermesidir. Bunu sağlamayan sözde müziklerden uzak durmak dinleyicinin seçici davranması önemli. En önemlisi de sürekli yeni tatlar araştırmak bence. Hiç bilmediğimiz tonlarca (çoğu eski olsada) güzel müzik var araştıralım, dinleyelim ve yayalım.

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.
  4. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    200
    Öncelikle ellerinize sağlık. Oldum olası 2010 sonrası çıkan tek tük parça hariç yerli pop dinleyemiyorum. Resmen kulağımı tırmalıyor hem müzik hem de sözler. Ne varsa eskilerde var. Zaten günden güne artan eski sözlerin yeni kişiler tarafından yeniden ele alınması durumu bence ortaya koyuyor.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7 kişi bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,839
    Arabada dinlemek için şöyle bir albüm edindim:

https://www.discogs.com/Various-Bravo-The-Hits-2017/release/11894691

45 şarkı var, DR ortalama 5 falandır tahminimce. Various Artists olduğu halde gördüğüm en "uyumlu" albüm olabilir, tek bir sanatçının çıkardığı albümlerden bile daha uyumlu: Ritmler benzer, şarkılar benzer, sesler benzer, hatta erkek vokaller erkek vokallere, kadın vokallere kadın vokallere benziyor. Öyle benziyor ki, bazen başa aldım da 2-3 şarkı önceki bir şarkıyı tekrar dinliyormuşum gibi geliyor.

Bununla beraber bir sürü akılda kalıcı şarkı var, arabada ve bazen de evde keyifle dinliyor, yer yer sesini açıyor, arada eşlik ediyorum.

Fast food gibi, meret kötü -ve kötü olduğunu biliyorum- ama tüketmesi o an için keyif veriyor. Yaşadığımız zamanın soundtrack'inin başka türlü olması da beklenemez değil mi? :)

Ve aslında sektörün içindeki insanlarda durumun farkındalar: Bahsettiğim albümdeki şarkılardan biri olan Katy Perry - Chained To The Rhythm ft. Skip Marley'den:

Turn it up, it's your favorite song
    Dance, dance, dance to the distortion
    Come on, turn it up, keep it on repeat
    Stumbling around like a wasted zombie
    Yeah, we think we're free
    Drink, this one is on me
    We're all chained to the rhythm
    To the rhythm
    To the rhythm...

ironik..

2 kişi bunu beğendi.
  6. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    200
    Biraz da gülelim, açık konuşmak gerekirse özellikle şu son iki sene arı vız vız ve kırmızı balık kaç kaç şarkıları ağzıma pelesenk oldu resmen. Kaç kere yolda giderken kendimi bunlardan birini söylüyor halde buldum. Zannımca eskimeyecek ve nesilden nesile aktarılacaklar :D

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,839
    Babalık halleri, gayet normal. :eek:k

Yerine göre çizgi film açıkken anne gelip "yeter artık televizyonu kapatın" dediğinde bir de bakmışsınız "dur ya sonunu merak ediyorum" demişsiniz :D

2 kişi bunu beğendi.
  8. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    459
    Fast food örneği güzeldi. Ben de yeni yapılan müziklerden dinliyorum. Kimisi güzel oluyor. Çalıştığım mekanda 200 parçalık arşivi olan usb den müzik çalıyorlar. Sabahtan akşama kadar aynı parça bitmiyor gibi. Usb bitiyor akşam daha hareketli olsun diye remixli versiyonları açıyorlar. Remix ise tamamen aynılaştırıyor. Kopmalık müzik algoritması :

9. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,686
    Çok güzel paylaşım olmuş. Ben oldum olası özellikle ABD kaynaklı pop müziklerini dinlemem. Hepsinde bahsedildiği gibi tekdüzelik var ama bunun nedeni şu gospel denilen müzik. Hani zenci kadınların kilisede söyledikleri şarkılar var ya. Onları alıp elektronik temelden geçirip, üzerine argo sözler döşenip pop diye sunmaları. Artık gına getirdi.

10. luis

luis
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ben böyle düşünmüyorum. Son 5-6 yıl içerisinde müzikler çeşitlendi, ulaşmak kolaylaştı. Sorun kaliteden ziyade saçmasapan şeylerin popüler olup listelerde bir numaraya oturması. Gittikçe daha tüketici oluyoruz, gençler 10 saniyelik bir story için kullanabileceği anlamsız müzikleri dinliyor. Mumble rap diye bir şey çıktı hele son iki yılda, ne söylediğini kendisi bile anlamıyor sanatçı. Ama işte bir iki dans edip havalı görünüyor insanlar kendi iç dünyasında bunu dinlerken. Sesleri gerçekten çok güzel olan pop şarkıcıları da kurban gitti buna, para için daha popüler olmak için maalesef tarzlarından ödün veriyorlar.

Hala altyapıları çok güzel olan albümler çıkıyor neredeyse her müzik dalında. Genel kitleyici sevmese de bizler için aradan sıyrılıp bunları dinlemek kolay.

4 kişi bunu beğendi.
  11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    789
    Sevdiğim konular, bana bunlarla gelin kardeşim :)

Paylaşım, bilgilendirme ve görüşler için çok teşekkür ederim. Müsait zamanda detaylıca inceleyip kendimce yorumlarda bulunacağım.

2 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,777
    Paylasim icin tesekkur.

"Muzik uretimi ve ticareti" demisken K-pop'u unutmamak lazim. :)

Klipleri ve iceriklerini, MTV fenomenini anlamadan aciklamak mumkun degil. Konuyla ilgili bir stand-up:

Sozleri:

And then I knew things had taken a turn for the worse
    When, 3 years ago, they hired MTV to do the Halftime Show
    And you know why would you hire MTV to do music?
    MTV has nothing to do with music, okay

MTV is to music as KFC is to chicken
    MTV is video and video goes where?
    In your eye, music goes in your ear
    Ear, eye, eye, ear

Big fuck difference, music is like a drug
    When you hear it, you have a vision
    And that vision can change over time or remain the same
    You know, that first time when you're in love and you hear a love song

And you think every time you think about it
    You have that vision of your special someone
    And then, 2 years later, after you broke up, you're at the bar
    And you hear that song, and you go, "Son of a bitch I'll have a Yager"

But whatever your vision is, I will tell you
    If you're watching a music video
    And the video is exactly the same as your vision
    Kill yourself

MTV had brought to the stage that day Britney Spears, N'Sync and
    Aerosmith and they were playing music together
    If that's what you could fuckin' call it

It was staggering to watch It was so painful
    I actually took a spoon and shoved it up my own ass
    Because if I'm gonna hurt that bad, I'm gonna do it to myself

So it was absolutely extraordinary when CBS hired MTV
    To do the Super bowl this year
    Unbelievable and that CBS would be shocked that
    MTV couldn't present a Family Halftime Show

Had none of the executives at CBS ever turned on MTV?
    All you gotta to do is watch it for 5 minutes
    And know that it should be called 'The Boner Network'

Kids come home from school, "I'm gonna watch MTV"
    And they lock themselves in their room
    And just put their little peckers right up on the set (TV)

And let me tell you, It will continue no matter what has happened
    Because of the recent events, I will guarantee that it will continue to
    Evolve the way it has evolved

The halftime show in ten years will literally be just planes
    Flying over the stadium and dropping shit on people
    While an orchestra plays classical music

4 kişi bunu beğendi.
  13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,066
    Ben aslında tam olarak @luis'in dedigi gibi düsünuyorum...Piyasada çok saçma sapan şeyler varken oldukca güzel ve farklı şeylerde var.İyi arastırmak,seçici olmak gibi seylerle cidden süper şeylere ulaşılabiliyor...

Bu durumdan tüm müzikler payını almış durumda...Yıldız tilbe'nin güzelim şarkısı ne hale gelmiş mesela :)) Klip icin bisey demıyorum zaten ortada...Elektronik müzikte de maalesef böyle ''commercial'' durumlar ortaya çıktı(Özgür abi benden daha iyi bilir)...Yukarıda paylaşılan patlamalık şarkı algoritması ise bunu anlatır nitelikte.Orada yayıncının bahsettiği hep commercial house ve trouse denilen uyduruk ticari amaçla yapılmış müzikler...Ben 10 senedir elektronik müzik dinlıyorum ama o videodaki şarkılar ile ilgisi yok...Bir kere house'da öyle drop'lar pek olmaz...Yani patlayamazsınız :D Yayıncınında bi sucu yok,hep ticari kaygı ile yapılan müzikler ile ilgili tamamen.Kullan ve at müzikler.

Mesela bi kac örnek şarkı paylaşayım...Türününün iyilerinden ve bilinenin aksine patlamalı çatlamalı olmayanlardan...Aslında onlarda house olarak olarak gecıyor ama hangisi house siz karar verin :)) Burada demek istediğim cidden iyiside hatta oldukca iyiside yapılıyor.Sadece burda biraz seçici ve titiz olmak,iyi araştırmak ,iyi takip etmek...

Röyksopp aslında house olarakta gecıyor: https://www.kisa.link/KXlD

Bazen house gibi yazılıyorda ancak ben trance gibi de olabilir diye düsünuyorum.Wiki de öyle kategorize etmiş : https://www.kisa.link/KXlE

Bu bir Techno: https://www.kisa.link/KXlG

Bu bir vocal trance : https://www.kisa.link/KXlH

Umarım anlatabilmişimdir derdimi :)) Nacizane fikrim kötü müzikler üretılıyor ancak çok güzel şeylerde var!

11 kişi bunu beğendi.
  14. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    167
    İnsan beyni her zaman kolayı tercih eder. Çok enerji harcayan bir organ olduğu için gerekmedikçe, kendini rolantide bırakır. Günlük hayatta yaptığımız pek az hareket düşünerek yapılır.
    Bol melodiler, farklı armoniler, değişik değişik ritimler içeren müzikleri dinlemek beyni yorar. Çünkü müzikten zevk almak için gerçekten vakit ayırarak, anlayarak dinlemeniz gerekir. Tabi şiirsel sözleri de eklerseniz alın size beynin uğraşacağı yeni sorunlar.
    O nedenle insanlar basit ritimler basit sözlü şarkılara yöneliyor. Popi müzik de bu aslında.

2 kişi bunu beğendi.
  15. Montagnes0

Montagnes0
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Eski müziklerin cogunun problemi,yaratıcı olmamaları,risk almamaları ve vokalist'in ön planda olmasi idi. Müziğin vokalden ibaret olmadığını gösteren,risk almaya başlayan kısacası gerçekten müzik yapmaya başlayan ekip Pink Floyd oldu. Synth soundlar, uçak sesleri, para sayma sesleri, uzun dakikalar vokalsiz geçen muzikleri, bagirismalar, elektronik sesleri müzikle harmanlamalar... O dönemde müziği gitar+bass gitar+baterist+vokalist girdabından kurtardilar, sırf bu yüzden Queen tarzı ekiplerin çöp olduğunu dusunuyorum çünkü tek becerebildikleri vokal yarıştırmaları,farkliligi olmayan tekdüze müzikler yapmalariydi

İnsanlar vokalistlere neden bu kadar ilgi gosteriyor anlamış degilim.bugün bile pink floyd hayranı adama sorsan Another brick in the wall der başka birşey bilmez vokal ağırlıklı cunku. On the run gibi bir eser var halbuki vokali olmayınca dinleyeni de olmuyor.

Konu biraz dagildi toparliyim yavaştan. Sözün özü gerçek müzik Pink Floyd ile başladı ve günümüzde hala devam etmekte. Spotify ın abuk sabuk editor playistlerine bakmaktan,vokal ağırlıklı müzikleri dinlemekten vazgeçerseniz,güzel müziklerle tanisabilirsiniz.

7 kişi bunu beğendi.
  16. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    834
    İnsan kalitesiyle doğru orantılı olduğundandır. Kaliteli ve özgür bireyler yetişmediği sürece gerileme devam edecektir.

5 kişi bunu beğendi.
  17. RuhiTeoman

RuhiTeoman
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Erkan Oğur yıllar önce bir röportajda bahsediyordu, müziğin ölmekte olan bir canlı olduğunu düşünüyorum, diye
    Haklıydı

4 kişi bunu beğendi.
  18. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,297
    Gençlerin hayallerinde ve ideallerinde artık bir rock yıldızı olmak yok. Günümüzde rock yıldızı figürünün yerini facebook, Twitter yada twitch TV de ünlü olmak aldı.

7 kişi bunu beğendi.
  19. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Başlığı ilk görüşümde ses kalitesi/çözünürlük açısından açılan bir başlık olduğunu düşünmüştüm ama düşündüğümden epey farklıymış.

Bu yazılanlardan sonra yeni bir bakış açısı oluşturmak adına yararlı bir konu olmuş.

2 kişi bunu beğendi.
  20. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    791
    Bilimsel bir temele dayanmasak bile müziklerin gitgide vasıfsızlaştığını hepimiz biliyorduk zaten..

Videoda da bahsedildiği gibi en büyük dejenerasyon özellikle son 30 yıldır bilimsel çalışma sonuçlarının sadece ve sadece daha çok kazanmaya odaklı manipüle aracı olarak kullanılması, kaldı ki günümüzde istisnasız her sektörde aynı taktik daha da şeytani yollarla kullanılıyor, uzun lafın kısası boşuna 80'lerde takılı kalmadık biz.. :naughty

8 kişi bunu beğendi.