Monster Audio Hifi ET MA9 İncelemesi

'Monster Audio' forumunda MikePortnoy tarafından 27 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Merhaba arkadaşlar,

Bu sefer sizlere acaip boyutları ve çirkin güzelliği ile Monster Audio veya diğer adı ile Hifi ET MA9’u anlatmaya çalışacağım elimden geldiğince.

Girizgah:

QLS QA 350’nin başarısını gördükten sonra, genel bir deyişle kuytu köşelerde kalmış, reklamı Fiio ya da iBasso gibi firmalar kadar yaygın olmayan Çinli dostlarımızın üretmiş olduğu taşınabilir cihazlara merak salmıştım. Hatta forumdaki arkadaşlar ile bu aletler üzerine konuşmalarımız oldu. Önce iHifi firmasının ürettiği 812, sonrasında yine aynı firmanın cihazı olan 960 alalım derken, yollarımız MA9 ile kesişiverdi.

Monster Audio firmasının, MA9’dan başka bir de MA8 isimli bir ürünü daha bulunuyor. Bu arada, firmanın bir isim karışıklığı var. Aslında Monster Audio firmanın gerçek ismi gibi duruyor, ancak kendilerini Hifi ET olarak da tanıtabiliyorlar. İsim konusu biraz karışık kısacası. Kim hangisini beğenirse öyle desin muhabbeti var gibi..

Monster Audio, Çin bazlı bir şirket. Bazı karışıklıklara sebebiyet vermemesi açısından, Monster ya da Beats firmalarıyla uzak yakın alakası olmadığını belirteyim. Firma geri dönüşleri olumlu bulmuş olacak ki, yakın zamanda MA11’i piyasaya sürmeye hazırlanıyormuş.

Genelde, Monster Audio gibi firmalar rağbet görmüyorlar. Bunun sebebini, şişirilmemiş, reklamı fazla olmayan ve kendi hallerinde kavrulmaya çalışan şirketler olmalarına bağlıyorum. Yoksa yaptıkları ürünlerin seslerine ve boyutlarına-tiplerine yönelik belli eleştiriler dışında, kimsenin kötü, alınmaz bu aletler diyebileceğini sanmıyorum.

Kutu içeriği:

Cihaz, neredeyse koca bir sandığı anımsatan ahşap kutuda geliyor. Bu ahşap kutunun kalitesi benim hoşuma gitti. Görsel olarak güzelce gözüküyor denebilir. Kutunun boyutları, bir Hifiman HM801’in kutusu kadar iri değil. Ancak ondan daha geniş. Kutunun içerisinden cihaz, taşıma kılıfı, VIP card (güya kişiye özel), çift batarya şarj eden üzerinde sadece Monster Audio ürünleri için çalıştığı yazılı olan bir şarj cihazı, USB kablo ve bilimum sünger :evl çıkıyor. Fazla birşey yok kısacası; zaten taşınabilir bir player için en fazla şey QLS QA 350’nin kutusundan çıkıyor ki, Astell&Kern dahi böyle bir sunum yapmıyor. QLS cihazı mümkün olduğu kadar çok şeyle gönderiyor. Başka bir firmanın bunu yaptığını daha görmedim.

Yapı Kalitesi:

Cihaz gerçekten ağır ve büyük. Hemen hemen Dx100 boyutlarında ve Hm801den enlemesine olarak küçük olsa da, kendilerinden ağır: 300 Gr. Taşımasanız da olur yani. Bu ağırlığı ile, kendisini masaüstü sistem haline getiriyor desem yeridir.
    Firmanın verilerine göre cihazın gövdesi, uçak yapımında kullanılan aluminyumdan imal edilmiş. Cihazın fiziksel butonları dahil, ekran haricinde herşey aluminyumdan. Haliyle sadece, volume potu-potansiyometre aluminyum değil. Cihazın ekranı ise, Hm801’inkinden büyük. Boyutları itibari ile sorun teşkil edecek bir ekranı yok kısacası. 2.4 inç boyutu ve 240x320 çözünürlüğe sahip LCD bir ekranı var. MA9’da renk olarak army green dedikleri yeşil ve siyah gibi seçenekler var.

Cihazın fiziksel tuşları şahane. Tık-tık bastığınızı hissediyorsunuz, sıkı da basmanız gerekiyor. Taşınabilir bir cihazda gördüğüm en sağlam tuşlar demeti, belki de en sağlamları MA9’da bulunuyor. Rockbox yazılımında tuşlar basit özelliklerle çalışıyorlar; power on-off, geri dönme, play pause, ileri geri.. Son derece sade gözüktü gözüme.

Cihazın 2 tane 3.5 jack yuvası bulunuyor. Üst tarafındaki giriş kulaklık, sağ tarafındaki volume potunun hemen yanında reset etme noktasının altında bulunan çıkış ise line out. Yuvalar sağlam gözüküyorlar.

Cihazın sol tarafında mini usb için giriş ve micro sd kart yuvaları bulunuyor. Ivır zıvır kapaklar vs yok, son derece basit bir cihaz.

Cihazın arka kapağı ise 6 tane minik vida ile tutturulmuş. Son kullanıcıya her türlü kolaylığı sağlaması açısından, bu vidaların sökülmesiyle beraber cihazın içine doğrudan ulaşılması çok önemli bence. Bu kadar para verip, taşınabilir bir alet alıyorsanız bunun, herhangi bir arıza veya değişim durumunda, parçaların değişmininin en bilgisiz insan tarafından bile yapılabileceği şekilde tasarlanmış bir cihaz olması gerekliliği var bana göre.

Bu cihazlar universal cihazlar. Discrete şekilde olmaları, cihazı açtığımızda bu neydi, bu kablo nasıldı dedirtmemeleri gerekiyor. Ne yazık ki, masaüstü cihazların tamiri daha kolay olmakla beraber, taşınabilir dünyasında bu durum mealesef can sıkıcı. Mesela DX100’ü bozarsanız, ‘’şu parçayı yollasana hacı’’ diyerek, tamirat yapmanız biraz zor. İşin piri kişiler bile bazen mecburen firmalara yolluyorlar. MA9’da basit bir ölçümle arızanın nerede olduğunu bulabileceğimizi düşünüyorum. Bu şekilde, firmaya cihazı komple değil, bozuk olan parçayı göndermemiz kolaylık sağlayacaktır. Ben bu hususu firma ile görüştüğümde, olumlu cevap verdiler. Yani adamlara sadece bozuk parçayı göndemek kafi olacaktır. Ayrıca, cihazın içini açıp görmek, bence dinleyiciye haz veriyor. Hatta dinlerken cihazın kapağı açık olsa da olur. :evl Parçaların nasıl söküldüğüne donanım kısmında değinmiş olacağım.

Donanım:

Cihazdaki dac katında (ciddi anlamda adı üstünde kat bu) iki adet Burr Brown 1704 PCM dac çipi bulunuyor. Bu çip, bazı çevreler tarafından en müzikal çiplerden biri olarak gösteriliyor. Hm801’de de bu çipin aynısı kullanılıyor. Bu nedenle olsa gerek, sesinde genel anlamda 801’e benzer taraflar var. Dijital filtre yine Burr Brown DF1704. Bu filtre, 1704 PCM dac çipi ile iyi uyum gösteriyor şeklinde bir iddiası var firmanın. Dac katında ayrıca, Texas Instruments’in OPA627 çipi ile beraber LME49722 amplifier bulunmakta.

Volume potu yani potansiyometre ise Hm801 ve Hm601’inkine benzer şekilde, eski walkmenlerinki gibi yatay çalışıyor. Firma cihazda ALPS potansiyometre kullanmış. Denemelerimde potansiyometredeki kanallar üzerinde, çok düşük sesteki dengesizliği dışında, hatta Umut da Hm801 gibi bir unbalanced sorunu olduğunu hatırlattı bana; seste herhangi bir dengesizlik veya dipses farketmedim. Oldukça iyi netice veriyor.

Cihazın amfi katında ise her bir kanal için 1’er Texas Instruments opamp OPA627 ile 2’şer adet Burr Brown buffer BUF634 kullanılmış. Yani toplamda 2 opamp ve 4 adet buffer bulunuyor. Yine amfi katının üzerinde 12 adet SDM aluminyum kapasitör yer alıyor.

Batarya olarak 1150 mAh’lik ve 8.4 V’luk bir güç kaynağımız var. Ancak cihazda, alışılmışın dışında 2 adet batarya bulunuyor. Çift bataryanın esprisini şu şekilde anlatmak mümkün: Amfilerin hem negatif hem de pozitif besleme kanallarına ihtiyaçları vardır. İyi amfiler bünyelerinde izole ve temiz bir akım yaratmak, sinyal üzerindeki sanal topraklamadan kurtulmak için akım çevirici kullanırlar. Çift batarya ise bütün bunları ortadan kaldırarak, negatif ve pozitif kanallara ayrı akım verir. Muhteşem ötesi mühendislik bilgim ile bu kadar bilgi verebiliyorum ancak. :evl

Cihazın arka kapağının sökülüyor olmasının getirdiği çeşitli avantajlar var. Mesela firmadan batarya, amp katı sipariş edebilir bunları kolayca değiştirebilirsiniz. Bataryaları çıkarmak çok basit bir işlem sonucu gerçekleşiyor. Amp katı ise 3 vidasını söktükten sonra, cihazın ortasında bulunan kat soketinden kolayca çıkarılıyor. Dac katını sökmeye gelince biraz dikkatli olmamız gerekiyor. Yine 4 tane vida ile gövdeye tutturulmuş dac katındaki vidaları söktükten sonra, biraz zorlama ile dac katını çıkartıyoruz. Bu çıkarma işlemini yapaken dikkatli olmak gerekiyor. Zira çıt diye bir yerleri kırabiliriz.

Cihazın balanced amp katı da 160 dolar gibi bir rakama satılıyor. Bataryasının fiyatı çifti 35 dolar olarak geçiyor. Firma dac katının değiştirilebildiğini de söylese, henüz cihaz için upgrade edilmiş bir dac katı bulunmuyor. Bununla beraber, MA8’in amfi katını da satın alıp, Burr Brown 1704 PCM dac ile kombo halinde dinlemek de mümkün. Cihazın sökülemeyen, ya da sökülmesine gerek olmayan bölümü ise ana kart olarak gösterilebilir.

Cihazın dahili hafızası 8 Gb. Firma, micro sd girişinin 32gb’a kadar desteklediğini belirtse de, 64 Gb kart sorunsuz çalışıyor.

Batarya ömrü orjinal yazılım ile 8 saat civarı gösterilmiş. Rockbox yüklü incelemeye konu olan cihaz da yaklaşık 9-10 saat arası dayanıyor.

Cihaz, her güçlü player gibi ısınıyor. Ancak ocak-tava-yumurta havasında değil. Makul ölçülerde ısındığını, cihazın gövdesinin aluminyum olduğunu ekleyerek söyleyebiliriz.

Yazılım:

Cihazın kendi yazılımını deneme şansım henüz olmadı. Bütün uğraşlarıma rağmen (yüklerken bir yeri atladığımı düşünüyorum) orjinal yazılıma geçemedim daha. İlerleyen zamanlarda orjinal yazılım ile ilgili görüşlerimi de ekleyeceğim. Şimdilik rockboxtan devam ve kısaca bahsedelim.

Rockbox hepimizin bildiği gibi hızlıca açılıyor kapanıyor. Parçalar arası geçiş gayet süratli. Açılışta, uzun uzun scan etme durumu yok. Kısacası ağır ve metalden bir clip kullanıyormuş hissiyatı var. EQ’ya hiç bulaşmadım bu arada. Zaten Rockbox’un EQ’sunu çok karışık buluyorum. Rockbox, popüler formatları da 16 bit seviyesinde oynatıyor malumunuz.

Rockbox bu cihazda bazen anormalliklere yol açıyor. Mesela dual bataryayı gösteren orjinal yazılımın aksine, Rockbox tek batarya gösteriyor. Kalibrasyonunun düzgün olmaması yüzünden, zaman zaman batarya bitiveriyor ve cihazda bir anda ses kesiliyor. Rockbox cihazı çalıştırmaya devam ediyor, fakat ses alamıyorsunuz. Bu durum cihazı ilk dinlediğimde beni deli etmiş, cihazın bozulduğunu düşünmüştüm. Amma velakin, uzun bir araştırmanın sonuçsuz kalması neticesinde, cihazı spontane olarak şarja bağlamam sorunu çözmüştü. Cihazın masaüstümsü olmasına paralel olsa gerek, şarjdayken cihazı dinleyebiliyoruz.

Bunun dışında tuşlar bazen fonksiyonlarını yerlerine getiremiyorlar, basıyorsunuz ancak cihaz başka bir iş yapıyor. Bu durum nadiren de olsa yaşanıyor. Çok can sıkıcı değil dolayısıyla. Kısacası, Rockbox’ın yüklenmesinin zor olmasıyla birlikte tam olarak stabil çalışmama durumu var.
    Cihaz kendi yazılımı ile taşınabilir dac görevi de görüyor. Ancak Rockbox’ta bu fonksiyon ne yazık ki devre dışı kalıyor.

Ses Meselesi:

MA9, bana gelmeden 200 saatin üzerinde çalışmış olarak incelemeye tabii oldu. Tank gibi ağır, tuğla görünümlü, yazılım ve gösteriş namına sıfırın altında değişik değerler veren MA9’un sesi analog tarafta diyebiliriz. Daha önce de ilgili başlıkta belirttiğim gibi taşınabilir, hatta masaüstü cihazların hiçbiri tam olarak analog altyapılı ses sistemleri gibi çalmıyorlar, çalamıyorlar. Bazıları sadece analog cihazların hissiyatlarını taşıyorlar. Özetle cihazın sesinin sıcak tarafta, bütün frekansları yumuşak, parlamanın ‘’p’’sinin ve kolorasyonun neredeyse olmadığı, son derece karanlık, nispeten kalın notalarla çalan doğal bir karakteri var diyebiliriz. Hatırladığım kadarı ile Hm801’e çok benzeyen bir sunumu var. Ancak Hm801 gibi gövde işini abartılı yapmıyor. Bununla beraber, Dx100’e nazaran ciddi bir gövdesinin olduğu söylenebilir.

Alt Frekanslar:

MA9’un alt frekansları dolu dolu. Karanlık yapının etkisi ile geniş bir alandan geliyor hissiyatı yaratıyorlar ve mid bas kısmı sahneyi çevreliyor. Alt frekanslar, ciddi manada derinlere inebilen vurgulara sahip. Gereksiz derece uzamıyorlar. Ancak elektronik tabanlı müziklerde bir yayvanlaşma baş gösteriyor. Çok hızlı pasajlara da uygun bir sunumu yok MA9’un. Romantik müziklerde daha iyi iş yapıyor.

Miktar olarak altlar Dx100’den fazla; Hm801 gibi denebilir. Alt frekansların iyi bir çözünürlüğe sahip olduğunu da eklemeliyim.

Orta Frekanslar:

MA9, çok temiz olmasa da üzerinde bir perde yok denebilecek kadar başarılı ve akıcı midlere sahip. Dx100’deki mid detaylarını neredeyse yakalıyor; yine de çok aşırı mikro detaylar yok. Bu durum MA9’un nispeten kalın notalar ile çalmasının kulağa verdiği bir hissiyat olabilir. Detaylar suratınıza vurulmuyor. Gerçi cihazın müzik dinleten bir alet olduğunu düşünürsek, mikro detayların çok da önemli olmadığı görüşündeyim. Üst midleri ise ciddi anlamda kontrollü ve yumuşak. Sibilans durumu neredeyse yaşanmıyor.

Midlerinin miktar olarak alt frekanslar ile aynı noktada olduğunu pek ala söylemekle beraber, gövde konusunda da iyi işler çıkardığını belirtmek hata olmaz. Midleri cılız veya çok geride olan Pfe232 gibi kulaklıkları kendisine getirecektir.

Üst Frekanslar:

Üst frekanslar, alt ve mid frekanslara göre az çekinikler. Yorucu olmayan, parlaklıktan uzak, çözünürlüğü yüksek, son derece kontrollü ve doğal vaziyetteler. Aynı zamanda cihazın genel karakterine uygun olarak, üst frekansların hafif karanlık bir yapısı da var. Hatırladığım kadarı ile Hm801’le aynı ya da belki biraz daha fazla miktarda üst frekans üretimi var. Yine de yanıltıcı olmamak adına derim ki, Dx100 veya Dx50 kadar kendilerini belli etmiyorlar. Muhtemelen Colorfly C4 ile de alakası yoktur.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Sahnesi çok aşırı geniş değil. Ancak karanlık yapısından kaynanlandığını düşündüğüm muazzam bir sahne derinliğine sahip MA9. Enstrümanların sahne üzerinde konumlanmasına kusursuz denmese de başarılı diyebiliriz. Yalnız karanlık sunumu ile birleşen midbas zaman zaman, çok hızlı pasajlar sırasında sahnede bir daralmaya yol açıyor.

MA9’daki enstrüman ayrımı da karanlık arka plan sayesinde üst seviye daplara yakışır derecede iyi. DX100’den sonra hiç sırıtmıyor. Yataydan ziyede, derinlemesine enstrümanların dizilişi rahalıkla ayırdediliyor. Tube amfi tadında olmasına binaen, enstrümanlar arası boşlukta ciddi bir sıcaklık da mevcut. Bu durum cihaza alışkın olmayan biri için ilk başta boğucu gelecektir.

Güç Meselesi ve Dip Ses :

Cihazın potansiyometresi üzerinde Hifiman’ler gibi rakam yazmıyor. Rockbox sesin ne kadar açıldığını da göstermiyor. Bunun üzerine el yordamıyla bir sonuca ulaşmak gerekiyor. Sesi, örneğin 9 seviye açabiliyorsak, Tralucent gibi kolay sürülen bir kulaklık 3.5-4 civarlarında dinleniyor. Dolayısıyla güçlü bir player olduğunu söylemek mümkün. Gain ayarının olmadığı eklemiş olayım.

Cihaz dip ses konusunda gerçekten başarılı. Çok sessiz bir arka plana sahip. Dip gürültüsü duymadım desem yeridir. Bu işi iyi başarmış firma. Sadece cihaz açılırken ve kapanırken, içindeki rölenin çıkardığı ‘’tik’’ sesi ve buna bağlı olarak da kulaklığa gelen ses var.

Üst Seviye ile karşılaştırma ve Sonuç:

İri yapısı ve ciddi miktardaki ağırlığı ile, dinlediğim daplar arasındaki en dinamik ve analogvari (bu kelimeyi söylemeyi doğru bulmuyorum, ancak başka türlü ifade de edilmiyor) sunumlardan birine sahip olmakla beraber, Tera Player’in organikliğine yaklaşabilen (Tabii ki Tera daha iyi bir player tartışmasız, belki alt frekans bölümünde MA9 daha iyi olabilir, yanyana dinlemek gerekiyor.) nadir cihazlardan biri MA9. Rakiplerinden Dx100, ses bakımından olmasa da kendisini gerek dahili hafıza gerek 24 bit çalma meselesi ile geride bırakırken, Hm801 ile aynı kefeye konuyor desek yanıltıcı olmayız herhalde.

Şahsi olarak, MA9’u Dx100’e tercih ederim. Hatırladığım kadarı ile kolorasyon dışında Hm801 ile maçı büyük ihtimal berabere bitirirler. Aşırı detay duymak istemiyorum, yumuş yumuş arkama yaslanıp müziğin keyfini çıkarmak istiyorum, kulaklığın yorucu üstlerinden-cılız midlerinden bıktım, hafıza-görüntü olmasa da olur ve aşırı hızlı müzik dinlemem diyenler için iyi bir alternatif olacaktır MA9. Herşeye rağmen, ciddi anlamdaki karanlık yapısı herkese uygun olmayabilir. Ya nefret edersiniz ya çok seversiniz. Cihaza kulağınızın alışması gerektiğini de belirteyim. MA9, ilk dinleme ile yargılamanın doğru olmadığı bir cihaz.

Hemen cihazın fiyatını da ekleyeyim: Ebay üzerinden alınacak olursa 820 dolar gibi bir rakam. Yabancı forumlarda nadiren de olsa 500-700 dolar arası bulmak mümkün. Tabii cihazın, yurdumuza gelme meselesi kutusunun ağırlığından dolayı da sıkıntılı geçecektir.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize sevgilerimi sunarım.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MikePortnoy, 27 Şubat 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Ab elinize sağlık, detaylı ve güzel bir inceleme olmuş.

3. Turhan

Turhan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
    Eline ve emeğine sağlık Ateş abi.

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    [quote author=Siyah Nur link=topic=8948.msg122916#msg122916 date=1393503491]
    Ab elinize sağlık, detaylı ve güzel bir inceleme olmuş.
    [/quote]

Teşekkür ederim arkadaşlar :)

5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Tam anlamıyla profesyonel bir iş çıkarmışsın Ateş,keyifle okudum ellerine sağlık.cihaz üst segmente oynamasının yanında donanım olarak kişiselleştiribilir olmasıyla farklı bir kategoriye girmiş bence.rockbox kullanması bence bir avantaj,çünkü bu tarz cihazlarda yazılım genelde ya kullanışlı olmuyor yada stabil.

Inceleme için çok teşekkürler,eline sağlık Ateş..

6. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    849
    Elinize, kulağınıza sağlık.

Geçenlerde siz ekipman galerisine fotoğraf attığınızda biraz araştırmıştım ve sanırım yeşil olan cihaz MA8, koyu gri olansa MA9 oluyor.

7. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    105
    Bir solukta okudum, güzel inceleme.

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Sebahattin cok tesekkur ediyorum. Cihaz dediğin gibi kisisellestirilebiliyor. Hifimanlerin amp katı değişse de birbirlerinine uymuyorlar. Zaten dac katları da degisemiyor bildigim kadarı ile.

Koray Bey, tesekkur ederim. Bildigim kadarı ile MA8 soluk pembe. MA9da yeşil ve siyahimsi renkler var.

Semih Bey tesekkur ediyorum. Elden geleni yaptık :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Teşekkürler inceleme için, elinize sağlık.

10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    [quote author=Sine nomine link=topic=8948.msg122925#msg122925 date=1393510241]
    Teşekkürler inceleme için, elinize sağlık.
    [/quote]

Teşekkürler :)

11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Kulağına sağlık Ateş abi, kazandırdığın yeni ekipmanlar için teşekkür ederim.

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Ne demek, sen de herkes elinden geleni yapıyor :) Esas okuduğun icin tesekkur ederim.

13. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Okumaz olaydım, dürtülerim harekete geçti abi al tam senlik al tam senlik ;D çift batarya olayları bitirdi zaten beni bir de böyle estetikten uzak ya tam Hi-fi'yim ben diyor. Upgrade edebilmek de cabası

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    RE600 ile biraz sırıtabilir bu player onu söyleyeyim :) Biraz daha üst frekansların belirgin olduğu kulaklıklarla kullanılması daha iyi netice verir.

Estetikten uzak dediğin gibi, sadece ses ve komponentleri üzerinde yoğunlaşmışlar. Bir de ucuzundan MA8 amp kartı alıp DIY sevenler üzerinde oynayabilirler tahminimce.

15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,329
    Eline sağlık Ateş.HM-801--DX100 arası bir tat gerekiyordu.Bu bir miktar karşılamış gibi..

16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Teşekkürler Fatihcim. Evet bir anlamda öyle denebilir. Hatırladığım kadarı ile Hm801'den çok uzak değil. Dx100'e yakın değil.

Kesin olan tek birşey var, yorucu olmadığı..

17. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Abi kafam allak bullak o konu da hani hemen alabileceğim bir yer olsa Fx700'ü alacaktım. Ondan alamadan vazgeçtim, Re600 girdi şimdi radara onu da hemen alabileceğim yer olsa alacam da bilmiyorum. Audioavm'ye baktım yok yurtdışıda Dx50'den sonra ölüm bana 52 beklettiler beni önsiparişle beraber gerçi ama bilmiyorum. Şöyle sahne geniş,sıcak, koyu bir tane bulunabilir birşey yok mu? :cheesy:

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Benim aklıma Heir 5 geliyor. Ama onun da kolorasyon problemi var. Yoksa sert çalan bir kulaklık değil o. Heir'in üstleri anca yeter gibi geliyor MA9'a.

19. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,558
    Ateş Bey nefis bir inceleme yazmışsınız.Kulaklarınıza sağlık.Hem detaylı,hem de eğitici incelemeniz için teşekkür ederim. :)

Sizce bu cihaz mı yoksa RWAK 100 mü ? Hangisini neden tercih edersiniz ?

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Ben teşekkür ederim ne demek, birşeyler kattıysam ne mutlu.

Aslında tercih ile durum biraz karışık benim için. RWAK daha temiz çalıyor, MA9 daha derli toplu, karanlık ve dinamik yapıda. Ses konusunda tercihe bağlı olarak MA9 kazansa da, taşınabilirlik, batarya ömrü, yazılım DSD desteği gibi konularda RWAK kazanan oluyor. Dx50, X3 hatta Dx100 dururken RWAK 100 alınır mı, bu soruya da olumlu cevap vereceğim. :)