Masaüstü Bilgisayar için Amfi / Dac Tavsiyesi

'Ekipman Genel' forumunda cudam tarafından 1 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. cudam

cudam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Selamlar. Bu işlerde yeni sayılırım, kısmi bir araştırma yaptım fakat özellikle danıştığım yerlerden aldığım cevaplar çelişkiye düşmeme neden oldu. Biraz da bu sebeple buraya konu açmak istedim. Aranızda bilgili dostlar var ve bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum.

Masaüstü bilgisayarımda hatırı sayılır DTS ve Flac arşivim var. Biraz da bunun verdiği cesaretle, bütçem dahilinde bookself hoparlör satın aldım.

Edifier Luna HD modelini satın aldım. Bu modeli tercih etmemde ki ana etken, geçmişte kullandığım ürünlerinden bir hayli memnun kalmam oldu. Bunun yanı sıra ürünü denedim ve açıkçası ses karakteri beni tatmin etti. 10 m2 büyüklüğünde bir çalışma odası için yeterli olacağını düşündüm ve satın aldım.

Şimdi de bir Amfi ya da Dac satın alma planım var. Aliexpress üzerinde 50$ hediye çekim var ve alacağım ürünü buradan almak ana tercihim. Bu sebeple bu siteden birkaç ürün belirledim.

Topping DX3 Pro
    Topping MX3
    SMSL AD18

The speakers in the link are Bluetooth, fiber optic and analog input, while the AD18 has one more USB input than the speaker, so the function of the product is almost the same.
    Moreover, the AD18 is mainly connected to passive speakers. The speakers you send are active speakers, so they cannot be connected.

Elimdeki hoparlörün aktif olduğunu ve SMSL AD18'i bu hoparlörlerde kullanamayacağımı belirtmiş.
    Bir de sizlerin fikrini almak istedim. Bazen gözden kaçan detaylar ya da farklı çözümler olabiliyor. Görüşleriniz ve tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi forumlar.

2. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    384
    Aktif hoparlör ise sadece dac yeterli, dahili amfisi var zaten. Bütçe nedir?

cudam bunu beğendi.
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Uygun fiyata topping d10 satılıyor malum sitede, yorumları iyi

cudam bunu beğendi.
  4. cudam

cudam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    İşin komiği bu hoparlörler aktif mi pasif mi tam anlayamadım. Bu konuda cahilliğimi mazur görün. Ürün şu;

https://www.edifier.com/int/en/speakers/e25hd-luna-eclipse-hd

Bütçem 500 - 1300 TL arası
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Mart 2019 ---
    Teşekkür ediyorum,inceleyeceğim.

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Aktifmiş 75 watt diyor. Yakışıklı birşey ama 75watt performansı beklemeyin.

cudam bunu beğendi.
  6. cudam

cudam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Teşekkür ederim hocam. Hali hazırda Edifier MS3300SF 54W kullanıyordum. Ki onun sesini bile orta seviyeye getiremiyordum. Malum komşular rahatsız olmasın.

Ayrıca çalışma odam zaten ufak. Bu sebeple çok yüksek ses beklentim zaten yoktu. Tasarımı güzel olsun, nispeten elimdeki hoparlörlere göre daha kaliteli müzik dinleyeyim amacıyla bunları tercih ettim.

Hoparlörlerim aktif olduğuna göre; sadece dac almam yeterli olacak sanırım. Aktif hoparlörde dac kullanılabiliyor değil mi ?

7. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    294
    elbette kullanırsınız hem de çok keyif katar. ben mackie cr4 ile birlikte massdrop grace sdac'ını kullanıyorum zevkle.

cudam bunu beğendi.
  8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Optik girişini kullanırsanız kendi dac ı aktif olur. Harici bir dac tan aux a giriş te yapabilirsinz.

cudam bunu beğendi.
  9. cudam

cudam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, sağolun.

10. asymptote

asymptote
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Breeze Audio'nun 250-300 dolara ES9028/ES9038 DAC'ları var. Bir inceleyin isterseniz..

cudam bunu beğendi.
  11. cudam

cudam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Teşekkür ederim,bakacağım.

12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    299
    Bilgisayardaki optik çıkışı fiio d03k taishan dac ile bağladım. Sonuç epey başarılı. Onu da incelemenizi tavsiye ederim. Daha ekonomik bir çözüm olur

cudam bunu beğendi.
  13. cudam

cudam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Teşekkür ederim, buna da bakacağım. Fiyatı uygunmuş bayağı.

14. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    299
    anakartınızın optik çıkışı varsa zaten dahili dac olarak işlem görür, bu cihaz da dac sinyalini rca olarak ses sitemine iletir.

tavsiye ederim bence de inceleyin mutlaka :)

15. a.ekin

a.ekin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Yeni bir konu açmak istemedim. O yüzden bu konu içerisinde sizlere soru sormak istiyorum.
    Masaüstü bilgisayarımda Sennheiser HD 599 kullanıyorum. Bu siteden duymuş olduğum HQ Player programını kullanmaya başladım ve ses kalitesi ciddi şekilde arttı. Rock ve metal tarzı müzikler dinliyorum. Ses kalitesini daha da ileriye taşıyabilmek için DAC veya Amfi almama gerek var mı?

#15 a.ekin, 10 Mart 2020
    Son düzenleme: 10 Mart 2020
  16. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Ben hd99 tidal üzerinden audioengine d1 ve marantz hd dac1 kıyaslama yaptım audioengine d1 ve pc arasında cok bişey anlıyamadım hd dac1 takınca baslas biraz daha artmıştı.Deneme yapmadan almayın bence

a.ekin bunu beğendi.
  17. a.ekin

a.ekin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Anladığım kadarıyla sizin ses kartınız kaliteliymiş. Bilgisayardan aldığım seste enstrümanlar belirgin ancak iç içeler, sahne kavramı yok gibi. Hem gitar seslerine biraz daha hacim kazandıracak hem de sahneye genişletecek bir dac arayışındayım.

18. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    ben çok yeniyim bu konularda ama ilk başta hd599 aldım macbook pro la kullandım sonra hd6xx aldım aynı denemeleri onda yapınca arada baya bi fark oldu hd599 ama o farkı çok anlıyamdım benimki tamamen acemi yorumu

19. a.ekin

a.ekin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Müzik dünyasında yeni yeni tecrübe edinen birisi olarak, sadece kulaklıkları ele alırsak; Sennheiser HD 599 ile diğer aldığınız 600 serisi kulaklığın farkını net olarak hissedebildiniz mi? Sennheiser 600 serisi kulaklık aradaki fiyat farkına değiyor mu sizce?

20. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Fark hemen hissediliyo bence değer ama anfi ve dac fiyatıda ekleniyo üstüne.

a.ekin bunu beğendi.