MOONDROP KANAS PRO incelemesi

'Diğer Markalar' forumunda barocka tarafından 5 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    340
    O bir remastering kulaklığı; MOONDROP KANAS PRO…

200 saati aşkın burn in sürecinden sonra Moondrop Kanas Pro incelemesiyle buradayım :)

KENDİ KULAĞIM:

Bu hobide en etkili değişkenim olduğunu düşündüğüm, kendi kulağımdan başlayayım; 42 yaşında, ağırlıklı olarak deneysel blues seviyor galiba, bas gitar, davul, zil, saksafon vb. enstrümanlar bir aradaysa bir de vokal sesi, enstrüman sesi gibiyse değmeyin keyfine… Bu tarife yaklaşan orkestra ile Arabesk, THM, TSM, Rock, Jazz, Klasik, Opera, Rap, Reggea de ayırt etmez orta yaş kulaklarım.. :)

Moondrop Kanas Pro, Xiaomi Piston 2 ile başlayan Chi-fi maceramda benim geldiğim son nokta… KZ ZS5 v1, iBasso IT01, Revonext QT2 ve Pinnacle P1 benim ses beğenim için referans noktalarım… Ayrıca kaynak olarak ZTE Axon 7 kullanıyorum. Bulabildiğimce TIDAL kayıtları dinliyorum, yetmediği yerlerde SPOTİFY.

MOONDROP KANAS PRO SES RENGİ:

Bizim forumda adı geçmese de Head Fi de oldukça bahsi geçen bir Harman Hedef referans ayarı konusu var. Moondrop modellerinin ses grafiğinde genellikle bu referansı izlediği yazılıp çiziliyor. ( Açıkçası ben kendime yakın buldum Harman Hedefi olayını, teknik olarak detaylandıracak biri çıkarsa çok makbule geçer. ) Benim anladığım referans sesin genel dinleyici beğenisine doğru hafif renklendirilmesi gibi bir şey…

Kulaklık doğal, dengeli, açık, havadar, katmanlı, orta kalınlıkta ( kayıttaki kadar ) yumuşak ve gevrek çalıyor. Subbasları ben burdayım diyen cinsten, basseverler midbasları eksik bulabilir, benim için gerektiğinde oradalar… Handiyse bir kafa üstü dolgunluğunda çalıyor, en büyük farklarından biri bu, alt seviyelerdeki diğer kulaklıkları taktığımda ilk bunun eksikliğini hissediyorum. 3 boyut hissi, sahne genişliği ve derinliği çok iyi seviyelerde.

Kısık ses seviyelerinde de aynı yetenekleri sunuyor KPE sesi yükseltmek tamamen kişisel bir keyif özellikle sessiz ortamlarda..

Bana göre tek eksisi nadir kayıtlarda, yüksek ses seviyesinde bazı sesleri parlak çalması… Bu da kayıttan mı kaynaklanıyor tam çözemedim. Örnek: Coldplay, Hymn Fort he Weekend. 00.32 de başlayan kısım… Bu kadarı “kadı kızını” akıllara getiriyor ve üstünde durmuyorum; çünkü nadir parçalarda karşılaştığım bir durum..

MALZEME KALİTESİ, FİT, TASARIM, YALITIM

Monitor malzemesi Çinko Magnezyum alaşamı bana biraz parlak geliyor, mat olmasını tercih ederdim. Premium hissiyatı iyi… Kablo Lyre Acoustics marka, hem çok yetenekli hem güzel, hem de sağlam görünüyor. Sadece kabloyu almak isterseniz 81 dolarlık bir fiyatı var, aşağıdaki linkte… https://www.chinahao.com/product/573802882808/

Kutu içinden çıkan slikon uçlar kulaklığın karakterini yansıtmaya uygun, köpük uçlarla bence havadar çalmak başta olmak üzere bir çok yeteneği kayboluyor. Ben SpinFit CP145’ lerle kullanıyorum çok memnunum.

Fiti benim için ideal, nozul uzunluğu ve ağırlığından dolayı endişelerim vardı ama ilk bir kaç saatlik kullanımda fit endişesine mahal olmadığını ortaya koydu.

Yalıtım muhteşem değil, kötü hiç değil… Serviste kimseyi rahatsız etmiyor mesela, ama sessiz ofislerde aynı ortamdaki 2. Kişinin duyabileceği düzeyde dışarı ses kaçırma seviyesi… Dışarıdan da orta-yüksek sesleri alıyor ama orta ve alçak sesleri değil.

SES AYRINTILARI

https://tidal.com/playlist/8647b724-793e-4d56-b102-efc9325b7ad2

Gelelim sese… Başlıkta da belirttiğim gibi ben ona Remastering Kulaklığı diyorum. Çünkü beni en çok memnun eden yeteneklerinden biri, eski kayıtları keyifle dinlenebilir hale sokmasıydı. Led Zeppelin, Bakerloo, Birth Control, Barış Manço, Ferdi Tayfur kayıtları için mükemmel bir dinlenebilirlik seviyesi kattı. Sahneyi genişletti, enstrüman ayrımını üst düzey hale getirdi ve enstrüman sesleri arasında havadar bir alan oluşturdu ve katmanladı…

Aslında Moondrop Kanas Pro sesisinin espirilerini yukarıda özetlemiş oldumJ Ama yukarıdakilere ekleme yapmadan geçemeyeceğim bir -iki konu daha var ki; bir kaç parça üzerinden tanımlamaya çalışacağım size; birisi doğal çalması… Bazı şarkıların girişlerinde, ya da sonlarında doğal sesler kullanılır ya hani;

Pink Floyd – High Hopes; Kuş sesleri, arı sesleri arasındaki çan sesleri,

Coldplay Hymn fort he weekend – kuş cıvıltıları

Barış Manço - Cacık: Rakı sofrası girizgahı,

Babazula – Cecom; Dere kenarındaki kuş, böcek, kurbağa sesleri

Black Sabath - Black Sabath Gökgürültülü yağmur sesi vb.

Bunlar çalma listemde sıkça dinlediğim şarkılar, Kanas Pro’ daki kadar doğal gelmemişti daha önce kulaklarıma, bu enstrüman seslerinin doğallığı için güven sağlayan referans oldu…

Yine doğal seslerle giriş yapan enfes bir kayıtla izleyelim Kanas Pro’ yu…

Ferdi Tayfur – Yuvasız Kuşlar

Not: Kayıttan kaynaklanan hafif parlaklığı tolere etmek ve ses seviyesini düşürmek gerekiyor, şarkıdaki KPE yeteneklerini görebilmek adına…

Sol monitördeki keskin keman sesi sağ monitörde aynı keskinlikte kuş sesleri eşlik ediyor şarkının hemen girişinde…

00:19 da Ferdi Tayfur’ un dolgun ama bir o kadar da buğulu vokaline

00:21 de sağ monitörde bağlama giriyor introya… 00:44 de bağlama kalınlaşarak sol monitöre geçiyor. 00:54 de incelerek yine sağ monitöre geçiyor… Bu arada keman sesi hiç kaybolmuyor…

01:06 da intro bitiyor ve şarkıya coşkulu bir giriş yapıyor orkestra…

1:12 de çoşkulu giriş elemanları yerli yerine yerleşirken sol monitörde bas gitarla harika bir subbass duyulmaya başlar…

01:29 da orkestra vitesi düşürür. . 02:05 e kadar Ferdi Tayfur vokalinin keyfi yaşanır..

2:05 ten 02:45 e kadar yaylılar önderliğinde, bağlama, org, bas gitarla muhteşem bir geçiş seyredilir.

02:45 te ise Ferdi Tayfur vokali bir enstrüman gibi girer şarkıya tüm hünerini 03.20 ye kadar gösterir.

Şarkının finalinde hem vokal hem orkestra ahenkli bir şekilde tempoyu düşürerek sahneden yumuşak bir şekilde ayrılır,

04.23 de kuş sesleri solda, sağda kısa bir bağlama solo, ortada yaylılarla 25 sn. süren bir kapanış.

Yuvasız kuşlar dışında aşağıdaki parçaların da kayıtlarını düzenleyerek başka bir boyutta dinletti bana KPE;

Barış Manço Eğri Eğri Doğru Doğru.

Led Zeppelin, Since I’ve Been Loving You / Dazed and Confused

Bakerloo –Gang Bang

The Beatles – Come Together

Birth Control – Buy

Orhan Gencebay- Hayat Kavgası

Moondrop Kanas Pronun’ tüm hünerlerini ortaya koyan diğer bir parça ;

Christian Scott; Runnin 7’s …

00:05 e kadar havadar iki loblu bir vurmalı (sanırım darbuka) , sağ sol arasındaki geçişleri çok net duyuyorsunuz…

00:05 – 00.08 arası daha gövdeli bir vurmalı geçişi,

Ve 00.08 den sonra KPE’ nin enstrümanlar arasında oluşturduğu katmanı, havalandırma hissiyatını ,yumuşaklığını, derin subbasslarını hissedeceğiniz cümbüş başlıyor ta ki… 1,52 de sönmeye başlayana kadar.. harika bir kayıt.. Kanas Proya aşık olabilirsiniz bu 2 dakikada…

Son parçamız

Boban Markovic Orkestrası’ ndan; SAT…

Girişten 00:10 a kadar alnınızın ortasında, hissettiğiniz muhteşem bir üflemeli KPE kalın, damarlı ama bir o kadar da yumuşak bir bas ses çıkarıyor, ben de KPE nin bu başarısına şapkamı…

00:11 den 00:19 a kadar sağ ortada ikinci bir üflemeli sahneye girer,

00:20 de sol altt 3. bir üflemeli daha keskin girer orkestraya… Kanas Pro havadar çalar…

00:31 deki toplu geçişten sonra sol alttaki üflemeli es verir, burnunuz civarlarında 4. bir üflemeli başlar

ve es veren 3. üflemeli 00.38 de sol alttaki yerini tekrar alır. Ve artık 4 üflemeli aynı anda doldurmaktadır sahneyi…

01:15 de bir de vurmalı orkestraya katılır.

02.12 de bir vurmalı daha.. Enstrümanları ayrı ayrı takip etmesi gittikçe zorlaşan, sonradan dozu artan vurmalılar ile keyfi de artan enfes bir müzik şöleni…

Teşekkürler Boban, Christian, Ferdi Tayfur ve diğerleri… Teşekkürler Moondrop…

#1 barocka, 5 Nisan 2019
    Son düzenleme: 18 Nisan 2019
    eses, DrWhite, xxyx ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. axcea11

axcea11
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Elinize sağlık hocam. Merakla takip ettiğim bir kulaklık :)

barocka bunu beğendi.
  3. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    340
    Benim aradığım sese çok uygun ses rengi, enteresan yetenekleri var, misal; bir baterinin değişik yükseklikteki davulları arasındaki farkı hissedebiliyorsunuz. :)

Kesmeşeker - Sanaloğlan daki bateri.. albüm hücum kayıt tekniği ile kaydedilmiştir.

axcea11 bunu beğendi.
  4. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Benimki de geldi. Dinleyeyim biraz. Kasa ve kablo baya güzelmiş.

mattiadestro, barocka ve fosther bunu beğendi.
  5. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    340
    Hayırlı olsun, fotoğrafları hangi siteden upload ediyorsunuz acaba?

6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    tinypic.com kaydım var. Oradan yüklüyorum.

barocka bunu beğendi.
  7. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    340
  8. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    340
    Nihayet fotoğraflarla ve revize edilen playlist ile artık daha güncel bir Moondrop Kanas Pro incelemesi...

VirtuFortuna bunu beğendi.
  9. SLAYER

SLAYER
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba ibasso it01 kulaklığım var bu kulaklığa yükseltmeye değermi sizce ? Bide aklımda oriolus finschi var

10. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    340
    IT01 ve Kanas Pro ses karakterleri farklı iki kulaklık. IT01 midbasları daha yoğun ve kalın çalan bir kulaklık Kanas Pro' ya göre. Kanas Pro IT01 den daha dengeli, bir miktar ince ve havadar çalıyor. Kanas Pro' nun sahnesi IT01'den daha geniş.

Daha iyi, daha kötü diyemem, tercih meselesi…

11. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    it01, kanas pro’ya göre daha genele hitabeden bir ses imzasına sahip. Finschi ile farkına gelince, Finschi daha sıcak ve enerjik çalan bir iem. Kanas Pro ise sıcak değil, daha nötr ve sakin çalan bir iem.

12. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Finschiyi çok az deneyimledim ama sesi nasıl desem biraz dağınık gibiydi sanki. Sakin derken tam olarak neyi kastediyorsunuz. Transparanlik ya da sahne yakınlığı mı ? Ben de tam hakim değilim fakat araştırıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

13. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Sahne ve transparanlık değil, tonlama farkı var. Finschi hassas bir iem, bu nedenle canlı ve enerjik bir tonlamaya sahip. Kanas pro ona göre daha koyu ve stressiz çalıyor. İkisi de sahne ve detay yönünden başarılı.

Kanas Pro hakkında yaratılan hype’i eğilim ve furya diye tanımlarsak kesinlikle doğru. Eğilim ve furyada haklılık payı var. Sahibini pek üzmez.

Kanas Pro doğal ve dengeli çalan bir iem. Frekans dağılımı ve sunum, alt basların vurgulu olduğu, ama çoğunlukla dengeliye yakın tarzda. Gövdeyi alt baslardan alıyor. Midler ve midbaslar miktar olarak aynı seviyedeler ve çok geride değiller. Midler ve vokalde detay yüksek. Kulaklığın tonlaması ne soğuk ne de sıcak tarafta, tamamen nötr. Ne analitik ne de müzikal. Sahne geniş. Tizlerde sibilans yok. Üst midler yorucu değil ancak bu biraz da kayda bağlı. Kayıt seçiyor. Güce çok ihtiyacı yok. Düşük seste bile çok iyi performans gösteriyor. Biraz hassas bir iem. Burn in süresini henüz geçirmedi.

Pinnacle P1 ile farkına gelince, P1 daha koyu bir tonlamaya sahip. P1’in midleri daha geride ve yumuşak. Kanastaki açık tonlama ve daha öndeki midler nedeniyle orta frekanslarda detay daha fazla hissediliyor. Kanasta alt baslar, P1’de midbaslar ön planda. P1 daha transparan çalıyor.

Gr07 bass ile aradaki farka gelince de, gr07 bass daha karanlık bir sunuma sahip. Kanas daha detaylı çalıyor. Alt frekanslar aşağı yukarı aynı. Gr07 bass basshead iemi değil. Kanas proda tizler daha açık, çözünürlüğü ve uzaması daha fazla. Gr07 basta tizler daha arka planda ve gömülü olmalarına karşın kanasa göre doğal değiller ve yer yer sibilansa düşüyor. Tipik Vsonic tizi, seveni de var.

14. SLAYER

SLAYER
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benim anlamadığım olay bir tane dinamik sürücü ile bunları nasıl yapabiliyor Bazı forumlarda çok pahalı ıem lerden daha iyi sesi olduğu söyleniyor

15. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Tek dinamik sürücü olması dezavantaj değil hatta bass için dinamik sürücü daha iyi diye biliyorum. Mesela beyerdynamic xelentho da 1 dinamik sürücü 900 dolar.

16. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8

Güzel bir açıklama olmuş. Rock jazz blues dinleyen biri olarak kanas pro, finschi, pinnacle hangisini tercih etmeliyim?

17. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Merhaba Hocam, bu üçünden telefonla kullanacaksınız pinnacle’ı direk eleyin. Zaten alt basları diğer ikisine göre daha az. Daha fazlası için amfi gerek.

Yukarıdaki açıklamalarıma ek olarak, kanas pronun finschiye göre basları daha vurgulu. Ancak finschide orta frekanslar armatür sürücüden dolayı daha doğal. Kanas pronun dinamik sürücüden dolayı midler havalı yapıda. Kayıt seçer biraz. Ayrıca kanasta kasa ve kablo daha iyi. Her ikisinden de seçseniz pek kaybınız olmaz.

18. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Hocam peki bu kulalıkları nereden sipariş edebilirim güvenilir olarak? aliexpress mi?

19. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,780
    Aynen. Kanas pro düşünürseniz dinlemedim ama moondrop kxxs diye bir model daha çıkmış. Tahminim pro’nun iyileştirilmiş modelidir. Ancak finschi düşünürseniz daha hesaplı.

#19 Italoman, 16 Ağustos 2019 19:29
    Son düzenleme: 17 Ağustos 2019 00:55