Müzikler Gittikçe Kötüleşiyor! Bilimsel Açıklaması

'Müzik Genel' forumunda Picasso16 tarafından 6 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. Picasso16

  Picasso16
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Eylül 2013
  Mesaj:
  212
  Alınan Beğeniler:
  486
  Okumanızda, izlemenizde büyük fayda ve zevk vereceğine inandığım videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Eskiden yapılan müziklerin şimdiki yapılan müziğe oranla neden daha iyi olduğunu bilimsel dille ortaya seren bir içerik. Burada değinilen bir iki neden belgeselde de yer alıyor. 20 dakika olması sizi korkutmasın gayet eğlenceli olarak sunan genç sürenin nasıl geçtiğini farkettirmeden bitirtiyor. Sağ alt köşedeki ayarlara basarsanız Türkçe altyazıya ulaşabilirsiniz.

  Otuz yılı aşkın süredir bilim adamları insanlardaki müzik modasının neden ve nasıl değiştiğini araştırıyor.
  Belgesel için 1955 ve 2010 yılları arasında 500.000 parça inceleniyor.

  O zaman video linki vereyim izlemeye başlayalım.

  Ortaya bizim aslında eski kafalı olmadığımız, işin gerçeği çıkıyor. Gerek şarkı sözlerinde anlam gerek tını gerek ses kalitesi anlamında olsun ciddi düşüş var. Bu müzik türlerinin eleştirisi değil. Popu ezip rapi yüceltirlerdi. Artık rapte de sex money drug dan başka birşey söz edilmez oldu. Modern dünyamızın modern sıkıntısı herşeyin tek kullanımlık olması. Dinlenilen hitler tek sezonluk sonrasında dile getirilmeyen o ana yönelik tek kullanımlık oldu. İleride unutulup yüzüne bakılmamasına da sebep olan. Halbuki zamanın yıpratamadığı sanatçılar öyle mi?
  Artık klasikleşebilecek değerler yaratamıyoruz. Hayatımızı kolaylaştıracağını ümit ettiğimiz teknoloji maalesef bizi yutan bir canavara dönüştü. Bu tek kullanımlık olayı sadece müzikte değil ilişkilerimizde, zevklerimizde, yaşam tarzımızda. Bu yeni nesil için büyük oranda değişti. Sizle için aynı olmayabilir. Bir topluluktaki arkadaşınız o toplulukta olduğu sürece sizinle. Topluluktan çıkınca aramaz sormaz olunuyor. Lise üniversite, mahalle olabilir bu topluluk. Mezun olunca taşınınca biten. Akrabalarımızı da aynı şekilde aramaz sormaz olduk. Neden? Çünkü telefon var aramak artık çok kolay bir eylem nasıl olsa ararım kolaylığı üşengeçliğe yapmamaya itiyor. Bizde öyle değil diyorsanız ne güzel.

  Konuyu dağıtmadan müzik endüstrisinin ortaya sürdüğü dinletinin tutmasını garanti kılmak için kolaya kaçması müziği günden güne tek porsiyonluk çamur parçacıklarına dönüştürüyor. Bu benim git gide canımı sıkıyor. Kliplerdeki kötüye yönlendiren bilinçaltı mesajları, uygunsuz görüntülerin gözümüze gözümüze sokulmasından sıkıldım. Klibinde twerk olmayanı dövüyorlar. Geleceği tasfir eden çok eski filmlerin zaman geçtikçe bildiği konu : Yapay müzik dinleyeceğiz. Müzik enstrümanının önemi azalacak. Gelelim Aleyna'ya alakası bile olmayan Yıldız Tilbe 'nin parçasında :

  bile gözümüze gözümüze pedofili öğelerini pembe aşırıya giyinip küçük kız taklidi yapan, ayıcıklı garip figürler kaçırılıp tecavüze uğranmaya benzer sahnesi büyük erkeklere enjekte edilen pedofili güzellemesi bu olayları normalleştiriyor. Hep bu tarz projelerde nedense tesadüf olan 30.saniyedeki ra nın gözü. Yerli Britney Spears projesi Good Girl Gone Bad kafası. Filmler, medya, para sizde. Müziği bari salın.
   
  #1 Picasso16, 6 Haziran 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Haziran 2018
  27 kişi bunu beğendi.
 2. Özen

  Özen
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ağustos 2016
  Mesaj:
  954
  Alınan Beğeniler:
  2,767
  Hocam öncelikle çok güzel bir paylaşım olmuş kutlarım .. benim de muzikle ilgilenen biri olarak en çok canımı yakan sebeplerden biri bu anlattığınız olay.

  Ben hala eski albümleri dinlerim.
  Özellikle hipop pop piyasası aldı başını gitti argo sözcükler , pedofili , veya bu İlluminati şeyleri falan artık iyice kliplerde vs can sıkıyor ve maalesef kendi adıma söylemek gerekirse benim 10 sene önce müzikten aldığım zevkle şimdi ki zevk arasında gece gündüz farkı var .. bu sorun artık aşılamaz bi halde maalesef . Ve daha da kötü olarak gibi. Tuketici toplumuna göre müzik üretildiğinden pek de elden bir şey gelmiyor
   
  8 kişi bunu beğendi.
 3. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  1,989
  Alınan Beğeniler:
  5,733
  Çok güzel bir paylaşım teşekkürler.

  Yıllardır -özellikle pop müzik sektöründe-, bütün müziklerin belli ritimleri paylaşması, hiç bir orijinal melodi içermeyen gürültülerin müzik diye yutturulması devam ediyor ve edecek bunun önüne geçemeyeceğiz.

  Ancak müzikseverler olarak kendimizi ve hatta çoluğumuzu çocuğumuzu, sevdiklerimizi, arkadaşlarımızı bu etkiden kurtarabilmek te mümkün bence.

  Güzel ve orijinal bir müzik her insanın ilgisini çeker ve kim bu sanatçı ya da parçanın adı ne diye sorar insanlar. Müzik diye radyo ve tvlerden boca edilen saçmalıkları dinleyen insanlara gerçek müzikleri biz tavsiye edelim ya da ortamımızda dinlenilmesini sağlayalım. Gerçek müziği herkes yaymayı kendine vazife bilmeli.

  Bir müziği güzel ve orijinal yapan ona has bir melodi ve lirik içermesidir. Bunu sağlamayan sözde müziklerden uzak durmak dinleyicinin seçici davranması önemli. En önemlisi de sürekli yeni tatlar araştırmak bence. Hiç bilmediğimiz tonlarca (çoğu eski olsada) güzel müzik var araştıralım, dinleyelim ve yayalım.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  7 kişi bunu beğendi.
 4. AlperÇ

  AlperÇ
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Ocak 2018
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  233
  Öncelikle ellerinize sağlık. Oldum olası 2010 sonrası çıkan tek tük parça hariç yerli pop dinleyemiyorum. Resmen kulağımı tırmalıyor hem müzik hem de sözler. Ne varsa eskilerde var. Zaten günden güne artan eski sözlerin yeni kişiler tarafından yeniden ele alınması durumu bence ortaya koyuyor.

  VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  7 kişi bunu beğendi.
 5. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  716
  Alınan Beğeniler:
  2,992
  Arabada dinlemek için şöyle bir albüm edindim:

  https://www.discogs.com/Various-Bravo-The-Hits-2017/release/11894691

  45 şarkı var, DR ortalama 5 falandır tahminimce. Various Artists olduğu halde gördüğüm en "uyumlu" albüm olabilir, tek bir sanatçının çıkardığı albümlerden bile daha uyumlu: Ritmler benzer, şarkılar benzer, sesler benzer, hatta erkek vokaller erkek vokallere, kadın vokallere kadın vokallere benziyor. Öyle benziyor ki, bazen başa aldım da 2-3 şarkı önceki bir şarkıyı tekrar dinliyormuşum gibi geliyor.

  Bununla beraber bir sürü akılda kalıcı şarkı var, arabada ve bazen de evde keyifle dinliyor, yer yer sesini açıyor, arada eşlik ediyorum.

  Fast food gibi, meret kötü -ve kötü olduğunu biliyorum- ama tüketmesi o an için keyif veriyor. Yaşadığımız zamanın soundtrack'inin başka türlü olması da beklenemez değil mi? :)

  Ve aslında sektörün içindeki insanlarda durumun farkındalar: Bahsettiğim albümdeki şarkılardan biri olan Katy Perry - Chained To The Rhythm ft. Skip Marley'den:

  Turn it up, it's your favorite song
  Dance, dance, dance to the distortion
  Come on, turn it up, keep it on repeat
  Stumbling around like a wasted zombie
  Yeah, we think we're free
  Drink, this one is on me
  We're all chained to the rhythm
  To the rhythm
  To the rhythm...

  ironik..
   
  2 kişi bunu beğendi.
 6. AlperÇ

  AlperÇ
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Ocak 2018
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  233
  Biraz da gülelim, açık konuşmak gerekirse özellikle şu son iki sene arı vız vız ve kırmızı balık kaç kaç şarkıları ağzıma pelesenk oldu resmen. Kaç kere yolda giderken kendimi bunlardan birini söylüyor halde buldum. Zannımca eskimeyecek ve nesilden nesile aktarılacaklar :D

  VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  10 kişi bunu beğendi.
 7. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  716
  Alınan Beğeniler:
  2,992
  Babalık halleri, gayet normal. :eek:k

  Yerine göre çizgi film açıkken anne gelip "yeter artık televizyonu kapatın" dediğinde bir de bakmışsınız "dur ya sonunu merak ediyorum" demişsiniz :D
   
  2 kişi bunu beğendi.
 8. Picasso16

  Picasso16
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Eylül 2013
  Mesaj:
  212
  Alınan Beğeniler:
  486
  Fast food örneği güzeldi. Ben de yeni yapılan müziklerden dinliyorum. Kimisi güzel oluyor. Çalıştığım mekanda 200 parçalık arşivi olan usb den müzik çalıyorlar. Sabahtan akşama kadar aynı parça bitmiyor gibi. Usb bitiyor akşam daha hareketli olsun diye remixli versiyonları açıyorlar. Remix ise tamamen aynılaştırıyor. Kopmalık müzik algoritması :
   
 9. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,131
  Alınan Beğeniler:
  1,762
  Çok güzel paylaşım olmuş. Ben oldum olası özellikle ABD kaynaklı pop müziklerini dinlemem. Hepsinde bahsedildiği gibi tekdüzelik var ama bunun nedeni şu gospel denilen müzik. Hani zenci kadınların kilisede söyledikleri şarkılar var ya. Onları alıp elektronik temelden geçirip, üzerine argo sözler döşenip pop diye sunmaları. Artık gına getirdi.
   
 10. luis

  luis
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  11 Mart 2018
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ben böyle düşünmüyorum. Son 5-6 yıl içerisinde müzikler çeşitlendi, ulaşmak kolaylaştı. Sorun kaliteden ziyade saçmasapan şeylerin popüler olup listelerde bir numaraya oturması. Gittikçe daha tüketici oluyoruz, gençler 10 saniyelik bir story için kullanabileceği anlamsız müzikleri dinliyor. Mumble rap diye bir şey çıktı hele son iki yılda, ne söylediğini kendisi bile anlamıyor sanatçı. Ama işte bir iki dans edip havalı görünüyor insanlar kendi iç dünyasında bunu dinlerken. Sesleri gerçekten çok güzel olan pop şarkıcıları da kurban gitti buna, para için daha popüler olmak için maalesef tarzlarından ödün veriyorlar.

  Hala altyapıları çok güzel olan albümler çıkıyor neredeyse her müzik dalında. Genel kitleyici sevmese de bizler için aradan sıyrılıp bunları dinlemek kolay.
   
  4 kişi bunu beğendi.
 11. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  909
  Alınan Beğeniler:
  957
  Sevdiğim konular, bana bunlarla gelin kardeşim :)

  Paylaşım, bilgilendirme ve görüşler için çok teşekkür ederim. Müsait zamanda detaylıca inceleyip kendimce yorumlarda bulunacağım.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 12. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,014
  Alınan Beğeniler:
  5,123
  Paylasim icin tesekkur.

  "Muzik uretimi ve ticareti" demisken K-pop'u unutmamak lazim. :)

  Klipleri ve iceriklerini, MTV fenomenini anlamadan aciklamak mumkun degil. Konuyla ilgili bir stand-up:  Sozleri:

  And then I knew things had taken a turn for the worse
  When, 3 years ago, they hired MTV to do the Halftime Show
  And you know why would you hire MTV to do music?
  MTV has nothing to do with music, okay

  MTV is to music as KFC is to chicken
  MTV is video and video goes where?
  In your eye, music goes in your ear
  Ear, eye, eye, ear

  Big fuck difference, music is like a drug
  When you hear it, you have a vision
  And that vision can change over time or remain the same
  You know, that first time when you're in love and you hear a love song

  And you think every time you think about it
  You have that vision of your special someone
  And then, 2 years later, after you broke up, you're at the bar
  And you hear that song, and you go, "Son of a bitch I'll have a Yager"

  But whatever your vision is, I will tell you
  If you're watching a music video
  And the video is exactly the same as your vision
  Kill yourself

  MTV had brought to the stage that day Britney Spears, N'Sync and
  Aerosmith and they were playing music together
  If that's what you could fuckin' call it

  It was staggering to watch It was so painful
  I actually took a spoon and shoved it up my own ass
  Because if I'm gonna hurt that bad, I'm gonna do it to myself

  So it was absolutely extraordinary when CBS hired MTV
  To do the Super bowl this year
  Unbelievable and that CBS would be shocked that
  MTV couldn't present a Family Halftime Show

  Had none of the executives at CBS ever turned on MTV?
  All you gotta to do is watch it for 5 minutes
  And know that it should be called 'The Boner Network'

  Kids come home from school, "I'm gonna watch MTV"
  And they lock themselves in their room
  And just put their little peckers right up on the set (TV)

  And let me tell you, It will continue no matter what has happened
  Because of the recent events, I will guarantee that it will continue to
  Evolve the way it has evolved

  The halftime show in ten years will literally be just planes
  Flying over the stadium and dropping shit on people
  While an orchestra plays classical music
   
  4 kişi bunu beğendi.
 13. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,023
  Alınan Beğeniler:
  3,288
  Ben aslında tam olarak @luis'in dedigi gibi düsünuyorum...Piyasada çok saçma sapan şeyler varken oldukca güzel ve farklı şeylerde var.İyi arastırmak,seçici olmak gibi seylerle cidden süper şeylere ulaşılabiliyor...

  Bu durumdan tüm müzikler payını almış durumda...Yıldız tilbe'nin güzelim şarkısı ne hale gelmiş mesela :)) Klip icin bisey demıyorum zaten ortada...Elektronik müzikte de maalesef böyle ''commercial'' durumlar ortaya çıktı(Özgür abi benden daha iyi bilir)...Yukarıda paylaşılan patlamalık şarkı algoritması ise bunu anlatır nitelikte.Orada yayıncının bahsettiği hep commercial house ve trouse denilen uyduruk ticari amaçla yapılmış müzikler...Ben 10 senedir elektronik müzik dinlıyorum ama o videodaki şarkılar ile ilgisi yok...Bir kere house'da öyle drop'lar pek olmaz...Yani patlayamazsınız :D Yayıncınında bi sucu yok,hep ticari kaygı ile yapılan müzikler ile ilgili tamamen.Kullan ve at müzikler.

  Mesela bi kac örnek şarkı paylaşayım...Türününün iyilerinden ve bilinenin aksine patlamalı çatlamalı olmayanlardan...Aslında onlarda house olarak olarak gecıyor ama hangisi house siz karar verin :)) Burada demek istediğim cidden iyiside hatta oldukca iyiside yapılıyor.Sadece burda biraz seçici ve titiz olmak,iyi araştırmak ,iyi takip etmek...

  Röyksopp aslında house olarakta gecıyor: https://www.kisa.link/KXlD

  Bazen house gibi yazılıyorda ancak ben trance gibi de olabilir diye düsünuyorum.Wiki de öyle kategorize etmiş : https://www.kisa.link/KXlE

  Bu bir Techno: https://www.kisa.link/KXlG

  Bu bir vocal trance : https://www.kisa.link/KXlH

  Umarım anlatabilmişimdir derdimi :)) Nacizane fikrim kötü müzikler üretılıyor ancak çok güzel şeylerde var!
   
  11 kişi bunu beğendi.
 14. sallanansandalye

  sallanansandalye
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  5 Aralık 2012
  Mesaj:
  144
  Alınan Beğeniler:
  184
  İnsan beyni her zaman kolayı tercih eder. Çok enerji harcayan bir organ olduğu için gerekmedikçe, kendini rolantide bırakır. Günlük hayatta yaptığımız pek az hareket düşünerek yapılır.
  Bol melodiler, farklı armoniler, değişik değişik ritimler içeren müzikleri dinlemek beyni yorar. Çünkü müzikten zevk almak için gerçekten vakit ayırarak, anlayarak dinlemeniz gerekir. Tabi şiirsel sözleri de eklerseniz alın size beynin uğraşacağı yeni sorunlar.
  O nedenle insanlar basit ritimler basit sözlü şarkılara yöneliyor. Popi müzik de bu aslında.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 15. Montagnes0

  Montagnes0
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  20 Şubat 2018
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  11
  Eski müziklerin cogunun problemi,yaratıcı olmamaları,risk almamaları ve vokalist'in ön planda olmasi idi. Müziğin vokalden ibaret olmadığını gösteren,risk almaya başlayan kısacası gerçekten müzik yapmaya başlayan ekip Pink Floyd oldu. Synth soundlar, uçak sesleri, para sayma sesleri, uzun dakikalar vokalsiz geçen muzikleri, bagirismalar, elektronik sesleri müzikle harmanlamalar... O dönemde müziği gitar+bass gitar+baterist+vokalist girdabından kurtardilar, sırf bu yüzden Queen tarzı ekiplerin çöp olduğunu dusunuyorum çünkü tek becerebildikleri vokal yarıştırmaları,farkliligi olmayan tekdüze müzikler yapmalariydi

  İnsanlar vokalistlere neden bu kadar ilgi gosteriyor anlamış degilim.bugün bile pink floyd hayranı adama sorsan Another brick in the wall der başka birşey bilmez vokal ağırlıklı cunku. On the run gibi bir eser var halbuki vokali olmayınca dinleyeni de olmuyor.

  Konu biraz dagildi toparliyim yavaştan. Sözün özü gerçek müzik Pink Floyd ile başladı ve günümüzde hala devam etmekte. Spotify ın abuk sabuk editor playistlerine bakmaktan,vokal ağırlıklı müzikleri dinlemekten vazgeçerseniz,güzel müziklerle tanisabilirsiniz.
   
  7 kişi bunu beğendi.
 16. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  913
  Alınan Beğeniler:
  849
  İnsan kalitesiyle doğru orantılı olduğundandır. Kaliteli ve özgür bireyler yetişmediği sürece gerileme devam edecektir.
   
  5 kişi bunu beğendi.
 17. RuhiTeoman

  RuhiTeoman
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2015
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  10
  Erkan Oğur yıllar önce bir röportajda bahsediyordu, müziğin ölmekte olan bir canlı olduğunu düşünüyorum, diye
  Haklıydı
   
  4 kişi bunu beğendi.
 18. Pax

  Pax
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  4 Ekim 2016
  Mesaj:
  343
  Alınan Beğeniler:
  1,429
  Gençlerin hayallerinde ve ideallerinde artık bir rock yıldızı olmak yok. Günümüzde rock yıldızı figürünün yerini facebook, Twitter yada twitch TV de ünlü olmak aldı.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  7 kişi bunu beğendi.
 19. Black

  Black
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  13 Mayıs 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  110
  Başlığı ilk görüşümde ses kalitesi/çözünürlük açısından açılan bir başlık olduğunu düşünmüştüm ama düşündüğümden epey farklıymış.

  Bu yazılanlardan sonra yeni bir bakış açısı oluşturmak adına yararlı bir konu olmuş.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 20. fortress34

  fortress34
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Eylül 2010
  Mesaj:
  900
  Alınan Beğeniler:
  807
  Bilimsel bir temele dayanmasak bile müziklerin gitgide vasıfsızlaştığını hepimiz biliyorduk zaten..

  Videoda da bahsedildiği gibi en büyük dejenerasyon özellikle son 30 yıldır bilimsel çalışma sonuçlarının sadece ve sadece daha çok kazanmaya odaklı manipüle aracı olarak kullanılması, kaldı ki günümüzde istisnasız her sektörde aynı taktik daha da şeytani yollarla kullanılıyor, uzun lafın kısası boşuna 80'lerde takılı kalmadık biz.. :naughty
   
  Collapse Signature Expand Signature
  8 kişi bunu beğendi.