MQA örnekleme oranı 48=>96

'Genel Tartışma' forumunda TechnoRom tarafından 16 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Birkaç MQA albüm edindim. Sistemden dosya bilgilerine bakınca 48 kHz yazıyor fakat dosyayı müzik çalarda açınca 96 kHz oluyor. Bizi mi koparıyor bunlar? :D

2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,807
    Kim kimi koparıyor kendi hesabına taa bağdatdan döner

3. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Yazılım sayesinde 48'den 96'ya açılım yapılabiliyor. Sonraki açılımlar için MQA renderer DAC gerekiyor, yani sonraki açılımlar donanımsal. Mobil zamanlarda oldukça memnun ediyor MQA dosyalar ancak masaüstü sistemde DSD ya da 24bit dosyalar yanında MQA tercih edesim gelmiyor.

4. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    İndirdiğim MQA dosyalar zaten 24-bit dosya. Bildiğim kadarıyla zaten tüm MQA dosyalar 24-bit. Bir de MQA görünmesine rağmen dosya uzantısına baktığımda FLAC yazıyor.

5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,032
    Eğer kullandığınız müzik çalar yazılımı MQA in ilk aşamasını çözüyorsa 96Khz olarak görebilirsiniz. Ancak MQA encoded dosyalar FLAC taşıyıcısında sunulduğu için, sisteminiz normal 48Khz FLAC olarak görüyordur.

Collapse Signature Expand Signature
  6. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Bazı cihazlarda MQA 8x-16x ibareleri oluyor. Yani sistemin 48 kHz gördüğü dosya 384 kHz mi oluyor?

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,032
    Evet yani kullandığınız cihazın açabildiği maksimum örnekleme frekansını gösteriyor. Ama bu parçaya göre değişiyor, her parça 192 veya 384 olmaz. Upsampling yapıp yüksek frekansa çıkmıyor, flac dosyasının içinde elde edebilecek maksimum frekans neyse ona ulaşabiliyorsunuz destekleyen cihazlarda tabi.

Robius bunu beğendi.
  8. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Peki bu 48 => 96 özelliği orijinal 96 kHz dosya kalitesini veriyor mu? Sonuçta ortada yazılımsal bir durum söz konusu.

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,032
    Evet gerçek 96KHz i elde ediyorsunuz. İlk aşamayı yazılım çözüyor ikinci aşamada ise donanımsal çözüm gerekiyor. Ama MQA in kayıpsız olmadığını da belirtmek lazım.

10. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Hocam 24 bit kayıt ama bu. Benim bildiğim plaktan çekiliyor ve kayıpsız oluyorlar.

11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,032
    MQA kayıplı bir kodlama teknolojisi (codec) hocam. MQA kayıplı bir teknoloji zaten bilinen bir şey bu.

Ancak kayıplı olmasına rağmen iddiası veya satış noktası nedir? Meridian firması, detaylarını paylaşmadığı bazı yöntemlerle, analogdan dijitale çevrim esnasında duyulabilir alana ait olmayan verilerden feragat edilerek, çok daha iyi bir sıkıştırma uyguladıklarını söylüyor.

Yani kaybedilen verinin duyulabilir alana ait olmadığını ve bu anlamda dinlediğimiz müziği etkilemediğini iddia ediyor.

Neticede MQA olarak kodlanmış müziği MQA decoder (yazılım) ve/veya renderer (donanım) ile tekrar açtığınızda "duyacağınız sesin" orijinal kayıtla aynı olacağını söylüyor.

Ve ortaya çıkmasının temel amacı streaming platformlarında kullanmak (daha kaliteli müziği daha az yerde saklayabilmek).
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Kasım 2021 ---
    Şunu da belirtelim, aslında Meridian bu teknolojinin kayıpsız olduğunu söylüyor ama kastettikleri kayıpsızlık bu :)

Yani birçok kez gördüğümüz gibi bir pazarlama hokkabazlığı da var.

Hakkında çok yaygara dönen bir konu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Kasım 2021 ---
    Benim bakış açımı sorarsanız, kayıpsız terimini kullanmalarını onaylamıyorum ama anlatmaya çalıştıkları şeyi anlıyorum. Söylediklerini gerçekten başarıp başarmadıkları ise dinleyiciye kalmış birşey. Herkes kendisi değerlendirebilir.

Ben Meridian Explorer 2 kullandım uzun süre, full MQA çözebilen ilk portable DAC tı. Dinlediğim sürece beğendim ama aslında temelde beğendiğim DAC ın kendi sesi diyebilirim, MQA dinlediğimde de güzeldi şikayetçi değilim ama aynı.parçanın MQA olmayan versiyonuna göre gündüz gece farkı olduğunu söyleyemem.

Şu anda benim için bir DAC ın MQA çalıp çalmamasının değil ses karakterinin önemi daha çok, MQA de desteklerse sadece bir ekstra olur.

savall ve TechnoRom bunu beğendi.
  12. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Öncelikle detaylı cevabınız için teşekkür ederim. :) Duyamadığımız frekanslardan feragat edilmesi mantığı MP3 ile aynı. Onda da bildiğim kadarıyla belli bir frekans seviyesi üzerinden data kaybıyla boyuttan tasarruf ediliyordu. Bu durumda CD kalitesinden bile daha mı kötü? CD kalitesinden kastım 1411 kbps 16/44.1 WAV formatı. Onda herhangi bir feragat söz konusu değil.

#12 TechnoRom, 19 Kasım 2021
    Son düzenleme: 19 Kasım 2021
  13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,032
    Aynı sayılmaz hocam. Mp3 lerin bit olarakta üst sınırı 320 Kbps. Yani olay sadece duyulamayan frekansların devre dışı bırakılması değil. MP3 ile birim zamanda aktarılabilen maks data miktarı (bitrate) CD kalitesinden bile 4 kat aşağıda.

MQA olarak kodlanmış müzik dosyaları FLAC olarak paketleniyor ve açılıp oynatıldığında 8-9 Kbps (mp3 ün 30 katı kadar) e kadar saniyede bit değeri sunuyor. Dolayısıyla teorik olarak CD kalitesinin 6-7 katı, mp3 kalitesinin ise 30 katı bilgi içerebiliyor. (her parçada aynı olmuyor tabi).

Ayrıca örneğin 5 dklık bir mp3 dosyası 5MB yer kaplarken, aynı parçanın MQA versiyonu 30-40 MB yer kaplıyor ama paket açıldığında elde edilen verinin kalitesi mp3 versiyonunun 30 katına kadar ulaşabiliyor. Ancak kapladığı yer sadece 5-6 katı kadar.

Ama tekrar etmek gerekirse bu farkları duyuyormuyuz, ne kadarını duyuyoruz, mesela mp3 le CD kalitesini kör testte ayırt edebilir miyiz?

CD ile MQA i ayırt edebilir miyiz vs vs bunlar neticede kişinin deneyimleyip kendi kararını vermesi gereken şeyler. Elinizdeki ekipmanlarla eğer bir fark yok diyorsanız o zaman boşuna masrafa değmez. Ama bir yerde deneme şansı bulur ve kıyaslar arada fark var duyuyorum ve bu fark icin yatırıma değer diyorsanız o zaman başka.

Benim açımdan şu anda 16bit CD kalitesi (FLAC) oldukça yeterli geliyor. Ama bulursam bir parçayı 24Bit / 96Khz veya 192Khz onu tercih ediyorum, psikolojik bile olsa durum bu :)

savall bunu beğendi.