Meridian Explorer Dac İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda cgtyguner tarafından 13 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. cgtyguner

  cgtyguner
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesaj:
  645
  Alınan Beğeniler:
  3,249
  Merhaba arkadaşlar meşhur Meridian'ın meşhur modeli explorer hakkında iki kelam edeceğim bu yazıda. Cihazı çoğunuzun tanıyacağı forum üyesi Mahir hocadan ikinci el aldım.

  3054 eklentisini görüntüle

  Cihazın teknik özelliklerini sitesinden olduğu gibi aktarıyorum:

  Includes USB DAC, Preamp and Headphone Amplifier
  Asynchronous USB Audio Class Compliant 2.0 HS 480Mb/s for best-in-class performance
  USB-powered; plugs into any computer with a USB port
  Highest resolution on the market (24-bit/192kHz)
  6-layer circuit board with audiophile-grade components throughout
  192kHz fixed & variable analogue and 96kHz optical outputs

  Outline Specifications
  Inputs :
  USB mini type B.

  Outputs :
  3.5mm combination analogue/digital jack with mini Toslink digital optical <96 kHz output and 2-ch analogue line out, fixed 2v RMS.
  • 3.5mm jack with variable-level headphone output, 130mW into 16Ω.

  Construction: Extruded Aluminium shell with moulded plastic endcaps and rubber foot.

  Power
  • USB, nominal 5V at <500mA.

  Indicators
  • Three white LEDs show connected state and audio stream rate.

  Implementation
  • USB audio class compliant 2.0 HS 480Mb/s bandwidth.
  • Asynchronous: device is the clock source for high quality.
  • Firmware upgrade via USB.
  • Windows drivers provided, no drivers required for Macintosh OS X or Linux.
  • Analogue volume control for headphone output, controlled from PC, control law modified to match connected OS.
  • S/PDIF output downsamples 4x (192/176.4kHz) to 2x (96/88.2kHz).

  OS requirements
  • Macintosh OS X 10.6.4 (Snow Leopard) or later
  • Windows XP SP3, Windows 7 SP1 or Windows 8
  • Linux kernel 2.6.37 or later and ALSA version 1.0.32 or greater

  Dimensions: (approx) 102 x 32 x 18mm (4.0 x 1.25 x 0.7in).

  Weight: (approx) 50g (1.76oz).

  Bütün bu verilerden ne anlamalıyız? 24/192 oynatabilen güçlü bir dac kendisi. Ayrıca teknik özelliklerde belirtildiği üzere preamp/headphone amp olarak da kullanılabiecek altyapıya sahip o yüzden dac/amp sıfatı verilebilir peki neden kimse bu cihazdan dac/amp değil de dac diye söz ediyor? Sanırım bunu sebebi dac olarak çok müthiş iş yapmasından ve amp kısmının görece sönük kalmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

  3057 eklentisini görüntüle

  Vurgulanması gereken diğer önemli nokta cihazın kullanım kolaylığı. Mac için direk tak çalıştır yapılabiliyor, Windows için ise sitesinden küçük bir dirver indirip kurmak yetiyor. Ayrıca Windows 10 ile uyumlu ve sorunsuz çalışıyor.

  Üzerinde üç adet ışıklı gösterge var ve bu ışıklar çaldığınız sesin kalitesine göre yanıyor :) 44.1/48kHz arası tek ışık, 88.2/96kHz'de iki, 176.4/192kHz arası üç ışık da yanıyor.

  3056 eklentisini görüntüle

  Gücünü sadece usb bağlantısıyla sağlayan cihaz oldukça şık yapıda, alüminyum kasaya sahip ve baya hafif.

  Cihazda 16 ohm için 130mW veren bir generic kulaklık çıkışı bir adet de analog/dijital kombinasyonu toslink optik çıkışı bulunmakta. Bu çıkışlardan gelen ses arasında belirgin bir kalite farkını ben algılayamadım. Toslink kullanmadan da cihazın kapasitesini tadabiliyorsunuz. Genel olarak yapılan yorumlarda da kendi gözlemimi destekler şekilde standart 3,5 mm çıkışın gayet yeterli olduğu görüşü hakim.

  3058 eklentisini görüntüle

  Cihazı taktığınızda otomatik olarak bilgisayarın ses kartını ve kontrollerini ele alıyor. Ses volüm ayarlarını da da cihaz üzerinden değil resimde görüleceği üzere bilgisayardan kolayca yapabiliyoruz.

  3055 eklentisini görüntüle

  Şimdi işin eğlenceli kısmına gelelim ve ses üzerine konuşalım:

  Dinlenen şarkılar:
  Sena Şener - Can't you see
  Lamb of God - Overlord
  Anciients - Faith and Oath
  Devin townsend - Daddy
  Agent fresco - Destrier albümü
  Behemoth - Blow Your Trumpets Gabriel
  Karcius - Element III: Combulsion
  Woodkid - Iron
  Beth Gibbons - Show
  Tengger Cavalry - Blood Sacrifice Shaman

  Kullanılan ekipmanlar:
  Objective 2 amp
  AKG m220 pro
  Beyerdynamic dt770 80 ohm
  Panasonic rp-htx7
  Grado sr60

  Meridian Explorer'ın bir cinsiyeti olsaydı kesinlikle kadın olurdu. Yazın gün batımında ipek elbisesiyle çimlerde yürüyen temiz havayı içine çeken bir kadın olurdu bu. Giydiği elbise beyaz olurdu. Rüzgarda hafifçe dalgalanan uzun etekli bir elbise... Demek istediğimi anladınız, Meridian'ın karakteri oldukça nötr, yumuşak çalan rahat ve dengeli bir yapısı var.

  Tüm denediğim kulaklıklarda, pc'nin standart ses çıkışına göre sahnede genişleme ve ferah sunum, detaylarda artış ve müzikalite gibi üç önemli etkisi oldu. Ama tüm etkilerini ön plana çıkmadan hafif dokunuşlarla gerçekleştirdi.

  Kullanılan kulaklığa göre verdiği keyif değişmekle birlikte dizginleyici özelliğinin baki kaldığını belirtmem gerekir. Şöyle ki tizleri parlak ve canlı olan, bassları bir miktar daha sönük olan panasonic rp-htx7'nin vokal performansını arttırmak ve tizlerini yumuşatmakta çok başarılı oldu. Kendine has karakteri sakin ve yumuşak olduğu için, önüne gelen kulaklıklara da çok hafif müdahalelerle yapıyor. Sesi daha müzikal ve kolay dinlenebilir hale getirdi panasonic için diyebilirim.

  Beyerdynamic dt770 80 ohm ile denediğimde ilk düşündüğüm şey, "bu kulaklıktan alınabilecek en iyi midlerden biri budur herhalde" oldu. Gerçekten kapalı bir beyer için çok tatmin edici dolgun ve tatlı vokaller aldım. Tizler keskin değildi ama gerektiği yerde öne çıkmaktan sakınmadılar, basslar da aynı şekilde çok güçlü değiller ancak yerine göre vurmaktan geri durmadılar.

  Grado SR60 kendisi çok tatlı grado midlerine ve midlere göre bir miktar geride tizlere sahip olduğundan gradoda tahmin ettiğimin aksine daha sıcak ve dolgun vokal performansları değil daha detaylı ve keskin sunumlarla karşılaştım. Genel olarak denediğim tüm kulaklıklarda belirli ölçüde sesi yumuşatmış ve midleri hacimlendirmiş olan meridian gradolarda detay artışı ve netlikte artış ortaya çıkardı bu yönüyle ilginç bulduğumu belirtmek istiyorum. Üst segment gradolarla deneyimin tekrarlanması önerilir :)

  Amp ile kombinasyon açısından sadece elimdeki objective 2 ile deneme imkanım oldu ancak çok iyi uyum sağladıklarını söyleyemem. Objective amp, Meridian'ın ferah yapısını biraz boğdu. Farklı tipte amplerle denenmesi önerilir. Ancak, nötr olduğu yönünde görüş belirtebileceğim objective ile aralarındaki anlaşmazlığın nedeni nedir tam bilemedim.

  AKG m220 yi en sona saklamamın bir nedeni var çünkü en iyi iş çıkaran ikili bu oldu. AKG'nin soğuk ve analitik sunumunu, oldukça geniş sahnesini alıp çok müzikal ve eğlenceli hale getirdi meridian. Detaylarda kayıp, enstrüman ayrımında, sahne derinliğinde azalma algılamadım. Sadece değişen midlere gelen yumuşaklık ve hacim etkisiyle tizlerin parlaklığında artış oldu diyebilirim bu açıdan dinlemesi çok keyifli bir ikiliye dönüştüler, öyle ki meridian'ı takmadan önce, "m220 benim için fazla soğuk ve analitikmiş, çok sıcak ses sevmememe rağmen m220'ye alışamadım." diye düşünürken kulağımdan çıkarmaz duruma geldim. Şu an yazıyı yazarken halen dinliyorum :)

  Şarkı bazlı detaylar da verip işi renklendireyim:
  Sena Şener'in gırtlağını ve inişli çıkışlı yapısını meridiansız grado daha iyi verdi. Daha hacimli ve müzikal bir vokal duydum. Duyguyu daha iyi hissettirdi. Meridianlı grado daha detaylı ve keskin verdi vokali. Keyif açısından bir adım geride kaldı. Aynı şarkıda AKG m220, müzikalite açısından gradodan geri kalmadı. Sahne ve detay açısından daha önde olduğu için daha başarılı oldu. Vokalin sönümlenişlerini, titreyişlerini gayet iyi duydum, bunu soğuk ve keskin bir şekilde değil keyifli bir şekilde deneyimledim. Beyer ise vokal performansında bu ikilinin gerisinde kalsa da abartıldığı kadar da değildi bu fark. Meridianlı beyerin mid performansı gayet tatmin edici düzeydeydi. Ek olarak, yine vokal performansı açısından Beth Gibbons'ın buğulu sesini en iyi grado ve Akg artı meridian'da aldım diyebilirim.

  Piyanolu parçalarda ve klasik müzik eserlerinde beyerli ve akg'li meridian oldukça başarılı iş çıkardı ama sanırım başlangıç noktası olarak beyer bir adım önde başladığından yine bir adım önde btiş çizgisine ulaştı diyebilirim. Ancak meridian yine yumuşak dokunuşlarıyla farkın hissedilmesini oldukça zorlaştırdı ve iki kulaklığın sunumunu da iyileştirdi.

  Behemoth dinlerken brutal vokal performansını ve müthiş pedal hızı ile zil performansını değerlendirdim, AKG ve meridian ikilisi beklenmedik derecede iyi iş çıkardılar. Beyerin tok bas ve hızlı tizleri ile yumuşak meridian dokunuşu yine çok iyi iş çıkardılar ancak ben ilk ikiliyi daha çok beğendim. Bu durumu meridian'ın daha dengeli yapısına bağlıyorum. Sadece midleri iyileştirmek ya da tizleri törpülemek gibi belirgin işler yapmıyor. Bütün spektrumda ufak değişiklikler ortaya çıkarıyor, müzikaliteye bütüncül olarak katkı yapıyor. Bu etki bazı kulaklıklarda çok iyi giderken bazılarında daha az uyum sağlıyor.

  Agent Fresco, Anciients ve Lamb of God'da gitar geçişleri, tellerin vuruşta yarattığı seslerin parlama ve sönümlenmesi, alt perdelerdeki performansı ve tizlere doğru giderken üst perdelerdeki performanslarını deüerlendirdim. Özellikle AKG'de güçlü tok alt perdeler duyamıyordum, detay açısından iyi ama metal müzik keyfi açısından dinleyiciyi eğlendirmeyecek bir sunumu vardı. Meridian'la sunum keyfi oldukça arttı diyebilirim. Beyerde gitarlar zaten güçlü geliyordu ve müzikalite akgden öndeydi. Çok büyük bir geliştirme yaratmadı, vokalleri hacimlendirip sunumu daha dengeli hale getirdi ve müzikaliteden ödün vermedi. Gitardaki hareketleri duymada, bendleri, sweepleri, akorlar arasında geçişleri fark etmede meridian her modelde fark edilebilir ölçüde başarı sağladı. En büyük iyileşme bu alanda yine AKG'de vuku buldu.

  Tengger Cavalry - Soyombo şarkısının başındaki tek atan güçlü tok davulları ve ardından giren bassı vermede en iyi iş çıkaran tabii ki beyer oldu. en büyük iyileşme sağlayan ise soğuk ve az basslı AKG oldu. Oldukça yeterli bir bass sunumuna erişti benim açımdan ancak ben çok bas seven biri değilim o yüzden bas performansı konusunda kendimi objektif görmüyorum.

  Tümünü özetlemek gerekirse Meridian hafif dokunuşlarla dengeli sunumlar yaratan çok zarif bir dac. Müzikalite ön planda, sıcak ve dolgun çalanlardan ziyade, detaylı ve soğuk çalan referans modellerle uyumu daha iyi. Yine nötrün sıcağında çalan dap ve amplerle de hafif uyuşmazlıklar ortaya çıkabilecektir diye düşünüyorum. Genel anlamda sahnede ve detaylarda bir artış yaratıyor ancak sese çok büyük bir karakter katkısı yok. Farklı kulaklıkara olan farklı etkileri nedeniyle ortaya çıkan geniş yelpazeye bakarak nötr yapıda çalan tatlı ve yumuşak bir cihaz diyebilirim.

  Keskin sunum ve güçlü bass isteyenleri büyük ihtimal memnun etmeyecektir.

  Ek not olarak eklemek gerekebilir, Meridian Explorer 2 ile ilgili de haberler var. Okuduğum kadarıyla çıkış empedansı explorer2 için 0,47 ohm. Explorer 2 çıkarken ilk modelde de revizyona gitmiş ve çıkım empedansını oldukça düşürüp 5 ohm'a çekmişler. Explorer2'de optik çıkışı iptal etmişler, analog line out ve 3,5 mm koymuşlar. Daha geniş bir dosya desteği de gelmiş. Ayrıca reklamını yaptıkları Meridian apodising filter gelmiş. Daha temiz ve ferah çaldığı iddiası var. 2'nin amazon fiyatı 289 dolar, ilk model 219 dolar, director ise 349 dolar. Son olarak, Explorer, Explorer2 ve director model Meridian daclar arası bir karşılaştırma ve diğer daclarla karşılaştırmalar yapılması gerekmektedir diyor, yazıyı sonlandırıyorum.

  Sabredip okuyan herkese teşekkürler...

  Çağatay
   
  #1 cgtyguner, 13 Ocak 2016
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Ocak 2016
  18 kişi bunu beğendi.
 2. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,781
  Alınan Beğeniler:
  6,329
  Şuan DAC alacak olsam ve bütçem çok yüksek olmasa ilk tercihim bu üründür.Elinize sağlık.İlgiyle okudum.
   
  3 kişi bunu beğendi.
 3. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,375
  Alınan Beğeniler:
  11,414
  Bu guzel ve detayli inceleme icin elinize saglik Cagatay hocam.
  Akg m220pro ile Meridian'ın uyumunu bende merak ettim.Cuma gunku bulusmamizda test ederiz beraber.
  Demek ki zıt karakterler ve bilesenler bazen işe yariyormus.
  Meridian'ın boyutuna göre yaptigi seyleri takdir ettim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 4. cgtyguner

  cgtyguner
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesaj:
  645
  Alınan Beğeniler:
  3,249
  Teşekkürler güzel yorumlar için. Elimde başka dac olmadığı için karşılaştırmalı bir sunum ortaya çıkaramadım, kulaklık değiştirerek farklı açılardan bakmaya çalıştım. Ahmet hocam zaten deneyecek ama başka karşılaştırmalı inceleme yapmak isteyen olursa da deneyebilirler :)

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 5. okty_k

  okty_k
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  27 Eylül 2010
  Mesaj:
  776
  Alınan Beğeniler:
  1,446
  Chord Mojo'dan sonra kullandıklarım içinde benim de çok beğendiğim portatif bir dac. Müzikal, yormayan sesiyle uzun zaman zevkle kullanmıştım :).
   
  7 kişi bunu beğendi.
 6. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,400
  Alınan Beğeniler:
  2,361
  @cgtyguner Valla sesi anlatmaya başlarken 'kadın gibi, dengeli, yumuşak ve nötr' yazmışsınız ya, o noktada bıraktım okumayı :gulme Ben hiç öyle bir kadın görmedim duymadım, ayrı dünyaların insanıyız biz sanırım...

  Şaka bir yana, güzel bir inceleme olmuş elinize ve kulağınıza sağlık :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
  6 kişi bunu beğendi.
 7. bakieryigit

  bakieryigit
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  7 Haziran 2015
  Mesaj:
  552
  Alınan Beğeniler:
  1,964
  Kadın diyince high'lar yüksek olur bence de pek denge olmaz :gulme

  elinize sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 8. cgtyguner

  cgtyguner
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  23 Kasım 2015
  Mesaj:
  645
  Alınan Beğeniler:
  3,249
  Güzel demişsiniz, ben daha çok estetik açıdan değerlendirmiştim cihazın verdiği his ve seste yarattığı hava açısından :)

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
  2 kişi bunu beğendi.
 9. Dağdaki Adam

  Dağdaki Adam
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2015
  Mesaj:
  17
  Alınan Beğeniler:
  9
  Merhaba Çağatay Bey (cgtyguner) umarım isminizi doğru tahmin etmişimdir. Bu güzel değerlendirmenizi okuduktan sonra ben de ürünü almaya karar verdim ve aldım. Bunu Macboo Pro da rahat kullanabilirken, iPhone için bazı ara kablo ve dağıtıcılar gerektiğini aldığım yerden söylediler. daha bunları temin edemedim. Sizden ve forumdaki diğer arkadaşlarımdan ricam, bu ürünü iPhone ile araç ses sistemime nasıl ve hangi ürünlerle daha pratik ve verimli bir şekilde entegre edebilirim.
  İlgini için şimdiden teşekkür ederim.
   
 10. Picasso16

  Picasso16
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Eylül 2013
  Mesaj:
  212
  Alınan Beğeniler:
  486
  Iphone da dac kullanmak istersen apple kamera kiti denen kablo var 80 Tl civarı onu aldığında kullanabilirsin. Geriye dac ına girecek jack ve (arabana muhtemelen jack ile bağlıyorsun ) arabana müzik dinlemek için taktığın kablo ucu olan kablo alacaksın yani Iphone + kamera bağlantı kiti + meridyen explorer + bir tarafı dac a diğeri arabana bağlayabileceğin ucu olan kablo
   
 11. ismail nas

  ismail nas
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Ocak 2017
  Mesaj:
  26
  Alınan Beğeniler:
  0
  sa sayın arkadaşlar ben Meridian explorer 2 almayı düşünüyorum bu cihaz opus#11 veya fiio e18 gibi kombo(dac/amp) bir dac mı acaba..
  bu üçü arasında hangisini tavsiye edersiniz.(telelefon, bilgisayar veya evdeki ses sistemine bağlayarak istiyorum)
  ilginiz için şimdiden tşk ederim.
   
 12. re-fi

  re-fi
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  16 Mart 2018
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  1
  Merhaba arkadaşlar bu ürün ile DT880 250ohm kulaklığı bunun ile sürebilirmiyiz. Birde ben DSD müzikleri dinlemek istiyorum ifi Micro iDSD yi kestirmiştim gözüme ama bu ürün hakkında da oldukça güzel yorumlar okuyorum.

  Ne dersiniz?
   
 13. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,781
  Alınan Beğeniler:
  6,329
  Ikisi birbirinden cok farkli.Siklet ve kulvar farkı var.
   
 14. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  716
  Alınan Beğeniler:
  2,992
  Şu konuya bir bakın isterseniz, ancak buradakilerin ikisi de sizin sorduğunuz cihazların yeni versiyonları: http://www.techno-fi.net/forum/konu/mojo-vs-ifi-micro-bl-dsd-vs-explorer-2.12597/
   
 15. re-fi

  re-fi
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  16 Mart 2018
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  1
  Tam konunun üzerine gelmiş. Çok teşekkürler tercihimi ifi den yana kullanacağım. Bana mobilite gerekli değil sabit bilgisayarımda iş yerinde kulaklık ile kaliteli müzik dinlemek istiyorum.

  İncelemek için bu kadar emek harcayanların eline, koluna, kulağına sağlık.
   
 16. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  1,989
  Alınan Beğeniler:
  5,733
  Mobilite gerekli değilse iFi Micro Black DSD ideal bir cihaz. Sadece başarılı ses değil ayrıca bir çok farklı özelliği tek pakette sunuyor. Aldığınızda görüşlerinizi paylaşırsınız.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. re-fi

  re-fi
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  16 Mart 2018
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  1
  ifi micro idsd'nin sıfır cihaz fiyatları oldukça yüksek geldi 2. elini takip edeceğim. Teşekkürler.
   
  #17 re-fi, 21 Mart 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mart 2018
 18. EthnicMusic

  EthnicMusic
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Aralık 2014
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  79
  Cihazı bugün teslim aldım ve saatlerdir zevkle dinliyorum. Alacak olanlara kesinlikle öneririm. Şu ana kadar sadece Cayin N3'ü denedim ama arada kesinlikle uçurum var diyebilirim. Cayin N3' e göre enstruman ayrımı, tonalaması ve tiz uzamalarıyla açık ara önde. Tizler daha iyi uzadığı için daha duygusal bir sunumu var.

  Cayin N3 sokak sanatçısı gibi sesini yükseltme kaygısıyla şarkı söylemeye çalışıp enstrümantal sunumdan uzaklaşırken, Meridian Explorer 2 bir opera sanatçısı gibi tonlamaya, nağmelere titizlikle dikkat ederek çok daha enstrumantal çalıyor :)

  Her ne kadar farklı kullanım amaçlarına hizmet etselerde Cayin N3 yerine Meridian Explorer + ME2'yi besleyen bir kaynak çok daha iyi bir tercih olacaktır.

  Bu cihazı bana tavsiye eden @Chaturanga ve @CongoFather 'a ne kadar teşekkür etsem az.
   
  3 kişi bunu beğendi.
 19. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  323
  Alınan Beğeniler:
  955
  Güzel günlerde kullanın :) Bütçenize göre güzel çözüm oldu.. O2 de aldınız yada alıyor musunuz?
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 20. EthnicMusic

  EthnicMusic
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Aralık 2014
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  79
  Teşekkürler :) Kaliteli bir kulaklık aldıktan sonra onu da alabilirim. Tek sıkıntısı prize ihtiyac duyması. Genelde laptopla uzanarak dinliyorum müzikleri. Priz demek otururak dinlemek demek. Benim gibi bohem adama ters :)

  İleride ifi idsd bl'ye direkt geçiş de yapabilirim.
   
  #20 EthnicMusic, 21 Mart 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mart 2018