Mid ve Midrange Nedir? ”Frekans Değerleri ve Enstruman Frekans Araligi

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda karanehir35 tarafından 24 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Nette dolasirken asagidaki faydali yaziya denk geldim. Enstrumanlarin frekans araligini merak edenler icin paylasayim dedim.
    İyi okumalar.

Mid: Genelde orta seslerin tabiri için kullanılır. Özellikle ses sistemleri ya da kulaklık değerlendirmelerinde karşımıza sık sık çıkar. Mid denilince akla bir çok insanda farklı imgeler oluşmaktadır. Onun da sebebi midin tam anlamıyla bu güne kadar yansıtılmamasından ötürüdür. Ben kısaca Fon, ambient ve Vokal sesleri bu sınıfta değerlendirmeyi uygun görüyorum.

Mid-range: 1khz civarı frekansa sahip orta ses frekansı adıyla bilinen içerisinde insan sesinin de bulunduğu bölgedir. Aynı zamanda bir çok enstrumanın çıkardığı sesin yansıtıldığı bir aralıktır.

Etrafta bu frekans aralığı konusunda çeşitli örnekler mevcuttur. Ama en tutarlısı tablo 2’dir.

Tablo 1;

160………..320………….Alt Orta-Lower Midrange
    320………..640………….Orta-Midrange
    640……….1280…………Üst Orta-Upper Midrange

High Mids (yüksek mid sesler) frekans aralığı 1 kHz ve 5 kHz arasında değişirken, Low Mids (düşük mid sesler) frekans aralığı ise 250 Hz ile 500 Hz arasında değişkenlik gösterebiliyor.

Tablo 2;
    1. Sub Lows 20-100
    2. Lows 100-250
    3. Low Mids 250 – 500
    4. Mids 500 – 1k
    5. High Mids 1k – 5k
    6. Highs 5k-10k
    7. Super Highs 10k-20k

Mid Hoparlör: Bu aralıktaki frekansları çalabilen hoparlördür. Genelde bass sesleri pek iyi veremese de fon sesleri gayet iyi yansıtabilir. Sürücüye bağlı olarak da tizlerde başarı elde edebilir. Tek başına çaldığı müzik kalitesiz olur çünkü alt ve üst frekansları eksiktir(sürücüye ve alığya da bağlı bu biraz) tweeter ve subwoofer ile beraber kullanılması her daim daha performans için mantıklıdır. Böylelikle müzikal ya da ses anlamında beklentilerimizi karşılayabiliriz. Tek başına bir sürücü tam anlamıyla asla başarılı değildir. Ek ünitelere ve desteğe illaki ihtiyaç duyar. Full-range sürücüler bile çoğu zaman ya tiz de ya da bass da başarısız olabiliyor. O yüzden alt ve üst seslerle beraber bütün ses aralıklarını çalmak için en az 3 yollu bir hoparlöre sahip olmak her zaman tavsiye edilir… (subwoofer= alt frekansları midrange=orta frekansları tweeter=üst frekansları çalar)

Enstruman Frekans Aralığı;

instruments frequency range

BATERİ
    KİCK
    bateride kick sesi genelde 250 hz ile 25 hz arasında frekans üretir. Kickin alt frekanslarını güçlendirmek ve
    daha iyi duyulmasını sağlamak için 60 hz ile 100 hz frekans aralığını yükselterek sonuç alabiliriz.
    Eğer kickte tokmak sesini öne çıkarmak istersek 2khz ile 6 khz arası frekansı yükseltebiliriz.
    Bunları bu şekilde pratikler yaparak çabucak kavrayabiliriz.

TRAMPET
    Trampet gövdesi 150 ile 200 hz frekansları arasındadır. Eğer tam gövdeli bir trampet tonu istiyorsak bu frekans aralığını biraz yükseltebiliriz.
    Trampeti genel mixte öne çıkarmak istiyorsak eğer 2khz ile 6 khz arası frekansları arttırabiliriz.
    100hz altında trampet için yararlı bir frekans bulunmamaktadır bu yüzden 100 hz altı frekansları kesebiliriz..
    //www.forumhomestudio.com

HİHAT
    500 hz ile 20 khz arasındaki frekanslar üretmektedir. 500hz altındaki frekansları kesebiliriz.
    Hihat tonunu keskinleştirmek, parlaklaştırmak istiyorsak 8 khz ile 20 khz arası frekansları yükseltebiliriz.

BASS GİTAR
    Bass gitarın yoğun frekansları 80 hz civarında bulunur. Bassı hacimlendirmek istiyorsak 60 hz ile 100 hz aralığını yükselterek sesimize hacim kazandırabiliriz.
    Daha vurgulu duyulmasını istiyorsak eğer 700 hz civarında frekansları biraz arttırabiliriz.

ELEKTRO GİTAR
    Elektro gitarın gövde sesini hacimlendirmek ve arttırmak istiyorsak eğer 200 hz ile 300 hz aralığını arttırabiliriz. Daha keskin bir ton içince 2khz ile 3 khzde yükseltmeler yapabiliriz.
    Ton çok sert geliyorsa 800 hz ile 1 khz arasını düşürebiliriz.
    //www.forumhomestudio.com
    Bazı genel enstrumanlarn frekans aralığını okusanız da yukarıdaki tablodan ilginizi çekebilecek aralıklara da göz atmanızı tavsiye ederim. Teşekkürler.

Link: http://frekansadam.com/mid-ve-midrange-nedir-frekans-degerleri-ve-enstruman-frekans-araligi/

Frekanslara Göre Enstruman Araliklari

Enstrumanlarin daha iyi anlasilabilmesi icin, kisa bir yazi hazirladim tablo esliginde. Daha genis bir vakitde, ayri bir yazi olarak ( bu defa enstrumanlardan örneklerle kalin-ince seslilik durumlarini da iceren) daha da genisletmeyi dusunuyorum.

5599 eklentisini görüntüle

Bass Bölgesi ( 20hz-140hz)

60 Hz’in altında temel frekans verebilen enstrüman sayısı oldukca azdır. Alcak bass bölgesi olarak algılanan bölge, aslında 60 Hz-140 Hz arasındadır. Kilise orgu, kontrbas ve bas gitar gibi bir kac enstruman bu bolgeye uzanabilmektedir.

Orta Bass bolgesi( mid-bass) : ( 140-400 hz)

Bu frekans grubunda ses veren enstruman sayisi epey fazladir.
    Viyolonsel, fagot, korno, cogu vurmali calgilar
    ve erkek sesinin cogu bu bölgededir.
    Bu bolgede bassin az olmasi, detaylari daha cok öne cikarirken, muzikteki gövdeyi, tatliligi ve keyfi azaltici bir etki yapar.
    Bassin cok olmasi boomy denilen kontrolsuzluklere ve boguk calmaya neden olur.

ORTA FREKANS ARALIĞI (Midrange) (400 Hz- 2.6 kHz arası)

Kulaklarin en hassas oldugu bolgedir burasi. Bircok enstruman sesi ve vokaller burada bulunur.
    Ornegin cogu govdeli erkek vokaller, 440hz civarinda baslar. Piyanonun kalin La notasinin frekans degeri de 440hz'dir.
    Fakat kadin vokaller, soprano/ince seslerinden dolayi üst midlere erkek vokallerden daha cok cikar/tirmanir.

Kontrafagot ile tuba bu bolgenin disindadir.

ÜST ORTA FREKANS ARALIĞI (Upper Midrange- Üst midler ) (2.6kHz-5.2khz)

Kilise orgu, piyano, flüt ve keman haric bu bolgeye ulasabilen enstruman sayisi azdir.
    Bu yuzden bunu bilen hoparlor ve kulaklik ureticileri, bu bolgeyi bilerek vurgular ve öne cikarir.
    Cok fazla vurgu; sesin sertlesmesine ve tizlerin kontrolsuz gelmesine sebep olur.

YÜKSEK FREKANS ARALIĞI (super highs) (5.2 kHz ile 20 kHz )

Kilise orgu haric temel frekanslari bu bolgeye ulasabilen enstruman yoktur.
    Flüt ve diger bir kac enstruman armonikleriyle bu bolgeye ulasabiliyor. Piyano da bu enstrumanlardan bir tanesi.

Enstruman sayisi bakimindan en kıt olan bu bolge, mix asamasinda vurguyla öne cikarilir. Cok fazla vurgu, sertligi ve kontrolsuzlugu de beraberinde getirebilir.

FREKANS TESTİ

Asagidaki linkten duymak istediginiz frekans degerini yazarak, test edebilirsiniz. Ornegin, 20 herzde kulakliginizin subbasinda hafif bir titreme olabilir. 16000 yazarak tizlere de bakabilirsiniz. 20000'i(20khz) duyabilen varsa konuya yazarsa memnun olurum. Tum cabama ragmen 16000'in ustunu duyamadim ben. Buna da sukur. Hic yoktan iyidir.
    http://onlinetonegenerator.com/

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 24 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mayıs 2017
    22 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Süper @karanehir35 Ahmet hocam, teşekkürler bu güzel paylaşım için.

3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Tesekkurler Hayri hocam.
    Tablo icin de su aciklamayi yapalim: 1000hz=1khz'dir.
    Buna gore ornegin flüt'ün, 2khz (2k)-4khz(4k) civarina ve ust mid bolgesine kadar cikiyor frekans ses araligi. Harmonik olarak ise 16kye kadar uzaniyor, bu uzanmayi da daclar-amfiler sagliyor.
    Piyano ise her frekans bolgesinde gezinen farkli bir enstrüman. Tek basina dev kadro.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#3 karanehir35, 24 Mayıs 2017
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hocam güzel bir noktayı hatırlattın, DAC ın ne iş yaptığını az çok biliyorum, müzik bitlerini işleyerek çıkışında analog olarak kulakcağazlarımıza sunulmasını sağlıyor. Ancak AMP ların tam olarak müzik üzerinde nasıl bir işlevi var açıklayabilir misiniz kısaca? Amplifikatör sonuçta sinyali yükseltiyor amenna, ama ses yükseltirken ayrıca neler yapıyor. Her AMP niye farklı ses başarımına sahip vs..

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Masaustu amfilerinden gidersek; solid state ile lambali amfilerin ses karakterleri daha farklidir. Lambalilar, lamba degisimiyle, sicak-hafif sicak ve analogvari calabilirler. Ayni sey solid stateler icin de gecerli. Onlarin da sicak ve referans(notr) calanlari var. Ben genelde notr sesden gittim hep amfide.

Otorite amfiler; kulakliklar ustunde tam denetim saglayarak, onlari ozellikle ust mid-tiz bolgesinde iyi kontrol ederler.
    Amfi, muzigin arka planini az öne getirerek arada duyulmasi zor olan detaylari daha belirgin hale getirebilir.
    Ben mesela flut sesinin ve kadin vokallerin olabildigince uzamasini-parlamasini isterim, bana bunu amfiler saglayabiliyor. Aldigim kulakliklarin da bu sebepten dolayi genel de ust mid frekanslari olabildigince yukarida ve genistir.Vakit kalirsa ust midler, kadin vokaller özelinde bazi kulakliklari kiyaslama gibi bir dusuncem de var.
    Bu arada erkek vokal araligi, kadin vokal araligindan genis oldugu icin; cogu kulaklik kadin vokallerde basari saglarken, erkek vokalleri tam yansitamayabiliyor.

Zaten mix asamalarinda frekans araliklarina gore enstrumanlar kesilip bicildigi icin, detaylar belirginlesiyor. Az bir dalgalanma-harmonik payi birakiliyor. Onda da is amfilere ve kisisel begenilere kaliyor.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#5 karanehir35, 24 Mayıs 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Çok teşekkürler hocam bilgiler için.

3 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Yazi; yapilan eklemeler, tablolar ve orneklerle daha da genisletilmistir.
    Katkilarinizi beklerim.

3 kişi bunu beğendi.
  8. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    3 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Tesekkurler Naim hocam ama konu buyuk bir ilgisizlikle ve sifir ilerleme ile bitti.
    Baska vakit midler nedir su bu nedir diyen uyelerden soru beklemistim soran da olmadi.
    Amacim, konunun sorularla-aciklamalarla buyuyup referans bir konu haline gelmesi idi. Fakat en temel konuda bile ilerleme saglanamadi.
    Son bir inceleme sozum var Yavuza; onu da yazip aradan cekileyim ben.

Herkese iyi forumlar.

3 kişi bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    @karanehir35 Ahmet hocam siz güzel paylaşımlarınızı bitiremezsiniz buna müsaade etmeyiz haberiniz olsun :) Bu konular bilgi birikimine dahil oldu nasılsa açıkçası ben size daha detaylı bir soru soracaktım ama anlamsız bir şey mi olur diye çekinmiştim.

Daha önce de yazmıştım parçalarda middir, basstır, sub basstır bunların parça adı, albümü (varsa versiyonu) saniye aralığı ile duyulabileceği yerleri tespit etsek ne güzel olurdu. Yani mesela subbass denen şey örneğin alt katmanda arka planda alttan alta yayılan bassmıdır, yoksa derine doğru inen uzayan bass mı kastedilmektedir vs..

Yani bu konularda sizlerden öğreneceğimiz çok şey var. Mesela neden bir youtube kanalı açmıyoruz? Siz ve tecrübeli arkadaşlar canlı yayına çıksanız orada soru cevap yapsak nasıl olurdu? Yada burada sohbet kısmı var, saat ve gün belirleyerek online kısa bilgilendirme seminerleri verseniz bizlere. Gerçekten çok makbule geçer.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Mayıs 2017, İlk mesaj zamanı 25 Mayıs 2017 ---
    Daha önce de yazmştım derken bu arada size sormamıştım bir konuya yazmıştım ama tek bir örnek bile gelmemişti :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Mayıs 2017 ---
    Şunu yazmıştım İncelemelerde Kullanılan Terimler Sözlüğü konusunda,

Bu alanda yeni olan benim gibi arkadaşlar için verilen teorik bilgilerin örnekli bir versiyonu hazırlanabilir mi?

Örneğin,

"midbass": Falanca parçanın filanca saniyeleri arasında duyulabilir, kulaklığınız veya donanımınız bu sesi şu şu karakterde verebiliyorsa şöyle bir kulaklıktır vs vs gibi..

Tabi bu bir kişinin uğraşından çok bence forumun katılımıyla yapılabilir.

Bu konunun altında herkes örneğini vermek istediği kavramla ilgili track ve saniye aralığını (tabi parçanın hangi kaynaktan alındığı, Tidal'mi, Spotify'mı, indirdiğiniz bir flac mi, hangi albümdeki versiyon vs bilgileri de olmalı ki aynı örneğe herkes bakabilsin) yazar, ana sayfadaki referans bilgiler arasına eklenmeden önce özellikle uzman arkadaşların onayından geçer, burada tartışılır o değilde şu daha iyi bir örnek vs denerek ortak bir karara ulaşılabilir. Bu şekilde her kavram için herkesin kabul edeceği ortak bir örnek havuzu oluşmuş olur.

Bilmiyorum çok zor bir iş belki ama kulaklık incelemeleri, kıyaslamaları yaparken ve kendi donanımlarımızı değerlendirirken yararlı olabilir düşüncesindeyim.
    .
    Bu arada forumda böyle bir çalışma varsa acilen link iletene duacı olurum. Ayrıca yabancı forumlarda da böyle bir çalışma varsa link paylaşılırsa memnun olurum.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,314
    Abi istediğin soru olsun..

Sayın hocam, üst midlerde pürüzlenme nedir, bunu youtube'dan vereceğiniz bir örnek ile açıklayabilir misiniz?

Teşekkür ederim. :)

3 kişi bunu beğendi.
  12. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    Ahmet hocam, aman diyim, lütfen moralinizi bozmayın,
    ben foruma katkınızın sadece foruma değil, zaman ve mekandan bağımsız türkçe birikime katkı olduğunu düşünüyorum..
    mum dibini aydınlatmazmış :) derler ama yine de yazılarınız hepimiz için çok faydalı oluyor..

4 kişi bunu beğendi.
  13. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Konu çok güzel Ahmet eline sağlık boyle değerli bilgiler lazım .
    özellikle benin sormakistedigim su .
    Eq kullanmayı seviyorum ama neyin ne olduğunu bilmiyorumm simdi bu verdiğin değerler eq ile de doğru orantılı galiba değil mi ?
    Ve frekans testini Kulak rahatsızlığım olmasına rağmen 20 khz ye kadar çok rahat duyduğumu da belirteyim bu arada :-D :)

3 kişi bunu beğendi.
  14. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    @karanehir35 hocam gerek bu konudaki yazınızı, gerek rock-metal/basshead en iyi 10 metal iem listelerinizi ayrı ayrı kaydetip bilgisayarımda not defterinde sakladım. internetin sağı solu belli olmaz; site kapanabilir, site uçabilir, siz tüm yazdıklarınızı silip forumu bırakabilirsiniz(Allah korusun) gibi gibi...burada yazdıklarınız çok değerli, özellikle de türkçe olması sebebiyle. pek çok kişi bir şey yazmasa da inanın okuyordur/ilerde okuyacaktır. sevgiler, saygılar.

2 kişi bunu beğendi.