Music Server Hakkında Yardım

'Yazılımlar' forumunda igotek tarafından 16 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

 1. igotek

  igotek
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Ekim 2019
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  4
  Yamaha RX-V685 amfi kullanıyorum. USB 2.0 girişi var. USB 2.0 taşınabilir bellekleri görüyor, müzik çalıyor. USB 3.0 özelliğe sahip 32GB flash belleğimi ve 6TB USB 3.0 taşınabilir HDDyi görmüyor. Bilgisayarlarda USB 2.0 portu USB 3.0 özellikli bir cihaz bağladığımızda çalışıyor ancak USB 2.0 hızını geçemiyor. Ancak Yamaha RX-V685 amfi de USB 3.0 özellikli hiçbir cihaz çalışmıyor.

  Philips 65PUS8303 4k televizyonum var. USB 2.0 ve USB 3.0 girişlere sahip ancak 6TB USB 3.0 HDDyi görmüyor.

  6TB taşınabilir USB 3.0 HDD içerisindeki müzik arşivim, 3 adet 6TB taşınabilir USB 3.0 HDD içerisinde de 4k film arşivim mevcut. Bunlara her yerden erişebilmek istiyorum. Bunun için müzk ve video server kurmak istiyorum. Plex ile yapılabiliyormuş ve 120 USD verince ömürboyu kullanım lisansına sahip olunabiliyormuş. Bilgisayarımda foobar2000 ile müzik dinliyorum. Plex ile test yaptım flac müzikleri çalabiliyor. Ancak ses kalitesinden tam oalrak emin olamadım foobar2000 mi yoksa plex mi tercih etmeliyim bilmiyorum.

  Yeni bir bilgisayar kasası dizerek içerisne Plex kursam ve ağa bağlasam, cep telefonundan, çalışma odamdaki bilgisayarımdan, çalışma odamdaki televizyondan, salaondaki televizyondan ve salaondaki amfiden bu servera erişerek kullansam sorun yaşar mıyım ? Yerel ağdaki başka bir bilgisayardaki müzik ve videoları oynatırken sorun olup olmayacağını merak ediyorum. Yerel ağdaki 350mblik bir dosyayı yaklaşık olarak 2 dakikada başka bilgisayara kopyalayabiliyorum. Kullandığım switchi değiştirip cat5 kablo yerine de cat6 kablo bağlasam daha hızlı veri aktarımı olur mu ?

  Amfide net serverdan müzik dinleme var ancak nasıl çalıştığı hakkında bilgim yoktur. IP adresi istiyor. Acaba IP adresi girince direk tüm müzikleri listeliyor mu ?

  Foobar200, itunes, 5kplayer, VLC player vb. uygulamaları bilgisayarımızda kullanıyoruz. Ancak server kurarak üzik dinlemek istediğimizde ne yapmamız gerekiyor ? Mesela server kurduğumuz bilgisayara Audioquest Dragonfly takarsak müzik dinlediğimizde ses bunla mı üretilecek ? Yoksa müzik dinlediğimiz her yere dac mı koymamız gerekecek ?

  Sizler ne yapıyorsunuz ? Eğer konu hakkında tam tecrübesi olan varsa ücretli destek almaya da razıyım. Evimde multimedia serverımın olmasına ihtiyacım var. Çünkü hem içeriğim çok hem de farklı alanlarda odalarda kullanabilmek istiyorum.
   
 2. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,476
  Alınan Beğeniler:
  5,948
  PLEX firmasi, evdeki bilgisayarimdaki muzigi ve filmi yine evde izlemem icin para istedigi andan itibaren uninstall edip alternatiflerine yoneldim. Acgozluluk resmen.

  PLEX'in avantaji, evdeki muziginize ve filminize her yerden ulasabilmeniz. Yani bir nevi kendi Netflix ve Tidal'iniz olmus oluyor. Bunun icin para istemesi mantikli.

  Ama evde PLEX yerine ucretsiz bir DLNA serveri (seceneklerden minidlna'i tercih ettim) kurarak televizyondan, tabletten ve telefonumdan, bilgisayarimdaki muzik ve filmlere ulasabiliyorum. Super calisiyor. Televozyonun kendi DLNA client'i var. Telefon ve Tablette BubbleUPnP kullaniyorum.
   
 3. igotek

  igotek
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Ekim 2019
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  4
  Plexin güzel bir avantajı var. Albüm kapak resimleri, sanatçı hakkında bilgi, filmlerin fragmranlarını ve detaylaı bilgilerini netten çekerek içerisinde gösteriyor. Bu büyük bir avantaj.

  miniDLNA yı araştıracağım. Ancak linux ise çok fazla bilgim yok. Step by step kurulum klavuzuna ihtiyacım olacak. TVde dlna özelliği mevcut. Amfideki server müzik kısmı da sanırım yine dlna mantığı ile çalışıyor. Siz minidlnayı nasıl kullanıyorsunuz ? Bunun için ayrı bir bilgisayar mı kurdunuz ?
   
 4. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  Evde Multimedia içerik paylaşımı odaklı bir Gigabit Network kurdum ve kullanıyorum ben. Tüm cihazlar CAT7 kablolar ile bir switche bağlı.. Bağlı cihazlar şunlar; Streaming için özelleştirilmiş(RAM, SSD Disk ve Audirvana/Roon uygulamaları ile) MAC MINI, Tüm dijital Ses dosyalarını SSD disk üzerine yeni taşıdığım bir Synology NAS, Superonline Fiber Router ve diğer cihazlar gibi CAT7 kablo ile switche bağlı Devialet DAC.

  Mac Mini'yi remote cep telefonundan yönetebildiğim gibi, HDMI ile TV e de çıkışını verip kablosuz mouse ve klavyesi ile kullanabiliyorum(Genelde bu yöntemi tercih ediyorum.). NAS üzerinde Plex Server ve müzik için özelleşmiş MinimServer kurulu. NAS'a router üzerinden kablosuz da evin her yerinden erişilebiliyor.

  Windows 2 adet laptop ta ve Mac Mini de NAS taki tüm arşivin durduğu müzik klasörü "C", "D" ana dizinleri gibi yeni bir dizin olarak tanıtılmış. Yani kendi diski gibi görebiliyor tüm cihazlar. Cep telefonu üzerinden den MinimServer ve NAS ın UPNP desteği olduğu için UAPP gibi programlar yada DAP ların kendi programlarından görülüp; kablosuz olarak direk erişilebiliyor. Windows laptopların her ikisinde Foobar2000 ve bir tanesinde Roon kurulu. Bu sayede direk NAS üzerinden kablosuz müzik dosyalarına erişip memory'de bufferlayıp, usb den kullandığınız DAP yada direk DAC'ınıza aktarım yapabiliyorsunuz.

  Router üzerinden 2 adet ağ tanımlı ev içerisinde. 5GHz ve 2.4Ghz.. Destekleyen cihazların kablosuz kullanıldığı durumda 5GHZ ağ üzerinden haberleşmesi daha hızlı ve etkin streaming yapılmasına olanak veriyor. Tüm evde kablosuz ağı kullanabilmek için ise arada extender var.

  NOT: Burada bence en faydalı 2 cihaz GB LAN destekli switch ve iyi bir NAS kesinlikle..
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Ekim 2019 ---
  Bu arada TV için receiver/media player kullanıyorsanız, onları da switche bağlayıp, NAS üzerine indirdiğiniz filmleri TV de KODI, VLC gibi programları da kullanarak izleyebilirsiniz. AVR vs varsa, NAS ile AVR bağını da benzer şekilde kurarak iyi bir multimedia deneyimi sağlanabilir. İşin detayı ama, Müzik için kullanacağınız switch ile diğer trafikleri ayırmakta fayda var(başka bir switch te toplayıp ana switche bağlayarak). Bir de ben swicth üzerinde audio amaçlı kullanılan portların QoS değerlerini değiştirip, o portlardaki trafiğe öncelik veriyorum. Ev networku olduğu için(daha sakin bir ağ) çok anlamlı olmasa da yoğun bir veri akışı olduğunda faydası olur.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #4 CongoFather, 16 Ekim 2019
  Son düzenleme: 17 Ekim 2019
 5. spitzer

  spitzer
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  8 Ekim 2012
  Mesaj:
  121
  Alınan Beğeniler:
  179
  Bu konuda en iyilerinden birisi synology nas. Fiyatları biraz tuzlu ama sonuçta evladiyelik bir çözüme kavuşmuş oluyorsunuz. Nas ı router a bağlıyorsunuz ve nas bütün her şeyinizi yerel ağda kullanıma açıyor. Ben evimde mybook live kullanıyorum eski bir model olduğu için yavaş olmasına rağmen şu ana dek flac içeriklerde hiçbir takılma sorunu yaşamadım, yeni model bir nas, tercihen synology, her türlü sizin işinizi görür.

  Bu sunucular sadece depolama ve kolay erişim amaçlı kullanılıyor, müziği ne ile ve nasıl dinleyeceğiniz tamamen size kalmış. Telefondan başka, masaüstünde başka şekilde dinleyebilirsiniz. Temel amaç kolay erişim ve depolama.
   
 6. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  Synology yada Qnap dışında başka bir marka NAS bence tercih edilmemeli. İşlemci olarak Celeron tercih edilmezse, Roon server kurulumu da mümkün olabiliyor. (NAS'lar 7x24 çalıştığı için düşük güç tüketimi sessizlik önemli olduğundan, özelleşmiş NAS işletim sistemleri çok az CPU harcayarak bu işi çok verimli ve hızlı bir şekilde yönetebilen light(hafif) işletim sistemleri olduğundan, ev tipi kullanımlarda Celeronlar ağırlıklı olarak kullanılabiliyor.. Aslında çok güçlü olmayan işlemcileri, çok iyi bilinen markalar da, güç gereksinimi ve dolayısıyla düşük gürültü çıktısı sebebiyle özellikle tercih edebiliyorlar . En güçlüsünü seçmek yerine(gaming dünyasındaki gibi), yeterince iyiye odaklanmak bu iş için en doğrusu oluyor..)

  QNAP ve Synology nin bazı modellerine, yukarıda anlatıldığı gibi farklı işlemci konfigürasyonu seçildiğinde, direk Roon Server da kurulabiliyor. SSD disk te kullanırsanız, güç kaynağı kısmındaki gürültü ve fanı düşünmezseniz ideal bir kutu olur. Onu da düşünürseniz özellikle QNAP ın bir modeli ile uyumlu LPS üretildiğini görmüştüm. Cihazı ufak modify ederek, temiz güç kaynağı ile çalışacak hale getirebiliyorsunuz. Yada benim şu anda yaptığım gibi, NAS ı olduğu gibi fonksiyonları ile bırakıp, Streamer Node'u ayrıca oluşturmak ve bunları switch üzerinden konuşturmak daha da ideal/temiz bir çözüm olacaktır.

  Her iki markaya ait cihazlara da uzaktan erişip kontrol edebiliyorsunuz(cep telden bile). Ben download managerini kullanıp torrent üzerinden sık sık yeni albümler indiriyorum. 7x24 çalıştığı için arşiv kendi kendine sürekli güncelleniyor bu şekilde..
  Özetle NAS dijital çözümlerde oldukça pratik ve hayatı kolaylaştıran bir noktada oluyor.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Ekim 2019 ---
  Bu arada ev için NAS almayı düşünenlere güncel ürünler baktığımda, 2 sürücülü(4 sürücü ve üzeri ev için fazla olabilir), 4GB RAM ve düşük enerji tüketimi ve sessizliği ile QNAP tarafında QNAP 251B modelini (https://www.qnap.com/tr-tr/product/ts-251b) 8GB RAM li, fanless çalışan(audiophile NAS için en önemli özelliklerden biri), biri 10GB ethernet olmak üzere çift ethernet çıkışlı, direk HDMI çıkışı ile TV e görüntü verebilen QNAP HS-453DX modelini(https://www.qnap.com/tr-tr/product/hs-453dx) tavsiye ederim. Synology'den ise DS718+(https://www.synology.com/tr-tr/products/DS718+) modeli ev için iyi gözüküyor. https://www.amazon.com/Synology-bay-DiskStation-DS718-Diskless/dp/B075MZTQBT/ 399$ lık disk hariç fiyatı ile alınabilir düzeyde.. Fakat https://www.amazon.com/QNAP-HS-453DX-8G-US-Multimedia-Structure-connectivity/dp/B07K6RWWK5/ tercih edilmeli bütçe kısıtınız yoksa.

  Music server için oldukça önemli olan fanless çalışma desteği, 10GB Lan desteği ve CAT7 ve üzeri bağlantı ile yüksek hızlı ağ seçeneğini ilerisi için düşünenler QNAP'a yönelebilir. Genel olarak ise benim marka tercihim Synology'den yana olsa da, bugün(05.2020) itibariyle alsam QNAP HS-453DX modeli ile ilerlerdim(Edit: Zamana göre güncel ve audiophile network setup için daha uygun olan QNAP tercihi öne çıkarıldı)

  Disk için ise 1 tane hızlı cache amaçlı, sık dinlenilen albümlerin yer aldığı, 1TB 2TB SSD disk(Samsung 860 Evo minimum), diğer sürücü için de minimum 4TB yada 6 TB lık 8 TB, 256MB Cache e sahip(64 MB cacheli modele fiyatlar bu seviyede iken kesinlikle yönelmeyin) Western Digital yada Seagate marka NAS Disklerden alınabilir.
  SSD almayacaksanız, bu ürünlerdeki cache büyüklüğünün kapasitesinden çok daha önemli olduğunu göz önünde bulundurun.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #6 CongoFather, 17 Ekim 2019
  Son düzenleme: 3 Mayıs 2020
 7. igotek

  igotek
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Ekim 2019
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  4
  Müzik için bir adet 6TB 3,5 inch HDD kullanıyorum.
  Seagate Backup Plus 3.5" 6TB USB HUB 3.0 Taşınabilir Disk (STEL6000200)
  USB 3.0 ile bağlı bilgisayarıma. Sizce bu uygun mu ?


  Türkçe müzikler için http:///turkuk.biz adresini kullanıyorum. VIP üyeliğim var. Mega ve Google Drive servislerine yüklenen müzikleri internet download manager ile indiriyorum. Yabancı müzikler için de https://hd.24bitlossless.com adresini kullanıyorum. Turbobit üyeliğim var. Aynı şekilde internet download manager ile indiriyorum. Rar'dan çıkardıktan sonra müzikleri arşivime atıyorum.

  Synology NAS satın alırsam müzik indirme ve arşive yerleştirme işlemlerini nasıl yapacağım ? Bunun için windowsta kullanabileceğim bir uygulaması var mı ?
   
  #7 igotek, 17 Ekim 2019
  Son düzenleme: 17 Ekim 2019
 8. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  Merhaba,
  Http , ftp, mule, torrent gibi protokoller ile adres verildiginde indirme oncesinde belirttiginiz klasöre kendi arka planda indiriyor. Şifre girilmesi vs gerektigi durumda belki sorun olabilir. Bunun da ayarlari var ama bakmak lazim.
  Standart direk indirmelerde vs ise hiç sorun olmaz. Cihaz arka planda bunu indirir ne kadar buyuk olursa olsun.. Pc laptop gibi cihazları açık bırakmaya gerek kalmaz.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Ekim 2019 ---
  Daha net olması için PC den NAS ı yönetmenin nasıl bir şey olduğunu gösteren bazı ekran görüntüleri de ekliyorum. Web tabanlı bir kullanıcı arayüzü var. Doğru şekilde port ayarlarını yaparsanız dışarıdan da yönetebiliyorsunuz. (Evde değilken bağlanıp download taskı başlatma, web sunucusu, e-mail server yada ftp sunucusu olarak kullanma vs)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #8 CongoFather, 18 Ekim 2019
  Son düzenleme: 18 Ekim 2019
  coolblue bunu beğendi.
 9. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  @igotek umarım netleşmiştir konu..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. igotek

  igotek
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Ekim 2019
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  4
  Teşekkürler. Alt-yapı için kullanmam gereken kablo ve switch için model belirtebilir misiniz ?

  CAT7 kablo satın almak için bir firmayla görüştüm ve ev kullanıcısı için maksimum CAT6E almamı önerdi. CAT7 sadece datacenterlarda kullanılır dedi. Konu hakkında bilgi sahibisiniz ve bulunduğum şehirde bu konularda deneyimi olan hiçkimse yoktur.

  Evime salona dek direk fiber kablo geliyor ve salonumda bir cihaz aracılığı ile cat6 kablo kullanılarak Türk Telekom modeme bağlandı. Bu modem gigabit destekli mi bilmiyorum ama Türk Telekom tarafından herkese verilen standart modem.

  Modemden 4 metre uzunluğunda cat5 kablo switche gidiyor. Burada kullanılan switch gigabit değil. Buradan da 15 metre cat5 kablo kullanılarak evin arka tarafındaki çalışma odasında bulunan TP-LINK Deco5 cihaza hat gidiyor. Bu cihaz hem wireless 2,4ghz/5ghz bağlantı desteği sunuyor hem de üzerindeki ethernet çıkışından da masaüstü bilgisayarıma dört metre cat5 kablo gidiyor. Bu kabloları duvarı kırarak içine boru koyarak borunun içerisinden geçirdik. İlk etapta kabloları ve switch değiştirmek gerekiyor. Ardından NAS alacağım. Kabloları gizlemek için evde baya bir yer kırmak zorunda kaldık. Bu kadar masrafa girmişken bence cat5 değilde uyumlu kaliteli kablo kullanmak şart.
   
 11. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  O şekilde bir yönlendirme yanlış olmuş. Evet Datacenterlarda iyi kablolar kullanılır. Hatta daha yüksek hızlar için CAT8 lere de çıkılabilir, direk fiber de gidilebilir. Ama bunların evde kullanılmadığını söylemek sığ bir düşüncedir. Siz altyapı yatırımı yapıp uzun mesafe sinyal taşıyacaksanız, shieldinge çok önem verin ve buna uygun kablo seçin. Minimum Gigabit LAN desteği olan CAT6A(CAT6E yok), shielding desteği olan SFTP kablo tercih edin(https://www.universalnetworks.co.uk/faq/copper/what-does-utp-ftp-stp-or-sftp-mean) . https://community.fs.com/blog/should-we-use-cat6-or-cat6a-for-10gbase-t.html adresinden yada network ile ilgili bilgi veren herhangi bir yerden de okuyacağınız gibi CAT7 shielding konusunda CAT6A ya göre çok daha üstün. Her bir 4 çift tel ayrı ayrı korunduğu/zırhlandığı gibi, daha sonra 4'ü birden ayrıca tekrar korunuyor.

  CAT7 maliyetleri de CAT8 kadar yüksek olmadığından, ve ucuz oldugundan, ben olsam direk koruması yüksek CAT7 ile başlardım. SWITCH ayrı detaylı bir konu .. 1000$ a kadar audiophile switchler var. Detaylarına girmeyim ama Gigabit LAN destekleyen TP-LINK switch ile ucuzdan başlayın bence(https://www.tp-link.com/uk/service-provider/unmanaged-switch/tl-sg108/)..
  CAT5, CAT6 kabloları hayatınızdan uzaklaştırın. CAT6 ve CAT6A farklı türler buna dikkat etmek lazım.. Kablosuz ağ kuracaksanız da şimdiden pille çalışabilen mesh network çözümlerine bakmanızı öneririm..

  Audiophile switchler için bir kaç örneği aşağıda paylaştım.. Bunlar artık son noktanın da sonları :) Ana sistem mükemmelleşmeden bunlara yatırım yapmanın çok anlamı yok..

  Güncelleme: https://devialetchat.com/Forum-Streaming başlığında bu konular ile faydalı bilgi ve deneyim paylaşımları var.
  AudioLinux NUC için(MAC MINI ye tercih edilen çözüm) için : https://devialetchat.com/Thread-AudioLinux-NUC

  https://www.sotm-audio.com/sotmwp/english/shop/snh-10g/
  http://www.myhifishop.de/Devices/AQ...e-Network-SWITCH-8-Ports::75.html?language=en
  https://jcat.eu/featured/m12-switch-gold/
  https://uptoneaudio.com/products/EtherREGEN
  https://www.audiolust.de/elektronik/streaming/thunder-data/6337/silent-angel-bonn-n8?number=THDTBNN8
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 24 Ekim 2019 ---
  Bu konuda online ansiklopedi sayılabilecek, streaming ile ilgili hemen hemen her türlü detayda derinlemesine bilgi içeren, bir forum başlığını da paylaşmak istiyorum ilgilenenler için. İlk sayfadaki detaylı index başlıklara kolay erişmek için kullanılabilir. https://audiophilestyle.com/forums/topic/30376-a-novel-way-to-massively-improve-the-sq-of-computer-audio-streaming

  AudioLinux/Euphony Konfigürasyonları ve tuning için..
  https://audiophilestyle.com/forums/...-software-hardware-and-listening-impressions/
  https://audiophilestyle.com/forums/topic/54933-audiolinux-and-nuc-troubleshooting-and-tuning/
  https://audiophilestyle.com/forums/topic/55681-from-0-to-xeonalroon-server-in-2-days/
  https://audiophilestyle.com/forums/topic/55383-from-0-to-nucalram-in-2-hours/
  Bir de streaming konusunda çoğu kullanıcı tarafından, fiyatı bir kenara bırakılırsa, çok beğenilen bir ürünün ismini verim.Sanırım Türkiye'de de satan yerler var. DCS Network Bridge (https://www.dcsltd.co.uk/products/network-bridge/)
  İyi dinlemeler herkese :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #11 CongoFather, 23 Ekim 2019
  Son düzenleme: 26 Ekim 2019
  coolblue bunu beğendi.
 12. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  Detaylı bilgi edinmek isteyenler için bu konuda çok sağlam bir kaynak olan audiophilestyle.com dan ve yine aktif kullanıcı yorumları için devialetchat.com sitesinden referans bilgilendirici thread sayfalarını ekledim.. DCS Network Bridge deneyimi olanlar ile ayrıca detaylı görüşmek isterim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. igotek

  igotek
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Ekim 2019
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  4
  Epey araştırdım. Piyasadaki kablolar %100 bakır olmadığı için sorun yaşatıyormuş. Uzun araştırmalarım sonucunda Reçber marka CAT kablo satın almaya karar verdim. CAT kablolar hakkında bilmediğim özellikleri de öğrendim. Aslında F/FTP kablo alacaktım ancak 500 metreden aşağı satan bulamadım. Bu yüzden U/UTP kablo satın almak zorunda kaldım. 223 TL'ye 100 metre kablo satın aldım. Bunun yaklaşık olarak 25 metresini evimde kullanacağım. Kalanınıda işyerimdeki bilgisayarlar için kullanacağım. 170 TL'ye 305 metre CAT6 kablo satılıyor. Ama bizim ihtyicamız %100 bakır kablo olmasıymış. Bir diğer etken de AWG. NE kadar düşük olursa o kadar iyiymiş. Ucuz kabloalr genelde 24AWG. Kaliteli kablolar 23AWG.

  Satın aldığım kablo:
  Reçber marka 506019 ürün kodlu SL400 U23 Category 6 U/UTP 4x2x23AWG 100ohm 250mhz Euro-Class Eca Ethernet  Not:
  CAT kablolarda en dışta plastik bir katman oluyor. Ürün adında LZSF diye geçerse bu kabloların plastiği yangına karşı dayanıklı oluyor ve alev almıyormuş. İlk başta gelen U veya F ise kablonun en dıştaki plastik kısmından sonra gelen folyonun olup olmadığını gösteriyormuş. U ise yoktur F ise 8 kablo birden bu folyonun içerisinde. İkinci gelen U/F de içerdeki kabloların ikişerli gruplar halinde folyolanması imiş. U yazıyorsa folyo yoktur. F yazıyorsa 8 kablo er biri ikişerli gruplar halinde folyolanmış oluyormuş. TP de er iki renk kablonun birbirine kıvrılarak spiral şekilde olması imiş. F/FTP olursa yalıtım en mükemmel şekilde oluyormuş ve kablonun fiyatı çok pahalı. U/FTP de aynı şekilde pahalı, ama bir tık daha ucuz. U/UTP olursa aleminyum folyo yoktur ve kablo daha ucuz. Eğer internet kablosu başka kablolarla beraber gitmiyor ayrı özel bir boru içinde gidiyorsa folyo olması şart değil. Ancak olursa da ekstra katkısı oluyormuş hıza. Ancak çok bir fark yaratmıyormuş. Eğer herhangibir kablo ile beraber giderse - hoparlör-elektrik vb folyo şartmış. Bu arada elektrik kablosu ile internet kablosu yanyana gitmesi de tavsiye edilmiyor.

  CAT6A alacaktım ancak kullanacağım mesafe düşünülünce CAT6A almak gereksiz yere masraf yapmakmış. Kısa mesafelerde CAT6 kablo yeterliymiş. Önemli olan %100 bakır kablo kullanılmasıymış. CAT6A ve CAT7 arasında çok fazla fark yokmuş. Bunun olması için yüksek hızda internet gerekiyormuş ve datacenterlar için kullanım alanıymış. Ev kullanımı için gereksiz yere abartı masraf olur dediler. Aleminyum alaşımlı at kablo kullanmak yerine %100 bakır kablo kullanmak en uygun çözümmüş. CAT5 verimli değilmiş. CAT6 yeterliymiş. Satan firmayla da birebir görüştüm. Önerisine göre satın alacaktım. Elinde her iki kablodan da mevcuttu. Kablo bugün geldi. 500 metrelik makaradan kesilip 100 metrelik makaraya sarılmış ve güzelce paketlenmişti. Bu hafta eski kabloları çıkartıp yerine bu kabloyu yerleştireceğim.

  NAS mı alayım yoksa elimde mevcutta olan bilgisayara Plex mi kurayım şuan bunu düşünüyorum. Asus BF250 Gaming anakart, Intel G4400 İşlemci ve 8GB RAM mevcutta var. İşyerinde kutuda öylece duruyor.
   
 14. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  O zaman yönlendirmiş olsam daha iyi olurdu tabi ama ben de yeni yeni network ağlarında fiberoptik dünyayı keşfetmeye başlıyorum. Aşağıda yazacaklarım, bundan sonra bu şekilde uzun mesafe bağlantı yapmayı düşünenlere ve ev içi stabil, yuksek hızda network kurmak isteyenlere yardımcı olması için yapılmış, fiberoptik/ethernet hibrit network kurulumu ile ilgili temel bilgiler veren bir deneyim paylaşımından ibarettir. Bazı temel network terimlerini ve cihazlarını kabaca bilmek konuyu anlamayı kolaylaştıracaktır. Hem ev masaüstü kulaklık sistemlerinizde hem de daha ağırlıklı olarak Stereo sistemlerde kullanım alanı da giderek artan şekilde vardır.

  Fiber optik hat üzerinden audio data taşımak isteyenler, her iki uç için(gönderici ve alıcı taraf) SFP optik çıkış destekli network switch, media converter yada router(farklı access pointleri yönetecekse biraz daha karmaşık bir network kuracaksa mantıklı) kullanırlar. Bu sayede hem çok yuksek hızda hem de interference vs olmadan fiber-optik kablo ile haberleşme mümkün oluyor. Media Converter kullanmak hatta çok daha ucuz olacaktır. Media Converter optik-ethernet yada tersi yönde dönüşümü yapan ufak bir alet. Bunu kullanmaya karar verenlerin, ses için Tplink yerine Mikrotik ürunlerine bakmasını öneririm.
  Fakat ben hem ethernet switch hem de converter olmak üzere 2 ayrı cihaz yerine bunları bir arada barındıran switchleri tavsiye ederim.

  SOTM SNH-10g switchi aldıktan sonra(8 gigabit ethernet;2 SFP porta sahip), sadece audio componentleri switche bağlayıp, bu switchi da var olan, senelerdir tek başına kullandığım, unmanaged standart TP-LINK(TL-SG 108E) switche CAT7 bağladım. Fakat kablo karmaşası vs. derken(aslında daha çok meraktan ve daha iyiyi arayıştan :) ) TP-LINK switchi de değiştirmeye karar verdim.

  Hatta bu noktada yeni alacağım switchin hem gigabit ethernet destekli hem de SFP çıkışlı olmasını istedim. Böylece aralarında fiberoptik bağlantı kurarak daha esnek bir sisteme kavuşabileceğim. Bu noktada,araştırmalarımda hem SFP çıkışı olan(optik network için) hem var olan diğer cihazları bağlayabileceğim gigabit ethernet çıkışlı, SOTM kadar pahalı olmayan ama teknik yönden daha iyi(throughputu, işlemcisi vs.) ve yine istersem LPS(doğrusal güç kaynağı) ile besleyebileceğim bir switch arayışına girdim. Aşağıdaki marka ve modeller ile araştırmalarım sonucunda kendi ihtiyaçlarımı düşünerek(kaç porta ihtiyaç duyacağım vs.) kısa liste yaptım..

  Ubiquiti ve Mikrotik bu konuda(networking) Cisco gibi en bilinen ve iyi markalardan. Aşağıdaki ürünler de bu markalara ait..
  • Ubiquiti Unifi US-8-150W (20W(POE hariç)output, pasif soğutma destekliyor(0.5 dBr), dahili güç kaynağı içeriyor ve harici kullanım mümkün değil fakat en gelişmiş seçenek) ,
  • Ubiquiti Edge Router12 (20W güç tüketimi var; pasif soğutma destekliyor; 24VDC harici güç kaynağı/LPS kullanılabilir) ,
  • Ubiquiti EdgeSwitch 10x (24VDC LPS ile beslenebilir; pasif soğutma destekliyor ve 2 SFP portu var)
  • Mikrotik RB260GSP (5 ethernet , 1 SFP port)
  • Mikrotik CRS112-8P-4S-IN (8 ethernet , 4 SFP port; gelişmiş POE desteği, 10 watt hiç bağlantı yokken harcıyor)
  Benim odaklandığım ürünler daha çok indoor, ev içi ihtiyacıma uygun ürünlerdi. Uzun bir inceleme ve kararsızlık süreci sonrasında Ubiquiti EdgeSwitch 10x switch almaya karar verdim(110$ gibi fiyatı.. N11 den 780 TL e sipariş verdim). Bu arada Ubiquiti ve Mikrotik markalarına ait ürünlerinin Türkiye'de de satıldığını/bulunabildiğini söylemek gerek..

  SFP girişli cihaz seçimi sonrasinda, cihaz(benim seçimim Switch oldu) üzerindeki SFP girişte kullanmak üzere modül satın alınması gerekiyor. Bunun için bu konuda oldukça tavsiye edilen Startech SFP modül siparişini(2 adet) de yeni verdim(https://www.amazon.com/gp/product/B0747WZ8LZ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1). Bu konuda 20$dan başlayarak farklı seviyede ürünler var. Ubiquiti nin kendi sunduğu ürünün(fakat sadece kendi cihazları ile uyumlu olan) çifti(kaynak ve alıcı için çift satılıyor) 25$. Yani alıcı ve gönderici taraf için toplamda 20$-200$ arasında değişen bir fiyata mal olabiliyor.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2020 ---
  .
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2020 ---
  Optik kablo için ise farklı yerlerde önerilen(audiophilestyle.com ve aktif bu şekilde bir setupı stereo sisteminde kullanan bir tanıdığımın önerisi ile 2 ayrı ürün) 5 metrelik 2 farklı kabloyu denemek için ve yedekli olsun diye sipariş verdim. Kablo fiyatları 10-15$ arası ucuz gerçekten..
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2020 ---
  OS1/OS2 LC to LC Fiber Patch Cable 9/125 Singlemode Duplex, 5mt, 11$
  PacSatSales - Fiber Optic Patch Cable - Single Mode - SIMPLEX - OS1-9/125um (5M, LC to LC), 14$

  Ürünlerin hepsi geldiğinde, uygun bir LPS te araştıracağım. Ses cihazlarına bağlı olan SOTM SNH-10g switch ile, evdeki diğer herşeyin bağlı olacağı Ubiquiti
  EdgeSwitch 10x birbirine fiber bağlı olacak.Bu bağlantı şekli uzak odalar arası kaliteli CAT kablo ile bağlantı kurma maliyetine göre düşük, daha hızlı ve hataya daha kapalı.

  Herşey gelip te evdeki network'ü kurduğumda tekrar izlenimlerimi yazarım. LPS ile beslenen SOTM SNH-10g tan bile şu an için çok memnunum :) Sanırım switchten daha fazla linear bir güç kaynağı daha önemli bir etken oluyor. Onu da yeni denemelerde göreceğim :)

  Özetle uzun mesafe kaliteli streaming için(sadece audio değil, ultra-hd video, yüksek boyutlu veri aktarımı vs. için) optik-ethernet hibrit çözümler güzel ve mantıklı gözüküyor. Denemekte fayda var.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #14 CongoFather, 2 Şubat 2020
  Son düzenleme: 2 Şubat 2020
  stakanar, coolblue, DrWhite ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 15. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,476
  Alınan Beğeniler:
  5,948
  @CongoFather, fiberoptiğin avantajları malum, ancak ev içi mesafe ve gürültü, bu avantajları ortaya çıkarabiliyor mu? Bana sanki bir santimetrelik bir kabloda kalite farkını aramak gibi geliyor. Ancak birebir test yapmadığım için de kesin bilgiye sahip değilim ne yalan söyleyeyim.

  Tek yaptığım test, ki sadece hız farkına yönelik, yeni eve taşınınca kaliteli bir wireless AC router almıştım, "phase array" yapabilen (sinyali fiziksel olarak belli bir cihaza odaklayabilen) cinsinden. Router'ı nereye koyacağıma karar verirken bir test edeyim dedim. Router'a 12 metre uzakta, arada üç duvar olan yerle kablolu bağlantı arasında fark göremeyince hayret ettim, ki internet hızım da iyi.

  Eski B, G, N networklerde hiç böyle değildi. Hız farkı çok barizdi.
   
 16. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  Özellikle yüksek korumalı, oldukça pahalı network kabloları ile uzun mesafe sistem bağlayan insanlar bu şekilde network topolojisini yavaş yavaş deniyor. Çevremde bir kişi Kii Three Aktif speakerları ile DCS Network Bridge kullanarak benzer bir network oluşturup, duyduğu pozitif gelişme üzerine daha da fazla bu sisteme doğru gitti. Audiophilestyle.com da benzer şekilde bu tip sistemleri deneyen giderek artan sayıda insan var. Ben de deneyip göreceğim :) Standart bakır kablolar ile iletişime göre bu 10-15$ lık kabloların daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak; amazon.com dan hepsinin gelmesi bir kaç haftayı bulur :)
  NOT. Bu arada büyük yada çok katlı evlerde ethernet kablolamaya göre direk tercih edilmeli bence ..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  832
  Alınan Beğeniler:
  2,043
  Kii three leri dinleme şansınız oldu mu acaba, dinlediyseniz söylenilen kadar iyi mi gerçekten.
   
 18. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  838
  Alınan Beğeniler:
  1,112
  Kullanmadığım için hiç dikkat etmemiştim aslında bugüne kadar evdeki kabloya.

  LSHF-FR S/FTP 1000 MHz PIMF yazıyor bende.

  İşe yarar mı?
  Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #18 Serhat, 3 Şubat 2020
  Son düzenleme: 3 Şubat 2020
 19. CongoFather

  CongoFather
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Nisan 2017
  Mesaj:
  634
  Alınan Beğeniler:
  1,377
  Kablolar ve cihazlar geldi. Denemek için alırsanız H!Fiber.com marka olan OS1/OS2 LC to LC Fiber Patch Cable 9/125 Singlemode Duplex modeli tavsiye ederim. 2 switch arasındaki bakır kabloyu çıkarıp Startech 10GBit destekli transceiverları switchlere takıp daha sonra fiber kablo ile bağlantıyı kolayca yaptım. CAT kabloya göre daha rahat ve hızlı bir veri iletişimi gözlemledim switch arayüzü üzerinden kontrol ettiğimde.. 400mbps civarlarında hatasız veri iletiminin olduğunu gördüm. Müzik oldukça net ve kesintisiz(takılma vs olmadan). :)

  Evde şöyle bir Audio/Video-4K Network oldu :)
  [​IMG]

  Standart Fiber&Ethernet Gigabit Network Switch
  [​IMG]

  Managed Switch Arayüzünden :)
  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #19 CongoFather, 12 Şubat 2020
  Son düzenleme: 12 Şubat 2020
  coolblue ve stakanar bunu beğendi.